Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 07.12.2007
ШОУ БЕЗ ...БРОМУ, АБО ЧИ НАВЧИТЬ САВ╤К ШУСТЕР УКРА╥НЦ╤В Б╤ЛЬШЕ ШАНУВАТИ СВО╥Х СПРАВЖН╤Х ГЕРО╥В?

ШОУ БЕЗ ...БРОМУ, АБО ЧИ НАВЧИТЬ САВ╤К ШУСТЕР УКРА╥НЦ╤В Б╤ЛЬШЕ ШАНУВАТИ СВО╥Х СПРАВЖН╤Х ГЕРО╥В?
"╤стор╕ю Укра╖ни неможливо читати без брому..."
Володимир Винниченко.

...Так само, як тепер дивитися про цю ╕стор╕ю телев╕з╕йн╕ шоу?
У П’ЯТНИЦЮ 16 листопада 2007 року на телеканал╕ "╤нтер" в програм╕ "Свобода" Сав╕ка Шустера стартував проект "Велик╕ Укра╖нц╕", а народне голосування триватиме до 14 грудня цього року.
Власне, це аналог британського проекту "Велик╕ Британц╕", котрим уже скористалися десять кра╖н св╕ту (США, Канада, Франц╕я, Н╕меччина, Ф╕нлянд╕я, Н╕дерланди, Чех╕я, Португал╕я, Болгар╕я ╕ ПАР), як╕ теж визначили сво╖х власних "великих". А тепер ось ╕ Укра╖на п╕дхопила цю естафету, щоб всенародно в╕дзначити сво╖х великих нац╕ональних геро╖в.
Як на мене, то проект "Велик╕ Укра╖нц╕" ма╓ в соб╕ дуже ц╕каву ╕дею й зм╕ст, бо наверта╓ вс╕х нас до б╕льшого зац╕кавлення ╕стор╕╓ю Укра╖ни, до ╖╖ найвизначн╕ших д╕яч╕в в сфер╕ пол╕тики, культури, науки, во╓нного мистецтва тощо. Жаль лише, що тод╕шня телев╕з╕йна аудитор╕я на чол╕ з "Сов╓том гарантов" з якогось дива байдуже поставилась до такого визначального параметру, як спадщина, а натом╕сть наполягала на параметр╕ "щир╕сть". Зв╕сно, укра╖нц╕ загалом ╓ людьми щирими й щедрими, але ж ця наша нац╕ональна риса нер╕дко приносить нам б╕льше шкоди, ан╕ж позитиву.
Другим недол╕ком р╕шень тод╕шньо╖ аудитор╕╖ я б назвав те, що вона чомусь в╕дмовилась визначати водночас ╕з "великими укра╖нцями" також ╕ великих кат╕в нашого народу, хоча в ╕нших кра╖нах св╕ту визначали як геро╖в, так ╕ антигеро╖в. Б╕льше того, я вважаю, що якби, скаж╕мо, в Ки╓в╕ була створена гарна Алея слави "Великих Укра╖нц╕в" з коротким перел╕ком ╖хн╕х заслуг, а десь неподал╕к щоб була розташована в╕дпов╕дна алея "великих антиукра╖нц╕в" з перел╕ком ╖хн╕х тяжких гр╕х╕в перед укра╖нським народом, то це мало б велике п╕знавальне й виховне значення для вс╕х нас. А великих кат╕в в Укра╖ни теж багато, як, наприклад: суздальський князь Андр╕й Боголюбський та монгольський хан Батий, татарський хан Менгл╕-Г╕рей та наш князь-перевертень Ярема Вишневецький, цар Петро ╤ та його фаворит О. Меншиков, козацький старшина Н╕с ╕ полковник Гнат Галаган, цариця Катерина ╤╤ та м╕н╕стр Валу╓в, В. Лен╕н ╕ Й. Стал╕н, Л. Каганович ╕ В. Молотов, А. Г╕тлер ╕ маршал Г. Жуков, ╕деолог КПРС М. Суслов ╕ персек КПУ В. Щербицький та багато ╕нших. Недруг╕в укра╖нського народу вистача╓ й сьогодн╕, особливо серед нардеп╕в, тож ╕ "ма╓мо те, що ма╓мо", але не ма╓мо того хорошого, що могли б мати при патр╕отичних кер╕вниках...
Щоб чесно й серйозно поставитися до справи визначення "великих укра╖нц╕в", необх╕дно добре знати правдиву ╕стор╕ю Укра╖ни ╕ взагал╕ бути в╕дпов╕дно по╕нформованою людиною, а це зовс╕м не просто. Тож в результат╕ голосування ц╕лком можлив╕ вс╕ляк╕ н╕сен╕тниц╕ й парадокси, тим б╕льше, що у ЗМ╤ все част╕ше з’являються досить недоречн╕ або сумн╕вн╕ кандидати у "велик╕ укра╖нц╕", як, наприклад: Лен╕н, Щербицький, Лобановський, Ярослав Мудрий тощо. За великого укра╖ноненависника В. Лен╕на, певно, вже й згадувати не варто, бо занадто багато лиха в╕н завдав Укра╖н╕ в 1918 - 1922 роках.
На посад╕ першого секретаря укра╖нських комун╕ст╕в В. Щербицький дуже запопадливо виконував ус╕ злочинн╕ накази з Москви, про що не раз пов╕домляли наш╕ патр╕отичн╕ журнал╕сти й ╕сторики. Для прикладу можна назвати хоча б першотравневий парад у Ки╓в╕ п╕д час катастрофи на Чорнобильськ╕й АЕС.
В. Лобановський свого часу був талановитим футбол╕стом, а згодом ╕ визначним тренером ки╖вського "Динамо" та зб╕рно╖ Союзу РСР. Але в уже незалежн╕й Укра╖н╕ тренерськ╕ справи в Лобановського п╕шли кепсько, а в’╖длив╕ журнал╕сти все част╕ше писали: "Дяку╓мо вам, шановний Валер╕ю Васильовичу за чергову поразку!" ╤ все ж головною вадою В. Лобановського я вважаю його р╕зке негативне ставлення до укра╖нсько╖ мови, бо мова, як в╕домо, це душа народу. Звання "великий укра╖нець" ╕ глузування з укра╖нсько╖ мови - реч╕ абсолютно не сум╕сн╕...
Що стосу╓ться ки╖вського князя Ярослава Мудрого, то це досить неоднозначна ╕сторична постать. З одного боку, цей князь зд╕йснив чимало добрих справ: активно сприяв появ╕ зб╕рника закон╕в "Руська правда", наполегливо розвивав осв╕ту в держав╕, вщент розгромив печен╕зьку орду, коли та вс╕ сво╖ значн╕ сили кинула на Ки╖в, ╕ на честь ц╕╓╖ велико╖ перемоги збудував арх╕тектурний шедевр - Соф╕ю Ки╖вську, яка й нин╕ ╓ окрасою нашо╖ столиц╕. Але з другого боку, наприк╕нц╕ свого життя князь Ярослав Мудрий зробив дуже велику стратег╕чну помилку, розд╕ливши ╓дину й могутню кра╖ну Ки╖вську Русь пом╕ж п’ятьма сво╖ми синами на п’ять окремих уд╕льних княз╕вств, на╖вно спод╕ваючись, що р╕дн╕ брати будуть завжди жити дружно пом╕ж собою, у всьому слухаючи свого старшого брата, що пос╕в ки╖вський престол. Зв╕сно, все сталося навпаки, бо уд╕льн╕ княз╕ не дуже прислухалися один до одного, часто ворогували пом╕ж собою та гризлися за ки╖вський престол, ╕ все д╕лили сво╖ княз╕вства на ще др╕бн╕ш╕. Врешт╕-решт це призвело до втрати незалежност╕ п╕д натиском згуртовано╖ й м╕цно╖ монголо-татарсько╖ орди.
Прикро й тривожно, що цю колишню фатальну помилку князя Ярослава Мудрого, коли в╕н розд╕лив централ╕зовану державу на окрем╕ уд╕льн╕ княз╕вства (тод╕шн╕ рег╕они) ╕ надав ╖м велик╕ владн╕ повноваження, сьогодн╕ взяла соб╕ на ╕деолог╕чне озбро╓ння Парт╕я рег╕он╕в Укра╖ни, висунувши сво╓ знамените гасло "Власть - регионам!" Тож не варто й дивуватися, коли "рег╕онали" та ╖хн╕ симпатики ╕ визначають "великим укра╖нцем" саме Ярослава Мудрого.
З╕знаюсь, що я особисто надаю великого значення проектов╕ "Велик╕ Укра╖нц╕", бо вельми ц╕каво було б вишикувати наших "великих" в одну шеренгу в╕дпов╕дно до ╖хн╕х д╕йсних заслуг (╖хньо╖ спадщини), щоб наочно побачити, хто входить в першу десятку, хто в другу, третю.., в першу сотню, другу ╕ т. д. Але водночас я маю велик╕ сумн╕ви, що ми чесно й обов’язково впора╓мось ╕з цим Проектом, бо на завад╕ обов’язково стане ╕ наша суб’╓ктивн╕сть, ╕ неповна по╕нформован╕сть, ╕ л╕нощ╕, ╕ т. д. Тому вважаю, що ц╕╓ю важливою справою хай би займалися патр╕отичн╕ фах╕вц╕ (╕сторики, письменники, журнал╕сти, юристи, книголюби-╕нтелектуали тощо), бо результати опитування (голосування) широкого загалу можуть засв╕дчити б╕льше про популярн╕сть того чи ╕ншого кандидата у "велик╕ укра╖нц╕", ан╕ж про його ╕стинне значення для укра╖нського народу. Але найточн╕ше визначити д╕йсно "Великих Укра╖нц╕в" зм╕г би, мабуть, лише комп’ютер, якщо в його базу даних ввести вс╕ наявн╕ позитивн╕ й негативн╕ в╕домост╕ про кожного з кандидат╕в у "велик╕".
Ну, а доки фах╕вц╕ мовчать (або сперечаються та чубляться), а всемогутн╕й комп’ютер байдику╓, то нехай уже широкий загал ста╓ активним учасником у ц╕й незвичн╕й гр╕. Власне, результати всенародного голосування у проект╕ "Велик╕ Укра╖нц╕", по-мо╓му, якраз ╕ засв╕дчать, чи була це серйозна справа, чи просто шоу. А сам я ставлюся до ц╕╓╖ справи по-серйозному, нав╕ть остер╕гаюсь, щоб не образити когось ╕з д╕йсно "Великих Укра╖нц╕в", показавши в т╕й чи ╕нш╕й м╕р╕ свою ╕нтелектуальну по╕нформован╕сть. Назву свою першу десятку "Великих".
П╕д № 1, ясна р╕ч, ма╓ бути Тарас Шевченко - наш ген╕альний поет, пророк ╕ батько. Б╕льше того, вважаю, що коли в╕н у загальному п╕дсумку цього Проекту не буде першим, то це означатиме, що ми уже не укра╖нц╕, а як╕сь перевертн╕ чи яничари...
№ 2 - це гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, великий полководець ╕ дипломат, котрий першим нав╕в кращий порядок у Запорозьк╕й С╕ч╕ ╕ взяв п╕д в╕йськовий захист духовне життя в Укра╖н╕; в╕н у сп╕шно боровся з Туреччиною та Москвою, ╕ лише смертельна рана в боях п╕д Хотином у 1621 роц╕ завадила П. Сагайдачному "роз╕братися" також ╕з польською шляхтою та королем.      
№ 3. Гетьман Богдан Хмельницький ╓ найб╕льш популярним в Укра╖н╕ за його велику боротьбу з Польщею за нац╕ональне визволення, але йому часом дор╕кають за "Переяславську Раду", забуваючи при цьому (або й зовс╕м не знаючи), що вже через р╕к - два Б. Хмельницький збагнув свою помилку й став активно готуватися до розриву з Москвою, але раптова смерть (рука Москви?) перешкодила йому це зд╕йснити.
П╕д № 4 я поставив гетьмана ╤ван Мазепу, який через 50 рок╕в п╕зн╕ше намагався довершити те, чого не встиг зробити Б. Хмельницький в останн╕ роки свого життя...
П’ятим у списку ставлю родоначальника ново╖ укра╖нсько╖ л╕тератури ╤вана Котляревського, який написав всього лише одну поему ╕ дв╕ п’╓си, але вс╕ ц╕ твори ╓ по-сво╓му ген╕альними, бо коли нав╕ть мудрець Григор╕й Сковорода писав книжною (насправд╕ суржиковою) мовою, то "Ене╖да" вперше була написана простою й зрозум╕лою укра╖нською народною мовою; в "Наталц╕ Полтавц╕" створено неперевершений н╕ким ╕ дос╕ образ укра╖нсько╖ д╕вчини (по-мо╓му, це образ само╖ Укра╖ни); а в загалом весел╕й гумористичн╕й п’╓с╕ "Москаль-чар╕вник" ╓ одна така серйозна й влучна фраза, що ма╓ пост╕йно слугувати вс╕м укра╖нським д╕ячам у ╖хн╕х в╕дносинах ╕з "старшим братом". Творчий спадок ╤. Котляревського дуже високо оц╕нив сам Тарас Шевченко, називаючи свого попередника батьком:
"Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба ся╓,
Тебе не забудуть!"
№ 6 - це Симон Петлюра, найвизначн╕ший д╕яч нац╕онально-визвольних змагань Укра╖ни в 1917 - 1922 роках. ("Батько" Н. Махно вже у вигнанн╕ щиро жалкував, що свого часу боровся з С. Петлюрою, а варто було б разом об’╓днатись ╕ в╕дстояти незалежн╕сть Укра╖ни).
№ 7 - ╢вген Коновалець, який талановито продовжував справу визволення Укра╖ни ╕ був засновником та першим кер╕вником славнозв╕сно╖ ОУН (Орган╕зац╕╖ Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в).
№ 8 - Степан Бандера, кер╕вник ОУН (революц╕йно╖); всупереч вол╕ А. Г╕тлера в╕н проголосив у Львов╕ 30 червня 1941 року Акт в╕дновлення Укра╖нсько╖ Держави, за що аж до 1944 року перебував у концтабор╕ Заксенхаузен.
№ 9 - Роман Шухевич, легендарний головнокомандувач УПА. Загинув в╕д рук енкаведист╕в 5.03.1950 року. До реч╕, ╕ С. Петлюра, ╕ ╢. Коновалець, ╕ С. Бандера загинули теж в╕д рук московсько╖ агентури.
П╕д № 10 я поставив нашого сучасника Леон╕да Кравчука, бо цьому "хитрому лисов╕", який може проб╕гти "пом╕ж крапельками" п╕д дощем без парасольки й залишитися сухим (так говорили про Л. Кравчука в народ╕), вдалося зд╕йснити в 1991 роц╕ (╕ спод╕ва╓мось, що назавжди) саме те, що протягом к╕лькох стол╕ть н╕як не вдавалося жодному з його великих попередник╕в, таких, як П. Сагайдачний, Б. Хмельницький, ╤. Виговський, П. Дорошенко, ╤. Мазепа, П. Орлик, К. Горд╕╓нко, М. Грушевський, П. Скоропадський, С. Петлюра, ╢. Коновалець, С. Бандера та Р. Шухевич.
Жаль лише, що п╕сля 1991 року Л. Кравчук чомусь раптом утратив прикмети визначного л╕дера, ╕ Укра╖на не змогла нормально пережити перех╕дний пер╕од, збившись на ман╕вц╕. Можливо, що в сво╖х мемуарах Леон╕д Макарович сам щиро розпов╕сть, що ж трапилось, як ╕ чому...
Але можна й стократно повторити, що в знаменному для нас 1991 роц╕ Л. Кравчук, спочатку як Голова Верховно╖ Ради, а пот╕м як Президент Укра╖ни, зд╕йснив надзвичайно багато: дав г╕дну в╕дс╕ч заколотникам ГКЧП, було прийнято Акт про незалежн╕сть Укра╖ни, розпустив злочинну компарт╕ю Укра╖ни, було проведено усп╕шний Всеукра╖нський референдум, у Б╕ловезьк╕й пущ╕ було мирно демонтовано Союз РСР ╕ т. д.
* * *
Коротше кажучи, я закликаю вс╕х читач╕в "Кримсько╖ св╕тлиц╕" теж взяти активну участь у народному голосуванн╕ щодо визначення "великих укра╖нц╕в". До 14 грудня 2007 року залишилося вже небагато.
В╕ктор ТИХЕНКО,
пенс╕онер.
с. Видне Красногвард╕йського району АР Крим.

ЗАПИСИ в мо╓му нотатнику на щодень, як╕ вважаю, що необх╕дно оприлюднити на укра╖нський загал.
25.08.07. "Свобода" Сав╕ка Шустера перейшла на "╤нтер", приклад того, як може честолюбна людина просунути свою улюблену працю ╕ зац╕кавити вс╕х людей, навряд, що космопол╕т Шустер дуже вбол╕ва╓ за ту кра╖ну, в як╕й в╕н живе, скор╕ш за все, що йому то байдуже, абсолютно байдуже. Але в╕н дуже в╕дпов╕дально ставиться до сво╓╖ прац╕, яку надзвичайно любить, до чест╕ свого ╕мен╕, а в╕н себе ╕ любить, ╕ поважа╓, ╕, що характерно для представник╕в його нац╕╖, вважа╓ себе вище в╕д ус╕х, ╕ в розум╕, ╕ в талановитост╕, ╕ в значущост╕, в╕н обраний! Ця тр╕ада працю╓ на нього, ╕ т╕льки на нього.
Його колись зневажили ╕ не взяли на "Б╕-Б╕-С╕", то в╕н тепер кожного дня доводить, як вони глибоко помилились, ╕ що вони втратили ген╕я журнал╕стики! Погоджуюсь з ним, а таки втратили, та отримую насолоду в╕д його прац╕.
15.11.07 p. Проект шановного п. Шустера "Велик╕ Укра╖нц╕"! Чи в╕н для под╕лу? А чи для об’╓днання укра╖нц╕в? В╕н буду╓ а чи руйну╓ Укра╖ну?
╤ чому в т╕й рад╕ все таки з╕бран╕ пол╕тики в переважн╕й б╕льшост╕, а не знавц╕ культури чи ╕стор╕╖, чи сучасн╕ творц╕ укра╖нсько╖ культури? Чому там так мало представник╕в ╕нтел╕гентно╖ ел╕ти? Саме того тонкого прошарку укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, яку винищували в ус╕ часи протягом стол╕ть? Яка ймов╕рн╕сть того, що Великих Укра╖нц╕в все- таки назвуть укра╖нц╕, а не укра╖нофоби, як╕ люто ненавидять Укра╖ну та зневажають ╖╖ народ?
╤ чому з голосування за проект "Велик╕ Укра╖нц╕" виключено отой тонкий прошарок укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖? Чому саме йому не надано права голосу? Скажете, що неправда, ╕, можливо, нав╕ть обуритесь, що то не так?! Але скаж╕ть мен╕, в кого з с╕льсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ ╓ моб╕льн╕ телефони, з то╖, яка добре зна╓ нашу ел╕ту ╕ живу, ╕ розстр╕ляну, ╕ за кордоном? В одиниць, ну, можливо, у десятка, ну, допускаю нав╕ть до сотн╕, ╕ все! 8-900-306-00-00, за таким номером ви зможете зателефонувати з обласного номера телефону, я не знаю, як в ╕нших районних центрах Укра╖ни та по селах, але з╕ свого домашнього номера з селища Кути Кос╕вського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ я того зробити не можу, бо, виявля╓ться, що "Укртелеком" не п╕дключив нас до 8-900..! Мен╕ стало см╕шно, коли шановний пан Шустер запропонував нам користуватись анкетами, надрукованими на шпальтах часопис╕в "Комсомольская правда" та "Аргументы и факты", бо укра╖нська глибинка не користу╓ться такими часописами, ╕ нав╕ть, як би я не хот╕ла ╖х придбати виключно для голосування, я не зможу того зробити, тому, що в к╕осках "Союздруку" ╖х нема╓. Але ще см╕шн╕ше вигляда╓ пропозиц╕я голосувати у в╕дд╕леннях "От╕п╕банку"! Чи в╕дкрит╕ так╕ банки або ╖хн╕ ф╕л╕╖ в пров╕нц╕ях, селах та селищах, районних м╕стечках, збудованих за Магдебурзьким правом, де ще збереглася ота ел╕та, що зна╓ сво╖х Великих Укра╖нц╕в, ╕ не т╕льки десятку, а сотню, тисячу...
Я проста гуцулка з Карпат! Я надзвичайно пишаюсь цим! Я знаю св╕й р╕д до прапрад╕да ╕ прапрабаби ╕ по татков╕й л╕н╕╖, ╕ по мамин╕й. В мо╓му родовод╕ були уродженц╕ Смоленсько╖ губерн╕╖, за Столип╕нсько╖ реформи перевезен╕ до Сиб╕ру, додано там бурятсько╖ кров╕ в╕д прад╕да з Улан-Уде. В мо╓му родовод╕ була порода грек╕в, як╕ заселяли новозбудований Херсон, зм╕шана з в╕льним духом козака Сп╕льного, який ут╕к в Карпати, коли Великий Мазепа програв битву п╕д Полтавою, у як╕й на боц╕ гетьмана брав участь м╕й прапрад╕д.
Моя, св╕тло╖ пам’ят╕, баба гуцулка, з роду мольфар╕в Думенчук╕в з Хороцева була в╕ддана в Малий Рожен за Тарновецького М╕ська, повдов╕ла та взяла у прийми Луку Сп╕льного з Буковини, вивчила мене бути представницею гуцульського роду та поважати свою В╕тчизну - Гуцульщину. Тому я вважаю себе гуцулкою, хоча б за фактом народження, за вихованням, за способом життя. А ще я маю трьох д╕тей. Син укра╖нець ╕ громадянин Рос╕╖. Дочка прийомна, укра╖нка ╕ громадянка Укра╖ни. Ще одна дочка, а фактично плем╕нниця ╕ фактично молдаванка, але прожива╓ в Укра╖н╕. ╤ трьох внук╕в: один з них рос╕янин, Славчик, народився ╕ прожива╓ в Костром╕. Гуцулочка Дарка, з шлюбу гуцула з б╕лоруським кор╕нням та австр╕йським додатком кров╕ та мо╓╖ дон╕. Та маю над╕ю на гуцулочку Берф╕н в╕д шлюбу з турком ╕ народжену в Туреччин╕, яка нин╕ прожива╓ ╕ вихову╓ться в Укра╖н╕.
Ось така моя Укра╖на в мо╖й хат╕. А проте я пишаюсь сво╖м родом, сво╖ми д╕тьми, а тим б╕льше сво╖ми внуками. ╤ вважаю, що вс╕ ми - г╕дн╕ представники укра╖нсько╖ нац╕╖, бо така реальн╕сть сучасного св╕ту.
До критер╕╖в, як╕ визначають "Великого укра╖нця", я би обов’язково додала почуття г╕дност╕. Без цього почуття взагал╕ неможливо усв╕домити себе людиною. Г╤ДН╤СТЬ для мене - це р╕внозначно бути подобою Божою. Бо саме за подобою ╕ образом Божим ми створен╕. Але зараз чомусь це стало неактуальним, чомусь мало хто задуму╓ться над тим, чи в╕н г╕дна подоба Бога. Ви зна╓те, чому померл╕ в╕д Голодомору постукали саме до серця Джеймса Мейса? Та т╕льки тому, що вони там, у В╕чност╕, визначили, що то ╓ г╕дна людина! А почуття нац╕онально╖ г╕дност╕, це, власне, ╕ ╓ в╕дпов╕дальн╕сть ╕ перед Богом, чи ти взагал╕ людина! ╤ перед власною нац╕╓ю, чи ти ╓ г╕дний представник то╖ земл╕, на як╕й ти народився ╕ несеш в╕дпов╕дальн╕сть за все те, що ти робиш на ц╕й земл╕, де Бог визначив тоб╕ жити.
╤ обов’язково, цим п╕дтримую доброд╕я Рибчинського, зам╕нити слово "щедр╕сть" на укра╖нський в╕дпов╕дник, який ма╓ значно тонше розум╕ння цього критер╕ю. Щедрий в╕дда╓ в╕д того, що ма╓! В╕н розда╓ невеличку дещицю в╕д того, що накопичив для себе. А ось щирий в╕ддасть те, чого в╕н не ма╓, але йде зробити не для себе, а для ╕ншого, для свого ближнього! Тому ЩИРИЙ ╕ т╕льки щирий, бо в╕н любить не т╕льки себе, а ╕ Бога, ближнього, та свою В╕тчизну.
Ну ╕ тепер хочеться назвати тих, як╕ по мо╓му розум╕нню ╓ "ВЕЛИКИМИ УКРА╥НЦЯМИ", ╕ об╜рунтувати саме чому.
Найперш╕ - це три представниц╕ ж╕ноцтва Укра╖ни, як╕ на певному пер╕од╕ визначили подальшу долю Укра╖ни саме як держави.
1. Р╕вноапостольна княгиня Ольга. Саме вона зрозум╕ла суть християнства для Ки╖всько╖ Рус╕, Укра╖ни. Саме вона спрямовувала свою державу до моральних ц╕нностей та скеровувала х╕д ╕стор╕╖ до ╢вропи, та виховувала свого внука Володимира в такому ж дус╕.
2. Видатна письменниця Леся Укра╖нка, яка в╕днайшла генетичний код укра╖нц╕в! ╤ описала той код таким живим словом, в якому зазвучали ╕ калинова соп╕лка, ╕ дзв╕нкий см╕х наших пращур╕в в в╕ков╕чних традиц╕ях, ╕ створення саме укра╖нсько╖ культури, ╕ провид╕ння Кассандри, в╕щ╕ провид╕ння, як╕, на жаль, справдились ╕ справджуються.
3. Видатна сучасниця наша - Л╕на Костенко, г╕дна ╕ щира укра╖нка! Яка вс╕м сво╖м життям ╕ творч╕стю доводила, що нема╓ тако╖ ╕сторично╖ сп╕льноти - радянського народу на територ╕╖ Укра╖ни, а ╓ укра╖нська нац╕я, зневажена, роз╕п’ята в╕ками, перекручена пам’ять ╖╖, розведена кров ╖╖, запльована харкотинням ус╕х "-╕ст╕в", загарбник╕в, як╕ плюндрували ╖╖ землю. Але ╓ Укра╖нська нац╕я, державотворча нац╕я! Але ╓ Укра╖на!
4. Ген╕й Тараса Шевченка не змогли применшити нав╕ть шов╕н╕сти п╕д час комун╕стичного терору! Але особисто для мене Шевченко наст╕льки зачитаний в цитатах, що втрача╓ться вся краса його могутнього, сильного, простого, а й в╕д того ген╕ального слова. В╕н наст╕льки писав просто, як пером, так ╕ пензлем, що тепер, коли починають пафосно наводити його цитати ╕ розводитися про його художн╕ твори, виника╓ почуття образи за його ген╕альн╕сть. Його творч╕сть - то особистий б╕ль ╕ м╕й, ╕ його за долю Укра╖ни!
5. ╤ван Франко. Русин ╕ син Рус╕ - Укра╖ни. Те, що в╕н зробив для сво╓╖ свято╖ земл╕ ╕ як громадянин, ╕ як ╖╖ в╕дданий син, теж не змогла применшити ота комуняцька брат╕я, яка пила кр╕вцю з його творчост╕, аби не здохнути завчасно. Для мене в╕н ще ╓ г╕дним й щирим Великим Укра╖нцем тому, бо любив, поважав, творив, надихаючись духом то╖ земл╕, де живу, творю, люблю ╕ я, прав╕чним духом Гуцульщини.
6. Солом╕я Крушельницька, яка вс╕м сво╖м життям довела, що значить укра╖нська сила характеру, яка зберегла для св╕тово╖ культури, шедевр Пучч╕н╕ "Ч╕о-Ч╕о-Сан", яка жодно╖ мит╕ не в╕др╕калась в╕д г╕дного звання щиро╖ укра╖нки. Я можу перел╕чувати ╖╖ видатн╕ якост╕ до безк╕нечност╕, бо то ╓ моя улюблена сп╕вачка.
7. Василь Стус, але до нього мен╕ би хот╕лося при╓днати вс╕х тих, яких замордували в радянськ╕ часи т╕льки за те, що вони були укра╖нською ел╕тою, вони були г╕дними ╕ щирими представниками Укра╖ни, вони були ген╕альними, а в т╕й кра╖н╕ нездар╕в при влад╕ такими не можна було бути, а ╖х безл╕ч, ╕ вс╕ вони п╕шли у В╕чн╕сть, роз╕п’ят╕ на п’ятикутн╕й з╕рц╕ ╕дол╕в, як колись був роз╕п’ятий Христос на хрест╕, так ╕ ╖х п╕дкошували серпом, а розпинали молотом. Алла Горська, ╤ван Св╕тличний, В’ячеслав Чорнов╕л, ╤ван Миколайчук, Серг╕й Параджанов, Тарас Мельничук ╕ сотн╕, сотн╕ за ╖х раменами....
8. Ще за радянських час╕в, в пер╕од мого перебування в комсомол╕, потрапила до рук книжечка видатного класика японсько╖ л╕тератури, Видатного Укра╖нця, Василя Ярошенка, ╕ мен╕ стало соромно за те, що японц╕ назвали його класиком. Що в Укра╖н╕ ╕ за ╕мперсько╖ Рос╕╖, ╕ за комуняцького режиму не було потреби в г╕дних ╕ щирих людях! Мен╕ ╕ зараз ста╓ страшно в╕д того, що, не дай, Господи, вони не будуть потр╕бн╕ ╕ Незалежн╕й Укра╖н╕! Отже, Василь Ярошенко - Айросенко!
9. Роман Шухевич. В╕н ч╕тко визначив св╕й житт╓вий шлях ще в юност╕, в╕н прекрасно знав, що його може чекати смерть ╕ забуття, але в╕н, як ╕ тисяч╕ вояк╕в Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖, присягнули на в╕рн╕сть Богу ╕ Укра╖н╕. Саме в так╕й посл╕довност╕ - спочатку Богу, а тод╕ нен╕-Укра╖н╕. ╤ ту присягу в╕н виконав до останнього подиху. В╕н ╕ його арм╕я знали, за що вони кладуть життя - за святу правду, за святу Укра╖ну. ╤, вмираючи, вони не виголошували: "за Род╕ну, за Стал╕на!", н╕, останн╕ми словами в них були: "Слава
Укра╖н╕!".
10. Ганнуся Горенко. Багато жител╕в Укра╖ни не знають цього ╕мен╕, ц╕╓╖ видатно╖, г╕дно╖ ╕ щиро╖ укра╖нки, яка по╓днала в соб╕ кров в╕льних козак╕в з роду Сагайдачних по татов╕ та ╕нтел╕гентно╖ м╕щанки з Хмельниччини, яка вважала р╕дною мовою мову сво╓╖ матер╕-укра╖нки. А друкувала власн╕ в╕рш╕ п╕д пр╕звищем бабки-татарки. Це вона зауважила: "Капелька новгородской крови во мне - как льдинка в пенистом вине". Вона перекладала л╕рику ╤вана Яковича Франка, зокрема його прекрасний цикл "З╕в’яле листя". ╤ я, як ╕ шановна наша Л╕на Костенко, люблю ╖╖ в╕рш╕, мен╕ близька ╖╖ ж╕ноча туга за досконал╕стю у св╕т╕, вона була мужньою ж╕нкою ╕
г╕дною людиною. Напевно, лиш незначний процент жител╕в Укра╖ни зна╓ ╖╖ як укра╖нку - Ганнусю Горенко. Вс╕ ╖╖ знають п╕д ╕менем видатно╖ рос╕йсько╖ поетеси Анни Ахматово╖!
А ск╕лькох Великих Укра╖нц╕в ми подарували ╕ншим нац╕ям? Я не помиляюсь, н╕, в нас не вкрали, ми подарували сво╖х г╕дних ╕ щирих представник╕в нац╕╖, щоб збагатити св╕тову науку, св╕тову культуру! ╥х не перел╕чити, це ╕ адм╕рал Нах╕мов, ╕ письменник Короленко, композитор Чайковський, гумористи Зощенко ╕ Аверченко та той поет, "що руський вивчив би за те, що ним розмовля╓ Лен╕н", - в╕н теж укра╖нець, Маяковський, нав╕ть закликав вивчати "мову, она величава ╕ проста". А г╕дного та щирого укра╖нця, Мак-сим╕л╕ана Волошина, ф╕лософа, поета, художника, патр╕ота укра╖нсько╖ земл╕, як можна виключити з╕ списку? А Миклуха-Маклай х╕ба великий рос╕янин?
╤ як мен╕ боляче, що вс╕ ц╕ пр╕звища не ╓ в╕дом╕ загалу укра╖нсько╖ нац╕╖.
Мен╕ було важко визначити десятку, тому що я знаю сотн╕ достойних укра╖нц╕в, г╕дних представник╕в сво╓╖ нац╕╖ ╕ г╕дних назви Велик╕ Укра╖нц╕. Це ╕ Гнат Хоткевич, слобожанин, який наст╕льки полюбив м╕й край, наст╕льки був в╕дданий йому та самобутн╕й культур╕ гуцул╕в, що писав сво╖ твори виключно гуцульською гов╕ркою. В╕н орган╕зував талановитий народ до Гуцульського театру ╕ з ним об’╖хав п╕в-╢вропи та побував у другого Великого Укра╖нця, доброд╕я Курбаса, в подальшому роз╕п’ятого на ╕дольськ╕й з╕рц╕ комуняками. Це ╕ ряд видатних захисник╕в мого народу, ╕сторичних колоритних постатей: Олекса Довбуш, козак Голота, Устим Кармелюк. Як можна оминути Лук’яна Кобилицю, простого гуцула та ще й депутата австр╕йського парламенту, Михайла Павлика, теж посла в╕д гуцул╕в до законодавчого органу Австр╕йсько╖ ╕мпер╕╖. До реч╕, пан посол не мав теплого вбрання, то гуцули скидались грошима йому на пристойний плащ. До Великих можу при╓днати видатних сп╕вак╕в Модеста Менцинського, Олександра Мишугу. Значно п╕зн╕ше в час╕ це ╤ван Козловський, Д╕ана Петриненко, Бела Руденко, Оксана Петрусенко, Борис Гмиря... Та чимало видатних сп╕вак╕в, знаних в св╕т╕ ╕ не знаних сп╕вв╕тчизниками, як╕ славили сво╖ми голосами ╕ Бога, ╕ В╕тчизну.
А ск╕льки театральних видатних д╕яч╕в: актор╕в, режисер╕в - Кропивницький, Заньковецька... А письменництво укра╖нське? Ск╕льки там видатних ╕мен! Н╕! Я не см╕ю ось так мимох╕дь перераховувати вс╕х Великих Укра╖нц╕в, адже про кожного з них треба писати велик╕ твори, а ще щоб т╕ твори читали та поважали таку г╕дну ╕ щиру укра╖нську нац╕ю!
А видатн╕ маляри з╕ св╕товим ╕менем: Новак╕вський, Труш, Ку╖ндж╕. Та нав╕ть за роки незалежност╕ ми долуча╓мо до творчост╕ дос╕ нам не в╕домого фундатора св╕тового л╕ричного абстракц╕он╕зму - Тем╕стокля В╕рсту, нашого краянина, уродженця Буковини, який ╕ дос╕ живе та працю╓ на Монпарнас╕ в Париж╕, де в╕н ма╓ свою майстерню.
╤ ще одне: давайте не зб╕днювати ╕ не спотворювати когорту Великих Укра╖нц╕в пол╕тиками сучасност╕. Мен╕ не хочеться ╖х ображати, але ╕ г╕дн╕сть укра╖нки-гуцулки не дозволя╓ це зробити, нехай в ряд Великих ╖х поставлять Бог, час та ╕стор╕я. Т╕льки вони мають на це право.
Антон╕на СП╤ЛЬНА.
с. Кути, що на Гуцульщин╕.

РЕЙТИНГ Великого Укра╖нця, оголошений Сав╕ком Шустером у його передач╕ "Свобода", не залишив байдужими як самих укра╖нц╕в, так ╕ неукра╖нц╕в. Д╕апазон в╕дгук╕в, особливо у Криму, в╕д вшанування до зневаження. Вже на другий день на з╕бранн╕ Джанкойського осередку товариства "Просв╕та" жваво обговорювалось це питання. Висувались р╕зноман╕тн╕ кандидатури у р╕зних галузях людсько╖ д╕яльност╕ - в╕д визначних пол╕тик╕в до д╕яч╕в техн╕ки, л╕тератури, спорту ╕ культури.
Стосовно велич╕ ╕ ген╕альност╕ Т. Г. Шевченка - всенародно визнаного Кобзаря, н╕яких сумн╕в╕в н╕ у кого, як ╕ у мене особисто, не було. Також згадали й ╕нших великих укра╖нц╕в. Про вс╕х згаданих у мене ╓ бажання нагадати читачам "Кримсько╖ св╕тлиц╕". Особисто я виходив з критер╕╖в безкорисливост╕ видатно╖ людини, враховуючи ╖╖ соц╕альне походження з народних низ╕в, користь в╕д д╕яльност╕ суб’╓кта для народу, яку визнають ус╕ верстви сусп╕льства ╕ людство взагал╕. Треба додати, що вс╕ велик╕ укра╖нц╕ часом були посл╕довниками великих ╕дей ╕ твор╕нь. Особисто сам Кобзар утвердив у наш╕й л╕тератур╕ сучасне поетичне слово ╕ укра╖нське л╕тературне слово, введене Котляревським в "Ене╖д╕".
До того ж, Шевченко був академ╕ком Петербурзько╖ академ╕╖ мистецтв. Одне те, що кр╕пак досяг таких висот, вже означа╓ його неординарн╕сть. А в народ╕ в╕н б╕льше запам’ятався патр╕отичними народними в╕ршами, за що й потрапив до солдатчини. А ╤ван Котляревський ще прославився при взятт╕ ╤зма╖ла, створенн╕ народного ополчення проти Наполеона, сво╓ю неординарною педагог╕чною д╕яльн╕стю.
Григор╕й Сковорода - ф╕лософ ╕ дипломат, поет ╕ мандр╕вний педагог. Його можна вважати попередником Котляревського. А ми майже не зна╓мо його праць. Нав╕ть викладач╕ ф╕лософ╕╖ в укра╖нських вищих навчальних закладах зневажливо про нього висловлюються. Отако╖!
На друге м╕сце я б, не вагаючись поставив Бориса Грабовського, сина поета-революц╕онера Павла Грабовського.
Це в╕н, син пол╕ткаторжанина, який народився 1901 р. у Тобольську, в 1927 роц╕ зд╕йснив першу телетрансляц╕ю у св╕т╕, на два роки випередивши американця рос╕йського походження Зворик╕на. Р╕зниця в тому, що Грабовський самотужки розробив ╕ зд╕йснив телетрансляц╕ю разом з телев╕зором, а у Зворик╕на п╕д рукою був ц╕лий штат науково-досл╕дно╖ лаборатор╕╖. Значення в╕дкриття неоц╕ниме - зараз без телебачення ╕ мон╕тор╕в життя немислиме. В тому числ╕ й для зв’язку з космосом.
Одним з великих укра╖нц╕в можна вважати й Шаргея-Кондратюка. Винах╕дник ╕ патр╕от, в╕н самотужки створював проекти, як╕ були кращими за розробки ц╕лих конструкторських бюро. За його розрахунками американц╕ зд╕йснили косм╕чну подорож на М╕сяць, був створений ╕ побудований дерев’яний елеватор на 60 тисяч тонн без ╓диного цвяха (чим не техн╕чн╕ Киж╕!). Але це твор╕ння було оголошено шк╕дливим, а творця заарештували ╕ ув’язнили. Незважаючи на те, що були зекономлен╕ цвяхи, яких не вистачало. А сам елеватор працював п╕всотн╕ рок╕в. Шаргей-Кондратюк розробив також ц╕лу систему в╕троелектростанц╕й. Одну з таких станц╕й почали будувати нав╕ть на Ай-Петр╕. П╕зн╕ше розрахунки були використан╕ при буд╕вництв╕ Останк╕нсько╖ телевеж╕ в Москв╕ у 1967 роц╕. А сам винах╕дник як справжн╕й патр╕от, у лавах народного ополчення пропав безв╕сти п╕д час оборони Москви у 1941 роц╕. Продовжувачем справи Шаргея-Кондратюка був конструктор косм╕чних ракет, укра╖нець Корольов.
До великих укра╖нц╕в просто не можемо не залучити ╕ Володимира Великого. Хоч "вогнем ╕ мечем", але в╕н зд╕йснив християн╕зац╕ю сх╕дних слов’ян, що сприяло об’╓днанню окремих племен у великий народ. А християнська ╕деолог╕я стала державною ╕деолог╕╓ю Ки╖всько╖ Рус╕. Запровадження християнства сприяло розвитку писаних закон╕в у наших пращур╕в. Це вже пот╕м була "Руська правда" Ярослава Мудрого (1016 р.), "Слово про закон ╕ благодать" (1039 р.) митрополита ╤лар╕она, "Статут" (1113 р.) та "Повчання д╕тям" Володимира Мономаха. До реч╕, християнство Володимир приймав в кримському Херсонес╕-Корсун╕.
Так було завжди. Людин╕ потр╕бен ╕деал, а нац╕╖ треба ╕дея. Прихильник╕в укра╖нства можна знайти серед багатьох народ╕в. Але найб╕льше, мабуть, для Укра╖ни зробив рос╕янин Дмитро Донцов. Його батьки - вих╕дц╕ з Воронезько╖ губерн╕╖. Мешкав у Бердянську ╕ Мел╕топол╕ - м╕стах колишньо╖ Тавр╕йсько╖ губерн╕╖ А Крим був складовою частиною ц╕╓╖ губерн╕╖. Чомусь про це забувають русоф╕ли. Чим видатний Донцов для Укра╖ни? А тим, що продовжив справу боротьби на незалежну Укра╖ну сво╓ю працею "Укра╖нський ╕нтегральний нац╕онал╕зм". Ця праця сто╖ть в одному ряду з "Одою на рабство" Капн╕ста, "╤стор╕╓ю Рус╕в" Полетики, "Книгою буття укра╖нського народу" Миколи Костомарова та братства Кирила ╕ Мефод╕я, "Укра╖на ╕рредентна" ("Укра╖на поневолена" Юл╕ана Бачинського та "Самост╕йна Укра╖на" Миколи М╕хновського. Вс╕ ц╕ прац╕ дали ц╕лий ряд борц╕в за незалежну Укра╖ну. А праця Дмитра Донцова стала програмною для Орган╕зац╕╖ Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в та ╖╖ бойового в╕дд╕лу - УПА, Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. Без ц╕╓╖ прац╕ не було б н╕ Степана Бандери, н╕ Романа Шухевича, н╕ Василя Кука, н╕ "Молодо╖ гвард╕╖", н╕ ╤лл╕ Кулика (Херсон). Ось так, укра╖нофоби. До реч╕, Капн╕ст мав сво╖ ма╓тки в Криму (б╕ля Судака).
До великих укра╖нц╕в можна в╕днести ╕ деяких спортсмен╕в. Спорт - посол миру. Оксана Баюл - перша ол╕мп╕йська чемп╕онка з ф╕гурного катання незалежно╖ Укра╖ни. Брати Клички - ол╕мп╕йськ╕ чемп╕они ╕ чемп╕они св╕ту серед боксер╕в-профес╕онал╕в. ╥м на зм╕ну ╕де Дмитренко з ╢впатор╕╖ - також повноважний представник Укра╖ни.
Спортивну славу Укра╖ни п╕дняло ки╖вське "Динамо" ╕ особисто Валер╕й Лобановський. Це в╕н проклав шлях у м╕жнародний спорт Олегу Блох╕ну та ще одному Шевченку - Андр╕ю. Для ╢вропи Укра╖на вже в╕дома.
Виступ та ╤ м╕сце на ╢вробаченн╕-2004 Руслани Лижичко ще б╕льше п╕дняло авторитет Укра╖ни в культурному св╕т╕. Тим б╕льше, що це в╕дбулося не завдяки, а всупереч "турботам" тод╕шн╕х можновладц╕в.
Це далеко не повний перел╕к видатних ╕ в╕домих укра╖нц╕в. ╢ за кого в╕ддати голос. ╤ все ж найб╕льший Великий Укра╖нець - це Укра╖нський селянин. Н╕яка пол╕тика, н╕як╕ в╕йни ╕ три голодомори протягом т╕льки ХХ стол╕ття не знищили його, одв╕чного хл╕бороба. ╤ зараз не зрозум╕ло, чому прийма╓ться програма в╕дродження села в Укра╖н╕. Хто вже зараз, п╕д час незалежност╕, усе село знищив? Те ж стосу╓ться й "автономного" Криму, де розроблена "Концепц╕я в╕дродження Криму". Хто заважав "автономним" зберегти перлину Укра╖ни? Що дал╕ буде з батьк╕вщиною, з Укра╖ною? Тож голосуймо за великих укра╖нц╕в!
╤ в ав╕ац╕╖ укра╖нц╕ не пасуть задн╕х. Це Нестеров, автор "мертво╖ петл╕", ╤гор С╕корський - конструктор л╕так╕в та гел╕коптер╕в, ц╕ле конструкторське бюро Антонова ╕ велике с╕мейство його АН╕в. Багато укра╖нських ав╕аконструктор╕в починали св╕й шлях з кримського Коктебелю.
Не скинути з "укра╖нського рахунку" ╕ л╕каря-окул╕ста Ф╕латова, ╕ академ╕ка ╢вгена Патона. Укра╖н╕ ╓ ким пишатись. Тож зроб╕мо св╕й виб╕р. Згада╓мо по╕менно видатних укра╖нц╕в. ╤ будемо г╕дн╕ Укра╖ни!
Нам, кримським укра╖нцям, варто згадати про Кобзаря ХХ стол╕ття ╢вгена Адамцевича, творця невмирущого "Запорозького маршу". Незрячий майже з дитинства, в╕н душею бачив несправедлив╕сть. Створив низку власних твор╕в. Якимось дивом уникнув розправи п╕д час знищення укра╖нських мандр╕вних кобзар╕в у 1934 роц╕. ╤ нав╕ки спочив у кримськ╕й земл╕, де ╕ зараз живуть його онуки, правнуки ╕ праправнуки. Ось такий зв’язок час╕в ╕ наших терен╕в. ╤ н╕хто не може сказати, що укра╖нц╕в не було ╕ нема╓ в Криму!
В╕ктор ТУРЧИН, вчитель.
м. Джанкой.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5365

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков