Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3132)
З потоку життя (6348)
Душі криниця (3489)
Українці мої... (1461)
Резонанс (1491)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1666)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НЦ╤ ЗАДЕКЛАРУВАЛИ ПОНАД 83 М╤ЛЬЯРДИ ДОХОД╤В ЗА Р╤К
Про це пов╕домля╓ прес-служба Державно╖ ф╕скально╖ служби.


РОЗПАЛЮВАННЯ ВОРОЖНЕЧ╤: ПРОКУРАТУРА КРИМУ В╤ДКРИЛА СПРАВУ ЧЕРЕЗ П╤ДРУЧНИК «╤СТОР╤Я КРИМУ»
Про це пов╕домля╓ прокуратура Автономно╖ Республ╕ки Крим.


ЩОБ ПАМ’ЯТАЛИ…
В╕дзначення переможц╕в цього конкурсу у ки╖вському театр╕ на Подол╕ в╕дбулося, можна сказати, на...


Washington Post: ВИГАДКА РОС╤╥ ПРО АНТИСЕМ╤ТСЬКУУКРА ╥НУ З «ФАШИСТАМИ» РОЗВАЛЮ╢ТЬСЯ НА ОЧАХ
На початку червня новообраний президент Володимир Зеленський об╕йме свою посаду. ╤ того ж дня...


У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУЮТЬ СТР╤ЧКУ ПРО ДЕПОРТАЦ╤Ю КРИМСЬКИХ ТАТАР «1944»
Прем’╓ра документального ф╕льму про депортац╕ю кримських татар “1944” у столиц╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 08.02.2008
КРИМСЬКИЙ МАЙДАН

З РЕДАКЦ╤ЙНО╥ ПОШТИ
ХТО Ж ПОКАЖЕ ПРИКЛАД, ЯК НЕ ВИ?

 З в╕дкритого листа до Голови Верховно╖ Ради Укра╖ни
 А. П. ЯЦЕНЮКА

 Шановний Арсен╕ю Петровичу!
 Укра╖нська громада Криму поважа╓ ╕ п╕дтриму╓ Вас за державницьку позиц╕ю у розбудов╕ незалежно╖ Укра╖ни. Але ми здивован╕ тим, що п╕д час по╖здки до Криму, у виступах перед м╕сцевою владою ╕ на кримському телебаченн╕ Ви сп╕лкувалися не державною мовою, рос╕йською. Ми можемо зрозум╕ти Вас
як людину, яка колись працювала в Криму, але не розум╕╓мо як одного з кер╕вник╕в Укра╖нсько╖ держави. Цей вчинок додав нових сил рос╕йським шов╕н╕стам ╕ сепаратистам для вт╕лення в життя сво╓╖ мр╕╖ про дв╕ державн╕ мови ╕ зводить нан╕вець вс╕ потуги укра╖нсько╖ громади в утриманн╕ статусу укра╖нсько╖ мови як державно╖. Бо якщо перш╕ особи держави порушують 10 статтю Конституц╕╖ Укра╖ни, яку вони повинн╕ свято виконувати ╕ стояти на ╖╖ сторож╕, то чому не можна порушувати цей закон ╖хн╕м п╕длеглим, ╕, тим б╕льше, простим людям.
 Тому укра╖нц╕ Криму просять Вас та ╕нших посадовц╕в, гол╕в облдержадм╕н╕страц╕й у сво╖х виступах, особливо в Криму, у повсякденн╕й робот╕ застосовувати державну укра╖нську мову, показувати приклад державницького ставлення до цього питання, подавати приклад всьому укра╖нському народу.
 Зараз шов╕н╕сти ╕ сепаратисти Криму зловт╕шаються: якщо Яценюк говорить рос╕йською, в Ки╓в╕ м╕н╕стри ╕ депутати розмовляють рос╕йською, по телебаченню банк╕ри ╕ б╕знесмени дають ╕нтерв’ю рос╕йською, то чого ви в Криму виборю╓те ╕ захища╓те одну укра╖нську державну мову?
 Соромно ╕ прикро, що на п╕востров╕ на 2 млн. населення ╕сну╓ лише 6 укра╖нських шк╕л (рос╕йських - 555). Поста╓ питання: хто й де нас буде вчити патр╕отизму, державн╕й укра╖нськ╕й мов╕, укра╖нськ╕й культур╕, ╕стор╕╖ Укра╖ни? Тому, шановний Арсен╕ю Петровичу, ми, укра╖нц╕ Криму, просимо Вас ╕ Уряд на чол╕ з Ю. Тимошенко, коли будете корегувати бюджет на 2008 р╕к, вид╕лити ц╕леспрямовано кошти ╕ побудувати в С╕мферопол╕ ВНЗ з укра╖нською мовою навчання, церкву Ки╖вського патр╕архату та ╕нформац╕йно-культурний укра╖нський центр. Ц╕ буд╕вл╕ на в╕ки в╕чн╕ св╕дчитимуть про те, що Крим був, ╓ ╕ буде завжди укра╖нським.
 Мова - це слова, а слова - це т╕ зерна, що впали в родючу землю, це хл╕б наш насущний, без якого немислиме життя. Люб╕мо р╕дну укра╖нську мову, береж╕мо ╖╖, як мат╕р, як сво╖х д╕тей.
 Шановний Арсен╕ю Петровичу, укра╖нц╕ п╕вострова дуже просять особисто Вас, Президента ╕ Уряд с╕яти укра╖нськ╕ зерна в родючу кримську землю ╕ дбати про них, лел╕яти ╖х, щоб з╕брати добрий укра╖нський врожай, бо без наполегливо╖ державно╖ п╕дтримки не вдасться в╕дстояти в Криму укра╖нську державну мову, укра╖нську культуру ╕, взагал╕, укра╖нський Крим.
 Прийнято на зас╕данн╕ Громадсько-пол╕тично╖ Ради демократичних орган╕зац╕й Криму.
 4 лютого 2008 р., м. С╕мферополь.

 До складу Ради входять: Укра╖нська громада Криму, Л╕га етн╕чних укра╖нц╕в "Лелека", КО Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в, Кримська ф╕л╕я НТШ, КО "Укра╖на та св╕тове укра╖нство", КО "Сп╕лки оф╕цер╕в Укра╖ни", Товариство в╕дродження Укра╖нсько╖ нац╕╖; Сумське земляцтво в Криму та ╕н.
 Голова Громадсько-пол╕тично╖ Ради демократичних орган╕зац╕й Криму - Владислав Хмеловський, заступник - Петро Смолян╕нов. Конт. тел. 8-097-219-40-03.
 * * *
 Громадсько-пол╕тична Рада демократичних орган╕зац╕й Криму прийняла також звернення до Президента Укра╖ни з приводу демаршу
пророс╕йських кримських громадських орган╕зац╕й та пол╕тичних парт╕й 24 с╕чня 2008 року на площ╕ Лен╕на у С╕мферопол╕, коли було спалено портрет М╕н╕стра осв╕ти Укра╖ни ╤. Вакарчука. Це не що ╕нше, як вияв рос╕йського нац╕онал-шов╕н╕зму, з цього починалися Крути, голодомор-геноцид укра╖нського народу, "судебные совещания-тройки", концтабори, 37-й р╕к та ╕нш╕ заходи з╕ знищення Укра╖ни ╕ укра╖нц╕в та передово╖, св╕домо╖ частини ╕нтел╕генц╕╖. Вимага╓мо, щоб цим д╕янням була дана в╕дпов╕дна правова оц╕нка з боку в╕дпов╕дних державних установ АРК, Представництва Президента Укра╖ни в Криму, прокуратури та СБУ, говориться у зверненн╕.
 
До М╕жнародного дня р╕дно╖ мови
CRIMEA AUTODAFE

С╕чневим днем на площ╕ м╕ста
Юнц╕, п╕д управл╕нням ляльковода,
Опудало спалили,
 професора-м╕н╕стра,
В╕дпрацювали виставу для народу.
╤стор╕ю, мабуть, не знають,
 ╖╖ урок╕в гр╕зних.
До цього подумки
 приходиш знову й знову.
Як висновок: палили не м╕н╕стра -
Спалити хочуть нашу Мову.
Роман САВОНЮК.
м. С╕мферополь.
 

АБСУРДНО ╤ СМ╤ШНО...

 Шановн╕ св╕тличани! Я - р╕дний онук кара╖мського письменника Аропа Юсеф-огли Лев╕. Тепер перекладаю його п’╓су "Ахыр зэман" ("Останн╕ часи") укра╖нською мовою. ╤ в ╖╖ текст╕ виявив м╕сце, яке могло б бути чудовою парод╕╓ю на ту маячню, яку пост╕йно у наш час пишуть кримськ╕ рос╕йськ╕ газети. Один ╕з персонаж╕в п’╓си - Зевад’я Зампара - кепку╓ над не дуже
розумною ж╕ночкою-свахою Акп╕ке. Вона прийшла до нього в д╕м, побачила його з газетою ╕ запитала, що пишуть у газет╕? ╤ от що в╕н вигадав, начебто написане в газет╕ (д╕я в╕дбува╓ться наприк╕нц╕ Х╤Х ст.):
Зевад’я:

В╕йна, б╕йка буде: знову поглядають
вороги на Крим.
Уяв╕ть, з ус╕х земель зберуться разом
╕ в╕йну почнуть зненацька, раптом,
горе нам ус╕м!
Одних турк╕в десять м╕льйон╕в
може з╕браться.
Та де там - певно,
буде й п’ятнадцять.
Англ╕йц╕, французи, н╕мц╕,
поляки, греки, китайц╕...
Геть ус╕ проти Рос╕╖ з’╓днаються,
╕ лих╕ тод╕ справи кримськ╕!
 Дуже схоже на сучасн╕ кримськ╕ рос╕йськ╕ газети - чи не так? Але, судячи з того, що Акп╕ке пов╕рила й перелякалася, мабуть, ╕ тод╕ рос╕йська преса писала щось под╕бне. Мовляв, б╕дна нещасна Рос╕я, вс╕ у св╕т╕ - ╖╖ вороги, т╕льки й хочуть ус╕ гуртом п╕ти на Рос╕ю в╕йною ╕ щось у не╖ в╕дтяпати, зокрема, Крим. ╤з найжахлив╕шими переб╕льшеннями (10 - 15 м╕льйон╕в турецького в╕йська!), ╕з найнеймов╕рн╕шими во╓нними союзами (одна згадка про китайц╕в чого варта! А поляки тод╕ ще не мали сво╓╖ держави). Це була парод╕я на тогочасну рос╕йську пресу, а вийшла парод╕я на сучасну, бо вона в Криму така сама й нин╕.
 Дуже прошу опубл╕кувати цей уривочок. Хай кримчани побачать, наск╕льки це см╕шно й абсурдно.
 В╕ктор ЛЕВ╤.
 м. Дн╕пропетровськ.
 
 НАВ╤ЩО ВАМ ТЕЛЕПРОГРАМА?

 Вельмишановний пане редакторе!
 Я ╕нвал╕д ╤ групи, мен╕ 78 рок╕в, колишн╕й пол╕тв’язень. Я пост╕йний передплатник "Кримсько╖ св╕тлиц╕". Вважаю ╖╖ одним ╕з кращих ╕ найб╕льш патр╕отичним серед ╕нших наших часопис╕в, тому не т╕льки п╕дшиваю, але ╕ перепл╕таю "КС". Знаю, що багато ╕нших роблять те ж саме.
 На жаль, ╕з ц╕нним ╕ ц╕кавим матер╕алом доводиться перепл╕тати й "Програму телепередач", а це дуже незручно через обмежене м╕сце для збер╕гання.
 Подумайте т╕льки: щотижня втрачаються три газетних стор╕нки, що на р╕к склада╓ б╕льш як 150 стор╕нок (або 10 повних газет). Ск╕льки можна було б на зв╕льнених стор╕нках пом╕стити ц╕кавого ╕ потр╕бного матер╕алу. Можна було б тод╕ вид╕лити ╕ "Куточок гумору" (якусь карикатуру, к╕лька анекдот╕в або гумореску з кримського життя).
 Чи не можна було б, як це зробила б╕льш╕сть часопис╕в, вид╕лити "Програму телепередач" на окремий листок, нав╕ть з др╕бним шрифтом (ми ╕ так отриму╓мо ╖╖ ╕з зап╕зненням на три дн╕).
 Як би там не було, все одно буду пост╕йним передплатником "КС", поки вона буде по-справжньому укра╖нською. Бажаю вам усп╕х╕в ╕ всього щонайкращого!
 З високим поважанням -
 Богдан ГАНЕВИЧ.
 м. Борислав, Льв╕вська обл.
* * *
 Щиро шановна моя редакц╕╓!
 Кожен прим╕рник "Кримсько╖ св╕тлиц╕" для мене - свято. Нав╕ть ки╖вськ╕ газети не друкують такого ун╕кального, правдивого матер╕алу як ви! Спасиб╕ вам за це. Шкода, що не можу часто писати вам, хоча в╕рш╕в назбиралося чимало. Надсилаю вам св╕й роздум педагога (колишнього) про ситуац╕ю, яку пани Грач╕ роздмухують до св╕тових розм╕р╕в, а йдеться лише про те, щоб опустити нашу молодь до р╕вня неук╕в. Колись, у 90-т╕, плакали мо╖ студенти й проклинали власних батьк╕в за те, що т╕ зв╕льняли д╕тей в╕д вивчення укра╖нсько╖ мови. Ск╕льки молод╕ тод╕ мало проблеми ╕з працевлаштуванням, ╕ з влаштуванням кар’╓ри!

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ЮНИМ КРИМЧАНАМ

"Св╕тличенька" теплом з╕гр╕ла душу,
Немов пром╕нчик сонця в зимну днину.
Легенько скинула,
 мов хвилечку на сушу,
На р╕дн╕й мов╕ кримськ╕╖ новини.
Новини р╕зн╕: ╕ хорош╕, ╕ не дуже.
Хорош╕ - правда про минуле Укра╖ни.
Н╕кого не полишать нас байдужими
Матер╕али про важку визвольну днину.
А севастопольська бридня, не вартая уваги.
Де може, см╕тить душ╕ читачев╕.
Державн╕й мов╕ щоб надати переваги -
Сказати мушу я у в╕дпов╕дь Грачев╕:
- Так, добре, пане Грач!
 Топч╕ть д╕тей рос╕йських!
Вч╕ть, щоб державну мали вс╕ за см╕ття!
Час над╕йде - ╕ прокленуть
ц╕ вит╕вки б╕с╕вськ╕:
Ви ж прир╕ка╓те людей на безроб╕ття!
Не вс╕ ж не люблять рос╕ян отак, як ви,
В них патр╕от╕в Укра╖ни - ой, багато!
А недруг╕в - ╕ серед вас - мов мурашви,
Хто проти мови, Укра╖ни, проти НАТО.
Щоб комун╕ст не надривав даремно глотку -
Не б╕ймось! Провед╕мо референдум!
Вони ж лукавлять, що аж с╕мдесят в╕дсотк╕в
Не хочуть в НАТО! - Пол╕тичн╕ "бренди"!
Бо т╕, хто хоче в Укра╖н╕ в╕к прожить,
(Тих, хто не хоче, я не бачила м╕ж ними!) -
Т╕ скандал╕стам-комун╕стам кожну мить
Повинн╕ говорити: - Ми не з вами.
Випускники-кримчани! Не вед╕ться
На провокац╕ю пана Грача недружню!
Бажаю вс╕м вам у студентство влиться.
╤ полюб╕ть державну мову!
Будьте мужн╕.
 
Даруйте мен╕ мою нестриман╕сть в оц╕нках. М╕й великий друг з╕ Львова Серг╕й Лащенко вже зауважував мен╕ за дуже крут╕ характеристики владц╕в. Прошу вас, коригуйте, якщо треба, бо ж головне - не нашкодити р╕дн╕й газет╕.
 З великою пошаною до вс╕╓╖ "Св╕тличеньки" -
 Т. В. БОЙКО.
м. Мел╕тополь, Запор╕зька обл.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5555

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков