Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2007
"СП╢ЦОТРЯД НКВД"

УПИР╤

Ми, нин╕ жив╕, можемо ╕ повинн╕ нарешт╕ сказати правду сво╓му народов╕ ╕ св╕тов╕ про загиблих, як╕ прийняли мученицьку смерть лише тому, що любили Укра╖ну. Сьогодн╕ наш народ дяку╓ Богу за те, що ми ма╓мо свою р╕дну Укра╖нську державу, яка стала самост╕йною ╕ незалежною, дяку╓мо за те, що роз╕рвав нев╕льницьк╕ пута московсько-б╕льшовицького деспота. Ясна р╕ч, не все поки що гаразд у наш╕й Держав╕, котру ми, немов з╕ницю ока, мусимо обер╕гати в╕д одв╕чних ворог╕в ╕ н╕коли не забувати кривавих рок╕в б╕льшовицького терору.
З нашо╖ ╕сторично╖ криниц╕ треба вичерпати багато солоно╖ води в╕д людських сл╕з. Треба скликати живих до тих криниць та сп╕льних ям-могил, куди лют╕ недолюдки скидали десятки, а то й сотн╕ покал╕чених т╕л наших батьк╕в ╕ матер╕в, брат╕в ╕ сестер, д╕д╕в ╕ бабусь, ╕ розпов╕дати правду людям. Бо вороги наскидали ╖х понад с╕м м╕льйон╕в - ц╕л╕ ╓гипетськ╕ п╕рам╕ди горя та мук на родючих чорноземах Укра╖ни! ╤ хоч як би дехто вол╕в не згадувати про них, про ц╕ жертви нашого народу, цього не дають зробити р╕ки невинно пролито╖ кров╕ укра╖нського люду, загачен╕ трупами наших р╕дних криниц╕. Скручен╕ колючим дротом, по-садистськи замордован╕ жертви нелюд╕в-енкаведист╕в - в’язн╕ дрогобицько╖, дубн╕всько╖, льв╕всько╖, луцько╖ ╕ терноп╕льсько╖ тюрем.
Не дають нам н╕чого забути сотн╕ жертв ╕з в╕друбаними головами над самим берегом Дн╕стра, що на Самб╕рщин╕, води якого й нин╕ вимивають к╕стки та несуть у сво╖й каламут╕ хтозна-куди. ╤ н╕хто н╕коли не дов╕да╓ться, до якого берега вони приб’ються, де знайдуть в╕чний спок╕й. Р╕ка говорити не вм╕╓. Земля ж сьогодн╕ заговорила! Заговорили ╕ криниц╕, загачен╕ трупами, заговорила сумнов╕дома Сафатова долина - страшна "Долина смерт╕", що на Млин╕вщин╕ Р╕вненсько╖ област╕. Заговорили врешт╕ люди, як╕ були очевидцями й нав╕ть учасниками тих уже далеких кривавих под╕й у часи в╕дьомського розгулу б╕льшовицьких вамп╕р╕в. П╕встол╕ття мовчала наша земля. П’ятдесят рок╕в паплюжили нас ╕ наш рух на наш╕й земл╕ московськ╕ зайди ╕ м╕сцев╕ яничари-запроданц╕. П’ятдесят рок╕в мовчав цей страшний клаптик земл╕, який люди прозвали Сафатовою долиною, - долиною смерт╕ ╕ нелюдських мук. Мовчали глибок╕ холодн╕ криниц╕ людського горя ╕ сл╕з. Мовчали вс╕, бо такий був час.
Але геро╖чна боротьба ╕ траг╕чна нов╕тня ╕стор╕я укра╖нського народу зберегла г╕рк╕ св╕дчення про под╕╖ тих рок╕в, коли п╕д личиною бандер╕вц╕в енкаведисти катували ╕ знищували невинне населення. Це були загони зрадник╕в укра╖нського народу - озбро╓них до зуб╕в молодик╕в ╕з навколишн╕х с╕л - так зван╕ "сп╓цотряди", створен╕ для винищення укра╖нського населення, для очорнення УПА й дискредитац╕╖ нац╕онально-визвольного руху в Укра╖н╕.
Такий "сп╓цотряд" н╕чних упир╕в був зокрема орган╕зований на терен╕ Демид╕вського району Р╕вненщини.
Розгляда╓мо стар╕ зн╕мки, де сфотографован╕ "упир╕" з╕ "сп╓цотряда НКВД". Колишн╕й учасник ц╕╓╖ бо╖вки Фед╕р Бурець каже:
- Так! Це в╕н, начальник в╕дд╕лу по боротьб╕ з бандитизмом, допитував мене в бункер╕ та приймав в цей "сп╓цотряд". Ц╕лу зиму мене тримали в ньому ╕ до др╕бниць випитували мо╓ минуле. Нарешт╕ вир╕шили, мабуть, що я "дозр╕в" для ка╖ново╖ роботи. Мен╕ дали псевдо "Шишка", взяли розписку про нерозголошення та╓мниц╕, що я ╓ б╕йцем "сп╓цотряда НКВД"...
Щоранку ми як звичайно молилися, в╕талися вигуком - "Слава Укра╖н╕!" ╕ в╕дпов╕дали - "Героям Слава!", сп╕вали "Боже великий ╓диний, нам Укра╖ну храни", розмовляли по-укра╖нськи. Н╕хто не м╕г нав╕ть зап╕дозрити, що ми не бандер╕вц╕.
На ц╕й фотограф╕╖, - продовжу╓ дал╕ Фед╕р Бурець, - сто╖ть бойовик ╕з села Свищева, а перед ним Андр╕й Круць, якого во╖ни УПА розстр╕ляли за грабунки та вбивства мирного населення. У задньому ряду сто╖ть жорстокий садист ╕ вбивця укра╖нських людей Сафат Панасюк. Донин╕ його ╕м’я виклика╓ жах у жител╕в с╕л Калин╕вка, ╤льнибоки, Микола╖вка, Пащиха, ╤гнат╕вка та ╕нших.
- На мо╖х очах, - згаду╓ житель села Демид╕вка Павло Пекарський, - убивця Сафат жорстоко замордував у сел╕ Рудках Андр╕я Кравчука та його р╕дного брата, у сел╕ Л╕шня замучив сина Яковчука, а на хутор╕ Дубл╕нському замордував пол╕тичного референта УПА "Байду" (Григор╕й Кравчук з Рудок).
П’ятсот людей сво╖ми руками вбив цей нелюд, - говорить з╕ сльозами на очах Соф╕я Волошкова. Замучив в╕н ╕ мого р╕дного брата Антона Гудзюка, во╖на УПА. Разом з ним закатував ще  Артема Сидорука, Панаса Пащука, В╕ру Пащук та ╤вана Гутюка. Ус╕ вони були во╖нами УПА, скерованими в цю бо╖вку, щоб з’ясувати причини масових убивств мирного населення, але н╕хто з них не повернувся живим. ╥х роззбро╖ли, повиколювали оч╕, вир╕зали язики, вуха та носи, поламали руки й ноги ╕ нап╕вживих повкидали у криницю в "Долин╕ смерт╕". Т╕льки в одному сел╕ Парис╕ цей "сп╓цотряд", очолений Сафатом Панасюком, умертвив тридцять чотири людини упродовж 1944 - 1946 рок╕в. Ось ╕мена цих жертв: Павло Борделюк, Соф╕я Борделюк, Любомир Волянюк, Павло Вдович, Андр╕й Вдович, Петро Заморотько, ╤ван Гутюк, Богдан Зборовський, Над╕я Пащук, Олександр Пащук, В╕ра Пащук, Володимир Павлюк, Пантел╕й Пащук, Олекс╕й Приндецький, Павло Приндецький, Мар╕я Пащук, Панас Пащук, Михайло Пащук, Василь Левонтюк, Борис Левонтюк, Григор╕й Левонтюк, Юл╕я Столярчук, Пилип Самолюк, Володимир Сидорчук, Артем Сидорчук, Максим Крим╕нський, Василь Тселюк, ╤ван Тселюк, Володимир Чижук, Антон Гудзюк, Олекс╕й Гундзюк, Петро Яшковський, ╢вген Чиж...
В "сп╓цотряде НКВД" нал╕чувалось б╕льше п’ятдесяти чолов╕к╕в, добре озбро╓них, одягнених в обмундирування УПА ╕з тризубами на шапках. Деяк╕ ╕з них ще сьогодн╕ жив╕.
Що ж це за "Долина смерт╕" ╕ чому н╕чн╕ упир╕ обрали це м╕сце для захоронення сво╖х жертв?
Недалеко в╕д Демид╕вки, п╕д самим л╕сом, на меж╕ Калин╕вки та Пащихи, проживали с╕м’╖ польських колон╕ст╕в. Вони й не гадали, що колись настануть жахлив╕ часи, коли ╖хн╕ садиби будуть спален╕, вони разом з д╕тьми знищен╕, а ╖хн╕ криниц╕  з джерельною водою стануть братськими могилами, в яких недолюдки ховатимуть сл╕ди сво╖х мерзенних злочин╕в.
Старш╕ люди добре пам’ятають, як фашисти в т╕ роки спровокували кровопролиття м╕ж укра╖нцями ╕ поляками. Тод╕ лилися р╕ки кров╕ в ╕м’я фашизму, а 1944 року, коли повернулися б╕льшовики, полилася невинна кров в ╕м’я комун╕зму. Тепер руками тих самих зрадник╕в Укра╖ни - Сафат╕в, Чапель ╕ ╖м под╕бних - вороги безжал╕сно нищили наших людей  ╕ загачували ними десятки страшних "долин смерт╕". Хай Бог вам буде суддею, проклят╕ матерями ╕ сиротами убивц╕ нашого народу.
- Не торкайся, сину, цих речей, - розпов╕да╓ дал╕ Фед╕р Бурець. - Це людськ╕ сльози ╕ прокльони! Так╕ слова сказала мен╕ мати, коли побачила награбоване Зборовським людське добро. Я в╕ддав йому все награбоване, ╕ на душ╕ стало легше. Але запам’ятав страшний погляд Володимира ╕ знав, чим усе це зак╕нчиться. Так воно ╕ сталося. Через к╕лька дн╕в по мен╕ вдарила автоматна черга Сафата. Я дивом залишився живий. Мабуть, сам Бог мене врятував, бо мо╖ руки чист╕, на них нема невинно╖ людсько╖ кров╕. Боротися за Укра╖ну я почав ще з 1942 року в загон╕ командира "Юрка", де воювали не т╕льки укра╖нц╕, а й узбеки, в╕рмени, грузини, рос╕яни, ╓вре╖. У загон╕ була зал╕зна дисципл╕на. За будь-яку нечесну повед╕нку чи самочинне в╕длучення з УПА карали розстр╕лом, не кажучи вже про покарання за грабунки, вимагання харч╕в чи одягу. Заг╕н базувався на Терноп╕льщин╕, але ми весь час перебували в рейдах не т╕льки по Зах╕дн╕й, а й по Сх╕дн╕й Укра╖н╕, ведучи безперервн╕  бо╖ з фашистами, а пот╕м з червоними партизанами... Фронт наближався все ближче. Одного разу нас з╕брали ╕ зачитали наказ - заг╕н розформовано. Вс╕м во╖нам малими групами треба добиратися у сво╖ населен╕ пункти ╕ там при╓днуватися до м╕сцевих бо╖вок УПА. Я повернувся в р╕дне село Рудки, що на Демид╕вщин╕, з╕ збро╓ю в руках. Довго переховувався. По селах нишпорили енкаведисти. Одночасно та╓мно формувались "сп╓цотряди НКВД" п╕д виглядом бандер╕вських  бо╖вок. Керували ними добре вишколен╕ убивц╕. В одну ╕з таких бо╖вок попав ╕ я, в той час зовс╕м не п╕дозрюючи, що це енкаведистський заг╕н. Сьогодн╕, - говорить Фед╕р Бурець, - я не можу соб╕ простити, що св╕й важкий шлях боротьби за Укра╖ну я зганьбив перебуванням у ц╕й "бо╖вц╕" упир╕в, як╕ безжал╕сно нищили м╕й народ. Коли ж зрозум╕в усе, то назад вороття не було. На мо╖х очах убивали невинних людей, щоб спаплюжити во╖н╕в УПА, кинути т╕нь на всю нац╕онально-визвольну боротьбу...
Бойовики "сп╓цотряда", щоб не викликати п╕дозри, убивали й радянських актив╕ст╕в, ╕ м╕сцевих гол╕в с╕льрад, д╕вчат-учител╕в та медичних сестер з╕ Сх╕дно╖ Укра╖ни, а пот╕м вже во╖н╕в УПА ╕ ╖хн╕ родини".
Св╕дком тих страшних под╕й був ╕ фотограф Павло Пекарський. У 1944 роц╕ б╕льшовики забрали його в д╕ючу арм╕ю. Був важко поранений. П╕сля в╕йни демоб╕л╕зувався. На фронт╕ в╕н був особистим фотографом полковника-грузина на пр╕звище Джуашв╕л╕. Одразу ж п╕сля демоб╕л╕зац╕╖ Павла Пекарського викликали в районний в╕дд╕л, а пот╕м в обласне управл╕ння НКВС. П╕дпис полковника Джуашв╕л╕ викликав дов╕ру до Павла. Енкаведисти почали використовувати його як свого фотографа п╕д час операц╕й. Якось Пекарського терм╕ново викликали до Р╕вного, наказавши взяти з собою фотоапарат. В обласному управл╕нн╕ НКВС йому показали к╕мнату, де в╕н повинен був заночувати, ╕ сказали:
- На рассвете надо будет провести очень важное мероприятие!
Удосв╕та його розбудили ╕ вивели на подв╕р’я. Тут фотограф побачив заг╕н озбро╓них, а серед них знайом╕ обличчя начальника Демид╕вського НКВС, бандюгу Сафата ╕ майже вс╕х вояк╕в з його "сп╓цотряда". Неподал╕к стояло в╕с╕м  воз╕в, запряжених к╕ньми. Ус╕ пос╕паки готувалися до фотографування. Було ╖х 38, перед об’╓ктивом фотоапарата стало 23, а 15 вир╕шили, мабуть, "не засв╕чуватися". Було це 20 листопада 1945 року.  Разом ╕з бойовиками Сафата вир╕шили сфотографуватися (мабуть, для зв╕тност╕) прац╕вники обласного ╕ районного НКВС.
- П╕сля фотографування, - розпов╕да╓ Павло Пекарський, - я в╕ддав негатив ╕ написав розписку про нерозголошення та╓мниц╕. Але один негатив я усе таки залишив ╕ збер╕г дотепер. Фотографував я цю так звану "бандер╕вську бо╖вку" на честь виходу ╖х з повинною, як вони казали.
Розпов╕да╓ колишн╕й "бойовик" сафат╕вського "сп╓цотряда" Микола Пачковський з села Рудки:
- Чесно кажучи, я по сво╖й нерозторопност╕ попав у це зв╕ряче л╕гво, але цього уже не повернути. Як ╕ Фед╕р Бурець, я до сл╕з шкодую ╕ не можу соб╕ простити зради свого народу, клятви, яку я давав в лавах УПА.
В час фашистсько╖ окупац╕╖ (з 1942 року) я пройшов уп╕вський вишк╕л ╕ попав у бойовий заг╕н УПА Юр╕я Чайковського (псевдо "Юра"). Ми вели пост╕йн╕ бо╖ з фашистами. Мав поранення. Пот╕м, коли фронт перем╕стився на Зах╕д, ми почали боротися з московськими окупантами. В останньому бою (сотня Хмари) я був тяжко поранений енкаведистами. По сьогодн╕ куля ╓ в мо╖х легенях. Друз╕ доставили мене на л╕кування в кри╖вку до с╕льсько╖ ж╕нки Харитонюк Василини, яка мене виходила.
Коли мен╕ стало легше, до мене в бункер зайшли дво╓, н╕би уп╕вц╕: Фед╕р Фондюк та Григор╕й Романюк, яких я добре знав. Керував ними Андр╕й Остапюк. Вноч╕ вони завели мене до л╕су в заг╕н УПА. В загон╕ нал╕чувалося 20 вояк╕в. Про те, що це був "сп╓цотряд НКВД", я нав╕ть не м╕г подумати...
 Семен ЧИСНОК.
смт Лемич, Р╕вненська обл.
(Г-та "Нац╕я ╕ держава", 4 вересня 2007 р.).
(Зак╕нчення буде).


КОМ╤С╤Я ╕з розсекречення арх╕в╕в секретних спецслужб Болгар╕╖ опубл╕кувала в ╤нтернет╕ ╕мена народних депутат╕в, як╕ сп╕впрацювали свого часу з╕ службами Держбезпеки. У списку - 139 колишн╕х агент╕в спецслужб, як╕ пот╕м стали парламентар╕ями. У склад╕ нин╕шнього, 40-го скликання Народних збор╕в 19 депутат╕в були та╓мними агентами. Серед них в╕дом╕ в кра╖н╕ пол╕тики ╕ кер╕вники парт╕й.
Депутат Народних збор╕в Петро Берон, який сп╕впрацював ╕з Держбезпекою п╕д псевдон╕мом "Бончев", назвав розсекречення арх╕в╕в спецслужб нац╕ональною зрадою. В╕н нагадав, що жодна кра╖на не розкрила ╕мен сво╖х розв╕дник╕в ╕ контррозв╕дник╕в, до числа яких в╕н себе в╕дносить.
У болгарському ж сусп╕льств╕ переважа╓ ╕нша думка. Так, л╕дер парт╕╖ "╢вропейський демократичний шлях" Димитр Абадж╕╓в заявив, що "список депутат╕в, як╕ сп╕впрацювали з колишньою Державною безпекою, необх╕дно було розсекретити вже давно". Депутат вважа╓, що за принципами морал╕ парламентар╕╖, як╕ сп╕впрацювали з Держбезпекою, повинн╕ добров╕льно залишити Народн╕ збори. При цьому в╕н висловив сумн╕в у тому, що таке станеться.
П╕сля оприлюднення ╕мен парламентар╕╖в, як╕ були сп╕вроб╕тниками колишньо╖ Держбезпеки, Ком╕с╕я з розсекречення арх╕в╕в ма╓ перев╕рити член╕в р╕зних склад╕в уряду (1990 - 2007 рр.).

P. S. Чи збереться коли-небудь така ком╕с╕я в Укра╖н╕, яка б оприлюднила, скаж╕мо, списки НКВДист╕в, як╕ п╕д виглядом вояк╕в УПА тероризували населення Зах╕дно╖ Укра╖ни? Шкода, що ми не Болгар╕я...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5100

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков