Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 02.11.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 02.11.2007
ЯК БРАКУ╢ ТАКОГО СП╤ЛКУВАННЯ НАШИМ «Р╤ЗНОКОЛЬОРОВИМ» ПОЛ╤ТИКАМ!


 Те, що «Кримську св╕тлицю» читають не лише в Криму - факт загальнов╕домий. У Варшав╕, Москв╕, Берл╕н╕, В╕льнюс╕, М╕нську, нав╕ть у Нов╕й Зеланд╕╖ ╕з «св╕тличанськими» публ╕кац╕ями можна ознайомитись через ╤нтернет.
 Але найб╕льшу ц╕нн╕сть для укра╖нсько╖ справи в Криму мають, напевно, материков╕ укра╖нц╕. Не тому, що вони кращ╕ в╕д берестейських, румунських (або мармороських), словацьких (себто пряш╕вських), далекосх╕дних чи канадських. Просто вони ближч╕, краще розбираються у кримських реал╕ях, б╕льше готов╕ допомогти, «легш╕ на п╕дйом» ╕ вже, в усякому випадку, значно ефективн╕ше могли б допомогти кримчанам, формуючи «кримську» пол╕тику Укра╖ни.
 Адже громада - це велика сила!
 Щоб створити колективний портрет «материкового св╕тличанина», найкраще процитувати рядки з ╖хн╕х лист╕в. Адже пишуть (╕ активно пишуть!) ╕ до С╕мферополя, ╕ до льв╕вського корпункту, ╕ м╕ж собою листуються.
З часом листи стають... ╕стор╕╓ю.

 «...КИ╥В ЗАВЖДИ вабив ╕ вабить мене. А ще мене вабить св╕т рад╕о. У 2000 роц╕ я вперше побувала за адресою, яку знала змалку: «Ки╖в, Хрещатик, 26». Перш╕ мо╖ в╕дв╕дини Нац╕онального рад╕о були дуже вдалими. Того пам’ятного вересневого дня я спершу зустр╕ла поета Вадима Крищенка, а пот╕м познайомилася з Андр╕╓м Чернюком та Н╕ною Жежерою.
 Наступного дня я зустр╕лася з Оленою Моргун. Номер╕в телефон╕в Н╕ни та Андр╕я я не мала, просто дуже хот╕ла ╖х побачити. Саме так ╕ сталося. Чи було це випадково? Мабуть, н╕. Я вважаю, що н╕чого випадково не в╕дбува╓ться... А сх╕дна
мудр╕сть вчить, що ми зустр╕ча╓мося т╕льки з тими, хто нам потр╕бен.
 Не знаю, ск╕льки п╕сля того було зустр╕чей з мо╖ми дорогими киянами. Але кожна зустр╕ч була маленьким святом!
 Поруч з Н╕ною Жежерою завжди почува╓шся легко ╕ невимушено. Св╕т би став набагато добр╕шим, якби ус╕ були такими, як Н╕на...
 В╕д Тан╕ Полубко останн╕м часом н╕чого не отримувала. Але про не╖ згадували на стор╕нках «Молодо╖ Укра╖ни» в статт╕ про фестиваль «Рек╕тське суз╕р’я». А моя подруга бачила сюжет про фестиваль по телев╕зору, тож побачила там ╕ Таню. Я дуже рада за цю талановиту д╕вчину!»

 Лариса БОРАТИНЕЦЬ,
 м. Броди Льв╕всько╖ област╕.

 «НЕ ТРЕБА в усьому спод╕ватися т╕льки на владу. Часом треба дещо робити ╕ самим. Наведу такий приклад з життя Дн╕пропетровська. В одну з перших р╕чниць Незалежност╕ на м╕сце урочистостей приперлися актив╕сти парт╕╖ комун╕ст╕в-б╕льшовик╕в ╕ почали роздавати сво╖ антиукра╖нськ╕ газети. М╕л╕ц╕я на них не реагувала, бо не реагували й ми.
 Але варто було к╕льком нашим хлопцям узяти ╖х поп╕д ручки ╕ в╕двести на певну в╕ддаль ╕ там покинути, як одразу ж м╕л╕ц╕онери ╖х там п╕дхопили ╕ в╕двезли далеко, щоб усунути загрозу конфл╕кту.
 В цьому випадку вир╕шальною була все-таки наша активн╕сть, наша тверда позиц╕я...»
 В╕ктор ЛЕВ╤,
 м. Дн╕пропетровськ.

 «ДОВГО не в╕дпов╕дав, бо маю багато клопот╕в. Та все ж починаю роботу над сво╖м «повстанським» циклом. Досл╕джую махновський рух у наших краях.
 Був би дуже радий познайомитись ╕з деякими льв╕вськими ╕сториками, як╕ досл╕джують боротьбу ОУН-УПА та повстанський рух у Сх╕дн╕й Укра╖н╕.
 Чи ма╓те знайомих «див╕з╕йник╕в» або вояк╕в УПА? Минулого року на День Незалежност╕ я бачив виступ Василя Кука по телебаченню ╕ так загор╕вся бажанням ╕з ним познайомитись! Прикро, що люди цього геро╖чного покол╕ння в╕дходять... Адже нам, молодим досл╕дникам, так важливо
сп╕лкуватися з ними особисто, а не лише сид╕ти в арх╕вах та вчити ╕стор╕ю з п╕дручник╕в...»
 Олекс╕й БЕШУЛЯ,
 м. Донецьк.

 «...МИКОЛА, м╕й приятель, аг╕ту╓ з’╖здити в Запор╕жжя, на Хортицю. А на Холодноярщину готовий ╖хати хоч зараз! На даний момент працю╓ з галичанами (у них там якийсь п╕дряд), тому дуже хоче в╕дкрити для них геро╖чн╕ стор╕нки нашого краю. ╤ вони н╕би не проти. Ех, романтики...
 «Кримську св╕тлицю» отримую вже регулярно. Сподобалися спогади Гасюка про Норильське повстання. Треба б поб╕льше таких документальних св╕дчень! Бо ╖х, окр╕м «Кримсько╖ св╕тлиц╕», вже, зда╓ться, н╕хто б╕льше й не друку╓.
 Нещодавно я накупив чимало прим╕рник╕в «Холодного Яру». Багатьом даю читати, а найдостойн╕шим людям нав╕ть дарую. Прикро т╕льки, що дехто й до цих п╕р не розум╕╓ ун╕кальност╕ ц╕╓╖ книги Горл╕са-Горського...»
 Андр╕й ПАВЛЕНКО,
 м. Б╕ла Церква Ки╖всько╖ област╕.

 «НА ХОРТИЦ╤ ми в╕дзначали свято Перуна з 21 по 22 липня. Це показували по телебаченню. Враження було таке, н╕би Перун особисто в╕дв╕дав це свято!
 У нас були кореспонденти з ╤СТV, то вони не на жарт перелякалися. Т╕льки-но почався обряд, як в╕дразу налет╕ла буря з громовицею. Стол╕тню вербу блискавка розчахнула
навп╕л! Вс╕ ми в╕дчули присутн╕сть Перуна...
 Того ж дня нас показували у «Фактах»: ╕ бурю, ╕ обряд. Гроза була такою, що ледь п╕вм╕ста не змило. На Хортиц╕ ж - трохи покапало та й усе... Одразу стало видно, кого Перун любить, а на кого гн╕ва╓ться...
 О. ЗУ╢НКО,
 м. Запор╕жжя.

 «...Щодо депутатства, то моя думка така: вся справа в зр╕лост╕ народу. Яка ел╕та - такий ╕ народ насправд╕. Тобто внутр╕шньо. Ел╕та незграбна ╕ не згуртована, бо такою ж хворобою страждають ╕ вс╕ укра╖нц╕, або, принаймн╕, б╕льш╕сть ╕з них.
 Тут треба думати про те, що з цими «маленькими укра╖нцями» робити? Яку ╖м ╕дею дати, щоб вони п╕двелися з кол╕н? Я про це часто думаю...
 Стосовно Гал╕ ╕ Олекс╕я, то «Кримська св╕тлиця» до них доходить.
╤ весь «одеський» цикл, який був у н╕й надрукований, ми уже давно прочитали».
 Юр╕й ДЕМЕДЮК,
 м. Одеса.

 «...ВАЖКО розчаровуватись ╕ в людях (маю на уваз╕ О. Мороза), ╕ в газетах (це я про «2000»). Якось гортала каталог газет та журнал╕в Укра╖ни ╕ прочитала таку чудову р╕дну назву - «Кримська св╕тлиця»! Виписала координати, посп╕лкувалася з паном В╕ктором Качулою - Боже, та це ж те, що потр╕бно кожному укра╖нцев╕! Причому, рег╕он проживання не ма╓ значення - газета ун╕версальна, ц╕кава для вс╕х.
 Передплатила ╕ тепер чекаю з нетерп╕нням кожен наступний номер.
 Щиро под╕ляю вашу думку про дружн╓ сп╕лкування ус╕х народ╕в Укра╖ни: укра╖нц╕в, б╕лорус╕в, рос╕ян, кримських татар, грек╕в... Та щось у нас, на П╕вдн╕, цього не в╕дчува╓ться: б╕льшого презирства до укра╖нсько╖ мови, ан╕ж оце зараз, н╕коли ран╕ше не спостер╕галося».
 Т. БОЙКО,
м. Мел╕тополь, Запор╕зька область.

 «СТОСОВНО по╖здок в Галичину «сх╕дняк╕в» скажу так. Це ма╓ бути широка щира робота з╕ знайомством людей - причому на баз╕ загальнолюдських ц╕нностей, в тому числ╕ з почуттям гостинност╕ одних та вдячност╕ за це ╕нших. Це дуже широка база для ╓днання - ширше нав╕ть, н╕ж т╕ чи ╕нш╕ пол╕тичн╕ уподобання.
 У нас дехто висловлю╓ думки, що з П╕вдня чи Сходу не варто ╖хати у так╕ подорож╕ «нац╕онально-св╕домим», бо в цьому випадку коеф╕ц╕╓нт корисно╖ д╕╖ буде низьким, а треба ╖хати тим, кому треба п╕дн╕мати р╕вень ц╕╓╖ св╕домост╕.
 Не можу з цим погодитись, адже нов╕ враження, знайомства, чуття нового ╕ доброго - не зашкодять кожн╕й людин╕».
 В. ХМАРСЬКИЙ,
 м. Одеса.

 «МЕН╤ сподобалося, що у Львов╕ добре збереглася стара арх╕тектура. В Черн╕гов╕ також багато ц╕нних ╕сторичних споруд. До реч╕, наша область р╕внинна, тод╕ як у вас м╕сцев╕сть горбиста, ╕ зовс╕м близько Карпати!
 У нас т╕льки в Любеч╕ ╓ дуже висок╕ пагорби. На Замков╕й гор╕ сто╖ть пам’ятник зустр╕ч╕ ус╕х руських княз╕в. Це ╕сторичне м╕сце.
 Ми з батьком хочемо в╕дкрити у Черн╕гов╕ центр з вивчення бойового гопака. Багато мо╖х приятел╕в хот╕ли б вивчати це козацьке бойове мистецтво».
 О. СОЛОВЕЙ,
 м. Черн╕г╕в.

 «...ВЧОРА до мене знову при╖хав чолов╕к ╕з Шегинь, прив╕з книгу в╕рш╕в свого пок╕йного брата, який помер у Челяб╕нську.
 Справа в тому, що його у 1942 роц╕ вивезли на примусов╕ роботи до Н╕меччини, а п╕сля зак╕нчення в╕йни «наш╕» завезли у Рос╕ю ╕ змусили працювати на СРСР. Додому не пускали, бо вважали «ворогом народу».
 Зараз якраз читаю цю книгу. До реч╕, цей мужчина сказав, що неодм╕нно передплатить «Кримську св╕тлицю». А я була б рада, якби в╕н подарував мен╕ книгу свого брата.
 Ага, ще забула написати, що у мене ╓ двоюр╕дний брат, який мешка╓ у Львов╕, а в сел╕ у нього дача. То в╕н передплатив два прим╕рники «КС» - один на Льв╕в, а один на дачу. Дуже любить Укра╖ну, вбол╕ва╓ за кримських укра╖нц╕в. Отак╕ золот╕ у нас люди!»
 Ольга ГРИЦИНА,
 с. Тишкович╕ Мостиського району Льв╕всько╖ област╕.

 Нижче наводяться рядки з листа до пан╕ Ольги:
 «МИ З МАМОЮ вже давно прочитали вашу статтю у наш╕й улюблен╕й «Кримськ╕й св╕тлиц╕», але й дос╕ не можемо заспоко╖тись. Ваша стаття б’╓ у десятку! Дяку╓мо вам за щире слово Правди.

 Вибачте за незвичне прохання. Якщо у вас лишилися стар╕ прим╕рники «Кримсько╖ св╕тлиц╕» за липень - серпень, то не викидайте ╖х, а дайте змогу прочитати й нам, под╕л╕ться по-братньому. Бо ми через безгрош╕в’я не змогли зразу передплатити на ц╕лий р╕к.
 Коли мама вийде на роботу, то в╕ддячимо вам сторицею! Якщо ж не залишилося у вас, то, може, у когось з односельц╕в?*
 Без «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ми як сироти бездуховн╕...
 З повагою, Мар╕я З╤НЧУК,
 м. Куп’янськ Харк╕всько╖ област╕.

 * Зверн╕ть увагу на цю фразу. Н╕би мова йде про Бахчисарайський район, а не про село на укра╖нсько-польському кордон╕. Ну, що ж... висока оц╕нка нашо╖ «св╕тлички». Отже, й слобожанц╕ до не╖ небайдуж╕!
 
 ╤, нарешт╕, новий наш передплатник, 92-л╕тн╕й ветеран КПЗУ Дмитро Матердей з╕ Львова:
 «ПЕРЕГЛЯНУВ к╕лька номер╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╕ вир╕шив ╖╖ передплатити. Газета дуже ц╕кава, в н╕й багато ╕сторичних матер╕ал╕в. А цим тепер може похвалитися не кожне видання. А ще багато ╕нформац╕╖ про Крим. Думаю, ╕ мо╖ друз╕ охоче читатимуть газету!»
 ...Як бачимо, р╕зн╕ це люди, але щось дороге, укра╖нське, справжн╓ ╓ в кожному з них. Спец╕ально листи не п╕дбирав - ц╕лком об’╓ктивний «зр╕з» нашого «нац╕онально-стурбованого» укра╖нства. М╕сце проживання, д╕йсно, не ма╓ значення.
 Якщо серця палахкотять вогнем, душа юна - залишайся з «Кримською св╕тлицею»!
 Серг╕й ЛАЩЕНКО.
м. Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 02.11.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5250

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков