Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2007
“НАШ ПРОЕКТ МУСИТЬ ПРАЦЮВАТИ ЗА БУДЬ-ЯКО╥ ПОЛ╤ТИЧНО╥ ПОГОДИ...”

ОСВ╤ТА

 9 листопада, у День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови, у К╕ровоград╕ стартуватиме Восьмий м╕жнародний конкурс з укра╖нсько╖ мови, орган╕заторами якого ╓ М╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки та Л╕га укра╖нських меценат╕в за участ╕ М╕н╕стерства культури ╕ туризму та М╕н╕стерства оборони. У ньому в╕зьмуть участь понад 5 млн. школяр╕в ╕ студент╕в. В╕н триватиме майже п╕вроку ╕ завершиться урочистостями у одному з найпрестижн╕ших зал╕в столиц╕ Укра╖ни у травн╕ наступного року, а церемон╕╖ нагороджень на ус╕х р╕внях – в╕д шк╕льних до обласних – традиц╕йно перетворюються на Свята р╕дно╖ мови.
 Конкурс був з╕н╕ц╕йований ╕ започаткований укра╖нським б╕знесменом ╕ меценатом з Канади Петром Яциком. Нин╕ його справу продовжу╓ президент Л╕ги укра╖нських меценат╕в Володимир Загор╕й.
 Цей проект ╓ м╕жнародним: зокрема, у Сьомому конкурс╕ було нагороджено переможц╕в у ном╕нац╕╖ “укра╖нська д╕аспора” з 23 кра╖н: Бельг╕╖, Б╕лорус╕, В╕рмен╕╖, Груз╕╖, ╤спан╕╖, Казахстану, Молдови, Естон╕╖, Португал╕╖, Польщ╕, Ф╕нлянд╕╖, Рос╕╖ (Татарстан, ╢катеринбург, Томськ, Петропавловськ-Камчатський, Башкортостан), Словаччини, Чех╕╖, Серб╕╖, Туркмен╕стану, Узбекистану, Румун╕╖, Латв╕╖, Словен╕╖, Н╕меччини, США.
 Минулого року м╕н╕стр оборони Укра╖ни
А. Гриценко п╕дписав наказ про участь в╕йськовослужбовц╕в у щор╕чному М╕жнародному конкурс╕ з укра╖нсько╖ мови. Його метою ╓ “подальше утвердження укра╖нсько╖ мови у в╕йськовому середовищ╕, виховання шанобливого ставлення до культури ╕ традиц╕й укра╖нського народу”.
 9 листопада у К╕ровоград╕ стартуватиме Восьмий М╕жнародний конкурс з укра╖нсько╖ мови. На в╕дкритт╕ у обласн╕й ф╕лармон╕╖ буде багато гостей – представники М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки, культури ╕ туризму, оборони, в╕дом╕ громадськ╕ д╕яч╕, письменники, митц╕, журнал╕сти.
 ╤нформац╕йно конкурс потужно п╕дтриму╓ Нац╕ональна рад╕окомпан╕я Укра╖ни. Щороку у день його в╕дкриття на Перш╕й ╕ трет╕й програмах у рамках Дня укра╖нсько╖ мови на Укра╖нському рад╕о звучить Рад╕одиктант нац╕онально╖ ╓дност╕, в якому традиц╕йно беруть участь тисяч╕ рад╕ослухач╕в. Конкурсанти у школах ╕ вищих навчальних закладах також пишуть цей Рад╕одиктант ╕ в╕н ╓ для них першим етапом мовного марафону.
 Сво╖ми роздумами про цей день з нами под╕лився Володимир ЗАГОР╤Й, генеральний директор АТ “Фармацевтична ф╕рма “Дарниця”, президент Л╕ги укра╖нських меценат╕в.
 Якось так вже традиц╕йно у наших вор╕женьк╕в вважа╓ться, що якщо укра╖нець ╕ патр╕от – то це людина б╕дна, упосл╕джена, перелякана, яка н╕чого не може до пуття довести, а т╕льки нар╕ка╓ ╕ плаче на тяжку долю. Започатковуючи наш конкурс, його ╕н╕ц╕атор ╕ головний меценат, укра╖нський б╕знесмен з Канади, справжн╕й м╕льйонер ╕ справжн╕й патр╕от Петро Яцик дуже хот╕в, аби мал╕ укра╖нц╕, що братимуть участь у його конкурс╕, виростали справжн╕ми укра╖нцями – сильними, мудрими, укра╖номовними, без жодного комплексу малорос╕йства. А одним з таких малорос╕йських комплекс╕в ╓ наша пошана до чужих мов ╕ небажання говорити р╕дною.
 Сьогодн╕ укра╖нська мова стала розм╕нною монетою для багатьох наших горе-пол╕тик╕в. Н╕ для кого не секрет: тема двомовност╕ традиц╕йно виника╓ напередодн╕ вибор╕в. Але наш проект ╕з тих, як╕ мусять працювати за будь-яко╖ пол╕тично╖ погоди – сприятлива вона для наших мовних конкурс╕в ╕ патр╕отичного виховання нашо╖ молод╕ чи н╕. ╤ як╕ б пол╕тичн╕ батал╕╖ не в╕дбувалися в наш╕й кра╖н╕, для кожного ╖╖ громадянина мають бути реч╕ пр╕оритетн╕. ╤ серед цих пр╕оритет╕в – укра╖нська мова, ╖╖ престиж, ╖╖ функц╕онування в ус╕х сферах. Не втомлююся повторювати: доки ╕сну╓ мова, ╕сну╓ нац╕я. Доки ╕сну╓ укра╖нська мова, ╕снуватиме Укра╖на. Якщо, не приведи Бог, зникне укра╖нська мова, то зникне й наш народ. Тобто територ╕я лишиться, але люди, що житимуть на н╕й, стануть представниками вже ╕ншо╖ нац╕╖. Декому в Укра╖н╕ цього дуже хочеться. ╤ тому на це витрачаються шален╕ кошти. Але себе у сво╖й хат╕ треба навчитися захищати в╕д р╕зних зайд. ╤ ми захища╓мося. Наш конкурс – це також захист. На його емблем╕, яку к╕лька рок╕в тому намалювали сам╕ д╕ти – св╕чка мови, яку захищають дитяч╕ руки. ╤ це дуже символ╕чно. Бо можна говорити найкращ╕ слова, але якщо молодь перейде на мову сус╕д╕в, то завтрашня Укра╖на говоритиме вже мовою сус╕д╕в. Саме тому ми йдемо до наймолодших ╕ кажемо ╖м: це ваша мова, нею ви говоритимете, нею говоритимуть ваш╕ д╕ти й онуки. Це мова вашо╖ земл╕. ╥╖ треба шанувати, ╖╖ треба любити, ╖╖ треба обер╕гати. А найкращий обер╕г для не╖ – якщо ви говоритимете нею.
 У ц╕ дн╕ журнал╕сти мене часто запитували: чи в╕дбудеться Восьмий конкурс, адже у Вас на п╕дпри╓мств╕ так╕ проблеми? Я в╕дпов╕дав: зв╕сно, проблеми ╓, але ми ╖х розв’язу╓мо ╕ рано чи п╕зно розв’яжемо! А якщо ми покинемо те, що взяли на сво╖ плеч╕ ╕ що працю╓ на нашу державу, то цього нам не вибачать наш╕ нащадки. Тут нема╓ красивих сл╕в. Тут просто правда: хтось мусить ╕ти до наших найменших укра╖нц╕в ╕ говорити ╖м: люби свою мову, люби свою землю, рости укра╖нцем, т╕льки тод╕ твоя земля буде тоб╕ дорога, т╕льки тод╕ ти робитимеш усе, аби вона процв╕тала, т╕льки тод╕ ти будеш патр╕отом. ╤ не треба чекати, що це зробить хтось за тебе. Треба все починати ╕з себе. Свого часу з себе почав Петро Яцик. Сьогодн╕ його справу продовжу╓мо ми.
 Тож, Восьмий конкурс стартуватиме у К╕ровоград╕ - на славн╕й земл╕ ╢вгена Маланюка, Юр╕я Яновського, Дмитра Чижевського, корифе╖в укра╖нського театру брат╕в Тоб╕левич╕в...
 На його в╕дкриття при╖де багато гостей з ус╕╓╖ Укра╖ни – представники м╕н╕стерства осв╕ти, Л╕ги укра╖нських меценат╕в, письменники, журнал╕сти ╕ – вчител╕ з ус╕х-усюд. Але справжн╕ми героями цього дня мають стати конкурсанти. Адже саме вони на знак сол╕дарност╕ з ус╕ма укра╖нцями сядуть цього дня за парти, аби написати вже традиц╕йний Диктант укра╖нсько╖ ╓дност╕. ╤ цим засв╕дчити перед ус╕м св╕том: ╓ ця мова – ╓ цей народ, а отже ми, укра╖нц╕ – це потужна нац╕я, яка зробить свою землю заможною, кв╕тучою ╕ могутньою. Нам при╓мно, що наш конкурс вже традиц╕йно п╕дтриму╓ Укра╖нське рад╕о на чол╕ з його президентом В╕ктором Набруском ╕ 9 листопада звучатиме загальнонац╕ональний Рад╕одиктант нац╕онально╖ ╓дност╕ для вс╕х слухач╕в. Його переможц╕в ми також уже традиц╕йно нагородимо призами й прем╕ями.
 У мене часто сьогодн╕ запитують: а хто з меценат╕в ще вас п╕дтриму╓? Я в╕дпов╕даю: кошт╕в на цей проект у нас вистачить, але одне п╕дпри╓мство, нав╕ть довол╕ потужне, мовно╖ проблеми в Укра╖н╕ не вир╕шить. Для цього ма╓ об’╓днатися усе укра╖нське сусп╕льство. Занадто серйозна проблема ╕ ╖╖ треба вир╕шувати ус╕м миром.
 Володимир ЗАГОР╤Й,
 генеральний директор АТ “Фармацевтична ф╕рма “Дарниця”, президент Л╕ги укра╖нських меценат╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5271

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков