Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2007
В╤Д МОРЯКА-КНИГОЛЮБА – ДО ПОЧЕСНОГО ПРОСВ╤ТЯНИНА!
Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.

 Я знаю у нашому м╕ст╕ б╕бл╕оф╕л╕в, у яких к╕льк╕сть книг про укра╖нську ╕стор╕ю, культуру, л╕тературу вим╕рю╓ться к╕лькома тисячами. Одну з таких зб╕рень ма╓ один ╕з засновник╕в севастопольсько╖ «Просв╕ти» ╕ почесний ╖╖ член Богдан ╢наль. Збирати книги в╕н почав рок╕в 60 тому у р╕дному сел╕ Липиця Верхня Рогатинського району, що на ╤вано-Франк╕вщин╕. В╕йськова служба, як╕й в╕н присвятив себе, вимагала пере╖зд╕в ╕ в╕дряджень, були по╖здки в санатор╕╖ та на в╕дпочинок ╕ все це сприяло зб╕льшенню б╕бл╕отеки. Бувало, купував книжки на останн╕ грош╕, економив на харчуванн╕, але поповнював свою б╕бл╕отеку – к╕льк╕сно ╕ як╕сно – з╕браннями твор╕в укра╖нських письменник╕в, зб╕рками поез╕й, ╕сторичними розв╕дками.
 У серпн╕ 2000 року Богдан Михайлович подарував «Просв╕т╕» б╕льше двох тисяч книжок ╕ пер╕одичних видань ╕з сво╓╖ 8-тисячно╖ книгозб╕рн╕. Ц╕нн╕ ноти ╕ слова стр╕лецьких п╕сень м╕стяться у подарованих кер╕вников╕ укра╖нського хору В╕ктору Ковальчуку 50 п╕сенниках. Вс╕ книги у найкращому стан╕ ╕ мають велику ц╕нн╕сть.
 Цей просв╕тянин вир╕зня╓ться на зборах товариства сво╓ю високою культурою повед╕нки ╕ чемн╕стю та ╓ прикладом для насл╕дування.
 Нин╕ ж Богдан ╢наль в╕дзначив сво╓ 75-л╕ття.

 НА Р╤ДН╤Й НЕ СВО╥Й ЗЕМЛ╤
 Богдан Михайлович народився в Галичин╕ 24 липня 1932 року в християнськ╕й патр╕отичн╕й укра╖нськ╕й родин╕. Його батько був с╕човим стр╕льцем ╕ учасником Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. У мирний час активно займався просв╕тництвом, ставив вистави. Сво╖м ш╕стьом д╕тям – трьом синам ╕ трьом дочкам – в╕н прищепив найголовн╕ше – любов до р╕дно╖ земл╕ ╕ свого народу.
 Богдан зак╕нчив школу в р╕дному сел╕, але з великими труднощами – за небажання вступити в комсомол, за рел╕г╕йн╕ погляди, за те, що у велик╕ рел╕г╕йн╕ свята ходив до церкви, а не до школи, на нього звернув свою особливу увагу особ╕ст з КДБ ╕ дв╕ч╕ вимагав виключення Богдана з╕ школи – тому ╕спити за 9 ╕ 10-й класи довелось здавати екстерном. Вс╕м в╕домо, що енкаведисти не знали укра╖нсько╖ мови, народних традиц╕й, були войовничими ате╖стами та наводили порядок в Галичин╕ на св╕й розсуд, знищуючи будь-який спротив населення.
 Несолодко було галичанам жити ╕ п╕д Австр╕╓ю, ╕ п╕д Польщею, ╕ п╕д СРСР, але, за св╕дченнями батьк╕в, особливу жорсток╕сть проявляли Сов╓ти, пересл╕дуючи ╕ караючи не лише тих, хто боровся за волю, а й вс╕х, для кого Галичина була р╕дною землею.

 П╤Д ПИЛЬНИМ НАГЛЯДОМ
 1951 року Богдана призвали до в╕йськово╖ служби ╕ в╕н потрапив на Чорноморський флот. В Севастопол╕ пройшов навчання в загон╕ надводних корабл╕в. Потрапив на есм╕нець «Безжалостный», служив на л╕нкор╕ «Севастополь», був учасником л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в трагед╕╖ на л╕нкор╕ «Новорос╕йськ».
 Служити вс╕ 30 рок╕в було непросто – вих╕дц╕ з Зах╕дно╖ Укра╖ни були п╕д приск╕пливою увагою КДБ. В╕д’╖зди у в╕дпустку в Рогатин чи в Терноп╕ль, за словами Богдана Михайловича, були в╕дом╕ особ╕стам на сел╕, ╕ п╕д час по╖здок нав╕ть в╕дсл╕дковували в╕дв╕дування льв╕вських церков та музе╖в. В╕н пригаду╓, що якось через два дн╕ п╕сля повернення на зборах оф╕цер╕в, наприклад, допов╕далось про його пересування. Це й дивувало – адже особливих та╓мниць, пов’язаних з обороною кра╖ни, в╕н не знав. Ц╕кав╕сть донощик╕в досягла нав╕ть простого кишенькового злод╕йства – у нього вкрали нав╕ть записну книжку.
 Власне, до служби у командир╕в зауважень не було, вони йому дов╕ряли за сумл╕нне виконання завдань, та й з огляду на п╕двищену увагу з боку особ╕ст╕в доводилось працювати бездоганно. П╕д час служби п. Богдан був передовиком ╕ м╕чманом найвищого 9-го розряду. Його в╕дзначили медалями «За безупречную службу» 1, 2, 3-го ступен╕в, «Ветеран Вооруженных Сил» та численними юв╕лейними медалями. Натом╕сть комун╕сти просто обурювались, чому в╕н не вступав у парт╕ю.

 П╤СЛЯ СЛУЖБИ ЗАЙНЯВСЯ ПРОСВ╤ТНИЦТВОМ – ЯК Д╤Д ╤ БАТЬКО
 П╕сля зак╕нчення служби у 1980-х роках ╕ переходу на цив╕льну роботу в лаборатор╕╖ Севастопольського пол╕техн╕чного ╕нституту (нин╕ СНТУ) Богдан Михайлович залишався б╕бл╕оф╕лом ╕ саме в книгарнях познайомився спочатку з Василем Федорончуком, а пот╕м – з Миколою Гуком. ╤ схеми знайомства були схожими – майбутн╕ друз╕-просв╕тяни пом╕чали один одного б╕ля полиць з укра╖нськими книжками, починали обережну розмову ╕ п╕сля перших сл╕в розум╕ли, що можуть дов╕ряти новому другу.
 Спочатку просто обм╕нювались книжками, пот╕м сп╕лкувались ╕ само собою прийшло усв╕домлення необх╕дност╕ зв╕льнення в╕д московсько╖ кабали. У Ки╓в╕ Сп╕лка письменник╕в звернулась до укра╖нц╕в створювати осередки товариств укра╖нсько╖ мови. Опубл╕кований в «Л╕тературн╕й газет╕» текст прискорив цей процес ╕ в Севастопол╕ – ╕н╕ц╕ативна група укра╖нц╕в вир╕шила провести установч╕ збори.
 У той час для цього треба було взяти дозв╕л у м╕ському ком╕тет╕ парт╕╖. Богдан Михайлович категорично в╕дмовився це робити – звертатись до недруг╕в Укра╖ни. Та ╖м пощастило владнати ц╕ бюрократичн╕ перепони ╕ установч╕ збори призначили на 22 травня 1989 року. Оголошення розкле╖ли по всьому м╕сту та по селах. На Ворон╕на 10 в товариств╕ «Знання» нам нав╕ть надали прим╕щення для проведення збор╕в.
 Оформили презид╕ю – була ╤кона Божо╖ Матер╕, портрет Тараса Шевченка, вишит╕ pушники. Щоб п╕дкреслити визвольну спрямован╕сть збор╕в, Микола Гук д╕став ╕ поставив на ст╕л дв╕ великих гарн╕ св╕чки – блакитну ╕ жовту, бо прапор тод╕ ще був неприпустимий. Написали гасла – уривки з в╕рш╕в про укра╖нську мову. На зборах була присутня 21 особа – з р╕зних район╕в м╕ста та навколишн╕х с╕л. Прочитали Звеpнення установчо╖ конфеpенц╕╖ у Ки╓в╕, яка в╕дбулася 11 - 12 лютого 1989 року, де було ствоpено Товаpиство укpа╖нсько╖ мови ╕мен╕ Таpаса Шевченка (яке п╕зн╕ше отpимало назву «Пpосв╕та») п╕д назвою «До гpомадян Укpа╖нсько╖ РСР, до вс╕х укpа╖нц╕в, в Укpа╖н╕ й не в Укpа╖н╕ сущих», ╕ вс╕ погодились на створення товариства – у прихильника в╕йськового порядку п. Богдана збер╕гся ╕ протокол тих збор╕в. Засновниками «Просв╕ти» стали Микола Гук, ╤ван Шевченко, лектор з товариства «Знання» ╕ Богдан ╢наль. Головою запропонували бути Микол╕ Гуку як б╕льш молодому ╕ енерг╕йному. Затвердили план роботи, статут.
 «П╕сля зак╕нчення установчо╖ конфеpенц╕╖ вс╕ засп╕вали «Реве та стогне Дн╕пp шиpокий» ╕ багато з нас плакали, бо не могли стpимати сво╖ душевн╕ почуття», – пригаду╓ Богдан ╢наль.
 На громадськ╕й посад╕ першого заступника севастопольсько╖ «Просв╕ти» Богдан Михайлович працював 10 рок╕в. В орган╕зац╕╖ було дуже багато ц╕кавих людей, як╕ займались р╕зними напрямками роботи – орган╕зовували велику роботу з налагодження зв’язк╕в з п╕дпри╓мствами, читали лекц╕╖, в╕дкривали укра╖нську нед╕льну школу, не пропускали жодно╖ знаменно╖ дати укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ ╕ культури, ╕ виступали з допов╕дями ╕ пов╕домленнями. П╕д час проведення референдуму про незалежн╕сть за просв╕тянами сутт╓ва заслуга в досягненн╕ позитивних результат╕в в Севастопол╕ – вони розповсюджували лист╕вки, газети, книги.
 На думку п. Богдана, докладний список просв╕тян та система опов╕щення, створен╕ ним, не раз приносили необх╕дн╕ результати.
 – Обстановка на зас╕даннях «Просв╕ти» тод╕ була демократичною, збори – ц╕кавими, – пригаду╓ Богдан Михайлович. – Упевнений, що люди, як╕ були тод╕ хоч раз на зборах, проти Укра╖ни н╕коли не виступали ╕ не голосували. У деяк╕ середи (по середах проходили збори) до товариства приймали по 20 - 25 нових член╕в. Сп╕льна робота людям дала багато ╕ виховала чимало особистостей – серед них Микола К╕чмар, який загинув в Наг╕рному Карабас╕ ╕ похований на цвинтар╕ геро╖в В╕рмен╕╖, Микола Гук – нин╕ голова Дрогобича, пам’ятаю, як розпов╕дав нам б╕ограф╕ю на зборах ╤гор Тенюх – тепер╕шн╕й командувач ВМС ЗС Укра╖ни та багато ╕нших.
 У посв╕дченн╕ № 27 Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» в╕д 12 травня 1999 року вказано, що за вагомий внесок у справу укра╖нського нац╕онального в╕дродження Богдан Михайлович ╢наль нагороджений медаллю «Буд╕вничий Укра╖ни».
 Богдан Михайлович – оптим╕ст ╕ в╕рить у щасливе майбутн╓ Укра╖ни. Воно обов’язково настане ╕ тим швидше, чим б╕льш св╕домо ми працюватимемо сьогодн╕ на благо Батьк╕вщини ╕ проникнемося почуттям патр╕отизму до свого м╕ста та сво╓╖ Укра╖ни. В╕н в╕рить, що врешт╕-решт вс╕ люди зрозум╕ють, що живуть в незалежн╕й, ╕, значить, в сво╖й держав╕.
 А книгами, збираними все життя, зараз користуються д╕ти ╕ онуки, знайом╕ й друз╕.
 Дв╕ доньки, два сини, дев’ять онук╕в ╕ одна правнука – це найб╕льше багатство Богдана Михайловича.
 
 
 * * *
 Нелл╕ Пол╕карп╕вна Орел, просв╕тянка:
 – Хочу в╕дзначити толерантн╕сть ╕ чемн╕сть Богдана ╢наля. Головне для таких людей, як в╕н — усе життя добросов╕сно трудитися, н╕кому не робити зла, в╕дкрито ╕ чесно дивитись людям у в╕ч╕. А його гаряча любов до Укра╖ни та рел╕г╕йн╕сть ╓ прикладом для севастопольських укра╖нц╕в.
 
 Богдана Михайл╕вна Процак, голова Союзу укра╖нок м. Севастополя:
 – Юв╕ляр – справжн╕й галицький ╕нтел╕гент, бо ма╓ високу культуру повед╕нки ╕ живе за законами християнсько╖ морал╕. Йому можна дов╕ритись у всьому – зради не буде н╕ в чому. В╕н як справжн╕й укра╖нець несе в соб╕ гасло «Бог ╕ Укра╖на».
 
 Василь Степанович Федорончук, просв╕тянин ╕ давн╕й товариш Б. ╢наля:
 – Ми познайомились з Богданом Михайловичем ще 1986 року в книжковому магазин╕. На м╕й погляд, в╕н багато зробив для в╕дродження укра╖нства в Севастопол╕, для п╕днесення духу людей ╕ ╖х патр╕отичних почутт╕в. Ми поважа╓мо його за висок╕ людськ╕ якост╕ ╕ дяку╓мо Богу, що послав нам в Севастополь такого гарного чолов╕ка.
 
 Шановний Богдане Михайловичу!
 В╕таючи з юв╕ле╓м, бажа╓мо, щоб стежина Вашого життя була довгою та щасливою!
 Хай лише вдячн╕стю поверта╓ться добро, яке ви щодня дару╓те ус╕м!
 Хай Ваше домашн╓ вогнище ще мног╕╖ л╕та з╕гр╕ва╓ серця люблячо╖ родини та численних друз╕в!
 Хай Вас Господь Бог благословля╓ щастям-здоров’ям!
«Кримська св╕тлиця».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4966

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков