Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2008 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 01.02.2008
УКРА╥НОФОБ╤Я МОНУМЕНТОМАН╤В

В СВО╥Й ХАТ╤ - СВОЯ ПРАВДА?

МАРАЗМ М╤ЦН╤ША╢...
 В одному з перших коментар╕в д╕й севастопольських депутат╕в, як╕ прийняли р╕шення установити черговий пам’ятник Олександру Серг╕йовичу Пушк╕ну саме на м╕сц╕, запропонованому адм╕н╕страц╕╓ю м╕ста для пам’ятника гетьманов╕ Сагайдачному, пролунали дуже точн╕ слова про те, що ╖хня позиц╕я ╓ "укра╖нофобською ╕ маразматичною".
 Наприк╕нц╕ минулого року, голова м╕ськради Валер╕й Саратов заявив про сво╖ нам╕ри так: "Я поважаю укра╖нських моряк╕в ╕ думаю, що пам’ятник Сагайдачному повинен бути встановлений, але т╕льки в тому район╕, де проживають наш╕ моряки", ╕ продовжу╓ вт╕лювати сво╖ задуми через виборний орган.
 А от багато городян не хот╕ли б бачити гламурну скульптуру аморальн╕й ╕мператриц╕ н╕мецького походження в центр╕ м╕ста. Вони пропонують зд╕йснити багатор╕чну мр╕ю пол╕тпрац╕вник╕в ЧФ про пам’ятник Катерин╕ ╤╤, без яко╖ якось тужливо служиться, але виключно на територ╕╖ рос╕йсько╖ в╕йськово╖ частини. Звичайно, це було б справедливо - ╕ноземн╕ в╕йська, як╕ тимчасово перебувають на орендован╕й укра╖нськ╕й територ╕╖, мають право установити на територ╕╖ будь-яко╖ частини будь-який тимчасовий монумент.
 Можливо, через неуважн╕сть столично╖ влади до мишачо╖ метушн╕ в Роц╕ Пацюка м╕сцевим квасним патр╕отам ╕ вдасться в╕дкусити ще шматочок укра╖нсько╖ територ╕╖ навпроти ДОФ ЧФ, ╕, напевне, це вже зроблено - на м╕сц╕, де ма╓ стояти "гуляй шальная императрица", уже з’явилися к╕лька секц╕й металево╖ огорож╕. "Государеве око", заступник голови Севастопольсько╖ державно╖ м╕сько╖ адм╕н╕страц╕╖ Влад╕м╕р Казар╕н розпов╕в "Кримськ╕й газет╕" у вересн╕ 2007 р. про те, що "у майбутньому будуть установлен╕ ще як╕сь погруддя видатних д╕яч╕в т╕╓╖ пори, наприклад, Потьомк╕на, Румянцева". Тобто алею монарх╕чних персонаж╕в Рос╕╖ поруч з царевбивцею, пов╕╓ю та узурпаторкою Катериною ╤╤ пропону╓ створити державний чиновник Укра╖ни. Чи не дивно дос╕ бачити його на посад╕?
 "Проти ц╕╓╖ ╕н╕ц╕ативи виступили укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти!" - дружно коментують позиц╕ю чесних людей - не т╕льки укра╖нц╕в, але ╕ представник╕в ╕нших нац╕ональностей, п╕двладн╕ розкольникам ╕ сепаратистам ЗМ╤ й ангажован╕ журнал╕сти. Наяву очевидна неправда, але як вона по╓дну╓ недруг╕в Укра╖ни! Завдяки таким ман╕пуляц╕ям нац╕онал╕змофоб╕я рос╕йських шов╕н╕ст╕в у Севастопол╕ набира╓ оберт╕в...

╤СТОР╤Я НЕ ЗНА╢ УМОВНОГО СПОСОБУ!
 Стандарти сус╕дньо╖ "кра╖ни з непередбаченим минулим" легко приживаються в нашому м╕ст╕ - адже севастопольц╕ - народ особливий ╕ на пам’ятники добре ведуться. Варто т╕льки глянути на опитуваних ╕ вже зазомбованих на м╕сцевому телеканал╕. "А чого - гарна баба! Нехай буде пам’ятник!" - вже ╕ не знати, чи журнал╕сти карнавалять, чи просто "дають вал".
 При цьому аргументи фаната Катерини ╤╤ Валер╕я Саратова - головного аг╕татора за пам’ятник цариц╕-н╕мкен╕ - звучать зовс╕м непереконливо. За його словами, "сьогодн╕ можна по-р╕зному говорити, але в мене ╓ питання: якби не Катерина, чи була б сьогодн╕ Укра╖на на ц╕й територ╕╖, чи не була б? Питання, на яке ╕стор╕я не ма╓ в╕дпов╕д╕. Тому я вважаю, що ця людина реально зробила усе для того, щоб тут створити Севастополь". Невже господ╕н Саратов не пам’ята╓ сакраментально╖ фрази: "╤стор╕я не зна╓ умовного способу"?Виходить, "якби не Стал╕н", то м╕сто не було б в╕дбудоване п╕сля в╕йни. Отже, у цього тирана ╓ перспектива зам╕нити на пагорб╕ ╕ншого - тов. Лен╕на? Хоча, з ╕ншого боку, якби не Стал╕н, ╕ не пакт Молотова-Р╕ббентропа, то м╕сто ╕ не було б зруйноване?
 А от ще аргумент, з яким напереваги йде в монолог, тоном, який не допуска╓ заперечень, голова Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради Валер╕й Саратов: "До ц╕╓╖ под╕╖ повинн╕ вс╕ добре ставитися, тому що це людина, яка заснувала Севастополь".
 Як швидко летить час! Зда╓ться, т╕льки що в╕дзначали 200-р╕ччя м╕ста ╕, як згаду╓ раритетне видання "Екатеринофрения", вручене депутатам ╕ журнал╕стам у день в╕дкриття сес╕╖ м╕сько╖ Ради, Геннад╕й Черкашин у фотоальбом╕ "Севастополь" ("Планета", Москва, 1983 р.) писав: "Севастополю пощастило на хрещених батьк╕в - Суворов, Ушаков, Сеняв╕н, Потьомк╕н. Перший побудував укр╕плення, в╕дзначивши, що "под╕бно╖ гаван╕ не т╕льки на тутешньому п╕востров╕, але ╕ на всьому Чорному мор╕ не знайдеться"... Я теж заглянув у книгу - Катерина там згадана теж, але без особливого фанатизму й аж╕отажу, у зв’язку з табакеркою, врученою Суворову, та указом про назву м╕ста, що був п╕дписаний у лютому 1784 року. А святку╓мо день м╕ста чомусь у червн╕. Тод╕шн╕ батьки м╕ста про бронзову "гарну бабу" зовс╕м не думали. Рок╕в 200 не думали.

 "А РАССКАЗАТЬ БЫ ГОГОЛЮ ПРО НАШУ ШИЗНЬ..."
 Сидячи в особливо м’яких кр╕слах, севастопольськ╕ депутати нав╕ть ╕ не пом╕тили, як см╕шно виглядали, коли п╕сля читання В. Саратовим сво╓╖ ╕н╕ц╕ативи щодо пам’ятника О. С. Пушк╕ну, перервавши голосування, вир╕шили прийняти Поправку Нев╕домого Депутата "у преамбул╕ виключити слово "поетов╕". Але ж пам’ятник хочеться поставити саме перед Палацом дитинства ╕ юност╕, тому що, за словами Саратова, "на казках Пушк╕на ростуть наш╕ д╕ти". В╕н "великий, тому що народжений великим народом", - пов╕домля╓ нам господ╕н Саратов. Добре, нехай буде за Гоголем, нехай чиста рос╕йська, а не африканська кров текла в жилах великого поета, й особист╕ щоденники не французькою мовою ним писан╕. 210-га р╕чниця Пушк╕на буде в╕дзначена. А як же круглий 200-л╕тн╕й юв╕лей Миколи Гоголя, з "Шинел╕" якого вийшла вся рос╕йська л╕тература? Дайош ╕ йому пам’ятник в Севастопол╕!
 В мр╕ях Саратова (для ув╕чнення свого перебування головою м╕ськради?) - пам’ятники не т╕льки Пушк╕ну, але й Купр╕ну, ╕ Льву Толстому. "Хот╕в би установити". Так хто ж проти? Але т╕льки не треба п╕дсувати нам аморальну ф╕гуру ненависно╖ рос╕йсько╖ цариц╕, абсолютно неприпустимий ╕ душопротивний символ монарх╕╖, яка п╕шла в небуття. А раптом прийде кому в голову Катерину ╤╤ поставити напроти Палацу дитинства ╕ юност╕? Щоб на казках про "добру ╕ непорочну царицю" росли севастопольськ╕ д╕ти?..
 ...Важливо нагадати, що ╕ В. Саратов, ╕ В. Казар╕н ╓ державними службовцями Укра╖ни, а зовс╕м не сус╕дньо╖ кра╖ни, але вс╕ма силами догоджають саме Москв╕, а не Ки╓ву. Та й х╕ба не спок╕й у м╕ст╕ ╕ нормальна психолог╕чна атмосфера в ньому ╓ головними завданнями для пол╕тичних д╕яч╕в? А може, до розум╕ння загальнодержавних ╕нтерес╕в наш╕ пол╕тики поки що не дозр╕ли?
 Видно, нема╓ сенсу вир╕шувати питання про неприпустим╕сть зведення пам’ятника Катерин╕ ╤╤ в суд╕ - вирван╕ з контексту слова Валер╕я Саратова "Я, за вс╕╓╖ поваги до суд╕в, не збираюся виконувати незаконних р╕шень" уже стали афоризмом.
 М╕г би допомогти протверез╕нню пол╕тик╕в, що зарвалися, референдум, але винятково п╕сля повного ╕ всеб╕чного ╕нформування населення про гр╕хи цариц╕ перед укра╖нським народом, причому, не ╕нформац╕йними васалами ╕ клонами, а на громадських слуханнях ╕ "круглих столах". Але ж, з огляду на попередн╕ мах╕нац╕╖ при п╕драхунку голос╕в, шанс╕в на реальний результат практично нема╓.
 Оголосити моратор╕й на зведення пам’ятник╕в? Потр╕бн╕ вони, ой як потр╕бн╕! Важлив╕ш╕ за хл╕б насущний...
 Про роль м╕сько╖ ╕нтел╕генц╕╖, що усе ще стражда╓ на великодержавну заразу, об’╓днану за специф╕чними ознаками, таку, що п╕дтаку╓ ╕мперським забаганкам влади ╕ закрива╓ оч╕ на аморальн╕ справи, говорити нав╕ть не хочеться...
 ╤гор БУЛАВА.
 (Г-та "Флот Укра╖ни", № 6)
(Друку╓ться з╕ скороченнями).

СЛОВА... СЛОВА...
ПУШК╤НА ЗАБАГАТО, А КАТЕРИНИ ЗАМАЛО?
 Виконавча влада Севастополя критику╓ р╕шення м╕ськради депутат╕в щодо встановлення у м╕ст╕ ще одного пам’ятника Олександру Пушк╕ну, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу з посиланням на прес-службу м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖.
 Любов до ген╕ального поета не вим╕рю╓ться к╕льк╕стю встановлених на його честь пам’ятник╕в ╕ пам’ятних дощок - так прокоментував р╕шення м╕ськради перший заступник голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ Володимир Казар╕н. За його словами, перед тим, як голосувати це питання, необх╕дно було провести експертизу ╕ узгодження з в╕дпов╕дними ╕нстанц╕ями.
 Як в╕домий пушк╕н╕ст, доктор ф╕лолог╕чних наук, голова Кримського товариства рос╕йсько╖ культури, Володимир Казар╕н в╕дзначив, що Пушк╕н у Севастопол╕ не був, однак на його честь севастопольц╕ поставили низку пам’ятник╕в ╕ пам’ятних знак╕в: два пам’ятники - на мис╕ Ф╕олент ╕ у сквер╕ Чек╕ст╕в, скульптурне зображення Пушк╕на ╓ на фасадах Центрально╖ б╕бл╕отеки Севастополя ╕ театру ╕мен╕ А. В. Луначарського. Пам’ятн╕ дошки на честь поета встановлен╕ у Георг╕╓вському монастир╕ та в сел╕ Орлине. Кр╕м того, ╕м’я Пушк╕на носять дв╕ вулиц╕ ╕ школа-г╕мназ╕я.
На думку Казар╕на, у Севастопол╕ достатньо ув╕ков╕чена пам’ять Олександра Пушк╕на. Напередодн╕ юв╕лейних дат (225-р╕ччя Севастополя ╕ флоту, 1020-р╕ччя хрещення князя Володимира у Херсонес╕, 2600-р╕ччя Херсонеса) необх╕дно привести в належний порядок ╕сторичну частину Севастополя, в тому числ╕ ╕ пам’ятники, яких у м╕ст╕ нал╕чу╓ться понад 2 тисяч╕, наголосив перший заступник голови м╕сько╖ адм╕н╕страц╕╖. В╕н закликав депутат╕в дуже в╕дпов╕дально ставитись до прийняття р╕шень про в╕дкриття нових пам’ятник╕в ╕ пам’ятних знак╕в. Казар╕н висловив переконання, що з м╕ськрадою буде досягнуто вза╓морозум╕ння ╕ що вони сп╕льно працюватимуть для подальшого розвитку Севастополя.


МУЗИ НЕ МОВЧАТЬ !
ПАМ’ЯТНИК
Зголосилася Одеса
у свою р╕чницю
возвеличити у бронз╕
рос╕йську царицю -
сумнозв╕сну Катерину,
що С╕ч погубила
╕ голови запорожц╕в
п╕д ярмо схилила.
Колись Троцький у Тамбов╕,
в пролетарськ╕м блуд╕,
заходився будувати
пам’ятник ╤уд╕.
Нин╕ Гурв╕ц у Одес╕
соб╕ м╕зки сушить:
як царицю зобразити -
в мор╕ чи на суш╕,
у покоях чи на трон╕,
в образ╕ якому?
Дехто бачить "найясн╕шу"
у човн╕ легкому,
╕нш╕ - верхи на коняц╕,
в карет╕ вельмож╕,
у статевому зляганн╕
в любовному лож╕.
Полюбляла велелюбна,
н╕де правди д╕ти,
не лише читать Вольтера
╕ нюхати кв╕ти...
Тож, до реч╕, нагада╓м
бомонду з товкучки:
дорога ╕мператриця
ма╓ ╕м’я сучки.
Так назвав ╖╖ Шевченко,
на гумор багатий,
╕ не варто ╕нший образ
для не╖ шукати.
╢ у св╕т╕ слушний приклад:
в заможн╕й столиц╕
сто╖ть в центр╕ велелюдн╕м
пам’ятник вовчиц╕.
Завдяки ╖й Рем ╕ Ромул
м╕сто збудували.
А в Одес╕* буде сучка,
що С╕ч зруйнувала.
В╕тал╕й НЕЧИТАЙЛО,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.

Карикатура Валер╕я ПЕТРЕНКА.

* Як бачимо, не лише в Одес╕, але й у Севастопол╕...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2008 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5533

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков