Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 28.09.2007
УПИР╤ "СП╢ЦОТРЯД НКВД"

(Зак╕нчення. Початок у № 37, 38).

 Це ще неповний схематичний нарис того, що в╕дбувалося на зах╕дноукра╖нських землях упродовж 1944 - 1948 рок╕в. За допомогою облав здирали з людей податки, позики, зернопоставки, вивозили на каторжн╕ роботи до Уралу, Донбасу, Кузбасу, орган╕зовували з укра╖нського населення "истребительные батальоны", а також велася боротьба з укра╖нським революц╕йним п╕дп╕ллям. Майже в ус╕х випадках вся територ╕я п╕д час облав перетворювалася у фронтову зону в повному розум╕нн╕ цього слова. Скр╕зь були окопи, транше╖, обладнувались кулеметн╕ застави, шниряли патрул╕, розтягалися телефонн╕ дроти. По селах, поза селами, поп╕д л╕сами, в ус╕х чагарниках повно в╕йська, ц╕лими днями не замовкали кулемети, автомати, рвалися гранати, гор╕ли будинки. Допитували десятки тисяч арештованих, тисяч╕ людей катували, сотн╕ вивезли до Сиб╕ру, без суду десятками розстр╕ляли на м╕сц╕. Вс╕ тюрми були переповнен╕. При масових арештах за тюрми служили школи, прим╕щення державних установ, культурно-осв╕тн╕ заклади, приватн╕ будинки, льохи, п╕двали. Утримували в’язн╕в у жахливих умовах. Сир╕ камери були наст╕льки переповнен╕, що не було м╕сця поспати нав╕ть на п╕длоз╕. Не вистачало пов╕тря - люди втрачали св╕дом╕сть. Скр╕зь антисан╕тар╕я. Серед в’язн╕в масово поширювались ╕нфекц╕йн╕ хвороби: тиф, венеричн╕, при цьому ╖х поширювали сам╕ сиф╕л╕тики-енкаведисти, ╜валтуючи д╕вчат та ж╕нок. Харчування страшне: 200 г. хл╕ба та один л╕тр зупи на добу.
 Великий процент серед арештованих припадав на шк╕льну молодь, яку п╕ддавали жорстоким тортурам з метою роздобути в╕д них в╕домост╕ про п╕дп╕лля. Так, 7 травня 1946 року на хутор╕ Осередок Гощанського району Р╕вненсько╖ област╕ було арештовано молодого хлопця Шабл╕я Олексу. П╕д час допиту його страшно мордували, багнетом прокололи жив╕т, груди, з╕рвали нервову систему. Не витримавши таких тортур, хлопець пов╕сився.
 27 березня 1946 року в сел╕ Подус╕льна Перемишлянського району Льв╕всько╖ област╕ б╕льшовики вбили двох д╕тей, як╕ гралися на дороз╕. Одному було п╕втора, а другому 12 рок╕в.
 В сел╕ Белзець Олеського району Льв╕всько╖ област╕ на пол╕ б╕льшовики зловили учня 9-го класу Лозового. Йому поламали руки, ребра, а пот╕м закатували. Труп викинули в жито за селом. На другий день мати знайшла сина, спорядила, щоб похоронити. Однокласники сплели в╕ночок ╕ збиралися поховати його. Але зграя убивць забрала т╕ло разом з домовиною, а д╕тей порозганяли. Повезли закатовану дитину до райцентру, труп роздягнули догола ╕ викинули в р╕вчак для по╖дання собакам.
 6 жовтня 1945 року на полонин╕ Станим╕, Надв╕рнянський район, Стан╕славщина, червонопогонники зустр╕ли д╕вчину-пастушку Яремчик Ганну, з╜валтували ╖╖, а пот╕м по-варварськи замордували.
 5 грудня 1945 року на прис╕лку Берез╕вц╕ в сел╕ Колод╕╖вка Стан╕славщини б╕льшовики замордували н╕ в чому не повинну с╕м’ю Славич╕в. Ввечер╕ к╕лька енкаведист╕в п╕д╕йшли до хати Василя Славича. Бандити кинули через в╕кно чотири гранати. В хат╕ почувся страшний крик конаючо╖ матер╕ з двома д╕тьми. Виламавши двер╕, кати вдерлися до хати. Найстарша дочка з дитиною на руках вискочила на подв╕р’я. Автоматна черга бандита скосила мат╕р ╕ мале дитятко, а пот╕м пораненого господаря Василя. Безжал╕сно розстр╕ляли ще одну дочку.
 Про випадок в сел╕ Борбин Островського району на Р╕вненщин╕ опису╓ у сво╓му лист╕ сестричка засудженому братов╕ Устимчуку Олекс╕ю 27 березня 1945 року:
 "Добрий день, дорогий м╕й брате! Опишу тоб╕ наше страдання. Встаю я рано ╕ чекаю маму, а ╖╖ нема. Кажу Васильку: "╤ди виглянь, чи не йде бабця!" П╕шов Василь ╕ б╕жить: "Мамо, горить бабина хата!" Я б╕гом туди. А т╕ давай по мен╕ стр╕ляти. Кул╕ свистять над╕ мною. Я поб╕гла до В╕ктора ╕ чую - хтось стогне. Я вб╕гла в хату. В╕ктор лежить на л╕жку, а я питаю: "Тату, чи ви зна╓те, де м╕й брат Коля? В╕н каже - ут╕к, ╕ звернувся до мене: "Рятуй мене, доню. В╕зьми в╕дкрий од╕яло, побач, що там таке. Як я в╕дкрила, то побачила, що вс╕ кишки наверс╕. На мил╕сть Божу просить мене вложити кишки. "Хочу ще пожити!"... Б╕жу я назад, сто╖ть м╕й д╕дуньо, оперся на паличку ╕ плаче. - "Мабуть, м╕й онучок остався у вогн╕!" - "Н╕, д╕дуню, Коля ут╕к". Я б╕жу додому, дивлюся, ╕де хура. Б╕ля мене про╖зжа╓ Параска з д╕тьми, д╕ти плачуть. Я п╕д╕йшла до них.
 - Дивися, людино, що зробили енкаведисти з Гайдропом ╕ Л╕гором! Коли п╕дняла рядно, то побачила ц╕лий в╕з кров╕. Я завезла ╖х до л╕карн╕, а сама повернулася додому. По дороз╕ мен╕ сказали, що мою маму забрали б╕льшовики. Люди бачили, як ╖╖ роззули ╕ гнали босу перед к╕ньми. Я заплакала ╕ по╖хала додому. При╖хала - д╕ти сплять, а мене сон не бере. Стала ╕ думаю, якби скор╕ше день. Я нарихтувала матер╕ передачу ╕ вислала сестру... Приходить вона ╕ приносить назад передачу. "Сказали мен╕, що нема у нас тако╖!" Беру я ╕ ╖ду на другий день. Прийшла на м╕л╕ц╕ю ╕ кажу: "Нате передачу Устимчук Мокрен╕!" Вони кажуть: "Нема у нас тако╖!" "Де д╕ли, бо люди бачили, як гнали. "Ми не зна╓мо!" Тод╕ начальник м╕л╕ц╕╖ каже: "Ти така сама бандитка, як вона!" Я тримала кошик в руках ╕ кинула на нього.
 - М╕й чолов╕к вбитий на фронт╕, а я бандитка?! В╕н взяв мене ╕ штовхнув. Я впала на дорогу, а пот╕м п╕днялась ╕ кричу: "Де д╕в мою маму?!" Ухватила його за погони ╕ вирвала з плечей. Вони зачинили мене в КПЗ ╕ тримали дв╕ години, а пот╕м випустили. Я знову питаю: "Де д╕ли мою маму?" А той чек╕ст каже: "Йди туди, де сто╖ть в╕йськова часть, вони тоб╕ скажуть, де мама..." П╕шла я до в╕йськово╖ частини ╕ питаю: "Чи ви не зна╓те, де та ж╕нка, що ви вчора гнали?" Вони в╕дпов╕ли, що не знають. ╤ду я знову на м╕л╕ц╕ю ╕ по дороз╕ зустр╕чаю людей. Вони сказали мен╕, що тут вчора таке сталося. Позганяли людей, щоб дивитися на бандьоровку, а сьогодн╕ поставили вартового ╕ н╕кого не пускають. Я послухала ╖х ╕ п╕шла. Прихожу до начальника ╕ кажу: "Бер╕ть мене, зачиняйте, а маму пускайте, бо в мене одна дитина, а в мами б╕льше. В╕н в╕д╕слав мене додому ╕ сказав: "Як найдем ╖╖, то прийде". Я прийшла додому. Переночувала. Беру запрягаю кон╕, сажу вс╕х д╕тей ╕ свою теж, везу на м╕л╕ц╕ю. При╖хали туди, д╕ти вс╕ закричали: "В╕ддайте нам маму!" Ц╕лий Острожець зб╕гся до д╕тей, люди плачуть ╕ кажуть до м╕л╕ц╕╖:
 - Що ви наробили, що таких д╕точок посиротили?
 Я уваги не звернула на т╕ слова, що вже нема нашо╖ мами. Беру я д╕тей за руки ╕ веду в м╕л╕ц╕ю.
 - Не хочете маму пустити, забирайте д╕тей!
 Вся м╕л╕ц╕я вийшла до мене ╕ каже:
 - Вези д╕тей додому!
 Посадили д╕тей на хуру ╕ пооб╕цяли д╕тям хл╕ба та одяг. Начальник зав╕в мене в каб╕нет ╕ сказав: "Не плач, ми тоб╕ батька повернем з фронту". А я йому кажу: нехай буде батько, в╕ддайте мен╕ мат╕р. При╖хали додому, полягали д╕тки спати, а я не сплю, т╕льки думаю, щоб як скор╕ше був день. Т╕льки стало с╕р╕ти, я з сестрою б╕жу в м╕л╕ц╕ю. Прийшла я до одного начальника, а в╕н каже: "Чи вже взнала, де мати?" А я йому кажу - взнала.
 - Я хот╕в тоб╕ сказати, що вона вбита лежить близько шосе.
 Я як почула ц╕ слова, стала рвати на соб╕ коси ╕ головою битися об ст╕ну... Б╕жу Острожцем ╕ кричу: "Боже, Боже, що ж вони наробили, ст╕льки д╕тей посиротили. Б╕жу ╕ падаю, доб╕гла, де наша мат╕р лежить... Глянула, летять ворони, то я впала на землю ╕ не можу дал╕ йти, рачки л╕зу до мами. Я як присунулась до не╖ - бачу лежить к╕нь забитий, а я подумала, що то ворони довбуть нашу маму. Дивлюсь, метр╕в за два лежить куча св╕жо╖ земл╕. Я присунулась до не╖ ╕ гребу землю руками, дивлюсь мамин╕ ноги. - Боже! П╕д╕йшло до мене начальство ╕ пита╓: "Хто тоб╕ сказав, що вона тут?!" А я наберу земл╕ у руки ╕ кидаю ╖м в оч╕. Той начальник боявся, що в╕н сказав мен╕, де мати лежить убита. В╕н мен╕ дяку╓ за те, що я н╕чого не сказала. Говорить, що вони хот╕ли закрити це, бо стид великий нашому району, що замордували таку ж╕нку, що вона ст╕льки д╕тей вигодувала ╕ на фронт п╕слала воювати, в╕н каже, що це стид для нашо╖ сов╓тсько╖ власт╕ за таку ж╕нку.
 Прийшла я додому, запрягаю кон╕ ╕ ╖ду в╕дкопувати маму. При╖хала ╕ копаю. Приходить начальник ╕ говорить до мене:
 - Не копай, ходи з╕ мною!
 - Що хочете роб╕ть з╕ мною, а я маму одкопаю ╕ заберу!
 - П╕шли, при╖хало начальство з Р╕вного!
 Я йду за ним. Захожу, сидять так╕ мен╕ немил╕ ╕ говорять до мене: "Що, ти одкопу╓ш мат╕р?". А я кажу: "Одкопую!"
 - А ми обговорили, щоб не одкопувати ╖╖, хай там лежить соб╕.
 Я питаю: "Що ви за одн╕, що не дозволя╓те забрати мат╕р?"
 - Ми з Ровного, вище начальство.
 А я ╖м кажу: "Не буде моя мати там на тому скотомогильнику лежати. Я ╓ найстарша дочка, вона мене гляд╕ла, ╕ щоб я ╖╖ не поховала - це мен╕ великий гр╕х!" Забралася ╕ п╕шла. ╤ду додому. То не ровенськ╕ начальники були, то острожецьк╕ бандити. Думаю, з чого почати ╕ нехай мен╕ Бог допоможе. П╕шла питати, де живе обласний прокурор. Допиталася. При╖хала до нього ╕ розпов╕ла все про маму. В╕н пита╓, з якого району ╕ яке село, а пот╕м каже: "╥дь додому!" Я по╖хала. Прийшла додому, т╕льки с╕ла, аж входить м╕л╕ц╕я в хату.
 - Збирайся, по╖деш з нами в Острожець!
 - Не по╖ду я з вами!
 Аж входить ф╕рман в хату ╕ каже до мене: "Не б╕йся, збирайся ╕ ╖дь, бо при╖хало з Р╕вного велике начальство". Я його послухала. Коли при╖хала та подивилася на них, то мене страх взяв. Закликають мене в каб╕нет ╕ говорять:
 - Де тв╕й чолов╕к?
 - На фронт╕, - в╕дпов╕ла я.
 - Ти правду кажеш, а може, в бандерах? А п╕сьма ма╓ш?
 - Нема, кажу, погор╕ли.
 - Нам доказують, що брати у бандерах! Ну що ж, брати у бандерах, то не жалко нам ╖╖, що убита.
 - Розпишись, що вони на фронт╕! ╤ я розписалась.
 - Як то буде правда, що вони в бандерах, то тоб╕ буде так само, як ╕ матер╕.
 Три дн╕ ╕ три ноч╕ робили допрос. Як к╕нчили допрос, то сказали мен╕ вийти, я вийшла. Входять дохтора ╕ говорять м╕ж собою, а мен╕ все чути через двер╕. Вони кажуть: "От як╕сь документи коло не╖ були". Беруть ╕ дивляться. Були б╕ля мертво╖ матер╕ п╕сьма в╕д двох син╕в ╕ мого чолов╕ка. Була благодарн╕сть з Москви, що багатод╕тна мати, ╕ що чолов╕к та три сини ╕ зять загинули на фронт╕. ╤ л╕кар╕ говорять, що при сов╓тськ╕й власт╕ треба карати того, хто сказав, що сини у бандерах.
 Беруть мене, закликають ╕ говорять до мене: "Уже мат╕р откопали. Були там документи. Уже зробили труну, т╕льки не зна╓м, що з тобою робити, чи тоб╕ показати, чи сам╕ похова╓м. Дохтора говорять, щоб з тобою не було погано, бо тоб╕ посив╕╓ голова. Ще ти щаслива, бо говорять дохтора, що могла у той час з ума тронутись, або розрив серця получити". А я кажу, що вже г╕рше не буде, як було. Я вас прошу, дайте мен╕ на сво╖х могилках поховати.
 - Не дамо, бо будуть вс╕ люди сходитися. Нам позор. Ми сам╕ похова╓мо ╖╖, ми уже могилу викопали...
 Мен╕ говорять: "Ходи, покажемо тоб╕ маму". ╤ду я за ними, сто╖ть труна, мати у трун╕ лежить накрита. В╕дкрили в╕ко, я схилилась на материнськ╕ груди ╕ б╕льш н╕чого не пам’ятаю. Взяли мене прийняли ╕ не знаю, як вони ╖╖ поховали. Була т╕тка Параска, то ╖╖ показали. У не╖ була вир╕зана щока, оч╕ виколот╕, руки викручен╕ ╕ права нога викручена. Страшн╕ муки наша мама перенесла в╕д енкаведистських убивць, т╕льки не знаю, за як╕ гр╕хи..."
 27 березня 1945 року Устимчук.
 Копия: Прокуратура СССР Г-ну Устимчуку Радиону Несторовичу
 Прокуратура Ровенской области с. Залисочное, Киверцовского р-на
 29.12.89 г. №13/2462 89 Волынской области
 На ваше заявление вторично сообщаю, что начальник Острожецкого районного отдела НКВД Пиканов Тимофей Леонтьевич, 1902 года рождения, по вине которого была убита ваша мать Устимчук М. И., в 1945 году был осужден военным трибуналом войск МВД Ровенской области к 10-ти годам лишения свободы.
 Другими данными прокуратура Ровенской области не располагает, поскольку дело в отношении Пиканова хранится в центральном архиве Министерства Обороны СССР, г. Подольск, Московской области.
 Прокурор следственного отдела
 Прокуратуры Ровенской области
 В. П. Мацищук
 Так╕ нелюдськ╕ методи, що застосовували б╕льшовики проти невинного укра╖нського народу, ╓ злочином ╕ ганебним бандитизмом. Та нав╕ть так╕ жорстокост╕ кат╕в не знищили укра╖нський нац╕онально-визвольний рух, не поставили наш народ на кол╕на. Навпаки, ще сильн╕шим став ╕дейний гарт та фанатизм, який просякнув повстанц╕в та революц╕онер╕в ╕ не дозволив лякатися найжахлив╕ших тортур, викликав ще б╕льшу ненависть до завойовник╕в та ще т╕сн╕ше зблизив повстанц╕в з укра╖нським народом. Цей рух набув ще б╕льшого сп╕вчуття ╕ розум╕ння як серед народ╕в СРСР, так ╕ сус╕дн╕х народ╕в поза його межами. Цього стремл╕ння нашого народу неможливо було зупинити жодному терору, н╕ найзлочинн╕шим планам, н╕ найп╕дступн╕шим хитрощам б╕льшовицьких окупант╕в. Народ боровся ╕ бореться за свою Самост╕йну Укра╖нську Державу, проявляючи нечуван╕ геро╖чн╕ подвиги...
 Боролося майже кожне село Зах╕дно╖ Укра╖ни, майже кожна хатина, кожний хут╕р, кожний порядний громадянин ╕ патр╕от сво╓╖ земл╕...
 Семен ЧИСНОК.
 смт. Лемич, Р╕вненська область.
 (Використано статтю з л╕топису УПА "Ганьба ХХ стол╕ття", стор. 145 - 214).
("Нац╕я ╕ держава", 19 вересня 2007 р.).

ДМИТРО ТАБАЧНИК ПРИВ╤ТАВ ГЕРО╥В ПАРТИЗАНСЬКО-П╤ДП╤ЛЬНОГО РУХУ З ДНЕМ ПАРТИЗАНСЬКО╥ СЛАВИ
 Нин╕шнього року увага уряду зосереджена на вдосконаленн╕ пенс╕йного забезпечення та соц╕ального захисту пенс╕онер╕в, ветеран╕в, партизан╕в, п╕дп╕льник╕в. На цьому наголосив п╕д час зустр╕ч╕ з партизанами та п╕дп╕льниками, що в╕дбулася у клуб╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в, в╕це-прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни Дмитро Табачник. В╕н та м╕н╕стр прац╕ та соц╕ально╖ пол╕тики Михайло Пап╕╓в взяли участь у заходах, приурочених до Дня партизансько╖ слави, що в╕дзнача╓ться в Укра╖н╕ щор╕чно як державне свято ще з 2001 року.
 П╕д час зустр╕ч╕ наголошувалося, що держава сьогодн╕ прид╕ля╓ значну увагу вир╕шенню проблем колишн╕х партизан╕в, яких в Укра╖н╕ нал╕чу╓ться близько 70 тисяч.
 Виступаючи перед учасниками свята, в╕це-прем’╓р-м╕н╕стр наголосив, що уряд В╕ктора Януковича намага╓ться докласти серйозних зусиль, аби ветерани партизанського руху, п╕дп╕льники в╕дчували турботу, покращання свого соц╕ального стану. Це, за його словами, ╕ новий розм╕р пенс╕й, ╕ те, що уряд вперше запровадив пенс╕╖ для учасник╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, виходячи з розм╕ру середньом╕сячно╖ зароб╕тно╖ плати у наш╕й кра╖н╕.
 Дмитро Табачник додав, що зг╕дно з Конституц╕╓ю розм╕р пенс╕йного забезпечення встановлюватиметься разом з╕ зростанням зароб╕тних плат ╕ не залежатиме в╕д того, як зм╕нюватимуться уряди. В╕н зазначив: "Якби уряду не заважали протягом семи м╕сяц╕в працювати, втягуючи у непотр╕бн╕ батал╕╖, не скасовувалися указами Президента постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в, зроблено було б ╕ще б╕льше. Однак уряд продовжу╓ свою роботу, продовжу╓ розвивати економ╕ку, примножувати бюджет, зм╕нювати на краще стан усього сусп╕льства ╕ людей особливо шанованих, зокрема ветеран╕в". У цьому контекст╕ промовець зазначив, що наступного року у Державному бюджет╕ передбачено зб╕льшення видатково╖ частини майже на 50 млрд. грн., з них майже 20 млрд. - це зб╕льшення зароб╕тних плат у бюджетн╕й сфер╕. "Уряд так запланував, уряд так робитиме", - наголосив Дмитро Табачник.
 За словами м╕н╕стра прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики М. Пап╕╓ва, питання соц╕ального захисту ветеран╕в в╕йни ╕ надал╕ залишатимуться пр╕оритетними для М╕нпрац╕. Як ╕ ран╕ше, цього року увага урядовц╕в зосереджена на вдосконаленн╕ пенс╕йного забезпечення. "Кожен з таких громадян - ветеран╕в, партизан╕в, п╕дп╕льник╕в - у нашому м╕н╕стерств╕ на особливому рахунку. Адже саме вони в роки в╕йни в╕дстоювали незалежн╕сть ╕ свободу нашо╖ земл╕, ╕ саме вони ╓ вз╕рцем для виховання молодого покол╕ння на прикладах геро╖чного минулого", - сказав м╕н╕стр.
 М. Пап╕╓в зазначив, що сьогодн╕ багато хто спекулю╓ на тому, що деяка частина громадян не ма╓ права на п╕льги в╕д держави, мовляв, що не п╕д тими прапорами воювали. Однак, на переконання м╕н╕стра, вс╕ укра╖нськ╕ громадяни, як╕ т╕╓ю чи ╕ншою м╕рою зробили св╕й внесок у боротьбу за незалежн╕сть Укра╖ни, повинн╕ мати п╕дтримку в╕д держави.
 Актив╕ст╕в ветеранського руху було нагороджено Почесними грамотами та в╕дзнаками уряду ╕ Прем’╓р-м╕н╕стра.
 * * *
 Червон╕ гвоздики та в╕нки лягли до пам’ятник╕в партизанам, як╕ загинули у роки окупац╕╖ Криму фашистськими загарбниками.
 Б╕ля пам’ятника "Партизанська шапка", спорудженого поруч ╕з трасою С╕мферополь - Ялта, з╕бралися небагато учасник╕в тих буремних во╓нних рок╕в, а також во╖ни-╕нтернац╕онал╕сти, представники кримсько╖ влади, громадськост╕ для того, щоб у День партизансько╖ слави в╕ддати данину пам’ят╕ загиблим партизанам Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни.
 За час окупац╕╖ Криму з 1941 до 1944 року партизани знищили б╕льше 33 тисяч г╕тлер╕вських солдат╕в ╕ оф╕цер╕в, 2 тисяч╕ автомашин, пустили п╕д ук╕с 80 ворожих ешелон╕в ╕ бронепо╖зд╕в, висадили у пов╕тря 3 зал╕зничних мости, сотн╕ склад╕в бо╓припас╕в ╕ пального. За ц╕ роки загинуло близько чотирьох тисяч партизан╕в.
 У кв╕тн╕ 1944-го вони вийшли з л╕су ╕ взяли участь в операц╕╖ з визволення п╕вострова.
Нин╕ в Криму проживають близько 700 колишн╕х партизан╕в ╕ п╕дп╕льник╕в.
ЧИ ДОЧЕКАЮТЬСЯ КОЛИСЬ ТАКО╥ ДЕРЖАВНО╥ ПОШАНИ, ПОВАГИ ╤ ВДЯЧНОСТ╤ ВОЯКИ УКРА╥НСЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ АРМ╤╥, ЯК╤ ТАКОЖ КЛАЛИ СВО╥ ЖИТТЯ ЗА СВОБОДУ ╤ НЕЗАЛЕЖН╤СТЬ УКРА╥НИ?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5142

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков