Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 21.09.2007
"СП╢ЦОТРЯД НКВД"

УПИР╤
 
 (Продовження. Поч. у № 37).

 Одного разу посеред б╕лого дня нас вивели на край л╕су. Невеличка галявина була застелена ряднами, на яких стояла в бутлях гор╕лка та ╖жа. За весь час перебування в УПА под╕бного я не бачив. Мене це здивувало. Раптом долину почали оточувати червонопогонники. Я автоматично схопився за зброю, але рука Остапюка зупинила мене. Аж тепер я зрозум╕в, з ким маю справу. Червонопогонники п╕д╕йшли зовс╕м близько, прив╕талися. Пот╕м вс╕лися пом╕ж нас за гостинним столом. Серед них я вп╕знав Тр╕фонова, Ч╓рнова ╕ лейтенанта Голубцова. П╕д час розмови я зрозум╕в, що знаходжусь в "сп╓цотряд╓" Сафата. Озбро╓ння в нас було погане - стар╕ обр╕зи, н╕мецьк╕ караб╕ни, пара автомат╕в та обмаль патрон╕в. Одяг жалюг╕дний, в б╕льшост╕ цив╕льний, лише на головних уборах виблискували тризуби.
 Розмову в╕в Ч╓рнов. Було сказано, що завтра л╕с будуть проч╕сувати загони НКВС. Ми ма╓мо з ними зустр╕тися ╕ прийняти несправжн╕й б╕й. Вс╕ повинн╕ стр╕ляти в пов╕тря, а жител╕ сус╕дн╕х населених пункт╕в мають сприйняти все як справжн╕й б╕й.
 Нам показали м╕сце, де буде захована зброя, амун╕ц╕я. На другий день так воно ╕ сталося. П╕сля так званого бою ми добре озбро╖лися. Дал╕ ночами бродили селами, грабували, убивали, пиячили ╕ виловлювали молодих симпатичних д╕вчат на пот╕ху Остапюку, який п╕сля ╜валтування нап╕вживих кидав у криниц╕ Сафатово╖ долини смерт╕. Остання наша вилазка була на Козирщину, де за вказ╕вкою Тр╕фонова ми мали заготовити зерно н╕би для бандер╕вц╕в. В нашому п╕дрозд╕л╕ часто появлявся Сафат. Вс╕ ми його остер╕галися...
 В к╕нц╕ 1945 року вс╕х нас з╕брали в одному м╕сц╕, вручили червон╕ прапори, дали в руки портрети Л╓н╕на ╕ Стал╕на, як╕ були прикр╕плен╕, мабуть, до тих самих деревин, якими розривали т╕ла з╜валтованих д╕вчат-сх╕днячок. З новою збро╓ю ми направились з московськими п╕снями в Демид╕вське НКВС. Тут нас зустр╕ли як геро╖в-переможц╕в з гучним м╕тингом та чаркуванням. Вноч╕ на возах нас направили в Р╕вненське НКВС. П╕сля фотографування проведено ╕нструктаж..."
 Найб╕льш жорстокого ката Сафата призначили в сел╕ ╤льпибоках головою с╕льради, а решту убивць, при повному озбро╓нн╕, послали з тим самим завданням - убивати, убивати ╕ ще раз убивати - на хут╕р Дубляни, що п╕д Д╕бровою, для п╕дсилення тако╖ само╖ "бандер╕всько╖ бо╖вки". Ще довго оплакували люди сво╖х р╕дних та близьких, криниц╕ приймали в сво╖ глибини людськ╕ т╕ла аж до 1948 року. А Сафат Панасюк тепер уже ╕накше глумився з односельчан. Непок╕рних висилав до Сиб╕ру, ╕з селян здирав непосильн╕ контигенти, аж поки не попався в чеському сел╕ Вовкови╖...
 Якось уноч╕ постукали в його двер╕. Убивця здогадався - настав час розплати. В╕н гадиною виповза╓ з хати... ╕ опиня╓ться на Сход╕ Укра╖ни. Казали, десь в Харк╕вськ╕й област╕. Доходили чутки, що протрусився, про╕снував головний упир десь десяток рок╕в ╕ помер чи то в╕д прокльон╕в, чи, може, д╕стала його рука народних месник╕в ОУН-УПА, чи й сам╕ енкаведисти прибрали його як живого св╕дка ╕ учасника злочин╕в. Ката укра╖нського й польського народ╕в не стало аж рок╕в п’ять тому назад. Залишилася за ним недобра пам’ять, море людських сл╕з ╕ гори труп╕в у м╕сцевост╕, що ма╓ назву "Долина смерт╕".
 Тут кожен сантиметр земл╕ окроплений людською кров’ю, тут усе св╕дчить про злочини кат╕в проти мирного населення. Пекучий б╕ль донин╕ лежить каменем у серцях тих, котр╕ пережили т╕ жахлив╕ ноч╕ в╕дв╕дин упир╕в й оч╕ виплакали за сво╖ми р╕дними ╕ близькими. Ще й нин╕, зда╓ться, ╕з 90-метрово╖ глибини "сафатових криниць" долинають плач ╕ стог╕н з╜валтованих д╕вчат, закатованих во╖н╕в УПА та ╖хн╕х р╕дних, старих людей ╕ немовлят. Там сто╖ть хрест, кожного року в╕дправляються панахиди. Земля розпов╕да╓ живим про злочини упир╕в, а в пов╕тр╕ ще до сьогодн╕ висить нудотний запах людсько╖ кров╕.
 Цю страшну нов╕тню ╕стор╕ю треба розпов╕дати, щоб увесь св╕т знав, через як╕ страждання та голготи пройшов наш добрий ╕ щирий народ, якого геноциду в╕н зазнав в╕д рук стал╕нських пос╕пак, керованих парт╕╓ю б╕льшовик╕в. Пам’ятаймо про невинно замордованих! Будьмо пильн╕!...
 Вся боротьба укра╖нського народу проти окупант╕в в основному велася в селах. Тому туди засилали не т╕льки "сп╓цотряди", а й окремих терорист╕в п╕д маркою ф╕нансових агент╕в, збирач╕в позик, контигент╕в ╕
 т. ╕н. з головним завданням вбивати невинних селян ╕ все приписувати бандер╕вцям. Ось що розпов╕да╓ колишн╕й стрибок Ф╕л╕мон Ремесник з села Рудки (Млин╕вщина):
 - Мене в той час завербували взяти зброю в руки ╕ виступити проти свого народу. Вс╕ злочини над мо╖м народом проходили на мо╖х очах. Але те, що я побачив на одному ╕з хутор╕в села Рудки, - пов╕к не забути. В наше село якось прибився ф╕нансовий агент Микола Герасимчук. Дек╕лька дн╕в приглядався, рознюхував, а пот╕м добрався до хутора, де переховувалась с╕м’я Баб╕я Миколи, во╖на УПА, який загинув у бою з енкаведистами. Його хату спалили, все майно пограбували. Нещасн╕ сироти з мат╕р’ю переховувалися в╕д помсти так званих правоохоронц╕в.
 Микола н╕би закохався в свою жертву - ще малол╕тню д╕вчину Сав╕ну ╕ шляхом погроз та залякування женився на н╕й. Здавалося, побит╕й горем с╕м’╖ не потр╕бно
 б╕льше ховатися в╕д енкаведист╕в. Микола зайнявся господаркою, Сав╕на заваг╕тн╕ла... Здавалося, горе залишилося позаду... Та де там... Одн╕╓╖ ноч╕ Микола шул╕кою зрива╓ться з л╕жка, бере в руки наперед п╕дготовлену сокиру ╕... гостре в╕стря немилосердно впина╓ться в т╕ло Сав╕ни, а пот╕м безжально с╕че стару мат╕р та дв╕ сестрички. Весь у кров╕ садист ногами вибива╓ в╕кно, вискаку╓ з хати ╕ б╕жить в село Рудки до стрибк╕в н╕би за порятунком, божев╕льно кричучи у розпач╕:
 - Бандер╕вц╕ зарубали всю мою с╕м’ю!..
 Весь заг╕н стрибк╕в п╕днято по тривоз╕. Про трагед╕ю зразу пов╕домили районний в╕дд╕л НКВС. До хутора ми не йшли, а б╕гли, намагаючись застати бандер╕вц╕в на м╕сц╕ злочину. Коли заб╕гли в хату, перед нами постало жахливе видовище... На земл╕ лежить порубана старша дочка Люба... В хат╕ пахне людською кров’ю... Ми стояли, наче вкопан╕. Микола в розпач╕ б╕гав по хат╕ ╕ весь час проклинав бандер╕вц╕в. У кожного з нас кип╕ла в душ╕ ненависть до цих головор╕з╕в.
 Десь п╕д ранок з району при╖хало дв╕ машини енкаведист╕в з л╕карями. Микола розпов╕дав, як бандер╕вц╕ вдерлися в хату, як в╕н вт╕к через в╕кно...
 Л╕кар╕ тим часом оглядали порубаних, прощупували пульс...
 Неспод╕вано один ╕з них виявив, що пульс у матер╕ ╕ старшо╖ дочки Люби прощупу╓ться. В районн╕й л╕карн╕ ╖х привели до тями. Через пару дн╕в п╕сля то╖ страшно╖ трагед╕╖ л╕куючий л╕кар запитав у потерп╕ло╖ матер╕:
 - Хто ж це над вами так познущався?
 Та, в╕дкривши запал╕ оч╕, тихенько в╕дпов╕ла:
 - Це зять наш Микола...
 Судили н╕чного упиря показовим судом, в╕д людського ока, ╕ присудили жорстокому садисту десять рок╕в тюрми. Але п╕сля того суду, подейкували люди, що бачили його, як в╕н знову бродив селами Р╕вненсько╖ област╕, вишукуючи нов╕ жертви...
 Для чого було вбивати с╕м’ю? Яка мета цього злочину? Як виявилось п╕зн╕ше, таких, як Микола Герасимчук, на той час бродило багато. Завдання в них було одне - жорстоко вбивати ╕ знущатися над тими с╕м’ями, як╕ були проти них. А вс╕ злочини приписувати бандер╕вцям.
 Але, незважаючи на всю жорсток╕сть тод╕шнього режиму та паплюження нац╕онально-визвольного руху в Укра╖н╕, населення жертовно п╕дтримувало його, як т╕льки могло. Це дуже добре розум╕ли окупанти, а тому весь час намагалися за всяку ц╕ну роз╕рвати зв’язки укра╖нських громадян з визвольним рухом. Щоб досягти сво╓╖ мети, кр╕м терору проти населення, вони другого виходу не бачили. Саме тому по селах, м╕стах проводилися масов╕ облави ╕з участю багатотисячних загон╕в спецв╕йськ НКВС, озбро╓них найнов╕шою збро╓ю та в╕йськовою техн╕кою. При цьому проводились масов╕ арешти, застосовувались жорсток╕ садистськ╕ побо╖, тортури, розстр╕ли, спалювання с╕л, грабеж╕ та ╜валтування. Таких страх╕ть в св╕тов╕й ╕стор╕╖ не зазнала жодна кра╖на св╕ту. Пор╕вняно з тим страх╕ттям, яке творилося тод╕ в Укра╖н╕, бл╕днуть страх╕ття татарських орд, що на той час складали найкривав╕шу стор╕нку ╕стор╕╖ Сх╕дно╖ ╢вропи. Ось приклад лише одного укра╖нського села Н... на Зах╕дн╕й Укра╖н╕ в той жорстокий розгул б╕льшовицько╖ орди, описаний у "Л╕топис╕ УПА", 9-й том, стор. 188 - 189.
 - "Св╕та╓. Село Н... обступлене сотнями спецв╕дд╕л╕в НКВД. Довкола села горять вогн╕. При них гр╕ються, сплять, сидять чек╕сти. Вс╕ виходи з села блокують сильн╕ застави. На вс╕х дом╕нуючих над тереном пунктах кулеметн╕ гн╕зда. Село оточу╓ один ланцюг енкаведист╕в. Там, дал╕, п╕д л╕сом, зал╕г другий ланцюг. Десь у корчах, замаскован╕, заведен╕, глухо гудять 2-3 легк╕ танки, бронетранспортери. По вс╕х стежках ╕ дорогах снують густ╕ патрул╕. З ними - спец╕ально вишколен╕ собаки. Ще к╕лька хвилин - ╕ вся ця прича╓на банда, нацькована пол╕труками, розбещена до неймов╕рност╕ в╕чним мордуванням, виголодн╕ла, промерзла, часто п’яна - залл╓, затопить мирне укра╖нське село кров’ю. Ще к╕лька хвилин - ╕ почнеться горе. На укра╖нських землях облава. От вона вже почина╓ться.
 Сотн╕ людей в╕дриваються в╕д погасаючих вогн╕в з приготовленою до постр╕лу збро╓ю з довгими дротами для шукання кри╖вок, вдираються в село. Брешуть собаки. Чути перш╕ удари кр╕с╕в об замкнен╕ двер╕. Чути, як вил╕тають перш╕ вибит╕ в╕кна. Чути тут ╕ там брудну московську лайку.
 Виб╕гають ╕з сонних хат люди в б╕лизн╕. Тут ╕ там розляга╓ться плач вирваних з╕ сну д╕тей, тут ╕ там чути голос╕ння зляканих ж╕нок. Ще к╕лька хвилин - ╕ над селом зд╕йма╓ться ╕ сто╖ть один суц╕льний гул: гул матюк╕в п’яних енкаведист╕в, лемент ж╕нок, д╕тей, черги автомат╕в ╕ кулемет╕в, брязк╕т розбитого скла ╕ товченого посуду. На кожному подв╕р’╖ група 20-30 б╕льшовицьких бандит╕в. Вс╕ озбро╓н╕, кр╕м автомат╕в, гранат, довгими твердими дротами. Розбивають загати, перекидають стоги, викидають снопи ╕з стодол. В хатах розвалюють печ╕. Зривають п╕длоги. Шукають кри╖вки п╕дп╕льник╕в. Не найшли н╕чого. Вскакують ще раз до хат. Кажуть готовити соб╕ сн╕данок: яйця, печену качку, самогон, вареники. Коли господиня проситься, що цього всього не ма╓, б’ють прикладами, шомполами, копають ногами. Перекидають все в комор╕, в скрин╕. К╕лька ласих очей дивляться на молоду д╕вчину - дочку господин╕. Господиня-мати дрижить. Вона зна╓, що це означа╓... Хоче, щоб д╕вчина кудись вийшла. Та на цей раз небезпека загрожу╓ не з цього боку, д╕вчину не ╜валтують, а арештовують.
 У сус╕д╕в знайшли кри╖вку. Розриваються гранати. Витягують когось, хтось сам застрелився в кри╖вц╕. Пот╕м ╕з кри╖вки ще два чолов╕ки з кулеметом ╕ автоматом. Б’ють по енкаведистах. Та становище ╖х безвих╕дне. Два проти тридцяти. Гучне: "Хай живе самост╕йна Укра╖на!", - один пада╓ в╕д куль енкаведист╕в, другий стр╕ля╓ соб╕ в голову з власного п╕столета. За хвилину з м╕сця, де було господарство, б’╓ в небо стовп полум’я й диму. Б╕ля вогню ╕де розправа з власницею господарства. Допитують, хто в не╖ жив, як назива╓ться, що робив. Господиня не призна╓ться. ╥╖ страшними тортурами замордовують. Труп кидають у вогонь. Кидають у вогонь також трупи двох побитих повстанц╕в. ╥м лише в╕друбують голови, щоб показати в райцентр╕. Труп третього повстанця, який був командиром, заберуть у райцентр ц╕лого. В небо б’╓ гул, стовп диму й полум’я, запах паленого людського т╕ла...
 З ╕ншо╖ хати нападники приносять присмажену качку й самогон. Почина╓ться б╕ля вогню "сн╕данок". В╕д запаху печеного людського т╕ла робиться так млосно, що не можна витримати. Енкаведисти п’ють за "сов╓тскую власть" ╕ прим╕ряють щойно стягнен╕ з побитих повстанц╕в закривавлен╕ чоботи. В будинку школи прим╕стилися сл╕дч╕. Навчання п╕д час облави не в╕дбувалося. Б╕ля сл╕дчих купа патрон╕в. З ус╕х к╕нц╕в села п╕д конво╓м арештованих женуть ж╕нок, чолов╕к╕в, д╕тей ╕ старих. ╥х п╕д веч╕р - сотн╕. Свистять шомполи, бризка╓ з-п╕д розс╕чено╖ шк╕ри кров. П╕дсувають п╕дписати заяви про сп╕впрацю з НКВД. За всяку ц╕ну хочуть здобути в╕домост╕ про п╕дп╕лля. Одних переслуховують в╕дразу, ╕нших в╕двозять автомашинами в райцентр.
 Облава трива╓ чотири дн╕. Нарешт╕, коли нав╕ть найменша соломинка зрушена з╕ свого м╕сця, коли все село вигляда╓ як один велетенський см╕тник, коли щонайменше 80% мешканц╕в села заарештовано, переслухано, побито - облава к╕нча╓ться з╕ сп╕вом: "Я другой такой страни н╓ знаю, гд╓ так вольно диш╕т ч╓лов╓к...", з брутальною лайкою на адресу укра╖нського п╕дп╕лля, "м╓стного нас╓л╓н╕я", "самостоят╓льной Укра╕ни", спецв╕дд╕л НКВД в╕д’╖жджа╓ ╕з села Н... Люди падають навкол╕шки, п╕дносять руки до небес ╕ просять Бога, щоб ця облава не повторилася знову завтра..."
 Семен ЧИСНОК.
 смт. Лемич, Р╕вненська обл.
 (Газета "Нац╕я ╕ держава",
 11 вересня 2007 р.).
 (Зак╕нчення буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5120

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков