Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2008 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 01.02.2008
ОЙ, МОВО ВЕСЕЛКОВА, В ТОБ╤ Ж БО СК╤ЛЬКИ ДИВ!


ДО П╤ДСУМК╤В ТРЕТЬОГО ЕТАПУ V╤╤╤ М╤ЖНАРОДНОГО КОНКУРСУ З УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ ╕м. ПЕТРА ЯЦИКА В АВТОНОМН╤Й РЕСПУБЛ╤Ц╤ КРИМ

 До щиро╖ розмови
 Я вас схиляю знов:
 Шануймо р╕дну мову -
 Найкращу серед мов.
 Люб╕ть ╖╖, як неньку,
 Як р╕дний край люб╕ть!
 У н╕й - душа Шевченка
 ╤ Лес╕ сп╕в бринить!
 В н╕й - тиша вечорова,
 Широкий плин Дн╕пра...
 Згадаймо теплим словом
 Про Яцика Петра.
 Це ж в╕н за р╕дну мову
 Змагання в╕дродив...
 Ой, мово веселкова,
 В тоб╕ ж бо ск╕льки див!

 Ц╕ рядки з власного в╕рша про нашу р╕дну мову я завжди зачитую школярам-переможцям ╤╤╤ етапу чергового М╕жнародного конкурсу ╕м. Петра Яцика, коли вони разом з╕ сво╖ми вчителями збираються в актов╕й зал╕ с╕мферопольсько╖ школи № 33 (директор - Горб Л. ╤.), аби одержати нагороди за участь у перших трьох етапах ╕ виконати завдання 4-го етапу, оц╕нки за яке виставлятиме високе ки╖вське жур╕ конкурсу.
 Не згадати про того, хто першим пос╕яв зерна конкурсу в наших укра╖нських душах, ╕, зокрема, в душах нашо╖ учн╕всько╖ та студентсько╖ юн╕, того, хто першим пожертвував сво╖ власн╕ кошти задля проведення велико╖ ╕ тако╖ вкрай необх╕дно╖ для нас акц╕╖ - М╕жнародного конкурсу знавц╕в р╕дно╖ мови, ╕м’я укра╖нця з Канади, мецената ╕ просто добро╖ людини, патр╕ота сво╓╖ справжньо╖ Батьк╕вщини - Укра╖ни, укра╖нця, який в╕дмовився бути б╕дним - Петра Яцика - просто було б великим гр╕хом. В╕н устиг започаткувати велику справу ╕ провести перший конкурс, наступн╕ вже, на превеликий жаль, проводились без нього, але за його матер╕ально╖ п╕дтримки. ╤ ось коли, здавалося, сили почали вичерпуватись, коли здавалось, що конкурс не може триматись лише на благод╕йницьк╕ кошти, до ц╕╓╖ велико╖ справи п╕дключилася, нарешт╕, й держава. Слава Богу, що у наших владних структур вистачило здорового глузду ╕ вони, насамперед, в особ╕ нашого всенародно обраного Президента Укра╖ни, мудро╖, добро╖ ╕ вельми розважливо╖ людини, звернули увагу на р╕дну мову, мову нашо╖ нац╕╖, мову нашо╖ держави.
 Символ╕чно, що саме в День укра╖нсько╖ писемност╕ ╕ мови з’явився Указ Президента В. Ющенка, виданий "з метою сприяння утвердженню статусу укра╖нсько╖ мови як державно╖, п╕днесення престижу укра╖нсько╖ мови серед молод╕". В Указ╕ йдеться про щор╕чне вид╕лення бюджетних кошт╕в для орган╕зац╕╖ та проведення М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика. 28 листопада 2007 р. був другий Указ Президента "Про деяк╕ заходи щодо п╕днесення рол╕ укра╖нсько╖ мови", де в п. 1 зазначено: "Заснувати, починаючи з 2008 року, 14 щор╕чних стипенд╕й Президента Укра╖ни переможцям М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. Петра Яцика". А вже в останн╕ дн╕ грудня 2007 р. з’явилася Постанова Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, яка деклару╓: "Стипенд╕╖ Президента Укра╖ни переможцям М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика виплачуються у розм╕р╕ 4,375 м╕н╕мально╖ академ╕чно╖ стипенд╕╖ студент╕в вищих навчальних заклад╕в ╤╤╤ - ╤V р╕вн╕в акредитац╕╖".
 Ну х╕ба ж, скаж╕ть, не рад╕сна под╕я?! Майже в╕с╕м рок╕в довелося ╖╖ чекати, але це стало можливим лише завдяки доброму розум╕нню того, що в основ╕ нашо╖ нац╕онально╖ незалежност╕, самобутност╕ ╕ ╓дност╕ лежить, на переконання Президента Укра╖ни В╕ктора Ющенка, ╕ повноц╕нне функц╕онування укра╖нсько╖ мови: "╥╖ ╓диний державний статус ╓ безумовним ╕ непорушним - так само, як безумовною ╕ непорушною ╓ наша державн╕сть". ╤ х╕ба в цих словах нашого Президента нема╓ в╕ри ╕ впевненост╕, твердост╕ ╕, якщо хочете, от╕╓╖ р╕шучост╕ д╕й щодо державност╕ укра╖нсько╖ мови, на як╕й було чимало спекуляц╕й р╕зних пол╕тик╕в, як╕ намагалися використати цей пункт про мову лише у пер╕од передвиборно╖ кампан╕╖?!
 Отже, в╕днин╕ М╕жнародний конкурс знавц╕в укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика поставлено на державну основу. Щороку 14 кращих з кращих учасник╕в будуть отримувати ще й Президентську стипенд╕ю.
 Про це у сво╖х виступах на п╕дсумковому свят╕-д╕йств╕ яцик╕вцям кримських шк╕л ╕ ВНЗ говорив представник Л╕ги меценат╕в з Ки╓ва ╢вген Олександрович Лупаков, заступник м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Автономно╖ Республ╕ки Крим Володимир Юр╕йович Каврайський та ╕нш╕ - почесн╕ гост╕ ╤╤╤ етапу Яцик╕вського конкурсу в Криму. Ц╕кав╕ цифри навела ╕ Валентина Костянтин╕вна Бойко - голова орган╕зац╕йного ком╕тету конкурсу на теренах Криму, головний спец╕ал╕ст в╕дд╕лу загально╖ середньо╖ осв╕ти М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки АРК. Вона пов╕домила, що на проведення конкурсу в 2008 роц╕ вид╕лено 10 тисяч гривень. А ще сказала про те, ск╕льки кримських учн╕в було зад╕яно у 8-му конкурс╕ ╕мен╕ П. Яцика: у першому етап╕ (шк╕льному) - 16 тисяч учн╕в, у другому (районн╕, м╕ськ╕) - 6 тисяч; у третьому (республ╕кансько-кримському) - 246 учн╕в ╕ 32 учн╕ середн╕х шк╕л та 7 студент╕в вищих навчальних заклад╕в з╕брались на п╕дсумкове свято-нагородження та для виконання конкурсних роб╕т 4-го етапу на перев╕рку ╕ оц╕нку високим жур╕ V╤╤╤ М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика.
 При╓мно зазначити, що серед переможц╕в, як╕ з╕бралися в школ╕ № 33 м. С╕мферополя, були й т╕, хто брав участь в конкурс╕ уперше, були й так╕, котр╕ вже знайом╕ нам за попередн╕ми конкурсами, за ол╕мп╕адами з укра╖нсько╖ мови та д╕ти, як╕ пробують сво╖ сили в л╕тературн╕й творчост╕. Скаж╕мо, учениця
11-го класу НВК "Школа-г╕мназ╕я" № 1 з м. Саки Марина Шевкопляс к╕лька рок╕в виходить переможницею ╕ в конкурс╕ ╕м. П. Яцика, ╕ в л╕тературному конкурс╕ школяр╕в Криму "Ми д╕ти, тво╖ Укра╖но!", який проводить Товариство укра╖нсько╖ мови за ╕нформац╕йно╖ п╕дтримки газет "Кримська св╕тлиця" та ╖╖ дитячого додатку "Джерельце". Не вперше виборюють перемогу в конкурс╕ ╕мен╕ П. Яцика й учн╕ школи № 33 Христина Яцк╕в, Катерина Чабаник, Владислава Штефан, Св╕тлана Балакай...
 Окр╕м д╕тей-укра╖нц╕в, в конкурс╕ беруть участь й д╕ти ╕нших нац╕ональностей - рос╕яни, кримськ╕ татари, а цього разу спробувала сво╖ сили й Басира Хоссейн, уродженка Афган╕стану, яка навча╓ться в четвертому укра╖нському клас╕ школи № 33, випускниця укра╖нсько╖ групи одного з дитячих садочк╕в
м. С╕мферополя, де ╖╖ вихователькою ╕ навчителем укра╖нсько╖ мови була в╕дома сво╖ми неперес╕чними зд╕бностями вихователя Св╕тлана Серг╕╖вна Терлецька. До реч╕, пан╕ Св╕тлана прийшла на конкурсне п╕дсумкове свято, аби розд╕лити свою рад╕сть ╕з сво╓ю колишньою чорноокою вихованкою Басирою Хоссейн...
 Багато ц╕кавих зустр╕чей було на цьому справжньому торжеств╕, де звучала укра╖нська мова, лунали укра╖нськ╕ в╕рш╕ ╕ п╕сн╕, де разом з учнями д╕лили рад╕сть перемоги вчител╕ Галина Петр╕вна Бригун, В╕ра Микола╖вна Починок (с╕мферопольська школа № 33), Людмила ╤ван╕вна Горб (директор ╕ пречудова господиня ц╕╓╖ школи), Валентина Адам╕вна Овсейчук (школа-л╕цей № 9 м. Ялти), Л╕д╕я Петр╕вна Сизкова (методист Нижньог╕рського районного методичного каб╕нету), Людмила ╤ван╕вна Головко (школа-г╕мназ╕я № 2 сел. Гвард╕йського), Над╕я Олександр╕вна Птащенко (НВК "Л╕нгв╕ст" м. С╕мферополя), Наталя ╤ван╕вна Рашп╕ль (методист
КР╤ППО, заступник голови жур╕), Ольга Андр╕╖вна Берьозк╕на та чимало ╕нших.
 Це завдячуючи ╖м та багатьом ╕ншим ╖хн╕м колегам, д╕ти см╕ливо ╕ в╕дпов╕дально йдуть на випробування власних сил ╕ знань з р╕дно╖ мови, перемагають ╕ одержують почесн╕ дипломи, грамоти, ц╕нн╕ подарунки. "Конкурс ╕мен╕ Петра Яцика под╕яв на мене вражаюче. Минулого року я вже брала участь в конкурс╕, цього - також, ╕ отримала велике задоволення, випробувала сво╖ сили, здобула перемогу (╤╤╤ м╕сце), знайшла нових друз╕в. Братиму участь ╕ в наступних конкурсах", - сказала мен╕ Наталочка Никитенко, учениця 4-го класу Новофедор╕всько╖ школи-л╕цею Сакського району.
 Цим д╕тям ╕ нин╕, ╕ в майбутньому не страшн╕ н╕як╕ випробувальн╕ тести для вступу до ВНЗ - вони добре волод╕ють р╕дною мовою - мовою сво╓╖ держави - знають граматичн╕ правила, вм╕ють оперувати будь-якими терм╕нами ╕ синтаксичними конструкц╕ями тексту. ╤, взагал╕, не лише ц╕, переможц╕ конкурсу, можуть легко ╕ досконало опанувати будь-яку мову, в тому числ╕ й державну укра╖нську, а вс╕ без винятку школяр╕. Лиш не треба дорослим дядям ╕ тьотям до ╖хнього оволод╕ння державною мовою дом╕шувати г╕ркий наст╕й розбаз╕кувань про зверхн╕сть одн╕╓╖ мови над ╕ншою, про ╖╖ меншоварт╕сн╕сть ╕ неактуальн╕сть. Ус╕ мови, як ╕ ус╕ народи - велик╕ ╕ самобутн╕. Не може бути народу без мови, не може бути держави без народу, а, отже, ╕ його мови. Чим б╕льше зна╓ш ти мов - тим ст╕льки раз╕в ти почува╓ш себе людиною. Знання мови за плечима не носити, в╕д цього ти робишся духовно багатшим, почува╓шся р╕вноправною людиною серед цив╕л╕зованих людей.
 Такими духовно багатими людьми я вважаю (та й вони, мабуть, сам╕ так вважають!) тих д╕тей, котр╕ вибороли переможн╕ м╕сця в багатотисячному конкурс╕. Хочеться назвати ╖х по╕менно. Ось вони, переможц╕ ╤╤╤ етапу V╤╤╤ М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика:
 Перше м╕сце пос╕ли:
 Кул╕ш Мар╕я, учениця 3-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Хоссейн Басира, учениця 4-го "а" класу школи № 33 м. С╕мферополя; Шиповська Мар╕я, учениця 5-го класу школи-г╕мназ╕╖ № 11 м. С╕мферополя; Мельник Ольга, учениця 6-го класу Гвард╕йського НВК "Школа-г╕мназ╕я" С╕мферопольського району; Штефан Владислава, учениця 7-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Бансал Анастас╕я, учениця 8-го класу НВК "Школа ╤ ступеня - г╕мназ╕я" № 2 ╕мен╕ В. Г. Короленка м. Керч╕; Тюл╕хова Юл╕я, учениця 9-го класу НВК "Школа-л╕цей" № 9 м. Ялти; Локтевич Олена, учениця 10-го класу Гвард╕йсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи № 1 С╕мферопольського району; Удод Микола, учень 11-го класу НВК "Школа-л╕цей" № 9 м. Ялти; Халимина Марина, студентка ╤ курсу В╕дкритого Тавр╕йського коледжу; Мамзуренко Олександр, студент ╤ курсу С╕мферопольського техн╕куму рад╕оелектрон╕ки; Кузьмин Дмитро, студент ╤╤ курсу С╕мферопольського музучилища ╕м. П. ╤. Чайковського; Ротайський Володимир, студент Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету.
 Друге м╕сце пос╕ли:
 Ахматова Анна, учениця 3-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Ткаченко ╢вген╕я, учениця 4-го класу НВК "Укра╖нська школа-г╕мназ╕я" м. С╕мферополя; Глуха ╢вген╕я, учениця 5-го класу школи-г╕мназ╕╖ № 1 м. Саки; Чабаник Катерина, учениця 6-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Карташов ╤гор, учень 7-го класу школи-г╕мназ╕╖ № 25 м. С╕мферополя; Радкевич Яна, учениця 8-го класу Гвард╕йського НВК "Школа-г╕мназ╕я" С╕мферопольського району; Осипенко Анастас╕я, учениця 9-го класу г╕мназ╕╖ № 8 м. ╢впатор╕╖; Яцк╕в Христина, учениця 10-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Шевкопляс Марина, учениця 11-го класу школи-г╕мназ╕╖ № 1 м. Саки; Гур’янова Ольга, студентка ╤ курсу в╕дд╕лення п╕дготовки молодших спец╕ал╕ст╕в К╤╤ПТ УАП; Боберець Олена, студентка ╤ курсу С╕мферопольського автотранспортного техн╕куму; Гурина Дарина, студентка ╤ курсу С╕мферопольського коледжу при Нац╕ональному ун╕верситет╕ харчових технолог╕й; ╤браг╕мова Сев╕ля, студентка ╤V курсу Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету.
 Трет╓ м╕сце пос╕ли:
 ╢лова Анастас╕я, учениця 3-го класу Новофедор╕всько╖ школи-л╕цею Сакського району; Никитенко Натал╕я, учениця 4-го класу Новофедор╕всько╖ школи-л╕цею Сакського району; Варивода Ал╕на, учениця 5-го класу г╕мназ╕╖ № 9 м. С╕мферополя; Кузнецова Анастас╕я, учениця 6-го класу Зоркинсько╖ школи Нижньог╕рського району; Селюн╕на Валентина, учениця 7-го класу Окун╕всько╖ школи Чорноморського району; Дубовицька Ксен╕я, учениця 7-го класу школи-г╕мназ╕╖ № 1 м. Саки; Балакай Св╕тлана, учениця 8-го класу школи № 33 м. С╕мферополя; Тютерева Анастас╕я, учениця 9-го класу Новофедор╕всько╖ школи-л╕цею Сакського району; Ромасенко Тетяна, учениця 10-го класу Октябрського НВК № 1 "Школа-г╕мназ╕я" Красногвард╕йського району; Нестеренко Валер╕я, учениця 11-го класу школи-л╕цею № 9 м. Ялти; Штиркова Маргарита, студентка ╤ курсу в╕дд╕лення п╕дготовки молодших спец╕ал╕ст╕в К╤╤ПТ УАП; Стукал Дарина, студентка ╤ курсу Кримського коледжу економ╕ки ╕ управл╕ння; Вальдес-Вальдес Натал╕, студентка ╤ курсу С╕мферопольського музучилища ╕м. П. ╤. Чайковського.
 Яка широка географ╕я, яке розма╖ття ╕мен та навчальних заклад╕в! ╤, певно, ви пом╕тили, що т╕льки школа № 33
м. С╕мферополя, у як╕й проводяться п╕дсумки конкурсу, куди з’╖жджаються д╕ти-переможц╕ з╕ всього Криму, дала цьогор╕ч аж 7 (!) переможц╕в!
╤ це не т╕льки тому, що школа, яку неоф╕ц╕йно називають школою ╕м. П. Яцика за те, що в н╕й так чудово орган╕зовують урочистост╕ з нагоди п╕дбиття п╕дсумк╕в конкурсу, а й тому, що в ц╕й школ╕ вчител╕-словесники дають учням в╕дм╕нн╕ знання з укра╖нсько╖ мови, ум╕ють налаштувати д╕тей на конкурсний лад, прищепити сво╖м вихованцям високе почуття патр╕отизму та поваги до р╕дно╖ держави.
 Так тримати й надал╕! Радий, що ╓ з кого брати приклад вчителям ╕нших шк╕л. А на зак╕нчення хочеться подякувати ус╕м д╕тям та ╖хн╕м наставникам за те, що одн╕ чесно ╕ сумл╕нно готували сво╖х вихованц╕в до нелегких, але при╓мних випробувань, а друг╕ чесно, сумл╕нно ╕ грамотно тримали конкурсн╕ випробування у знанн╕ р╕дно╖ мови. ╤ витримали ╖х г╕дно!
 Отож, до нових конкурс╕в, до нових перемог! Хочеться, аби серед отого числа чотирнадцяти - к╕лькост╕ щор╕чних Президентських стипенд╕ат╕в були й наш╕ кримськ╕ д╕ти - знавц╕ р╕дно╖ мови, переможц╕ конкурсу. А це ц╕лком можливе для тих, хто любить, шану╓, вивча╓ ╕ береже р╕дну мову. ╤ я звертаюсь до ус╕х юних кримчан:
 Люб╕мо ж р╕дну мову,
 Як мат╕нку свою...
 Люб╕мо нин╕ й пр╕сно,
 А не вряди-годи,
 Люб╕мо, як В╕тчизну, -
 Нав╕ки, назавжди!
 Як з╕рку вечорову,
 Як п╕сню, як любов.
 Люб╕мо р╕дну мову -
 Найкращу серед мов!
 Данило КОНОНЕНКО,
голова жур╕ ╤╤╤ етапу V╤╤╤ М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2008 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5525

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков