Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.11.2007
ЧИ БУВ Б╤ЛЬШОВИЦЬКИЙ РЕЖИМ В УКРА╥Н╤ ОКУПАЦ╤ЙНИМ?

В СВО╥Й ХАТ╤ - СВОЯ ПРАВДА!

АНАЛ╤З под╕й, пов’язаних ╕з перенесенням пам’ятника во╖нам Червоно╖ арм╕╖ у столиц╕ Естон╕╖ Талл╕нн╕ навесн╕ 2007 року, що викликало неадекватну реакц╕ю з боку оф╕ц╕йного Кремля, а також переб╕г дискус╕╖ в укра╖нському пол╕тикум╕ та мас-мед╕а з приводу того, чи потр╕бен Укра╖н╕ музей радянсько╖ окупац╕╖, примушу╓ не лише констатувати, наст╕льки м╕цно трима╓ нас радянське минуле, а й спробувати з наукових позиц╕й в╕дпов╕сти на запитання: чи була б╕льшовицька влада в Укра╖н╕ окупац╕йною?
 Свого часу автор розв╕дки, досл╕джуючи специф╕ку процесу формування б╕льшовицьких структур влади в Укра╖н╕ у пер╕од революц╕╖ 1917-1921 рр., д╕йшов висновку, що для опанування Укра╖ни з Радянсько╖ Рос╕╖ було експортовано не лише б╕льшовицьку пол╕тичну систему, а й кер╕вну парт╕йно-радянську верх╕вку, себто на укра╖нський ╜рунт було пересаджено не т╕льки б╕льшовицьку систему влади, а й ╖╖ нос╕╖в, котр╕ мали виконувати функц╕╖ окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╕╖. Якщо широкий загал потребу╓ додаткових аргумент╕в для п╕дтвердження чи спростування саме тако╖ оц╕нки б╕льшовицько╖ влади в Укра╖н╕, зверн╕мося до ╕сторичних джерел.
 В╕домо, що встановленню окупац╕йного пол╕тичного режиму зазвичай переду╓ во╓нна окупац╕я, що ╖╖ "Ун╕версальний словник - енциклопед╕я УСЕ" визнача╓ як "тимчасове збройне захоплення одн╕╓ю державою частини або вс╕╓╖ територ╕╖ ╕ншо╖ держави, переможено╖ у в╕йн╕, ╕ встановлення там фактично╖ влади". Рос╕йськ╕ б╕льшовики, як╕ прагнули п╕сля жовтня 1917 р. "роздмухати пожежу" св╕тово╖ пролетарсько╖ революц╕╖, вкрай потребували втримати в орб╕т╕ свого впливу Укра╖ну, що в особ╕ Укра╖нсько╖ Центрально╖ Ради - вищого представницького органу укра╖нського народу - не визнала влади Раднаркому Рос╕╖. Оск╕льки спроба здобути б╕льш╕сть у ЦР шляхом демократичних процедур провалилася, б╕льшовики на початку грудня 1917 р. оголосили Укра╖нськ╕й Народн╕й Республ╕ц╕ в╕йну. Чому рос╕йськ╕ соц╕ал-демократи п╕шли в╕йною на сво╖х укра╖нських однодумц╕в (адже склад УЦР майже суц╕ль складався з представник╕в соц╕ал╕стичних парт╕й)?
 Аби зрозум╕ти тод╕шн╕ под╕╖, зазначимо, що Укра╖на дожовтневого пер╕оду була специф╕чною колон╕╓ю з русиф╕кованими м╕стами, як╕ населяв переважно прийшлий або ж зрусиф╕кований роб╕тничий клас. Кр╕м того, пров╕дники рос╕йсько╖ нац╕╖ весь цей час посл╕довно насаджували неприязнь до укра╖нського нац╕онально-визвольного руху, а в сам рух намагалися вживити в╕дчуття меншовартост╕. Це, а також незначний вплив на маси укра╖нських пол╕тичних парт╕й ╕ призвело до того, що укра╖нськ╕ парт╕╖ брали за вз╕рець в╕дпов╕дн╕ рос╕йськ╕ та ставали ╖хн╕ми ф╕л╕ями або нав╕ть об’╓днувалися з ними. Паразитуючи у такий спос╕б на насл╕дках урядово╖ асим╕ляц╕╖, рос╕йськ╕ соц╕ал-демократи, як писав в╕домий д╕яч укра╖нського соц╕ал-демократичного руху Л. Юркевич (Л. Рибалка), "орган╕зували пролетар╕ат в укра╖нських м╕стах як рос╕йський пролетар╕ат ╕ цим в╕докремлювали його культурно в╕д пролетар╕ату с╕льського, чим, звичайно, порушували ╓дн╕сть роб╕тничого руху в Укра╖н╕ й упов╕льнювали його розвиток. За весь час ╖хньо╖ д╕яльност╕ вони н╕коли не виступали на укра╖нськ╕й територ╕╖ проти нац╕онального поневолення ╕ користувалися насл╕дками цього поневолення як можлив╕стю розширити св╕й вплив". Тактика, яку спов╕дувала упродовж свого ╕снування РСДРП, чималою м╕рою сприяла формуванню в Укра╖н╕ "п’ято╖ колони", що стала реальною опорою б╕льшовик╕в у боротьб╕ за владу в добу нац╕онально-визвольних змагань.
 Посилювало страх рос╕йських б╕льшовик╕в втратити Укра╖ну й те, що вони не мали в н╕й над╕йного опертя, позаяк до л╕та 1918 р. в Укра╖н╕ не було не лише сво╓╖ комун╕стично╖ парт╕╖, а й ф╕л╕╖ РКП(б), оск╕льки централ╕зований характер парт╕╖ б╕льшовик╕в не припускав нав╕ть автономного ╕снування компарт╕й нац╕ональних республ╕к. Тож спод╕ватися, що укра╖нськ╕ б╕льшовики встановлять владу рад в Укра╖н╕ без п╕дтримки Кремля, не доводилося, бо ╖х чисельн╕сть була м╕зерна, а вплив на б╕льш╕й частин╕ укра╖нсько╖ територ╕╖ - незначний, що визнавали сам╕ б╕льшовицьк╕ л╕дери. Зокрема М. Скрипник у 1923 р. згадував: "...фактично у 17 роц╕ на Укра╖н╕ не ╕снувало жодного парт╕йного центру б╕льшовик╕в, жодного центру для скупчення сил пролетар╕ату у боротьб╕ проти того др╕бнобуржуазного центру" (йшлося про Центральну Раду. - М. Д.). Про незначний вплив парт╕╖ б╕льшовик╕в серед укра╖нського населення св╕дчить ╕ те, що на виборах до Всерос╕йських Установчих збор╕в за кандидат╕в РСДРП(б) проголосувало 10% укра╖нських виборц╕в.
 Р╕ч у тому, що б╕льшовизм в Укра╖н╕ був чужонац╕ональним явищем. Як зазначав один ╕з кер╕вник╕в апарату ЦК КП(б)У початку 1920-х рр.
С. Д╕манштейн, у лавах б╕льшовик╕в до 1917 р. перебувало т╕льки 273 укра╖нц╕. За ╕ншими даними, ╕з 4364 член╕в б╕льшовицько╖ парт╕╖, як╕ працювали на територ╕╖ Укра╖ни у липн╕ 1918 р., лише 130 (3% в╕д усього складу) називали себе укра╖нцями, а ядро КП(б)У становили рос╕яни та ╓вре╖. Над╕йною опорою
б╕льшовицького режиму в Укра╖н╕ вважалися лише б╕льшовицьк╕ орган╕зац╕╖ Донбасу ╕ Катеринославщини, де у 1918 р. працювало багато актив╕ст╕в РКП(б) здеб╕льшого рос╕йського походження.
 Оск╕льки рос╕йський б╕льшовизм в Укра╖н╕ не м╕г спиратися на етн╕чних укра╖нц╕в, у кер╕вному склад╕ ЦК КП(б)У тривалий час дом╕нували рос╕яни та ╓вре╖. Так, у склад╕ ЦК КП(б)У, обраному ╤ з’╖здом (липень 1918 р.), ╕з 15 член╕в ЦК лише дво╓ були укра╖нцями, ╤╤ з’╖здом - тро╓. Таку ж тенденц╕ю спостер╕га╓мо ╕ в нац╕ональному склад╕ вищих орган╕в державно╖ влади - ЦВК рад Укра╖ни та Раднарком╕ УСРР. Так, ╕з 41 члена першого ЦВК укра╖нц╕в було лише 13. У першому радянському уряд╕ Укра╖ни - Народному секретар╕ат╕, призначеному 28 (15) грудня 1917 р., - ╕з 24 народних секретар╕в та ╖х пом╕чник╕в укра╖нц╕в було шестеро, а в склад╕ Раднаркому, сформованому 14 березня 1919 р., - п’ятеро з 17-ти нарком╕в.
 Наведен╕ дан╕ переконливо п╕дтверджують неукра╖нський характер б╕льшовицько╖ влади та ╖╖ справжн╕ нам╕ри щодо Укра╖ни. Про них у 1920 роц╕ писав один ╕з л╕дер╕в Укра╖нсько╖ нац╕онально╖ революц╕╖ Володимир Винниченко: "Н╕яко╖ радянсько╖ (сов╕тсько╖) влади на Укра╖н╕ не було заведено... Владу всю захопила... купка людей з Рос╕йсько╖ Комун╕стично╖ парт╕╖. Ця влада спиралась на в╕йськову збройну силу навезених з Рос╕╖... полк╕в Червоно╖ арм╕╖". Для б╕льшовицького кер╕вництва, яке лише декларувало право нац╕й на самовизначення, було краще, продовжував В. Винниченко, "щоб на Укра╖н╕ вся влада була в руках сво╖х людей, позбавлених усякого укра╖нського патр╕отизму, не зв’язаних з укра╖нським народом н╕якими традиц╕ями й емоц╕ями".
 Пояснюючи, чому недов╕ра б╕льшовик╕в ╕ укра╖нц╕в була обоп╕льною, В. Винниченко у нев╕дправленому до ЦК РКП(б) лист╕, датованому 20 вересня 1920 року, написав: "...у вас нав╕ть одне признання до укра╖нсько╖ нац╕ональност╕ вже виклика╓ п╕дозр╕ння в "неблагонад╕йности". Але, коли хочете, я вам скажу, товариш╕, що кожний укра╖нець, нав╕ть комун╕ст, нав╕ть найстар╕ший, в╕рний ╕ над╕йний член вашо╖ парт╕╖, коли в╕н хоч раз прийшов до св╕домости, що в╕н - укра╖нець, коли в╕н зна╓, яку велику ролю грав у розвитку св╕домости укра╖нського роб╕тника й селянина нац╕ональний гн╕т,.. то такий укра╖нець, знайте, неблагонад╕йний щодо в╕рности сучасн╕й ваш╕й пол╕тиц╕ на Укра╖н╕. Щиро кажу вам: можете см╕ливо не дов╕ряти, коли торка╓ться цього моменту, н╕ одному членов╕ вашо╖ парт╕╖, який ум╕╓ правильно, л╕тературно балакати по-укра╖нськи. Нехай це буде донос на сво╖х же, але я скажу, що ви не можете покластись ан╕ на одного нац╕онально св╕домого укра╖нця-комун╕ста; коли вони заявляють себе в╕рними прихильниками вашо╖ пол╕тики, - не в╕рте: деяк╕ роблять це з страху, друг╕ з користи, трет╕ через безсил╕сть, четверт╕ з пол╕тики; вс╕ ж вони чекають моменту, коли можна буде в╕льно й легко почувати себе укра╖нцями, коли вони зможуть бути р╕вноправними з вами, але не п╕длеглими. ...Вони чекають на той час, коли й вони зможуть гордитись сво╖м хорошим, любити його й не боятись, що обстоювання його в життю може викликати п╕дозр╕ння в неблагонад╕йности. Але поки що вони мовчать, п╕длабузнюються, удають з себе добрих "еркап╕ст╕в", внутр╕шньо ж глибоко страждають в╕д того, що укра╖нц╕ ╖х називають ренегатами, запроданцями, зрадниками". Ц╕ слова коментар╕в не потребують.
 Пояснював В. Винниченко ╕ причини недов╕рливого (коли не сказати - ворожого) ставлення укра╖нського населення до б╕льшовицько╖ влади. На його думку, вони полягали в тому, що пол╕тика РКП(б) в Укра╖н╕ ма╓ централ╕стський, антиукра╖нський характер, а КП(б)У ╓ знаряддям ╖╖ великодержавного курсу. "Революц╕я на Укра╖н╕, - писав Винниченко, - проводиться головним чином в╕йськом ╕ тими парт╕йними силами, як╕ присилаються з Рос╕╖... Вся У.С.Р.Р. як окрема федеративна держава ╓ ф╕кц╕я", а "в╕дношення соц╕ал╕стично╖ Рос╕╖ до соц╕ал╕стично╖ Укра╖ни дуже нагаду╓ в╕дношення ╕мпер╕ал╕стичних держав до сво╖х колон╕й".
 Правоту Винниченка п╕дтверджу╓ висловлювання з цього приводу й такого адепта б╕льшовизму, як М. Скрипник, який свого часу змушений був констатувати, що для б╕льшовик╕в Укра╖на "взагал╕ не ╕снувала як нац╕ональна одиниця". У св╕тл╕ цього не диву╓ в╕дверта заява в╕домого ки╖вського б╕льшовицького д╕яча Г. П’ятакова: "Ми не повинн╕ п╕дтримувати укра╖нц╕в, - казав в╕н, - оск╕льки ╖хн╕й рух невиг╕дний пролетар╕атов╕. Рос╕я не може ╕снувати без укра╖нського цукру, промисловост╕, вуг╕лля, крупи тощо".
 Виходячи з вищезазначеного, мусимо констатувати, що конфронтац╕я м╕ж рос╕йськими б╕льшовиками та ╖хньою нечисельною креатурою в Укра╖н╕, з одного боку, ╕ укра╖нськими нац╕ональними урядами - з ╕ншого була неминучою. Не маючи змоги захопити владу, спираючись на п╕дтримку широких верств населення, б╕льшовики Укра╖ни покладалися лише на зовн╕шн╕й чинник - допомогу Червоно╖ арм╕╖. Внасл╕док тако╖ пол╕тики у 1917-1919 рр. б╕льшовицька Рос╕я трич╕ захоплювала Укра╖ну, щоразу формуючи тут мар╕онетков╕ уряди, член╕в яких призначав ЦК РКП(б).
 Несприйняття значною частиною укра╖нського сусп╕льства б╕льшовицько╖ диктатури вимагало в╕д ЦК РКП(б) проведення особливо зважено╖ кадрово╖ пол╕тики в республ╕ц╕. Але до 1923 р., коли РКП(б) на сво╓му Х╤╤ з’╖зд╕ проголосила пол╕тику "корен╕зац╕╖", основним джерелом формування парт╕йно-радянсько╖ номенклатури в Укра╖н╕ залишалися кадров╕ призначення Москви або ж принаймн╕ узгоджен╕ з нею, а окрем╕ спроби нац╕онально св╕домих д╕яч╕в КП(б)У залучити до кер╕вництва УСРР етн╕чних укра╖нц╕в щоразу наражалися на запеклий оп╕р висуванц╕в Кремля.
 Так, коли п╕д час роботи V конференц╕╖ КП(б)У в листопад╕ 1920 р. колишн╕й боротьбист Василь Блакитний (Еллан) сформулював як основне завдання проведення укра╖н╕зац╕╖ КП(б)У, нов╕ однопарт╕йц╕ назвали його "укап╕стом" ╕ "зл╕сним петлюр╕вцем". Про тотальне несприйняття кер╕вництвом б╕льшовицько╖ парт╕╖ укра╖н╕зац╕╖ апарату св╕дчить ╕ те, що з антиукра╖нських позиц╕й на V конференц╕╖ КП(б)У виступили ╕ ем╕сар Кремля, уродженець ╢лисаветграда Г. З╕нов’╓в (Апфельбаум), ╕ представник так звано╖ роб╕тничо╖ опозиц╕╖ в РКП(б) Т. Харечко, ╕ один ╕з фундатор╕в п╕дконтрольно╖ Москв╕ КП(б)У Я. Яковл╓в (Епштейн). Останн╕й, як зазначав В. Блакитний, "╕зволив перекромсати в друзки мою статтю (про необх╕дн╕сть укра╖н╕зац╕╖ КП(б)У. - М. Д.) ╕ представити ╖╖ так, що я вважаю, що наша комун╕стична парт╕я на Укра╖н╕ склада╓ться ╕з лавочник╕в, спекулянт╕в ╕ чиновник╕в". Той-таки
Г. З╕нов’╓в, назвавши В. Блакитного "живим анахрон╕змом", п╕дкреслив: "те, що йому (В. Блакитному. - М. Д.) зда╓ться найважлив╕шим, насправд╕ знято з черги".
 Позиц╕я В. Блакитного, як ╕ висловлювання М. Скрипника, що "на Укра╖н╕ ╓ особлив╕ умови, що викликають ╕ншу парт╕йну л╕н╕ю, н╕ж в Рос╕╖", були належним чином "поц╕нован╕" делегатами конференц╕╖, як╕, не без тиску на них посланц╕в центру Г. З╕нов’╓ва та Л. Троцького, забалотували кандидатури обох в╕домих представник╕в укра╖нського нац╕онал-комун╕зму на виборах складу ЦК КП(б)У, тим самим продемонструвавши повне нерозум╕ння укра╖нсько╖ специф╕ки.
 Окупац╕йною б╕льшовицька адм╕н╕страц╕я в Укра╖н╕ залишалася нав╕ть п╕сля поз╕рного загравання з укра╖нцями упродовж першого десятил╕ття ╕снування СРСР, що в ╕сторичн╕й л╕тератур╕ отримало назву "укра╖н╕зац╕я державного апарату". Проголошення пол╕тики "корен╕зац╕╖" у 1923 р. аж н╕як не диктувалося турботою про поб╕льшення у лавах укра╖нсько╖ ф╕л╕╖ б╕льшовицько╖ парт╕╖ представник╕в кор╕нного етносу, яких на той час нараховувалося всього 23,7%, а ставило за мету ввести в оману населення п╕дконтрольних московському компарт╕йному центру союзних республ╕к ╕ св╕тове сп╕втовариство, як╕ мали купитися на показне бажання б╕льшовик╕в вир╕шувати нац╕ональн╕ проблеми.
 Б╕льш╕сть укра╖нц╕в, а особливо представник╕в ╕нтелектуально╖ ел╕ти, щиро пов╕рили б╕льшовицьким нам╕рам, але вкотре були ошукан╕. Тогочасна статистика засв╕дчу╓, що, попри проведення пол╕тики укра╖н╕зац╕╖, яка буц╕мто мала покласти край функц╕онуванню в Радянськ╕й Укра╖н╕, по сут╕, колон╕ально╖ адм╕н╕страц╕╖, ключов╕ посади в парт╕йно-радянському апарат╕ УСРР й надал╕ об╕ймали переважно неукра╖нц╕, а будь-як╕ спроби в╕домих парт╕йних ╕ радянських функц╕онер╕в укра╖нського походження надати кер╕вним органам республ╕ки нац╕онального забарвлення наражалися на оп╕р креатури оф╕ц╕йного Кремля в Укра╖н╕.
 Б╕льше того, прагнення укра╖нських нац╕онал-комун╕ст╕в укра╖н╕зувати республ╕канську владну вертикаль невдовз╕ було використане "╕нтернац╕онал╕стами" в КП(б)У як прив╕д для звинувачення ╖х у так званих нац╕онал╕стичних ухилах (на кшталт "шумськизму", "скрипник╕вщини" тощо), а згодом стало причиною репрес╕й проти нац╕онально св╕домих укра╖нц╕в у лавах парт╕╖.
 Насл╕дками окупац╕╖ Укра╖ни б╕льшовицькою Рос╕╓ю стали не лише репрес╕╖ проти нос╕╖в укра╖нсько╖ нац╕онально╖ св╕домост╕ в республ╕канському парт╕йно-радянському кер╕вництв╕, а й три Голодомори в Укра╖н╕, ф╕зичне знищення нац╕онально╖ ╕нтел╕генц╕╖, страшний удар по генофонду укра╖нсько╖ нац╕╖. Необмежене ╕ безкарне панування лен╕нсько-стал╕нського тотал╕тарного б╕льшовицького режиму в радянськ╕й Укра╖н╕ стало можливим лише тому, що Укра╖на була окупованою й колон╕ально залежною територ╕╓ю, на як╕й кремл╕вськ╕ вожд╕ будь-що прагнули насадити антиукра╖нську владу ╕ знищити прагнення укра╖нського народу до самост╕йного державного життя.
 Микола ДОРОШКО,
доктор ╕сторичних наук, професор ╤нституту м╕жнародних в╕дносин КНУ ╕мен╕ Т. Г. Шевченка.
("Дзеркало тижня", № 41 (670) 3 - 10. 11 2007 р.).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5329

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков