Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2007
ГОГОЛЬ ╤ КРИМ

КРА╢ЗНАВСТВО
 Микола Васильович Гоголь ц╕кавився Кримом, вивчав його ╕стор╕ю ще задовго до по╖здки на п╕востр╕в - ╕ тод╕, коли писав пов╕сть «Тарас Бульба», ╕ тод╕, коли як професор читав лекц╕╖ в Петербурзькому ун╕верситет╕.
 В пов╕ст╕, як в╕домо, в╕дтворено стор╕нку невесело╖ д╕йсност╕ XV стол╕ття. В ту пору на п╕востров╕ владарювало Кримське ханство. Дорогою в С╕ч Тарас Бульба пом╕ча╓ у висок╕й трав╕, як «скаче татарин». В╕н не радить синам гнатися за ним, тому що «н╕коли не вп╕йма╓те». В розпал╕ битви козак╕в з ляхами з С╕ч╕ приходить в╕стка, що татари «все в н╕й пограбували, вирили скарб, захований п╕д землею, побили ╕ полонили тих, хто залишився живим, ╕ з ус╕ма забраними стадами ╕ табунами вирушили на Перекоп». Щоб допомогти потерп╕лим, навздог╕н загарбникам посп╕ша╓ половина козацького в╕йська.
 Гоголя манив до себе «чудесний край; очей в╕драда» (О. Пушк╕н). Сучасна йому Таврида була добре в╕дома з розпов╕дей тих, хто там побував, - учених, мандр╕вник╕в, письменник╕в. Та, безперечно, найб╕льш ц╕кав╕ подробиц╕ про цей далекий куточок Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ в╕н м╕г почути в╕д самого Пушк╕на, частого свого сп╕вбес╕дника. Знаний л╕тературний д╕яч того часу П. В. Анненков згадував, що був св╕дком, як Гоголь к╕лька вечор╕в посп╕ль насп╕вував на мотиви модних опер жарт╕вливу кантату, де були рядки: «Наш з Матроною Яким чимчикують прямо в Крим». Яким - слуга Гоголя, Матрона - його дружина.
 Одначе на по╖здку не вистачало грошей. Н╕ професорська посада в ун╕верситет╕, н╕ письменницька слава (на той час вже були опубл╕кован╕ пов╕сть «Миргород», зб╕рник «Арабески», комед╕я «Рев╕зор», розпочато роботу над «Мертвими душами») мало що зм╕нювали в пост╕йному безгрош╕в’╖. А так╕
мандр╕вки коштували дорого: про╖зд на «перекладних», тобто в зм╕нних поштових каретах, мешкання в готелях, харчування з л╕куванням, ╕нш╕ витрати. Врешт╕, з╕бравши необх╕дну суму ╕ дочекавшись кан╕кулярно╖ в╕дпустки за 1835 р╕к, ╖де ╕з Петербурга спочатку на Полтавщину, в р╕дну Васил╕вку, а дал╕ - Кавказ чи Крим? Вибира╓ дешевший ╕ ближчий маршрут - Крим. До того ж, там «прославлен╕ м╕неральн╕ гряз╕ ╕ купання в мор╕» (з листа шк╕льному однокашнику Н. Я. Прокоповичу).
 Ви╖хавши в к╕нц╕ травня 1835 року, Гоголь прибув в омр╕яний Крим у перших числах червня. В т╕ часи д╕яв тут лише один курорт в Саках. Його ц╕лющ╕ м╕неральн╕ гряз╕, як тепер кажуть, мали широку рекламу в прес╕, л╕тератур╕, зокрема в книз╕ П. Сумарокова «Дозв╕лля кримського судд╕». Тогочасн╕ Саки були невеликим поселенням з 130 будинками, 270 мешканцями, з них 240 селян. Л╕кувались грязями досить прим╕тивно. Рано-вранц╕ на берез╕ солоного озера вибирали м╕сце, викопували яму глибиною в аршин (дв╕ третини метра) ╕ довжиною в три аршини (два метри). До полудня яма нагр╕валась сонцем. Хворий
на дв╕-три години без одеж╕ лягав на ╖╖ дно гор╕лиць. Все його т╕ло, окр╕м голови, покривали виритою гряззю. Голову обв’язували хустиною, в╕д спеки зав╕шували полотном або зат╕няли зонтом. Лежи соб╕ в ям╕ ╕ попивай «прохолодн╕ напо╖». А якщо захочеш - можеш приймати ванни ╕ в прим╕щенн╕, де л╕кувальна грязь у кам’яних ночвах зм╕шувалась з ропою.
 Достеменно не зна╓мо, яким способом л╕кувався Гоголь. Однак з його листування в╕домо: по╖здкою письменник був задоволений, в╕н «мандрував для здоров’я ╕ для того, щоб побачити Крим» (з листа професору ╤. ╤. Срезн╓вському), «ма-зався м╕неральними грязями» (з листа поетов╕ В. А. Жуковському). «Здоров’я, зда╓ться, вже в╕д одних пере╖зд╕в покращало... сюжет╕в ╕ план╕в п╕д час ╖зди - не перел╕чити...» (знову з листа В. А. Жуковському). Мабуть, тому через тринадцять рок╕в, коли почали докучати хвороби, планував ще раз тут побувати. Мр╕яв про це аж до само╖ смерт╕, що настала в березн╕ 1852 року, але... «проклятих грошей» не вистачало.
 Крим пам’ята╓ великого письменника. В сакському курортному парку встановлено його бюст з мемор╕альною дошкою ╕ написом: «Великий русский писатель Николай Васильевич Гоголь был на Сакском грязевом курорте в июне 1835 года». В С╕мферопол╕ ╓ вулиця Гоголя. Той напис на мемор╕-альн╕й дошц╕, щоправда, треба доповнити одним-╓диним словосполученням: ╕ укра╖нський письменник. Але хто ╕ коли це зробить?
 Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
 учитель.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4977

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков