Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 28.12.2007
ПРОРОК У СВО╥Й В╤ТЧИЗН╤

ПОСТАТ╤ 

 В’ячеслав Чорнов╕л (24.12.1937 - 25.03.1999). Л╕тературний критик, пол╕тик, журнал╕ст, д╕яч руху опору проти русиф╕кац╕╖ ╕ нац╕онально╖ дискрим╕нац╕╖ укра╖нського народу. Народився в с. ╢рки Звенигородського району Черкасько╖ област╕, похований на Байковому цвинтар╕ в Ки╓в╕.
 25 грудня 2007 р. В’ячеславу Чорноволу виповнилося б 70 рок╕в. За традиц╕╓ю громадськ╕сть м╕ста ╤вано-Франк╕вська вшанову╓ пам’ять видатного пол╕тичного д╕яча, поклавши кв╕ти до його пам’ятника на вулиц╕ його ╕мен╕ та проведе урочистост╕ в муздрамтеатр╕ ╕м. ╤. Франка та населених пунктах краю.
 Ще 8 серпня 1965 року В. Чорнов╕л в сел╕ Шешори, що на Гуцульщин╕, вперше виголосив прилюдно антикомун╕стичну промову на в╕дкритт╕ пам’ятника Т. Шевченков╕. Гуцули тод╕ захистили його в╕д цупких лап спецслужби.
╤ в╕дтод╕ В. Чорнов╕л був знаний у нас як борець за Незалежну Укра╖ну. Укра╖н╕ його подарував Шевченк╕в край того злов╕сного 1937 року, коли ╕роди з «чорних воронк╕в» чигали по св╕ту за вс╕м живим ╕ мислячим. Учительський син, комсомольський актив╕ст - здавалося, Чорноволов╕ була забезпечена блискуча стандартна б╕ограф╕я правильного хлопця радянських час╕в. Але гострий розум, бунт╕вна вдача, волелюбн╕ прад╕д╕вськ╕ козацьк╕ гени дуже швидко склали ц╕ну тогочасн╕й д╕йсност╕. Золотий медал╕ст, без п’яти хвилин асп╕рант, блискучий журнал╕ст ста╓ на «ти» з╕ сво╓ю долею ╕ йде на «ви» ╕з системою. Видав позацензурний «Укра╖нський в╕сник». З 1979 р. - член Укра╖нсько╖ Гельс╕нсько╖ групи. З 1992 р. - голова Народного Руху Укра╖ни. Його книга «Лихо з розуму» швидко об╕йшла кра╖ни Зах╕дно╖ ╢вропи, а на теренах Укра╖ни сформувався пол╕тик, який об’╓днав навколо себе демократичн╕ сили на Заход╕ ╕ Сход╕ Укра╖ни, до яких належали ╤ван Св╕тличний, ╤ван Дзюба, Василь Стус, Алла Горська... Його ╕м’я на початку 70-х рок╕в переказували пошепки з двору в дв╕р, з душ╕ в душу, з серця в серце. В к╕нц╕ 80-х воно зазвучало голосн╕ше у кав’ярнях Золочева ╕ Львова, на стор╕нках ки╖вських газет. Воно вознеслося народною над╕╓ю на малих ╕ великих в╕чах на початку 90-х рок╕в. Як бол╕ло, коли люди, що не встигли стати державним народом, знову збивались у натовп ╕ при перших труднощах зр╕кались ще вчора обожнюваного пров╕дника. А в╕н став депутатом Верховно╖ Ради Укра╖ни, керував Льв╕вською областю, очолював парт╕ю, видавав газету «Час-Тайм» ╕ був над╕йною опорою для нац╕онально-демократичних сил. Вперто, справд╕ по-волячому, пер скрипучого укра╖нського плуга борозна за борозною, бо була весна укра╖нсько╖ державност╕, а весняний день у таку пору р╕к году╓, то ж не можна було гаяти н╕ хвилини. ╤ знову писав, осмислював, анал╕зував, був суттю ╕ с╕ллю укра╖нсько╖ земл╕. ╤ був таким до к╕нця життя.
 Зверн╕мося до його останньо╖ роботи «Спроби розколу Руху. Причини. Виконавц╕. Замовники». Шукаю в╕дпов╕д╕ на ц╕ запитання, писав в╕н, бо це внутр╕шн╕ чинники, як╕ були кимось майстерно використан╕ ╕ спрямован╕ у в╕дпов╕дне русло. Хто ╕ як╕ ╕нтереси п╕длив кров’ю В’ячеслава Максимовича, та╖на за ста замками. Але, як зараз описують прогресивн╕ оглядач╕, мотиви вбивства мають дек╕лька аспект╕в. А замовник╕в сл╕д шукати за межами Укра╖ни. Рух сто╖ть на завад╕ маф╕озному заруб╕жному кап╕талу, який хоче скупити укра╖нську власн╕сть. По-друге, Рух як найактивн╕ший, найпосл╕довн╕ший виразник нац╕онально╖ ╕де╖ по вс╕й Укра╖н╕. По-трет╓, в╕н поставив соб╕ за мету - побудову Укра╖нсько╖ самост╕йно╖ соборно╖ держави ╕ крок за кроком, стаття за статтею, книга за книгою йшов до ц╕╓╖ мети.
╤ в тому, що Укра╖на постала, ╓ насамперед його, Чорновола, не левова, а справд╕ воляча частка прац╕ ╕ боротьби. Укра╖на для нього була найдорожча. А в╕н для Укра╖ни? Ми ще не скоро осягнемо, кого втратили. Ми не змогли об’╓днатися навколо живого Чорновола - об’╓днаймося, хоч навколо його пам’ят╕.
В ╕м’я себе, в ╕м’я сво╖х д╕тей, в ╕м’я Укра╖ни. Такий запов╕т мудреця ╕ пророка. В╕н залишиться з нами в бронз╕ ╕ гран╕т╕, в╕чний ╕ невгамовний, будитель заспано╖ нац╕╖, в╕н буде в п╕дручниках ╕стор╕╖, бо в╕н сама ╕стор╕я. Але найвеличн╕шим пам’ятником йому ма╓мо стати ми, дор╕сши до його гордого запов╕ту: «Укра╖на понад усе». За громадську ╕ л╕тературну працю був нагороджений Державною прем╕╓ю ╕м. Т. Шевченка (1996 р.) та М╕жнародною прем╕╓ю Н. Томал╕на (1975).
 Кр╕м зб╕рок «Лихо з розуму» (Париж 1967 р.) видав «Я н╕чого у вас не прошу» (Торонто, 1968 р.), «Будн╕ мордовських табор╕в» (1974 р.), десятки статей у демократичних виданнях Укра╖ни ╕ ╢вропи.
 В. М. Чорновола любили всюди, в тому числ╕ на Прикарпатт╕. Недавно було перейменовано його ╕менем центральну вулицю ╤вано-Франк╕вська. На будинку обласно╖ б╕бл╕отеки в╕дкрито бронзовий барель╓ф.
 В будинку «Просв╕ти» в╕дбулася виставка майстр╕в художньо╖ вишивки ╕з товариства «Союз укра╖нок», на як╕й було понад 20 роб╕т, присвячених В. Чорноволу, вийшло багато статей про його працю на благо Укра╖ни, як╕ демонструвались на просв╕тянськ╕й книжков╕й виставц╕. Всупереч багатьом ╕стинам В. Чорнов╕л таки став «Пророком у сво╖й В╕тчизн╕».
 Степан БОЙКО,
член ╤вано-Франк╕всько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ Народного Руху Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5430

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков