Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ГИДК╤ ПАРАЗИТИ
Народна медицина


ЯК ПО МАСЛУ...
Народна медицина


ПРИСТУПИ НЕВРАСТЕН╤╥
Народна медицина


ПЕРСИКОМ НАСОЛОДЖУЙСЯ ╤ Л╤КУЙСЯ
Народна медицина


ЗАЛИШАЮТЬ ЖУРАВЛ╤ НА ЗГАДКУ...
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 07.02.2003
Порадниця
КС

ЛЮТИЙ
Назва місяця цілком відповідає його природному характеру надмірних контрастів - вітрів, морозів, снігів, відлиг...
Але найточніше про це засвідчують місцеві назви: сніжень, лютень, крутень, зимобор, бокогрій, межень (тобто календарна межа між зимою і весною), криводоріг, казидорога, казибрід. Крім двох останніх, що побутували в Карпатах, тут відома й така накличка - січник. Звідси й поговірка: "Січник хоть маленький, але лютенький".

НАРОДНІ ПРИСЛІВ'Я ПРО ЛЮТИЙ
Питає лютий, чи добре взутий.
В лютому сонце йде на літо, а зима на мороз.
В лютому зима вперше з весною зустрічається.
Лютневий сніг весною пахне.
Лютий зиму видуває, а березень її ламає.
Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур.
Лютий додає до весни охоти, але ти взувай ще добрі чоботи.

ГОЛОВНІ ЦЕРКОВНІ СВЯТА В ЛЮТОМУ
5 - отців Шостого Вселенського собору (680 р.).
12 - трьох святителів: Василя Великого (379 р.), Григорія Богослова (389 р.), Івана Золотоустого (407 р.).
15 - Стрітення Господнє.
27 - дванадцяти будівничих Успенського собору Києво-Печерської лаври (1073 - 1089 рр.).

ПРИКМЕТИ МІСЯЦЯ
Дим із димаря йде вгору - буде мороз, стелиться низом - піде сніг.
Сорока літає поблизу житла, лізе під дах - на завірюху.
Ворони кружляють - чекай морозу.
Низькі хмари - настануть сильні холоди.
Сонце заходить у хмари - на снігопад.
Кільце довкола сонця - почнеться завія.


ЩО КОРИСНО У ЛЮТОМУ
Лютий - найкоротший, але найпідступніший місяць. Без яблук, апельсинів, лимонів, грейпфрутів, бананів, настоїв тополі, хвої сосни вирватися з обіймів бронхіту, грипу, запалення легенів майже неможливо. Вони мають протизапальну дію, підвищують імунітет, стимулюють життєдіяльність організму. Включіть до свого меню молоді паростки пшениці, якими лікувалися ще наші предки. Це додасть життєвої енергії і сили перед початком весняно-польових робіт. Щоб не турбували нирки і печінка, вживайте цитрусові, гранат, цикорій. Зелений горошок, рубінові зернята граната налагодять порушений ритм серця і полікують атеросклероз. Квасоля й різні страви з неї - просто бальзам для серцевих м'язів, чудодійні ліки для гіпертоніків. Крім того, як і в січні, для лікування захворювання легенів, особливо туберкульозу, необхідні сосновий мед й грейпфрути.


ЩО В ІМЕНІ ТВОЇМ...
1 лютого - пам'ять преподобного Макарія Великого Єгипетського (помер 391 року), монаха-пустельника, чудотворця. Макар - грецькою "блаженний, щасливий".
4 - поминається святий апостол Тимофій - учень Христа. Тимофій -грецькою "шана Богу".
6 - пам'ять преподобної Ксенії - доньки римського сенатора, котра увірувала після зустрічі з апостолом Андрієм і заснувала жіночий монастир. Ксенія, Оксана - грецькою "чужа".
8 - поминається монах Аркадій, син благочестивих християн Ксенофонта та Марії з Константинополя (V - VІ ст.). Аркадій - грецькою "мешканець Аркадії".
11 - поминається Лаврентій - схимник Києво-Печерського монастиря, прославився даром зцілення. Лаврентій латинською "житель м. Лауренса".
18 - пошановується свята мучениця Агафія, що віддала перевагу мученицькій смерті за віру перед спокусами багатства. Агафія - грецькою "любов".
19 - пошановуються святі мучениці сестри Марія та Марфа, що жили в Малій Азії і постраждали за віру. Марія - давньогрецькою "чинити спротив чомусь" або ж "вищість, піднесеність". Марфа - арамейською (давньоєврейська) "пані".
23 - пошановуються святі діви Валентина і Павла, які постраждали 308 року за віру. Валентина - латинською "сильна, здорова", Павла - латинською "маленька".
25 - пам'ять святого рівноапостольного Кирила, вчителя слов'янського, який разом із своїм братом Мефодієм склав слов'янську азбуку. Кирило - грецькою "пан, господар", "шанована людина".


АСТРОЛОГІЯ І ВРОЖАЙ
Вже не зима, але ще й не весна. То мороз вдарить, то сонечко ласкаво горнеться до землі. Недарма народ прозвав цей місяць за нестійкий норов лютим. В цей час найглибше промерзає ґрунт. І все ж саме тепер закладають основи врожаю, що визріватиме влітку. Тому в перших числах приготуйте щедро удобрений ґрунт для розсади, а 3-го - 4-го вже можна посіяти в теплицях цибулю-порей, кріп, цвітну капусту, редьку; 6-го і 7-го - цибулю та часник. 11-го - сприятливий день для обрізування дерев, виноградної лози. 16-го та 17-го посійте часник і цибулю, у наступних два дні - редиску, редьку і ріпу; з 20-го по 22-ге  - кріп та петрушку, 23-го і 24-го - час розсади. Закладіть у штучний ґрунт насіння ранньої і червонокачанної капусти, огірків, помідорів, патисонів. 25-го, якщо дозволять погодні умови, добре посадити чорну смородину і шипшину, а наступного дня краще подбати про пересаджування кімнатних рослин.

ЗЦІЛЮЄ СОСНА
Хмарочоси лісу - сосни - дарують людині красу, здоров'я, зігрівають, одягають. Прикрашена іграшками сосна - новорічна радість в оселі, а в сосновому бору вона - чудовий лікар. Адже це дерево - джерело фітонцидів, які згубно діють на мікроорганізми. Ще давньогрецькі медики знали про цілющі особливості повітря соснових лісів.
Довгі соснові голки - скарбниця вітамінів С, А, К та інших. Сучасна медицина підтверджує: продукти переробки соснової живиці та деревини, екстракт з глиці, бруньок мають унікальні лікувальні властивості.
В Україні росте 6 видів сосни та ще близько 10 видів культивують у садах та парках, але в медицині використовують лише бруньки сосни звичайної. Заготовляють їх узимку і рано навесні (у лютому - березні) до початку інтенсивного росту. Зрізати бруньки слід секаторами чи ножами з молодих зрубаних дерев на ділянках проріджування. Зрізають їх у вигляді "коронок" - укорочених верхівкових пагонів з кількома бруньками і залишком гілки не більше трьох міліметрів. Сушать бруньки під навісом, на горищі чи в прохолодному приміщенні з хорошою вентиляцією, розклавши шаром 3 - 4 сантиметри. Не слід користуватися сушарками, бо лусочки при нагріванні розшаровуються, цілющі речовини руйнуються. Висушені бруньки мають бути вкриті щільно притиснутими одна до одної ланцетоподібними, загостреними лусочками, склеєними між собою смолою. Запах соснових бруньок приємний, смолистий. Строк зберігання сировини - 2 роки.
Бруньки сосни - відхаркувальний, протизапальний,  болезаспокійливий, дезінфікуючий, дезодоруючий та сечогінний засоби. З них готують відвар або настій. Для відвару 10 г (столову ложку) бруньок кладуть в емальований посуд, заливають склянкою гарячої перевареної води, закривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані 30 хвилин. Охолоджують при кімнатній  температурі 10 хвилин, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Відвар зберігають у прохолодному місці не більш як дві доби. Приймають по третині склянки 2 - 3 рази на день.
Настій зручно готувати в термосі. Столову ложку бруньок засипають у термос, заливають 0,5 літра окропу, настоюють протягом години, проціджують та випивають настій у 3 - 4 прийоми в теплому вигляді.
Відвар з бруньок сосни можна готувати також і на молоці. Для цього 50 г бруньок варять 20 хвилин у 0,5 л молока, проціджують. Одержаний відвар при захворюваннях дихальних шляхів доросла людина випиває протягом доби. Для дітей цю кількість ділять на 2 - 3 доби.
Відвари і настій бруньок сосни протипоказані при вагітності, запаленні нирок, печінки.
Із соснової живиці добувають скипидар, яким лікують ревматизм, подагру, невралгію, додаючи у мазі, лініменти, ванни. Інгаляції зі скипидару (10 крапель на склянку гарячої води) допо-магають при бронхітах, пневмонії. Вельми популярний засіб при бронхітах препарат зі скипидару - терпінгідрат. Його призначають дорослим по 0,25 - 0,3 г, дітям - 0,025 - 0,25 г (залежно від віку)
2 - 3 рази на день. Терпінгідрат протипоказаний при гастритах і виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки.
У науковій медицині використовують також продукти сухої перегонки соснової деревини - дьоготь та вугілля. Дьоготь застосовують для лікування хвороб шкіри, а з активованого вугілля виготовляють препарат карболєн, який призначають при диспепсії, скупченні великої кількості газів у шлунку та кишечнику, а також при харчових отруєннях та отруєннях алкалоїдами, солями важких металів тощо. Як фітонцидна рослина сосна надзвичайно цінна - під впливом парів скипидару повітря в соснових лісах та насадженнях іонізується, а деякі хвороботворні бактерії, зокрема стафілококи, гинуть.
Малюнок Людмили ОСОКИ.

НЕСПРИЯТЛИВІ ДНІ І ГОДИНИ В ЛЮТОМУ
7, п'ятниця - 3.00 - 6.00
12, середа - 23.00 - 5.00
17, понеділок - 1.00 - 3.00
18, вівторок - 16.00 - 18.00
23, неділя - 8.00 - 10.00
24, понеділок - 20.00 - 22.00
25, вівторок - 1.00 - 7.00

університет правових знань

ПРО ОПІКУНСЬКІ ПРАВА
Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на лист Т. Лук'янчук із с. Норинськ Житомирської області щодо видачі посвідчення опікуна дітей померлого, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, повідомляє.
Відповідно до змін, що внесені до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08  2001 р. № 1105, опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видається посвідчення затвердженого зразка.
Згідно з частиною другою статті 22 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пільги, визначені відповідними пунктами цієї статті, поширюються на неповнолітніх дітей та опікуна (на час опікунства) дітей померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

ДОПЛАТА  АКУШЕРЦІ
Міністерство охорони здоров'я України на лист Г. Лисенко із смт. Любашівка Одеської області щодо доплати до заробітної плати повідомляє.
Згідно з п. 2.17 додатка 3 спільного наказу Міністерства праці і соціальної політики та Міністерства охорони здоров'я України від 6.04 2001 р. № 161/137 "Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення" передбачено підвищення схемних посадових окладів середньому медичному персоналу за роботу із заготівлі, переробки та збереження у замороженому стані крові, її компонентів та кісткового мозку. Функціональними обов'язками акушерки ці роботи не передбачені.
Враховуючи викладене, схемний посадовий оклад акушерки підвищується на 15 відсотків за однією підставою - за роботу у відділеннях для новонароджених та недоношених дітей згідно з п. 210 додатка 3 до згаданого наказу.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=507

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков