Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2007
ДРАМА ПОЛТАВИ

╤СТОР╤Я ╤ СУЧАСН╤СТЬ
ДО 300-Р╤ЧЧЯ ПОЛТАВСЬКО╥ БИТВИ, ЩО В╤ДБУЛАСЯ 27 ЧЕРВНЯ (ЗА СТАРИМ СТИЛЕМ) 1709 РОКУ, ЩЕ ЗАЛИША╢ТЬСЯ ЧИМАЛО ЧАСУ. АЛЕ В РОС╤╥ ЗАЗДАЛЕГ╤ДЬ РОЗПОЧАЛАСЯ П╤ДГОТОВКА ДО Ц╤╢╥ ДАТИ, В ╤СТОРИЧНИХ ВИДАННЯХ З’ЯВИЛИСЯ ПУБЛ╤КАЦ╤╥ ТРАДИЦ╤ЙНОГО СПРЯМУВАННЯ, ВИБУДОВАН╤ НА ПРИНЦИПАХ ВЕЛИКОДЕРЖАВНИЦЬКО╥ ╤МПЕРСЬКО╥ ╤ДЕОЛОГ╤╥. У ЗВ’ЯЗКУ З ЦИМ НЕ ЗАЙВИМ, НА НАШ ПОГЛЯД, ╢ ПОДИВИТИСЯ НА Ц╤ ПОД╤╥ З ╤НШО╥ ТОЧКИ ЗОРУ.


ПРАВДА МАЗЕПИ ╤ "ПРАВДА" ПЕТРА: ЧИ МОЖНА ╥Х ПО╢ДНАТИ?
Багатол╕тн╓ протистояння Рос╕╖ ╕ Швец╕╖ на рубеж╕ ХVII - ХVIII стол╕ть, в╕доме як П╕вн╕чна в╕йна за волод╕ння Балт╕йським побережжям, стало одним з найдраматичн╕ших пер╕од╕в в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖. Експедиц╕йний корпус, очолюваний молодим шведським королем, видатним полководцем Карлом ХII, який здобув ряд блискучих перемог, розгромив рос╕йську арм╕ю Петра I п╕д Нарвою (1700), в╕йська польського короля Августа II Сильного (1702), п╕дкорив Саксон╕ю (1706), в 1708 роц╕ вступив на територ╕ю Рос╕╖.
Гетьман ╤ван Мазепа вир╕шив скористатися сприятливим моментом ╕ визволити Укра╖ну з-п╕д московського гн╕ту. Але на цей раз щаслива доля в╕двернулася в╕д талановитого шведського полководця, а заодно - ╕ в╕д укра╖нського гетьмана. Через ряд траг╕чних помилок ╕ прорахунк╕в шведська арм╕я п╕д час генерально╖ битви п╕д Полтавою зазнала поразки. Карлов╕ ХII ╕ його союзников╕ ╤. Мазеп╕ довелося рятуватися втечею на територ╕ю Османсько╖ ╕мпер╕╖. Скориставшись переломом у в╕йн╕ на користь Рос╕╖ ╕ "зрадою" Мазепи, Петро I повн╕стю заволод╕в Укра╖ною, запровадивши режим жорстокого окупац╕йного терору ╕ насильства над ус╕м укра╖нським народом. Ун╕кальна козацько-гетьманська республ╕ка була перетворена на Малорос╕ю, а згодом - взагал╕ стала П╕вденно-Зах╕дним кра╓м Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖...

ЧИЯ Ж "ЗБРОЯ" ПЕРЕМОГЛА П╤Д ПОЛТАВОЮ?
"Оружию российскому - виват!"
Петро I
Хоч як, здавалося б, дивно, але питання це ц╕кавить мене дуже давно, буквально з╕ студентсько╖ лави. Вже не пригадаю - на другому чи третьому курс╕ ╕сторичного факультету Одеського держун╕верситету ╕м. ╤. ╤. Мечникова довелося мен╕ писати курсову роботу на тему "Полтавська битва". Тема як тема, особливих складнощ╕в у ╖╖ висв╕тленн╕ не передбачалося. ╤ в ╕сторичних джерелах, ╕ в художн╕й л╕тератур╕ все ч╕тко визначено: блискуча перемога "рос╕йсько╖ збро╖" ╕ поразка шведсько╖ арм╕╖ Карла ХII, а разом з тим - безславний к╕нець укра╖нського гетьмана ╤вана Мазепи.
Кер╕вник курсово╖, консультуючи, пам’ятаю, рекомендував особливо зосередитись саме на мазепинськ╕й л╕н╕╖. Треба було, по-перше, показати, що гетьманом Мазепа став, так би мовити, нелег╕тимним шляхом, оск╕льки в╕домо, що в╕д нього одержав чималий хабар царський вельможа князь Гол╕цин (сюжет з цим фактом був присутн╕й майже в ус╕х л╕тературних джерелах про Мазепу ╕ Полтаву); по-друге, показати, як "п╕дступний" гетьман упродовж понад 20 рок╕в водив за н╕с царя Петра, ╕ лише тепер, напередодн╕ Полтавсько╖ батал╕╖, показав сво╓ справжн╓ обличчя; ╕ по-трет╓, загострити особливу увагу на тому, що Мазепа - заклятий ворог укра╖нського народу, тому що збирався зрадити його ╕ роз’╓днати з братерським рос╕йським народом...
Цього плану я ╕ дотримувався. Необх╕дна л╕тература, що стосувалася теми, була вивчена, ус╕ ц╕ штампи ретельно використан╕; як обов’язковий атрибут, щедро процитована пушк╕нська "Полтава", яку вс╕ студенти знали ж напам’ять, особливо т╕ м╕сця в н╕й, що стосувалися Петра ╕ Мазепи. Вс╕ ми добре пам’ятали, що цар Петро - "прекрасен, он весь как божия гроза", а укра╖нський гетьман - неперевершений нег╕дник ╕ "злод╓й".
Отже, залишалася формальн╕сть - захист курсово╖...
Однак саме п╕д час ц╕╓╖ процедури виникли непередбачен╕ обставини. Наш декан, нин╕ пок╕йний, Кирило Григорович Мигаль (ми його називали "зах╕дняком", оск╕льки в╕н незадовго перед цим прибув в Одесу ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни, зда╓ться, з╕ Львова, лекц╕╖ сво╖ читав виключно укра╖нською, що для п╕сляво╓нних стал╕нських час╕в було майже опозиц╕╓ю до ╕снуючого режиму), який сид╕в в аудитор╕╖ мовчки при захист╕ курсових ╕ншими студентами, раптом виказав ╕нтерес до мого надто скромного досл╕дження ╕ "засипав" питаннями з ц╕╓╖ теми. Причому питання так╕, що на б╕льш╕сть з них у мене в╕дпов╕д╕ не було. Зрештою, тепер зрозум╕ло, вони й ставились не до мене.
Присутн╕ на захист╕ викладач╕ спробували прийти мен╕ на допомогу, в╕дстоюючи оф╕ц╕йну точку зору. Виникла дискус╕я з багатозначними недомовками, з╕ згадуванням нев╕домих автор╕в ╕ л╕тературних джерел. Так, зокрема, ми почули про книгу з незвичною назвою - "╤стор╕я Рус╕в", про твори заборонених ╕сторик╕в... Студенти переглядалися пом╕ж себе, не розум╕ючи, про що дискутують наш╕ викладач╕, адже все так "очевидно" - п╕д Полтавою перемогло "русское оружие", про це говориться в кожному п╕дручнику з ╕стор╕╖ СРСР, про це ж iз особливою силою наголошу╓ться в пушк╕нськ╕й поем╕:

"И, злобясь, видит Карл могучий
Уж не расстроенные тучи
Несчастных нарвских беглецов,
А нить полков блестящих,
 стройных,
И ряд незыблемый штыков".

Але так╕ "аргументи" нашого декана явно не переконували. В╕дпов╕дь же на те, чому в╕н був незадоволений, я зм╕г отримати лише згодом, коли познайомився з ╕сторичними джерелами, як╕ переконливо аргументують ╕нший погляд на полтавську драму 1709 року.

ЗАГАДКА "ГЕНЕРАЛЬНО╥ БАТАЛ╤╥"
При знайомств╕ з ╕сторичною л╕тературою про Полтавську битву зверта╓ на себе увагу майже повна в╕дсутн╕сть яких-небудь в╕домостей про геро╖в батал╕╖, про тих, хто командував "блискучими полками" ╕ "рядами непохитних штик╕в", чомусь не називаються славн╕ ╕мена рос╕йських генерал╕в, котр╕ керували битвою. Скаж╕мо, коли йдеться про Бород╕нську битву, то ╕стор╕я заф╕ксувала ╕мена не т╕льки ╖╖ основних д╕яч╕в - М. Кутузова, М. Барклая-де-Толл╕ та П. Баграт╕она, - але й майже вс╕х генерал╕в, полковник╕в, взагал╕ багатьох оф╕цер╕в, хто забезпечив оборону Баграт╕онових флеш╕в й Шевардинських редут╕в ╕ усп╕шно контратакував ворога, хто хоча б якоюсь м╕рою проявив себе геройськи п╕д час битви. Ус╕х, хто "прославил русское оружие при деревне Бородино" (М. Кутузов), ми зна╓мо по╕менно. Це - командувач╕ арм╕ями, корпусами, див╕з╕ями генерали З. Олсуф’╓в, М. Тучков, П. Строганов, А. Бахметь╓в, Н. Лавров, ╤. Дорохов, М. Ра╓вський, М. Платов, ╤. Паскевич, ╤. Васильчиков, Д. Неверовський, М. Воронцов, А. Кутайсов, ╤. Панчул╕дзев, Г. Емануель, ╤. Марков, М. Лебед╓в, А. Горчаков, П. Коновн╕цин, полковники Д. Давидов, А. Чернишов... Перел╕к в╕домих геро╖в Бород╕но можна продовжувати.
Можемо послатися й на ╕нш╕ битви. Наприклад, ╕сторичн╕ джерела називають конкретн╕ ╕мена тих, хто командував полками, як╕ п╕д хоругвами з золотим левом на синьо-блакитному фон╕ в Грюнвальдськ╕й битв╕ 1410 року розгромили н╕мецьких рицар╕в, чи нав╕ть ще ран╕ше - Мамая на Куликовому пол╕ в 1380 роц╕.
Про тих же, хто вийшов переможцем у битв╕ проти "могутнього Карла" в липн╕ 1709 року на берегах р╕чки Ворскли п╕д Полтавою, в╕домост╕ практично в╕дсутн╕. Мимовол╕ виника╓ запитання: чому? Чому автори численно╖ л╕тератури про Петра I та його час так загадково замовчують геро╖в його "генерально╖ батал╕╖"? Нав╕ть таке спец╕ал╕зоване фундаментальне видання, як багатотомна "Советская историческая энциклопедия" в досить зм╕стовн╕й статт╕ про Полтавську битву, кр╕м самого Петра та його улюбленця, колишнього продавця пир╕жк╕в з горохом ╕ майбутнього генерал╕симуса Ал╓ксашку Меншикова, глухо згаду╓ ще лише двох-трьох учасник╕в под╕й.
╤ - все...
До реч╕, у Пушк╕на виб╕р "геро╖в батал╕╖" теж був невеликий: окр╕м "благородного Шереметева", ще - "и Брюс, и Боур, и Репнин". Ось ╕ вс╕ "птенцы гнезда Петрова.../ Его товарищи, сыны".
Загадку "генерально╖ батал╕╖" певною м╕рою допомагають нам розкрити документальн╕ й л╕тературн╕ джерела, зокрема "История Малой России" Д. Бантиш-Каменського, "История Малороссии" М. Маркевича, "История Русов или Малой России", прац╕ старшинсько-козацького л╕тописця Григор╕я Граб’янки... Виявля╓ться, укра╖нськ╕ козацьк╕ полки, що залишились в╕рними рос╕йському царев╕, п╕д командуванням старого во╖на, досв╕дченого полководця Семена Пал╕я в╕д╕грали вир╕шальну роль у Полтавськ╕й битв╕ ╕ перемоз╕ над арм╕╓ю Карла ХII. Полковники Павло Полуботок, ╤ван Скоропадський, Данило Апостол, ╕нш╕ мужн╕ козацьк╕ ватажки, - ось хто "винн╕" у тому, що "непобедимые господа шведы, - як зазнача╓ться в "Журнал╕ Петра Великого", - скоро хребет свой показали, и от наших войск вся неприятельская армия весьма опрокинута".
"Сражение сие, - розпов╕да╓ться, наприклад, в "Истории Русов", - начали шведы на самом рассвете и конницею своею напали на регулярную конницу российскую и прогнали ее за ее шанцы. Но начальник казацкий, Палей, с козаками своими, напав тогда на шведов в тыл и на фланги их фронтов и прорвавшись в интервалы, сделал великое им поражение копьями и из ружьев, от чего они, смешавшись, побежали к своим шанцам и потеряли генерала своего, Шлиппенбаха, взятого в плен. Козаки, преследуя шведов до их шанцев, провели позади себя сильную колонну пехоты российской под командою генерала Меншикова... Шведы, не имея артиллерии и претерпев от россиян великий урон, показали во фронте своем многие интервалы или пустоту, а Палей, сие приметя, тотчас ворвался в них козаками и произвел всеобщее замешательство в неприятеле... Смешанные козаками, обратились шведы в бег".
Отже, як бачимо, козацьк╕ полки Семена Пал╕я, ╤вана Скоропадського, ╕нших геро╖в битви примусили швед╕в "показати хребет". Не було б ╖х на пол╕ бою на боц╕ рос╕йсько╖ арм╕╖, - напевне, довелося б з-п╕д Полтави т╕кати Петров╕ з Меншиковим, а не Карлов╕ з Мазепою...
Та не д╕ждалися во╖ни 20-тисячного укра╖нського козачого корпусу визнання ╖хнього подвигу на пол╕ бою. Не вважав Петро за потр╕бне визнати це ╕ назвати геро╖в героями. Не зробили цього ╕ п╕зн╕ше. Навпаки, Полтавська перемога Петра стала справжньою трагед╕╓ю для Укра╖ни. Розлючений на ╤вана Мазепу, цар вир╕шив помститися усьому укра╖нському народов╕. Постраждали не т╕льки прихильники гетьмана, яких тисячами вбивали, в╕шали, садовили на палю, але й все козацтво, зазнала руйнувань ╕ пограбування Запорозька С╕ч. Ф╕зичним винищенням кращих сил Укра╖ни, руйнуванням матер╕ального добробуту укра╖нського народу цар виснажував його сили, аби в╕н знову не зм╕г виступити проти Рос╕╖.
Дал╕ в "Истории Русов" чита╓мо: "Победа над шведами, так славная и решительная, торжествована была, обыкновенно, молебствиями и пированием, на которое приглашены были и все пленные генералы и министры шведские. Им возвращены шпаги и оказаны отличныя милости царя... Затем начались многия пожалования и производства своим генералам и офицерам, а рядовым произведено жалованье не в счет обыкновеннаго. Одни малороссияне и их войска остались при сем... без награждения и благодарности. И хотя они в истреблении армии шведской более всех показали ревности и усердия, хотя они около года губили шведов в земле своей, во всех местах и случаях, где только удобно постигнуть их могли, не преклоняясь при том ни на какия льщения и обнадеживания королевския и мазепинския, однако предлогом неверности сего одного человека, избраннаго царем в свои наперсники, все то было забыто, и они за сим неправедным образом и единственно по наветам и ябедам злобного любимца, Меншикова, повержены в презрение, поругание и гонение; а убытки их, разорения и опустошения, двумя армиями причиненныя и почти неизчетныя, остались без всякого вознаграждения и уважения..."
"Предлогом неверности" Мазепи цар скористався сповна, щоб остаточно, за його словами, "прибрати Укра╖ну до рук". Укра╖нц╕ зам╕сть вдячност╕ зазнавали небачено╖ наруги над собою. Звертаючись з гн╕вним листом з цього приводу до Петра, наказний гетьман Павло Полуботок (черн╕г╕вський полковник П. Полуботок належав до прихильник╕в царя ╕ був у числ╕ чотирьох козацьких полковник╕в, як╕ п╕д Полтавою бились на боц╕ Рос╕╖), писав:
"За те вс╕ ми зам╕сть вдячност╕ здобули т╕льки зневагу ╕ понев╕рку, потрапили в останню неволю, платимо дань ганебну ╕ незносну, змушен╕ копати вали ╕ канали, сушити болота непроходим╕, гноючи ╖х трупами наших пок╕йник╕в, що ц╕лими тисячами гинули в╕д утоми, голоду ╕ нездорового пов╕тря; ╕ вс╕ т╕ б╕ди ╕ кривди наш╕ тепер ще зб╕льшилися п╕д тепер╕шн╕ми порядками; начальствують над нами чиновники московськ╕, не знають прав ╕ звича╖в наших ╕ майже безграмотн╕ - знають т╕льки, що ╖м все над нами чинити можна".


"ВОРОГ РОС╤╥ ╤ ПЕТРА"
Один iз визначних досл╕дник╕в мазепинсько╖ проблеми, професор Олександр Оглоблин переконливо доводить, що хоч саме таке визначення да╓ йому Пушк╕н у сво╖й поем╕ "Полтава", повторюючи це твердження у р╕зних вар╕ац╕ях к╕льканадцять раз╕в, Мазепа принципово не був ан╕ русоф╕лом, н╕ русофобом. В╕н вважав за можливе сп╕вжиття з Москвою на засадах Переяславсько╖ угоди Богдана Хмельницького, бо така була реальна д╕йсн╕сть, отримана ним в╕д сво╖х попередник╕в. Гетьман робив усе можливе, щоб у таких умовах сприяти розвитку сво╓╖ кра╖ни, розвивати культуру й духовн╕сть укра╖нського народу.
То що ж спонукало гетьмана Мазепу перейти з-п╕д оп╕ки одного правителя до ╕ншого? Чому, будучи улюбленцем Петра, найв╕ддан╕шим царським слугою упродовж б╕льш як двох десятил╕ть, в╕н раптом став "зрадником", його "заклятим ворогом"?
Звичайно, н╕яко╖ раптовост╕ не було. В╕дпов╕дь на ц╕ питання неупереджен╕ укра╖нськ╕ ╕сторики шукають, з’ясовуючи передус╕м реальну пол╕тику Московсько╖ держави, яка посл╕довно зд╕йснювала курс на повне знищення нац╕онального суверен╕тету Укра╖ни й руйнування ╖╖ самобутньо╖ державност╕, поступову ╖╖ ╕нкорпорац╕ю до складу Рос╕╖. Цей процес, як в╕домо, розпочався практично в╕дразу ж п╕сля 1654 року, коли волею Богдана Хмельницького Укра╖нська козацько-гетьманська держава опинилася п╕д п’ятою "царя сх╕дного, православного".
Вже наприк╕нц╕ ХVII стол╕ття московськ╕ правител╕ почали обмежувати коло питань, вир╕шення яких залежало в╕д гетьманського уряду. Насамперед, ур╕залося право зносин з ╕ноземними державами, посилився контроль над внутр╕шньопол╕тичними акц╕ями укра╖нських урядових орган╕в, проведенням ф╕нансово-економ╕чно╖ пол╕тики тощо. Вир╕шення багатьох питань, якими займалися гетьман та його уряд, почали перебирати на себе спец╕альн╕ царськ╕ установи.
Втрата автономних прав Гетьманщини стала особливо в╕дчутною на початку ХVIII ст., за правл╕ння Петра I. Для нього, як ╕ для його наступник╕в, Укра╖на ╕ ╖╖ народ були не автономною державою та нац╕╓ю, а лише в╕дпов╕дним "буд╕вельним матер╕алом" для зведення Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Пол╕тика нового рос╕йського царя щодо Укра╖ни була виражена ним у злов╕сних нам╕рах "прибрати Укра╖ну до сво╖х рук" (це його вираз). Чим дал╕ посилювалось грубе втручання царя у ╖╖ внутр╕шн╕ справи, зб╕льшувався економ╕чний прес на населення, яке мусило утримувати за св╕й кошт рос╕йськ╕ в╕йськов╕ гарн╕зони, сплачувати в рос╕йську скарбницю непом╕рн╕ податки тощо.
Особливо важким тягарем для укра╖нського народу було утримання численних рос╕йських в╕йськ, що стояли регулярним посто╓м на територ╕╖ Гетьманщини. ╤нод╕ царська арм╕я в Укра╖н╕ нараховувала до 100 тисяч чолов╕к. Це надзвичайно обтяжувало населення, особливо селянство, яке було зобов’язане будувати ╕ ремонтувати казарми, доставляти п╕дводи, дрова, фураж для коней, виконувати ╕нший обов’язок. Для утримання арм╕╖ рос╕йське командування фактично рекв╕зовувало у селян сотн╕ тисяч гол╕в велико╖ рогато╖ та др╕бно╖ худоби, величезну к╕льк╕сть хл╕ба та ╕нших продукт╕в, що призводило до занепаду господарства. В укра╖нських селах тод╕ з’явилося г╕рке присл╕в’я:
Москалики, соколики,
по╖ли ви наш╕ волики,
А будете здоров╕, -
по╖сте й останн╕ корови.
В численних в╕йнах, як╕ Рос╕я вела тод╕ на п╕вдн╕ ╕ в Прибалтиц╕, укра╖нськ╕ козацьк╕ в╕йська пост╕йно використовувались як гарматне м’ясо - ╖х кидали у найтяжч╕ й безвих╕дн╕ битви. Але найганебн╕шим знущанням над укра╖нськими козацькими полками було те, що цар примусово забирав ╖х для буд╕вництва ново╖ столиц╕ Рос╕╖ - Санкт-Петербурга, де десятки тисяч ╖х ус╕яли сво╖ми к╕стками прибалт╕йськ╕ болота.
Не ╕сну╓ точних даних про к╕льк╕сть укра╖нських козак╕в, селян, рем╕сник╕в, як╕ загинули на роботах при спорудженн╕ укр╕плень, канал╕в, осушенн╕ бол╕т. Але про масштаби ╖х смертност╕ й кал╕цтва можна судити ось з тако╖ цифри: т╕льки на буд╕вництв╕ Ладозького каналу в 1721 -1725 рр. загинуло 13 тисяч козак╕в. Полковник Черняк, описуючи в 1722 роц╕ х╕д роб╕т на цьому канал╕ у сво╖й допов╕д╕ рос╕йському сенату, зазначав:
"При Ладоз╕ у канальн╕й робот╕ многе╓ число хворих ╕ померлих знаходиться, ╕ що раз то б╕льше умножаються тяжк╕ хвороби - найб╕льше вкор╕нилася гарячка ╕ опух н╕г, ╕ мруть з того. Одначе приставн╕ оф╕цери, не вважаючи на таку нужду б╕дних козак╕в, за повел╕нням пана бригадира Леонт╕╓ва без жадного бачення немилостиво б’ють при робот╕, - хоч ╕ так вони ╖╖ не т╕льки вдень ╕ вноч╕, а нав╕ть в дн╕ нед╕льн╕ ╕ празничн╕ одправляють - без спочинку до не╖ приганяють. Боюся я, отже, щоб козак╕в не погубити як тор╕к - що ╖х х╕ба третя частина скал╕чених в минул╕м роц╕ додому вернулася..."
А рос╕йський автор Фока Бурлачук у сво╖й книз╕ "Владимир Раевский" (╕з сер╕╖ "ЖЗЛ", М., 1987), розпов╕даючи про буд╕вництво "п╕вн╕чно╖ Пальм╕ри", як╕й належало прорубати "в╕кно в ╢вропу", наводить такий факт: "Только с Черниговской губернии сюда пригнали десять тысяч казаков, и ни один не вернулся! Дорого обошлось нашему народу это "окно"...
Гн╕вно засуджу╓ з цього приводу знущання Петра над укра╖нськими козаками Т. Г. Шевченко. В╕н назива╓ його "лютим катом Укра╖ни". У знаменит╕й поем╕ "Сон" гетьман-патр╕от Полуботок проклина╓ несамовитого царя:
О Боже наш милосердний.
О царю поганий,
Царю проклятий, лукавий,
Аспиде неситий!
Що ти зробив з козаками?
Болота засипав
Благородними костями;
Поставив столицю
На ╖х трупах катованих!
Про це ж йдеться у програмному документ╕ Кирило-Мефод╕╖вського братства - "Книз╕ буття укра╖нського народу". У пункт╕ 90 зазначено, що козацтво потрапило "у неключиму неволю московському царев╕", який "положив сотн╕ тисяч в канавах ╕ на костях збудував соб╕ столицю".
Роздумуючи про тяжк╕ муки Укра╖ни, якими "перелякать саме б пекло можна", Великий Кобзар в поем╕ "╤ржавець" змальову╓ картини петровського геноциду укра╖нського народу такими словами: "во╓води, Петров╕ собаки, рвали, гризли... ╕ погнали на болото город будувати".
Тому-то, зрештою, й вдався ╤ван Мазепа до драматично╖ спроби позбутися зверхност╕ Рос╕╖ ╕ повернути державну незалежн╕сть Укра╖н╕. Наприк╕нц╕ жовтня 1708 року в╕н в╕дправив Стародубському полковников╕ ╤. Скоропадському грамоту з викладенням причин, що спонукали його до переходу на б╕к шведського короля Карла ХII. "Московская потенция уже давно имеет всевозможные намерения против нас, - писав гетьман, - а в последнее время начала отбирать в свою область украинские города, выгонять из них ограбленных и доведенных до нищеты жителей и заселять своими войсками. Я имел от приятелей тайное предостережение, да и сам ясно вижу, что враг хочет нас - гетмана, всю старшину, полковников и все войсковое начальство - прибрать к рукам в свою тиранскую неволю, искоренить имя запорожское и обратить всех в драгуны и солдаты, а весь украинский народ подвергнуть вечному рабству. Я узнал об этом и понял, что московская потенция вступила к нам не ради того, чтоб нас защитить от шведов, а чтобы огнем, грабежом и убийством истреблять нас. И вот, с согласия всей старшины, мы решились отдаться в протекцию шведского короля в надежде, что он оборонит нас от московского тиранского ига и возвратит нам права нашей вольности..."
Полтавська драма 1709 року ╕ каральн╕ д╕╖ рос╕йських в╕йськ завдали Укра╖н╕ нових страждань. Економ╕чне ╕ пол╕тичне насильство над укра╖нським народом доповнилось його духовним спустошенням - було взято курс на асим╕ляц╕ю укра╖нц╕в шляхом ╖х русиф╕кац╕╖. В 1720 р. Петро I видав розпорядження, яким заборонялося друкувати в Укра╖н╕ будь-як╕ книги, кр╕м церковних. Але й рел╕г╕йн╕ видання дозволялося друкувати лише п╕сля ун╕ф╕кац╕╖ з рос╕йськими. В укра╖нському д╕ловодств╕ запанувала рос╕йська канцелярська мова. Те ж саме в╕дбувалося в осв╕т╕. Нав╕ть свою самоназву укра╖нц╕ втратили, перетворившись на "малорос╕в".
У сво╖й пол╕тиц╕ л╕кв╕дац╕╖ Укра╖нсько╖ козацько-гетьмансько╖ республ╕ки Петро I посл╕довно викор╕нював ус╕ ознаки ╖╖ державност╕, систематично ослаблював, ф╕зично винищуючи ╖╖ населення, руйнуючи його матер╕альний добробут, виснажуючи сили. Автор "╤стор╕╖ Рус╕в" мав ус╕ п╕дстави пор╕внювати царя з аз╕атським тираном ╕ докоряти йому за жорстоке ставлення до Укра╖ни. "Повергать народы в рабство и владеть рабами и невольниками есть дело азиатского тирана, а не христианского монарха...".

"ЗЛОВ╤СНИЙ АНГЕЛ УКРА╥НИ"
Принаг╕дно спробу╓мо внести деяку ясн╕сть ╕ в питання про вза╓мини ╤вана Мазепи ╕з шведським королем. Для цього ще раз звернемося до документальних св╕дчень "╤стор╕╖ Рус╕в". Як наголошу╓ ╖╖ автор, Карл ХII в╕д ╕мен╕ сво╓╖ та ╕нших кра╖н ╢вропи надавав гарант╕╖ ╕снування незалежно╖ козацько╖ республ╕ки. "Мен╕ в╕домо, - звертався король до укра╖нського народу, - що цар московський, будучи ворогом непримиримим ус╕м народам та бажаючи п╕дкорити ╖х, повернув козак╕в у виключне сво╓ рабство, зневажаючи, в╕дн╕маючи та скасовуючи вс╕ ваш╕ права та свободи, урочистими з вами договорами та трактатами п╕дтвердженими...
Отже, я об╕цяю ╕ перед ц╕лим св╕том клянуся честю сво╓ю корол╕вською, повергнувши ворога свого, в╕дродити землю Козацьку або Руську в первинний ╖╖ стан самост╕йний ╕ н╕ в╕д кого в св╕т╕ не залежний, про що я з гетьманом вашим Мазепою, ╕ письмовими актами зобов’язався та затвердив, а гарантувати ╖х взялися найперш╕ в ╢вроп╕ держави".
Автор "╤стор╕╖ Рус╕в" наводить красномовне св╕дчення про ставлення до укра╖нських селян з боку рос╕йських ╕ шведських в╕йськ: "Я слуга царский! Я служу Богу и государю за весь мир христианский! Куры и гуси, молодицы и девки, - нахабно заявляли москал╕, - нам принадлежат по праву воина и по приказу его благородия!". Шведы же, напротив, ничего у обывателей не вымогали и насильно не брали.., а покупали добровольным торгом и за наличные деньги".
Напевне, сл╕д пожалкувати, що не судилося нашому народов╕ скористатися благородними нам╕рами видатного ╓вропейського полководця, який до того ж сам зазнав поразки ╕ опинився в надзвичайно скрутному становищ╕. Дос╕ ╕сторики з’ясовують причини ц╕╓╖ драматично╖ ситуац╕╖ - ╕ для швед╕в, ╕, особливо, для укра╖нц╕в. Одн╕ звинувачують Карла ХII в його прорахунках, погано розроблених планах во╓нно╖ кампан╕╖, ╕нш╕ закидають провину Мазеп╕. Прусський король Фр╕др╕х II Великий з цього приводу писав: "Закида╓ться Карлов╕ ХII, що здався в╕н на об╕цянки Мазепи. Та козацький гетьман не зрадив його; навпаки, Мазепа сам був обманений неспод╕ваним зб╕гом обставин, яких ан╕ передбачити, ан╕ оминути не м╕г".
Бо й справд╕, досл╕дники називають ц╕лу низку траг╕чних обставин ╕ тактичних прорахунк╕в, як╕ можна було обминути, ╕ Полтавсько╖ трагед╕╖ могло не бути. Й ╕снувала б тод╕ на п╕вн╕чному заход╕ Шведська ╕мпер╕я, а Рос╕я змушена була б залишатися без Балт╕йського "в╕кна", як залиша╓ться вона й дос╕ без Босфору ╕ Дарданелл, хоча прагнула цього в╕ками...
"ВИЗНАЧАВСЯ ПРИКМЕТАМИ СВОГО НАРОДУ..."
Характеризуючи величну постать гетьмана ╤вана Мазепи, його роль в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖, кожний неупереджений укра╖нець ма╓ замислитись над тим, чи ╓ хоча б найменш╕ п╕дстави вважати зрадником державного д╕яча, який намагався зв╕льнити св╕й народ в╕д соц╕ального ╕ нац╕онального поневолення? Чи м╕г л╕дер нац╕╖, якого ╕ноземн╕ дипломати характеризували як пол╕тика, котрий над усе ратував за долю сво╓╖ В╕тчизни й "визначався у цьому прикметами свого народу", бути зрадником цього ж народу? Чи може сприйматися нами, укра╖нцями, д╕яльн╕сть його як зрада, коли в╕н д╕яв буквально одержимий саме у таких сферах, як захист ╕нтерес╕в сво╓╖ держави, розвиток нац╕онально╖ осв╕ти, культури, розвиток духовност╕ свого народу, споруджуючи десятки храм╕в?
На наш погляд, абсолютно правий був у сво╖й оц╕нц╕ ситуац╕╖ рос╕йський ╕сторик друго╖ половини ХIХ ст. Олександр Брюкнер, який ц╕лком резонно стверджував, що союз Мазепи з╕ шведським королем Карлом ХII "не може бути б╕льше неморальним як союз, що його двома роками п╕зн╕ше уклав молдавський господар Кантим╕р з рос╕йським царем Петром Великим проти турецького султана" ╕ тому "пол╕тику гетьмана Мазепи належить уважати як ein Meisterstuck, а спробу визволення Укра╖ни з-п╕д панування тод╕шньо╖ малокультурно╖ ╕мпер╕╖ як геро╖чний акт".
В ╕стор╕╖ багатьох народ╕в л╕дери, що в╕дважилися на аналог╕чн╕ д╕яння, ув╕чнен╕, визнан╕ як найб╕льш╕, найшанован╕ш╕ нац╕ональн╕ геро╖. ╥хн╕ми ╕менами назван╕ м╕ста-столиц╕, нав╕ть сам╕ держави. Тако╖ чест╕ удосто╓н╕ Джордж Вашингтон, перший президент Сполучених Штат╕в Америки, який "зрадив" Велику Британ╕ю, очоливши арм╕ю колон╕ст╕в у в╕йн╕ за незалежн╕сть у П╕вн╕чн╕й Америц╕; Симон Бол╕вар, кер╕вник боротьби народ╕в П╕вденно╖ Америки (Венесуели, Колумб╕╖, Перу) за незалежн╕сть в╕д ╕спанського панування. Мали щастя бути у цьому ряду нац╕ональн╕ геро╖ наших сус╕д╕в поляк Тадеуш Костюшко (до реч╕, укра╖нського походження) ╕ угорець Шандор Петеф╕ та багато ╕нших видатних кер╕вник╕в нац╕онально-визвольно╖ боротьби. Зрештою, ╕ Богдан Хмельницький, який очолив Визвольну в╕йну укра╖нського народу 1648 - 1654 рок╕в, теж "зрадив" Р╕ч Посполиту...
Нещаслива ╕сторична доля, на превеликий жаль, виявилась немилосердною до Великого Гетьмана, славного укра╖нського патр╕ота, який бажав здобути волю, в╕дстояти честь сво╓╖ Батьк╕вщини, але, знесилившись у важк╕й боротьб╕, загинув, затаврований анафемою. Важка недоля сп╕ткала й увесь укра╖нський народ, розпорядившись под╕ями не на його користь. Для Рос╕╖ т╕ под╕╖ були переможно-тр╕умфальними, для Укра╖ни ж - Полтава стала великою драмою, болюч╕ насл╕дки яко╖ в╕дчува╓мо й ми, нин╕ сущ╕.
Семен ЦВ╤ЛЮК,
доктор ╕сторичних наук, професор кафедри ╕стор╕╖ державност╕ Укра╖ни та культуролог╕╖ Одеського юридичного ╕нституту.
(Газета "День").


НОВ╤ТНЯ БУХГАЛТЕР╤Я ПОЛТАВСЬКО╥ БИТВИ
ЧИ ПРОФ╤НАНСУ╢ УКРА╥НСЬКА ДЕРЖАВА ПОМПЕЗНЕ В╤ДЗНАЧЕННЯ 300-Л╤ТНЬОГО ЮВ╤ЛЕЮ СВО╢╥ НАЙБ╤ЛЬШО╥ ╤СТОРИЧНО╥ ПОРАЗКИ?
Днями Полтавська обласна рада ухвалила звернення до уряду, в якому йдеться про необх╕дн╕сть "визначення постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни 300-р╕ччя з дня Полтавсько╖ битви юв╕лейною датою". Пролоб╕ювали таку чолобитну до Кабм╕ну близьк╕ до влади обласного центру депутати облради в╕д Блоку Юл╕╖ Тимошенко (нагада╓мо, що в "парламентах" Полтави ╕ област╕ найб╕льше саме представник╕в БЮТ). В╕дтак у зверненн╕ спочатку перел╕чуються запланован╕ м╕ським оргком╕тетом ╕з в╕дзначення 300-р╕ччя Полтавсько╖ битви заходи, серед яких - упорядкування територ╕╖ запов╕дника, реставрац╕я пов’язаних ╕з батал╕╓ю 1709 року пам’ятник╕в та споруд ╕ нав╕ть створення нових, зокрема, Арки ╓дност╕ та примирення. А пот╕м тим же таки урядовцям нагадують про "п╕дготовлен╕ й передан╕ документи для отримання державно╖ субвенц╕╖ в 2008 роц╕".
Отже, запитувати в головного "гуман╕тар╕я" Кабм╕ну Дмитра Табачника, чи буде 2009 р╕к для Полтавсько╖ битви юв╕лейним, н╕хто не збира╓ться, - це зрозум╕ло без будь-яких тлумач╕в. Для м╕сько╖ та обласно╖ представницько╖ влади набагато важлив╕ше, щоб оф╕ц╕йне визнання юв╕лею на урядовому р╕вн╕ додало ╖м кошт╕в на реал╕зац╕ю перед’юв╕лейних заход╕в, у тому числ╕ й через державн╕ субвенц╕╖. Однак чи доречно вид╕ляти кошти з державно╖ казни на в╕дзначення кругло╖ дати битви, яка стала для Укра╖ни катастрофою, чи не найб╕льшою ╕сторичною поразкою ╕ "в╕дсунула" здобуття нею державност╕ майже на три стол╕ття?
Розум╕ючи, що об╕йти, "об’╖хати" якоюсь машиною часу дату, яка у 2009 роц╕ "св╕титиметься" в усьому св╕т╕, все одно не вдасться, полтавськ╕ представники нац╕онал-демократичних ╕ патр╕отичних сил пропонують виключити з перел╕ку оф╕ц╕йних юв╕лейних заход╕в будь-як╕ святкування, концерти, костюмовано-театрал╕зован╕ шоу тощо ╕ зосередитися винятково на вшануванн╕ пам’ят╕ полеглих. Мер╕я н╕бито в╕дхрещу╓ться в╕д будь-яких пол╕тичних оц╕нок ╕ наголошу╓ на ун╕кальн╕й можливост╕ використати бренд Полтавсько╖ битви для популяризац╕╖ м╕ста, залучення сюди ╕нвестиц╕й, у тому числ╕ й закордонних, розвитку туристично╖ ╕нфраструктури та готельного б╕знесу. Тож, за ╖╖ задумами, без помпезних шоу вл╕тку 2009 року все ж не об╕йтися. Оск╕льки, мовляв, переб╕рлива ╕ спрагла до видовищ публ╕ка з т╕╓╖ ж Рос╕╖ чи Швец╕╖ лише для того, щоб помолитися за упок╕й сво╖х сп╕вв╕тчизник╕в на пол╕ Полтавсько╖ битви, за тисяч╕ к╕лометр╕в в╕д дом╕вок не по╖де. От т╕льки що робити в цей час тим, для кого такою дом╕вкою ╓ прилегл╕ до цього ╕сторичного поля терени вс╕╓╖ Укра╖ни? Невже й самим "в╕дриватися" у танцях на к╕стках предк╕в ╕ попел╕ майже трьохсотл╕тн╕х над╕й на волю сво╓╖ держави?
http://www.umoloda.kiev.ua

ПРЕЗИДЕНТ ДОРУЧИВ ПРОКУРАТУР╤ РЕТЕЛЬНО РОЗСЛ╤ДУВАТИ ФАКТ ЗНИЩЕННЯ "МАЗЕПИНСЬКОГО ВАЛУ"
Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко доручив правоохоронним органам провести ретельне розсл╕дування факту знищення "Мазепинського валу" у Ки╓в╕. "Ми повинн╕ дати урок. Ц╕лком очевидно, що тут пересл╕дувалися ╕нтереси аж н╕як не ╕сторичн╕ ╕ не державн╕", - заявив Президент п╕д час координуючо╖ наради кер╕вник╕в правоохоронних орган╕в, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
В╕ктор Ющенко також попросив Генерального прокурора Укра╖ни Олександра Медведька взяти п╕д особистий контроль розсл╕дування цього випадку.
О. Медведько у свою чергу пов╕домив, що порушено дв╕ крим╕нальн╕ справи - за фактами руйнування пам’ятки ╕стор╕╖ та службово╖ недбалост╕. Обидв╕ справи розсл╕ду╓ прокуратура м. Ки╓ва.
Пам’ятку ╕стор╕╖ початку XVIII стол╕ття "Мазепинський вал" було зруйновано п╕д час проведення реконструкц╕╖ на територ╕╖ ДП "Культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький Арсенал".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5106

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков