Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2003 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2003
ЗАПРОСИНИ ДО КРИМУ
Петро Гармаш


Така рубрика мала б з`явитися у "Кримській світлиці" від самого початку її заснування. Власне, і раніше газета була для читачів своєрідним путівником по Криму, але, йдучи назустріч їхнім побажанням, відтепер ми пропагуватимемо цей чарівний куточок України з більшою практичною користю. Як проїхати, де зупинитися, що подивитися, де пляж найчистіший, які ціни на Південнобережжі  - наші "запросини" допоможуть вам почуватися в Криму, як у себе вдома! А ще ми відповімо на найрізноманітніші ваші запитання, що стосуються сонячного півострова. Пишіть, телефонуйте - і збирайтеся до Криму: літо вже не за горами!


На шляху до  моря

(Продовження. Поч. у № 4).
Кримський півострів розташований на 45° північної широти, приблизно посередині між екватором та Північним полюсом;  курорти Ялти - майже на тих же широтах, що й Блакитний берег, Ніцца.
Площа півострова відносно невелика - близько 27 тис. кв. км. З півночі на південь він простягнувся на 207 км, зі сходу  на захід - на 324 км. Півострів з усіх боків омивають  Чорне та Азовське моря, і лише  Перекопським перешийком він з'єднаний з материковою Україною. На сході Керченська протока відокремлює Крим від Таманського півострова, Україну - від Російської Федерації.
Крим - багатонаціональний і найбільш різномовний регіон України. Тут мешкають представники більш як 125  національностей та народностей. Найчисельніші з них росіяни, українці та кримські татари; з малочисельних етнічних груп - караїми та кримчаки, корінні мешканці півострова.
Край чудової краси, Крим  не залишає байдужим нікого, хто  бодай раз побував на цій привітній   землі. "Волшебный край, очей отрада" - захоплено писав  Олександр Пушкін. "Крим справив на мене таке враження, що я ходив тут, як у сні", - згадував  Михайло Коцюбинський, який не раз бував на Південному  березі у службових справах, а Адам Міцкевич називав цей мальовничий край  однією з найпрекрасніших місцевостей світу.
Кримський  півострів щедро обдарований багатствами й різноманітністю природи. В  цьому  можна  легко переконатися, якщо   їхати, пересікаючи Крим, від Чонгара чи Перекопу на Південий берег Криму.
Перше, що насамперед привертає увагу, коли під'їжджаєш до Криму, - це застигла водяна гладь, що виблискує під промінням сонця. Це Сиваш - унікальний пам'ятник природи.
Площа його досить значна - понад 2 500 кв. км, глибина ж  лише в деяких місцях сягає 2 - 3 метрів. Тому сонце інтенсивно випарює воду і, як результат, - вона  має концентрацію солі у п'ять і більше разів вищу, аніж у Світовому океані, тобто вода перетворюється в ропу.
Цікаво, що, незважаючи на такий високий рівень солоності води, тут водиться немало видів риби.  Втім промислового значення вони не мають, а ось любителів-риболовів, проїжджаючи через міст, ви можете побачити.
Влітку рослинність, що гниє у воді, виділяє сірководень, який  має неприємний запах,  і тому ще давньогрецький  історик Страбон назвав Сиваш Гнилим озером.
Позаду Сиваш - і перед вами відкриється рівнина, що займає майже дві третини півострова. Степовий Крим - це не що інше, як продовження  південноукраїнських степів. Пагорбами вкриті
лише півострови Тарханкут - на заході та Керченський - на сході.
До 60-х років ХХ століття  це був засушливий сумовитий степ, майже такий же, яким його бачив юрист та мандрівник П. Сумароков ще  двісті років тому. В книзі "Досуги крымского судьи..." він так описує картину, що  відкрилася його очам зразу ж за перекопськими укріпленнями: "На всем протяжении 132 верст до Акмечета (Сімферополя, - П. Г.)  видна одна гладкая равнина, покрытая или засохшею  тощею травою, или солончаками. Тут нет ни деревца, ни кустарника, ни родничка, ни признака какой жизни".
Саме таким степовий Крим залишався до того часу, поки його не перетворили  води Дніпра, що надійшли сюди по Північно-Кримському каналу в 1963 році.
Північно-Кримський канал -  найдовший в Європі. Його повноводне магістральне русло, ширина якого досягає 150 м, а глибина - 7 м, простяглося на 400 км - від Перекопу до Керчі. Канал ви перетнете, не доїжджаючи
Джанкоя, а щодо відгалужень - великих і малих каналів,  то вони будуть зустрічатися вам не раз до самого передгір'я.
Для Криму значення каналу неоціненне.  Без дніпровської води сьогодні не можуть існувати не тільки сільськогоподарські угіддя, а й кримські міста: на півострові споживається 83,7 процента дніпровської води.
Дорога прямує на південь, і все чіткіше вимальовуються гори.  Недалеко від Сімферополя широкі родючі степи поступово змінюються зеленими долинами, які обступили невисокі гірські масиви, покриті низькорослим лісом. Це - передгір'я.
Сімферополь вдало розташувався в центрі півострова, і тому  майже всі шляхи-дороги   переплелися тут, в адміністративному центрі кримської автономії. Зустрічає гостей півострова оновлений Сімферопольський залізничний вокзал, який по праву вважається воротами Криму.
Петро Гармаш.
(Далі буде).
А через дорогу, навпроти Сімферопольського вокзалу - наша "Кримська світлиця" Тож запрошуємо з вокзалу - відразу до нас!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2003 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=494

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков