Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДВА З ПОЛОВИНОЮ СТОЛ╤ТТЯ ╤ П’ЯТЬ ДН╤В
6 вересня в Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ в╕дкрилася виставка...


СУДЖА: ╤СТОР╤Я, ЯКА ПОВЕРТА╢ТЬСЯ?
Що ми зна╓мо про м╕стечко та його укра╖нську ╕стор╕ю…


ОДЕСЬК╤ ПРАПОРОНОСЦ╤
На закритому зас╕данн╕ Ки╖вський обласний суд визнав ╖х винними у проведенн╕ антирадянсько╖...


ЯК КОМАНДУВАЧ УПА Л╤КУВАВСЯ В САНАТОР╤ЯХ ОДЕСИ
Лише п╕сля його смерт╕ радянськ╕ спецслужби д╕зналися про те, що коли вони шукали...


«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2003 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 07.02.2003
1 150 СТОРІНОК БОЛЮ
Юрій Калита

На здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.


Книги такої разючої суворої правди в нас досі не було. Це книга-пам'ятник. Книга-сповідь. Книга-реквієм по убієнних голодною насильницькою смертю наших спів-вітчизниках у тридцять другому - тридцять третьому роках минулого століття. В книзі, як цілком слушно зазначено, "немає жодного слова вимислу, і кожна розповідь, смерть, благання до Бога, останній зойк і волання вмираючого, - правдиві; названі поіменно жертви і їх кати; збережені назви тюрем і катівень, міст, сіл, хуторів, кутків і вулиць, річок і яруг; складений покажчик імен з посиланням на контекст, покажчик географічних назв".
Обсяг видання вражає - 1 150 сторінок! До того ж, вміщено 100 фотодокументів (більшість уперше) - з державних архівів Кінофотофонодокументів, Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ", Служби безпеки України. Частина надана свідками голодомору.
Прочитавши кілька сторінок, вже не знаходиш собі місця, мимоволі переймаючись співпереживаннями від гіркоти наруг і людських втрат. Не випадково Олесь Воля з трагічним відтінком у голосі зізнався, що душа його мовби посивіла...
Йдеться про Книгу буття України "Мор" Олеся Волі, що підготовлена до друку Київським видавництвом "Кобза" 2003 року.
Так, Олесь Воля з Божої ласки створив воістину всенародну книгу, розраховану на віки. Коли він приніс у видавництво важезний, мабуть що десятикілограмовий рукопис, і ми прочитали запропонований текст, то зрозуміли: майбутня книга буде подією! І не лише для нашого видавництва "Кобза" -для всієї України.
Не можна не звернути увагу й на особливу вимогливість Олеся Волі до слова, до поліграфічного оформлення книги. Зазвичай автори платять гроші, а ми, видавці, робимо книгу на свій смак. З Олесем Волею було цікаво і водночас нелегко. Скажімо, комп'ютерники набрали вже текст раз, вдруге, а він продовжує безжально, ніби плугом переорюючи, правити написане. Складальники вкотре набирали удосконалені сторінки твору - письменник потерпав, несучи значні грошові витрати, однак все зробив для того, аби видання було щонайкраще. "Гроші - наживне, а правдиво зроблена книга - це надійна підвалина для безсмертя нашого роду й народу" - твердив Олесь Воля.
Випадково у мене збереглася сторінка з поміткою-побажанням письменника до оформлювачів: "Дорогі мої складальники, дизайнери, - звертався автор. - Уявіть собі: книга - як ікона. Внутрішнє начиння вже є, лишилось небагато - оформлення. Зробіть його так, щоб читач відчував, як ваше серце тріпотіло; зробіть нестандартно; клішинок доберіть зі смаком побільше. Овчинка варта вичинки: книга розрахована на всіх - від селянина до академіка".
Така важлива деталь: автор нікому не доручав вичитку й редагування - все зробив сам. Сімнадцять разів перечитав кожну літеру-речення. Та ще й більше ста сторінок займають іменний покажчик і покажчик географічних назв, які вимагають надзвичайно  скрупульозного вчитування. І це Олесь Воля встигав зробити
у "вільний" від книготорговельної роботи час.
Врешті-решт, завдяки зусиллям потужного колективу висококласних фахівців Харківської книжкової фабрики "Глобус" всенародна Книга буття України "Мор" побачила світ.
Без перебільшення й дешевого пафосу скажу, що Олесь Воля здійснив подвиг в ім'я світлого прийдешнього дня для матері України. До того ж, у виданні книги, на наш превеликий загальний сором, Олесю Волі ніхто не посприяв ані копійкою, і гроші він заробив самотужки, працюючи по дванадцять-чотирнадцять годин на книжковому ринку. Не було в нього ні вихідних, ні відпусток, ні свят. Була каторжна і водночас велика праця.
Вважаю, що Олесь Воля, створивши і видавши Книгу буття України "Мор", цілком заслуговує бути лауреатом  найпочеснішої державної відзнаки - Національної  премії України імені Тараса Шевченка.
Юрій Калита,
директор Київського видавництва "Кобза".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2003 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=527

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков