Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 30.11.2007
ЛИТВА ПЕРЕДА╢ ДОСВ╤Д ╢ВРО╤НТЕГРАЦ╤╥ УКРА╥Н╤

╢ВРОПЕЙСЬКИЙ ВЕКТОР

13 - 14 листопада у Львов╕ в╕дбулися заходи презентац╕╖ ф╕л╕╖ Центру студ╕й ╓вропейсько╖ ╕нтеграц╕╖ (Литва) за участю в╕домого пол╕толога Литви, професора Раймундаса Лопати, м╕н╕стра-радника Посольства Литовсько╖ Республ╕ки в Укра╖н╕ Генад╕юса Мацкял╕са, а також представник╕в дипломатичного корпусу, кер╕вник╕в льв╕всько╖ обласно╖ ╕ м╕сько╖ влади, громадських орган╕зац╕й та громадських ╕ державних д╕яч╕в.
У рамках презентац╕╖ Ф╕л╕╖ проводився сем╕нар-дискус╕я "Quo vadis, Укра╖но? Досв╕д трансформац╕╖ сусп╕льств Укра╖ни ╕ Литви". Також була представлена книга-зб╕рник анал╕тичних статей "Quo vadis, Укра╖но?"
Тут саме час сказати, що у 2007 роц╕ Центр студ╕й ╓вропейсько╖ ╕нтеграц╕╖ (Литовська Республ╕ка) заснував дв╕ ф╕л╕╖ в Укра╖н╕ - у Львов╕ та в Донецьку з метою сприяння якнайт╕сн╕ш╕й сп╕впрац╕ м╕ж Укра╖ною та ╓вропейською сп╕льнотою (зокрема з Литвою). Це зм╕цнювало б ╕ громадянське сусп╕льство Укра╖ни та полегшувало б ╕нтеграц╕йн╕ процеси Укра╖ни з ╢С.
Гадаю, варто хоча б коротко, тезами, навести зм╕ст основних виступ╕в.

Тарас ВОЗНЯК, головний редактор Незалежного культуролог╕чного часопису "╥".
Тема: "Укра╖на п╕сля дочасних вибор╕в - аспект геопол╕тичний".
- Ми ма╓мо справу з трьома гравцями на укра╖нському пол╕: з Рос╕╓ю, США ╕ ╢вросоюзом. Кожен ╕з цих гравц╕в ма╓ св╕й тип впливу. США вплива╓ на нас сильн╕ше, н╕ж ╢вросоюз. Але саме ╢вросоюз ╓ головним ╕нвестором Укра╖ни - це 56% ус╕х ╕нвестиц╕й, тод╕ як США - лише 12%. Кожн╕ вибори зм╕нюють вказан╕ цифри не дуже сутт╓во: на 1% - 2%. А ╕снуюч╕ тенденц╕╖ зм╕нюються ще менше.
Скаж╕мо, Укра╖на ще у грудн╕ 2004 року висловила бажання ╕нтегруватися в ╢вропу. В╕дпов╕дь була - "н╕". У 2006 роц╕ бажання ╕нтегруватися було п╕дтверджене. У 2007 роц╕ - також. Але у в╕дпов╕дь знову прозвучало м’яке "н╕". Отже, зак╕нчу╓ться пер╕од укра╖нського романтизму. "Швидко" - не вийде. А з ╕ншого боку...
Що ╓ гарант╕╓ю розвитку ╢С на майбутн╓? ╢ в╕йськова могутн╕сть, енергоресурси, трудов╕ ресурси, моб╕л╕зуюча ╕дея. З геопол╕тично╖ точки зору, ╢С не ма╓ права зупинятися на ╕снуючих кордонах. Майбутн╓ ╢вросоюзу - на Сход╕! Туреччина - це величезн╕ людськ╕ ресурси. Рос╕я, Казахстан, Туркмен╕стан - це енергетичн╕ ресурси. Отже, ресурси на сход╕, тому й Укра╖ну буде об╕йти важко... Поки що у ╢вросоюзу нема ч╕тко╖ закордонно╖ пол╕тики. Саркоз╕ буде робити акцент на розвитку Середземномор’я. Н╕меччина наполяга╓ на сх╕дному напрямку. В контекст╕ вищесказаного Литва не ╓ визначальною, але... вона ╓ дуже "пом╕чною". Як моральний приклад, як резервуар конкретного досв╕ду ╕нтеграц╕╖ у ╓вроструктури.

Виступ Раймундаса ЛОПАТИ, професора, директора ╤нституту м╕жнародних в╕дносин ╕ пол╕тичних наук В╕льнюського ун╕верситету.
Тема: "Укра╖на - Литва: перспективи пол╕тичних, громадських, господарських стосунк╕в".
- Як сприймають Укра╖ну литовц╕? Як потужну державу, потенц╕ал яко╖ дозволя╓ розглядати ╖╖ саме як впливову рег╕ональну державу. Нам потр╕бна стаб╕льна ╕ демократична Укра╖на.
Справд╕, Литва м╕н╕мально вплива╓ на ╖╖ ╕снування. До того ж, певною проблемою ╓ невизначен╕сть само╖ Укра╖ни. Але ми можемо виконувати посередницьку м╕с╕ю, д╕литися досв╕дом, виступати в рол╕ експерт╕в.
Головним пр╕оритетом Литви ╓ безпека ╕ стаб╕льн╕сть. Певн╕ невдач╕ на шляху до ╢вросоюзу змушують нас шукати "обх╕дн╕" дороги, змушують увагу на Укра╖ну, Груз╕ю, Молдову. Вважаю, що Литва повинна бути не лише демократичною, але й корисною для ╕нших держав. В тому числ╕ ╕ пострадянських.
З весни 2004 року Литва посилила свою пол╕тику у сх╕дному напрямку. Вона поляга╓ у заохоченн╕ в╕ддалення пострадянських держав в╕д Рос╕╖. Тому остання розц╕ню╓ так╕ д╕╖ як ворож╕сть. Що нам робити? Взагал╕ в╕дмовитися в╕д рег╕онально╖ пол╕тики? Жити дружно з Рос╕╓ю? Але, як висловився один ╕з мо╖х знайомих, ╕нтерес Литви до Укра╖ни обумовлений нав╕ть... генетично. У нас був чималий в╕др╕зок сп╕льно╖ ╕стор╕╖. Саме тому Литва хоче бути другим (п╕сля Польщ╕) адвокатом Укра╖ни на св╕тов╕й арен╕ ╕ вс╕ляко сприяти ╖╖ ╓вро╕нтеграц╕╖.

╢вген ЖЕРЕБЕЦЬКИЙ, державний експерт Нац╕онального ╕нституту проблем м╕жнародно╖ безпеки.
Тема: "╢вроатлантичн╕ перспективи Укра╖ни: ймов╕рн╕ сценар╕╖".
- Ситуац╕я зараз не найг╕рша. "Помаранчев╕" перемогли на виборах. Тому тут можлив╕ так╕ сценар╕╖: реал╕зац╕я ╕де╖ вступу до НАТО, або... нейтральний статус. Ц╕каво те, що ще у часи Кучми була затверджена стратег╕я нац╕онально╖ безпеки. Але це чомусь не реал╕зу╓ться нин╕шн╕м президентом! Парадокс? Бо ж, окр╕м комун╕ст╕в, н╕хто, зда╓ться, ╕ не виступа╓ проти ╓вро╕нтеграц╕╖... Треба просто активн╕ше д╕яти.
Укра╖нськ╕ пол╕тики, на жаль, не вм╕ють мислити стратег╕чно. Грош╕ вкладаються не у перспективн╕ проекти, а в одурманення виборц╕в. Н╕хто не хоче займатися проектами, як╕ дратують Рос╕ю. Нам п╕дкидають ╕дею державного нейтрал╕тету. Але це смертельно для Укра╖ни! Бо буде "поглинання" ╖╖ Рос╕╓ю. А Зах╕дна Укра╖на не захоче обмежувати св╕й суверен╕тет. Отже, не ╓ виключеним розкол, розпад держави. Тому вважаю, що нам, все-таки, треба йти першим шляхом. Досв╕д Литви, звичайно, став би в пригод╕.

ЩО ДАВ ЛИТВ╤ ╢ВРОСОЮЗ?
Виступ Генад╕юса МАЦКЯЛ╤СА, м╕н╕стра-радника Посольства Литовсько╖ Республ╕ки в Укра╖н╕.
- ╢вросоюз дару╓ нам велику свободу - перш за все. Це свобода пересування, рух кап╕талу, ╕нформац╕╖, ╕дей. Ц╕каво, що напередодн╕ вступу Литви до ╢вросоюзу цю ╕дею п╕дтримувало 50 - 60% населення. Тепер же за ╢вросоюз - 75% литовц╕в. ╤ це лише за три роки! Отже, нав╕ть ця статистика говорить про те, що "позитиву" б╕льше.
Але можна поговорити ╕ детальн╕ше стосовно окремих галузей. В╕зьмемо с╕льське господарство. Литва - держава з давн╕ми аграрними традиц╕ями. Тому обережн╕ литовц╕ боялися, що п╕сля вступу до ╢вросоюзу багато фермерських господарств розоряться, зб╕льшиться безроб╕ття ╕ таке ╕нше.
Але ц╕ побоювання не п╕дтвердилися. Звичайно, дехто не витриму╓ конкуренц╕╖ ╕ йде ╕з с╕льського господарства. Зб╕льшу╓ться середня площа фермерського господарства. Якщо до вступу у ╢С вона становила 9 га земл╕, то тепер уже 12 га. Середн╕й показник по ╢вросоюзу становить 20 га. Отже, певний "в╕дплив" ╕з с╕льського господарства буде продовжуватися. Але все це йде плавно, без стрибк╕в, у людей ╓ можлив╕сть переор╕╓нтуватися на щось ╕нше.
До 60% доход╕в литовських фермер╕в становлять субсид╕╖. У цьому роц╕ на с╕льське господарство вид╕лено 1,7 млрд. л╕т╕в. Це близько 3,5 млрд. гривень. З Литви вивозиться продукц╕╖ на 600 млн. л╕т╕в б╕льше, н╕ж ввозиться. Це непоганий показник! Багато уваги прид╕ля╓ться еколог╕чному землеробству. Субсид╕╖ у цю сферу досить велик╕. Площа такого господарства в середньому становить 41
гектар.
Зараз в Литв╕ ╓ майже 700 молодих фермерських родин, ╕ ╖м вид╕лен╕ для розвитку чимал╕ суми.
Звичайно, ╓ у нас ╕ проблеми, пов’язан╕ ╕з вступом до ╢вросоюзу. Скаж╕мо, велика м╕грац╕я. З кра╖ни ви╖хало 10% громадян. Переважно до скандинавських кра╖н, ╤рланд╕╖, Великобритан╕╖. Уже в╕дчува╓ться брак квал╕ф╕ковано╖ робочо╖ сили.
Дехто вже повернувся назад до Литви ╕ в╕дкрив св╕й б╕знес. Дехто хоче повернутися; ╓ спец╕альн╕ програми для "поверненц╕в". Звичайно, ця частина населення не б╕ду╓, скор╕ше навпаки. Але програма адаптац╕╖ все ж потр╕бна. Зараз вт╕лю╓ться в життя 1818 спецпроект╕в.
Треба сказати, що зм╕ни ╓, ╕ вони велик╕, пом╕тн╕ неозбро╓ним оком. В Литв╕ вже навча╓ться 1700 ╕ноземних студент╕в. ╤ в той же час багато литовських студент╕в здобувають осв╕ту за кордоном. Механ╕зму повернення ╖х до Литви поки що нема╓. Х╕ба що т╕льки ╕де╖. Але думаю, що й ця проблема буде якось вир╕шуватися з часом.
Отже, досв╕д у нас ╓, ╕нформац╕йний центр в╕дкрито. Звертайтеся!

ДИЛЕМА ГЕОКУЛЬТУРНО╥ ╤НТЕГРАЦ╤╥ В ╢ВРОПУ: ДОСВ╤Д ЛИТВИ.
Виступ Нер╕юса МАЛЮКЯВ╤ЧУСА, директора Центру студ╕й ╓вропейсько╖ ╕нтеграц╕╖.
- Дек╕лька сл╕в про литовський ╕нформац╕йний прост╕р. Укра╖нцям це може видатися дивним, але у нас дом╕ну╓... рос╕йський ╕нформац╕йний продукт. ╤ в той же час у литовц╕в збер╕га╓ться негативне ставлення до Рос╕╖, до сучасно╖ рос╕йсько╖ пол╕тично╖ системи. Ось такий парадокс.
Як це можна пояснити? Справа в тому, що на Заход╕ популярна концепц╕я "м’яко╖ сили". Тобто кра╖на повинна бути популярна сво╖ми ╕деями, ╕н╕ц╕ативами, конструктивними д╕ями, гуман╕стичним п╕дходом до важливих справ.
Здавалося б, могутн╕й Рос╕╖, яка явно дом╕ну╓ у пострадянському простор╕, найлегше вт╕лювати в життя концепц╕ю "м’яко╖ сили". Але в д╕йсност╕ чомусь все не так. У литовц╕в збер╕га╓ться в╕дчуття, що з╕ Сходу ╖м погрожують.
Звичайно, це вже не в╕йськова загроза, проте вона актуальна. Заруб╕жний автор Патр╕к Т╕рол висловив думку, що зараз актуальн╕шими ╓ розмови не про державний суверен╕тет, а про ╕нформац╕йний, л╕нгв╕стичний тощо.
В цьому контекст╕ варто навести таку ╕нформац╕ю: 80% населення Литви становлять литовц╕. На другому м╕сц╕ - поляки, ╕ лише на третьому - рос╕яни. Останн╕х лише 6%, але в ╕нформац╕йному простор╕ дом╕нують ╕ рос╕йськ╕ мас-мед╕а, ╕ рос╕йська мова.
╤нш╕ цифри: 85% литовських громадян можуть сп╕лкуватися рос╕йською мовою, натом╕сть англ╕йською - лише 17%.
Не дуже весела картина на телебаченн╕, точн╕ше, в телепростор╕. Половина канал╕в - рос╕йськ╕, ╕нша половина - зах╕дн╕ ╕ литовськ╕ (разом). Така ж картина ╕ з рад╕омовленням; особливо велик╕ диспропорц╕╖ у великих м╕стах. Це визнача╓ться етн╕чним складом цих м╕ст.
Рос╕йськ╕ ЗМ╤ поступово виходять на ╓вропейський ринок. У нас уже п╕вроку виходить "Комсомольская правда". В Укра╖н╕, я знаю, вона виходить дуже давно. Це св╕дчить про бажання Рос╕╖ ╕ надал╕ чинити ╕нформац╕йний вплив на пострадянськ╕ держави.
╤ все ж ефективн╕сть цього "впливу" у Литв╕ невисока. Якось проводилося опитування населення, де одним з питань було: "Яку державу можна назвати найб╕льш ворожою до Литви?"
Ц╕каво, що 62% громадян в╕дпов╕ли, що такою державою ╓ Рос╕я. Але ще красномовн╕шим ╓ факт, що таку ж в╕дпов╕дь дало 40% литовських рос╕ян! Лише 9% з них сказали, що Рос╕я ╓ дружньою державою.
Чим це можна пояснити? Очевидно, тим, що рос╕йськ╕ ╕нформац╕йн╕ пол╕тики д╕ють як "мак╕авелл╕вськ╕ леви", тод╕ як на Заход╕ робить погоду концепц╕я "м’яко╖ сили".
╤ тому вплив "мак╕авелл╕вських лис╕в" виявля╓ться значно потужн╕шим, ефективн╕шим.
Рос╕йськ╕ ЗМ╤ актуал╕зують, роздмухують тему "балт╕йського неофашизму" (це пов’язано ╕з мовною пол╕тикою Латв╕╖ та Естон╕╖, ╕з перенесенням пам’ятник╕в). Це спрацьову╓ "навпаки", тобто настрою╓ проти Рос╕╖ нав╕ть значну частину литовських рос╕ян. Адже нав╕ть серед литовських поляк╕в в╕дсоток тих, хто назвав Рос╕ю ворожою державою, становить 39%. Виходить, що рос╕яни у нас б╕льш антирос╕йськ╕, н╕ж поляки!
Можна говорити про ефект "злиття аудитор╕й". Уже нема╓ сутт╓во╖ р╕зниц╕ м╕ж внутр╕шньою пол╕тикою ╕ заруб╕жною. Головна аудитор╕я рос╕йських мед╕а-програм, все-таки, рос╕йська, хоч слухачами ╕ глядачами ╓ також громадяни сум╕жних держав. А вони не завжди розум╕ють ту мову, яка ╓ ц╕лком прийнятною для рос╕йсько╖ аудитор╕╖.
Литовц╕, принаймн╕, таку мову не сприймають. Мова рос╕йських ЗМ╤ дещо в╕др╕зня╓ться ╕ в╕д т╕╓╖ мови, яку добре розум╕╓ укра╖нська аудитор╕я.
Пол╕тичний прост╕р поступово втрача╓ сенс. Зроста╓ значення ╕нших простор╕в. Тому ми з Укра╖ною дуже близьк╕ сус╕ди, незважаючи на те, що м╕ж нами ще й Б╕лорусь. ╤ литовський досв╕д т╕╓ю чи ╕ншою м╕рою може бути використаний укра╖нцями.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
м. Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5346

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков