Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЛУТАНИНА З ╤НФОГРАФ╤КОЮ: ВИДАННЯ LE MONDE "ПОВЕРНУЛО" КРИМ УКРА╥Н╤
Нараз╕ на карт╕ Le Monde Крим – це Укра╖на.


ЯКЩО ЦЕ НЕ МАРОДЕРСТВО – ТО ЩО?
Та наперек╕р всьому – «Св╕тлиця» у Криму ╓! ╤ наполеглив╕ потуги нин╕ ки╖вських...


МАСТИ ФЕДЯ МЕДОМ, А ФЕДЬ УСЕ ФЕДЬОМ, АБО ПОЛ╤Т П╤Д КРИЛОМ КУНИЦИНА
Якщо хтось раптом не зна╓, нагада╓мо, що «герой» цих арх╕вних публ╕кац╕й пан В....


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЯК РОЗП╤ЗНАТИ УКРА╥НСЬКОГО ПАТР╤ОТА
Укра╖нський л╕берал зак╕нчу╓ться на дороз╕ до укра╖нського села. Я в цьому переконалась давно.


ПАША
На початку цього тижня п╕шов з життя ПашА (наголос саме такий, вельможний, на другому склад╕) -...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 14.12.2007 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 14.12.2007
ЯКЩО РЯТУВАТИ СВ╤Т, ТО ЛИШЕ КРАСОЮ...

Минуло╖ суботи у Ялт╕ в╕дбулось велике свято ╓днання укра╖нц╕в - там пройшла церемон╕я в╕дкриття пам’ятника Тарасу Шевченку. Укра╖нське ре╓строве козацтво, школяр╕ та студенти, представники канадсько╖ д╕аспори, укра╖нських громад Севастополя ╕ Ялти, посланц╕ ╕нших м╕ст Криму ╕ Укра╖ни, Представництво Президента Укра╖ни у Криму, кер╕вництво уряду АРК, ялтинсько╖ влади засв╕дчили свою повагу до Кобзаря.
 Перед початком заходу м╕сцевий оркестр та севастопольський хор п╕д кер╕вництвом В╕ктора Ковальчука та п╕д його акомпанемент сприяли створенню святково╖ атмосфери. Чиновники, ре╓стров╕ козаки, ╕нш╕ оратори п╕дкреслювали важлив╕сть та необх╕дн╕сть вшанування постат╕ Тараса Шевченка в Ялт╕.
 Меценатами встановлення бронзово╖ скульптури авторства Лео Молодожанина, виготовлено╖ в Аргентин╕, стало подружжя з канадського Торонто - д-р Василь ╤ваницький (вже пок╕йний) та Наталя Бундза-╤ваницька, яка була присутня на свят╕.
 П╕сля покладення кв╕т╕в до пам’ятника в сквер╕ ще довго звучала музика бандур та в╕рш╕ Тараса Шевченка у виконанн╕ ялтинсько╖ молод╕.
 * * *
 Укра╖нцям в Криму при ╕снуюч╕й, м’яко кажучи, недружн╕й влад╕ непросто. Будь-яка спроба утвердити сво╖ культурн╕ та духовн╕ ц╕нност╕ на сво╖й земл╕ наштовху╓ться на ст╕ну байдужост╕ ╕ ворожост╕. Нелегкий шлях був ╕ у ╕де╖ встановити пам’ятник поету, наприклад, довго не приймалось р╕шення на сес╕╖ м╕ськради. ╤ появився в╕н як результат позалаштункових ╕гор вс╕х учасник╕в ╕ оч╕льник╕в.
 Не ╓ новиною, що висл╕в "четверта влада" вжива╓ться част╕ше можновладцями зовс╕м не для того, щоб враховувати громадську думку. Перечитую ще раз статтю В╕ктора Хоменка з нашо╖ газети в╕д 21 кв╕тня 2006 року "Чи бути в Ялт╕ пам’ятнику Кобзарев╕?" (для користувач╕в
╕нтернету даю посилання http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3796 ) ╕ переконуюсь у передбаченн╕ автором кол╕з╕й ╕ небезпек у зв’язку з ╕н╕ц╕ативою Укра╖нського ре╓стрового козацтва його встановлення у п╕вденн╕й перлин╕ Укра╖ни.
 Нагадаю к╕лька тез ╕з ц╕╓╖ статт╕. П╕сля привезення бронзово╖ скульптури з Аргентини "серйозний форум з чверть сотн╕ авторитетних митц╕в п╕сля тривалого й небайдужого обговорення небуденно╖ й дел╕катно╖ теми д╕йшов виваженого висновку: в даному вигляд╕ пам’ятник не в╕дпов╕да╓ завданням монументально╖ скульптури, в╕дсутня портретна схож╕сть, ╓ зауваження до обробки матер╕алу, в╕дтворення тканини одягу, ф╕гури, пластики, задовгих рук ╕ непропорц╕йно мало╖ голови", - писав
В. Хоменко. Зрозум╕ло й те, що л╕тн╕й скульптор не м╕г в╕дв╕дати м╕сце встановлення пам’ятника, а ре╓стров╕ козаки були рад╕ заокеанському дарунку та можливост╕ зайвий раз урочисто вишикуватись ╕ продемонструвати сво╖ генеральськ╕ погони (а нин╕ ма╓мо ще й маршала козацтва!), знехтувавши думкою фах╕вц╕в про необх╕дн╕сть проведення конкурсу на кращий проект.
 Якби перерахован╕ вище представники владних структур та громадських орган╕зац╕й читали газети не лише про себе, а про сусп╕льно значим╕ теми, то навряд чи в╕дбулась ця прикр╕сть.
 "Таке бачення автора", - дипломатично каже про скульптурне зображення Шевченка президент Фундац╕╖ ╕м. Тараса Шевченка Богдан Вуйко, один ╕з ╕н╕ц╕атор╕в встановлення саме цього пам’ятника.
 В╕длет╕ли палк╕ промови. Сквер опуст╕в. Дв╕ д╕вчини проходили по стежц╕ повз нового ялтинського артефакту на дуже невисокому п’╓дестал╕, надпис на якому був повн╕стю закритий кв╕тами, ╕ одна у друго╖ запитала: "А хто це?" Коли ╖м в╕дпов╕ли: "Шевченко", д╕вчата сказали, що н╕коли б не подумали, бо не схожий. А й справд╕, вп╕знаван╕сть - теж важлива риса для визначно╖ пам’ятки, особливо в Криму.
 А що подумають численн╕ туристи, у тому числ╕ укра╖нц╕ д╕аспори, пол╕тики й б╕знесмени про дивну ╕ важку поставу тулуба, непропорц╕йн╕ руки (кажуть, що приб╕чники ц╕╓╖ скульптури нав╕ть зам╕ряли ╖х довжину для пор╕вняння, але ж кожному глядачу не можна буде пов╕домити про ц╕ сантиметри!) та ╖х розташування, про недотримання класичних скульптурних пропорц╕й? "Кримськ╕ ╕ ялтинськ╕ скульптори були стриман╕ в сво╖х оц╕нках виконання скульптури", - пов╕домляють зараз ╕нформац╕йн╕
агенц╕╖.
 "Ми не ма╓мо права зводити недосконал╕ пам’ятники нашим нац╕ональним героям, ч╕льникам народу", - попереджав В╕ктор Хоменко у згадан╕й статт╕. Не послухались...
М. ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.

"ЛЕГЕНДАРНИЙ, ДО НЕВП╤ЗНАВАНОСТ╤" - з таким заголовком до репортажу про цю под╕ю вийшла газета "Укра╖на молода"...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 14.12.2007 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5404

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков