Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 25.01.2008
ПАТР╤ОТИЗМ ПОЧИНА╢ТЬСЯ... З ХУРМИ

Зелена аптека

 Якби кожна область визначала сво╖ „С╕м чудес”, першим би до рейтингу у сус╕дн╕й Херсонщин╕ потрапило б, безсумн╕вно, господарство «Новокаховське», що в сел╕ Плодовому поблизу Ново╖ Каховки. Красив╕шого м╕сця год╕ знайти в ус╕й област╕!
 Досл╕дне господарство – ф╕л╕я Н╕к╕тського ботан╕чного саду - в╕дзначило п╕встол╕тн╕й юв╕лей з дня заснування.
 
РОСТИМО СОРТИ ╤ КАНДИДАТ╤В!
 Створене колись як л╕сорозсадник для озеленення степово╖ област╕, господарство пройшло к╕лька етап╕в реформування та п╕дпорядкування, спец╕ал╕зуючись то на декоративних культурах, то на плодових, то на зернових, а то й на виноград╕ та кавунах – усе, що може рости в п╕вденн╕й област╕, вирощували тут, базуючись на здобутках науки, впроваджуючи ╖╖ нов╕ досягнення. Був час, господарство виходило переможцем у соц╕ал╕стичних змаганнях та виборювало перех╕дн╕ червон╕ прапори за найвищий показник виробництва зерна.
 Та не лише високими врожаями пиша╓ться колектив. Упродовж десяти рок╕в на баз╕ „Новокаховського” усп╕шно „вирощують” науковц╕в: за цей час тут захистилися п’ять кандидат╕в з р╕зних „ботан╕чних” наук.
 - Писати науков╕ роботи до нас при╖здять сп╕вроб╕тники Нац╕онального ботан╕чного саду ╕мен╕ Гришка, - розпов╕да╓ один ╕з „захищених”, заслужений прац╕вник с╕льського господарства, директор „Новокаховського” Василь Дерев’янко. – Основним напрямком наукових досл╕джень, що ведуться в господарств╕, ╓ ╕нтродукц╕я (вирощування завезено╖ рослини у нових кл╕матичних умовах. – авт.) нових для рег╕ону плодових, декоративних, еф╕роол╕йних та л╕карських рослин. Ми створили дендролог╕чну колекц╕ю, що нарахову╓ понад 400 вид╕в, форм та сорт╕в.
 ТУТ РОБЛЯТЬ УКРА╥НУ КВ╤ТУЧОЮ
 Сл╕д зауважити, що за кер╕вництва Василя Дерев’янка господарство зробило значний крок уперед. Як експеримент, к╕лька рок╕в тому тут взялися за вирощування екзотичних дерев. ╤ довели: хурма, з╕з╕фус, ╕нжир, барбарис, азим╕на – то все може стати звичним у садах не лише п╕вденних, а й в╕ддалених в╕д п╕вдня областей. Колекц╕я нових плодових культур нарахову╓ 135 вид╕в, серед яких лише хурми – 70, азим╕ни трилопасно╖ – 40, з╕з╕фусу – 25, а колекц╕я нових еф╕роол╕йних та л╕карських рослин нарахову╓ 142 види.
 Не менш екзотичними для цих кра╖в ╓ й декоративн╕ кущ╕ та дерева, що виростили в господарств╕ для озеленення: альб╕ц╕я, г╕б╕скус, кар╕оптер╕с, жимолость.
 - Найц╕нн╕ша як╕сть виведених рослин – ╖хня п╕двищена зимост╕йк╕сть, - п╕дкреслю╓ Василь Дерев’янко. - Отже, пропонован╕ нами екзотичн╕ плодов╕ культури можуть бути використан╕ для вирощування в фермерських господарствах, а декоративн╕ чудово п╕д╕йдуть для озеленення курортно╖ зони, вулиць м╕ст та селищ, зам╕нивши зрештою, традиц╕йну акац╕ю та тополю на кв╕тучу протягом усього л╕та альб╕ц╕ю ленкоранську.
 
ЛЮБОВ ДО ХУРМИ ╤ БАТЬК╤ВЩИНИ
 З нагоди юв╕лею в „Новокаховському” в╕дбулися не лише урочистост╕ з в╕таннями та подарунками, а й пройшла науково-практична конференц╕я. Серед ╖╖ учасник╕в – науковц╕ з Ки╓ва, Херсона, Полтави, Микола╓ва, Криму.
 А серед гостей – багато садовод╕в-аматор╕в, як╕ залюбки д╕ляться сво╖ми надбаннями з вченими.
 - Саме аматорам ми завдячу╓мо багатьма новими сортами, як╕ вивели з ╖хньо╖ „подач╕”, - поясню╓ Василь Дерев’янко. – Наш╕ зв’язки дуже розгалужен╕, ми об’╖здили вс╕ област╕, аби виявити, де ростуть екзотичн╕ рослини. Листу╓мося ╕з закордоном, нещодавно отримали 14 вид╕в хурми ╕з Сполучених Штат╕в.
 Нещодавно надбанням новокаховських вчених зац╕кавилися колеги з╕ Словаччини. ”Адже ми йдемо до ╢вропи, тож неодм╕нною вимогою буде квотування на виробництво традиц╕йних культур, - поясню╓ Ян Бр╕ндза, доктор наук з╕ Словацького аграрного ун╕верситету. - А екзотичн╕, непромислов╕ культури зможемо вирощувати у фермерських господарствах. До всього, ╖х можна ╕ в нас, ╕ в Укра╖н╕ мати як представник╕в, притаманних для виробництва у т╕й чи ╕нш╕й м╕сцевост╕, ╕ щоб вони були таким соб╕ нац╕ональним кул╕нарним надбанням”.
 - Я пишаюся, що ми ма╓мо таку зд╕бну „дитину” в особ╕ сво╓╖ ф╕л╕╖ у Нов╕й Каховц╕, - сказав у п╕дсумковому виступ╕ директор Н╕к╕тського ботан╕чного саду Валер╕й ╢жов. – Патр╕отизм почина╓ться з того, що люди просто роблять свою справу, незалежно в╕д пол╕тичного в╕тру. Низький укл╕н тим, хто пов╕рив у науку ╕ не зрадив ╖й!
 Алла БРУСИЛОВА.

Природна аптека
ПОДАРОВАНА СОНЦЕМ
 Зимою полиц╕ базар╕в ╕ магазин╕в стають особливо привабливими в╕д «плод╕в сонця», саме так в Япон╕╖ називають хурму. У цю пору року вона з’явля╓ться у нас у велик╕й к╕лькост╕, ╕ гр╕х цим не скористатися. Адже це не т╕льки смачний, але ще й дуже корисний фрукт, батьк╕вщиною якого вважа╓ться Китай. Зв╕дти його завезли в Япон╕ю ╕ дал╕. Але т╕льки наприк╕нц╕ ХIX стол╕ття про хурму д╕знався увесь св╕т. Сьогодн╕ з 200 ╖╖ р╕зновид╕в, що ростуть т╕льки у троп╕чному ╕ субтроп╕чному кл╕мат╕, в Укра╖н╕ в╕дом╕ принаймн╕ три - терпка кавказька, нетерпка японська ╕ солодка шоколадна, або корольок. З’╖даючи щодня 1-2 плоди, можна добре поповнити св╕й рац╕он дуже корисними речовинами ╕ покращити самопочуття.
 Оранжевий кол╕р м’якуша хурми св╕дчить про наявн╕сть у н╕й велико╖ к╕лькост╕ бета-каротину, який пол╕пшу╓ з╕р ╕ перешкоджа╓ передчасному стар╕нню. В н╕й досить багато в╕там╕ну С, що допомага╓ орган╕зму боротися з в╕русами, в╕там╕ну РР, який посилю╓ здатн╕сть подолати втому, депрес╕ю, до того ж в╕н «в╕дпов╕да╓» ще й за здоров’я шк╕ри та волосся. До реч╕, хурма м╕стить удв╕ч╕ б╕льше харчових волокон та корисних м╕кроелемент╕в, н╕ж яблука, насичена кал╕╓м, йодом, магн╕╓м, фосфором ╕ зал╕зом. Але головне ╖╖ багатство - рослинн╕ цукри. Великий ╖х вм╕ст, в основному глюкози ╕ фруктози, п╕дтриму╓ здоров’я серцево-судинно╖ системи, живить серцевий м’яз - при цьому р╕вень глюкози у кров╕ не сяга╓ п╕ка.
 Хурма належить до д╕╓тичних продукт╕в, як╕ м╕стять зовс╕м мало калор╕й, але чудово втамовують голод. Вона незам╕нна при розлад╕ травлення завдяки наявност╕ пектину. Використову╓ться в народн╕й медицин╕ при шлункових захворюваннях. Не рекоменду╓ться вживати ╖╖ т╕льки при д╕абет╕.
 Магн╕й, що м╕ститься в хурм╕, знижу╓ ╕мов╕рн╕сть утворення камен╕в у нирках, а в╕там╕н А захища╓ в╕д раку. В╕там╕ни С ╕ Р зменшують крихк╕сть судин. Хурма ма╓ сечог╕нну д╕ю ╕ тон╕зуюч╕ властивост╕, заспокою╓ нервову систему, п╕двищу╓ працездатн╕сть, ма╓ бактерицидну д╕ю. До того ж вона ефективний антиоксидант.
 Хурму можна використовувати ╕ з косметичною метою. Маска з м’якуша хурми ╕ я╓чного жовтка допомага╓ при розширених порах ╕ схильност╕ до вугр╕в.
 Загалом, хурма – чудова у всьому! Але головне - ум╕ти правильно ╖╖ вибрати, щоб терпкий смак не розчарував. Купувати треба дозр╕л╕ плоди, ╖хн╕й м’якуш особливо соковитий ╕ смачний.
 Збер╕гати хурму найкраще у замороженому вигляд╕. До реч╕, замороження - один ╕з способ╕в позбутися терпкост╕ плод╕в. Ще один - покласти фрукти в теплу воду на 12 годин.
 Тетяна НОВИКОВА.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5515

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков