Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХТО ПРИНАДЖУ╢ ЗВ╤РА
якби нав╕ть укра╖ноф╕льство кримчан у 2014 роц╕ було й на порядок сильн╕шим, воно не гарантувало...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Л╤ТЕРАТУРНА ОСВ╤ТА
Знання р╕дно╖ та св╕тово╖ культури ще не робить вас культурними людьми, але допомага╓ в╕дчути...


ЩО МА╢ НА МЕТ╤ ╤Н╤Ц╤АТИВА ГАЛИНИ ТРЕТЬЯКОВО╥ – СТВОРЕННЯ ПЕНС╤ЙНОГО РАЮ ДЛЯ ЗАПРОДАНЦ╤В, ЧИ ЩЕ ОДИН КРОК УКРА╥НИ НА ШЛЯХУ ДО ПРАВОВО╥ ДЕРЖАВИ?
висловлювання «слуги народу», Голови ком╕тету ВР з соц╕ально╖ пол╕тики пан╕ Галини...


ГАЛИНА ПАГУТЯК: ЖАБИ ╤ ОРЛИ
На мотив Олександра Олеся


В╤КТОР╤Я ТОРОН: ЯК ОРЛИ
Тривають суперечки про те, чого усе-таки не вистача╓ укра╖нському народов╕, щоб об’╓днатись...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2007 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 06.07.2007
ДЯКУЮ КЛЮЧЕВСЬКОМУ ╤ ЧЕКАЛ╤Н╤Й!


 Виступаючи проти безглуздого р╕шення певних пол╕тичних сил про встановлення пам’ятника цариц╕ Катерин╕ ╤╤, я хочу опертися на думки в╕домого рос╕йського ╕сторика В. Й. Ключевського (тв╕р "Курс русской истории", т. V). Цитую думки ╕сторика про особу ╕ д╕яння Катерини ╤╤.
 - ╤мператриця Катерина була такою ж пол╕тичною випадков╕стю, яких багато бувало на рос╕йському престол╕ у ХV╤╤╤ ст.
 - Майстерн╕сть обробляти людей - ╖╖ перше житт╓ве правило. Про ╕ншу рису сказано так: "Де б вона не з’явилася, за що б вона не бралася, вона н╕би почувала себе на сцен╕, н╕би грала для чогось". Взагал╕ "в ╖╖ д╕яльност╕ було б╕льше блиску, ефекту, н╕ж сили творчост╕; вона краще вм╕ла роз╕грати справу, н╕ж створити ╖╖ ╕ провести. Саму ╖╖ будуть б╕льше пам’ятати, н╕ж ╖╖ д╕ла".
 - "Вона стала на престол... шляхом захоплення влади, не по закону".
 - "Майже протягом усього царювання Катерина проводила в сво╖х л╕тературних творах визвольн╕ ╕де╖ французьких л╕тератор╕в ╕ протягом усього царювання поступово затягала пута кр╕посного права".
 Розглядаючи зовн╕шню пол╕тику Рос╕╖ у ╤╤ половин╕ ХV╤╤╤ ст., В. Ключевський свою увагу прид╕лив трьом важливим ╕сторичним под╕ям того часу:
 1. 1783 р. - при╓днання Кримського ханства до ╕мпер╕╖ в результат╕ двох в╕йн з Туреччиною.
 2. Насл╕дком трьох под╕л╕в Польщ╕, в котрих брала участь цариця разом з австр╕йським ╕ прусським монархами, перестала ╕снувати в ╢вроп╕ ц╕ла слов’янська держава - Р╕ч Посполита.
 Про це Ключевський писав: "Знищення Польсько╖ держави не зв╕льняло нас в╕д боротьби з польською нац╕╓ю, в Х╤Х ст. ми вже три рази воювали з ц╕╓ю нац╕╓ю: в 1812, 1830 - 1831 ╕ 1863 рр., ╕, може, будемо воювати ще" (стор. 42, т. V). ╤ проф. В. Ключевський не помилився!
 3. Катерина ╤╤ л╕кв╕дувала Гетьманщину, в Укра╖н╕ продовжувалась ╕ посилювалась колон╕альна пол╕тика Петра ╤. Необх╕дно п╕дкреслити, що вс╕ ц╕ три под╕╖ мали в минулому ╕ дос╕ мають сво╖ негативн╕ насл╕дки ╕ для поляк╕в, ╕ для укра╖нц╕в, ╕ кримських татар.
 Щодо ╖╖ внутр╕шньо╖ пол╕тики чита╓мо в "Курсе русской истории" таку цитату ╕з записок Катерини ╤╤: "Противно християнськ╕й рел╕г╕╖ обертати в рабство людей, як╕ народилися в╕льними... свобода - душа вс╕х речей, без тебе все мертве. Я хочу, щоб корились законам, а не раб╕в". А в д╕йсност╕ за час╕в ╖╖ царювання непом╕рно посилилась влада пом╕щик╕в над селянами Рос╕╖. Це при н╕й селяни ╕ дворов╕ продавались на ринку як всяка рухома власн╕сть.
 Нин╕ кожен наш учень 8-го класу зна╓, що л╕кв╕дац╕я козацько╖ республ╕ки - Запорозько╖ С╕ч╕ - ╕ Гетьманщини в╕дбулась саме за Катерини ╤╤. Спец╕альним указом 1783 р. було л╕кв╕доване козацьке в╕йсько, укра╖нськ╕й шляхт╕ ╕ старшин╕ надано вс╕ права рос╕йського дворянства, а селяни, посполит╕ були остаточно закр╕пачен╕. Це був час остаточно╖ втрати Укра╖ною сво╓╖ державност╕, впровадження рос╕йських державних установ ╕ закон╕в. Таким чином, б╕льша частина Укра╖ни на к╕нець ╖╖ царювання була перетворена на внутр╕шню колон╕ю Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖.
 То що ж? За так╕ насл╕дки для укра╖нського народу ми повинн╕ спостер╕гати свав╕лля нев╕глас╕в сучасних, терп╕ти появу ще одного ╕дола кр╕пацтва на площ╕ С╕мферополя? Н╕ ╕ т╕льки н╕! Якщо Леон╕дов╕ Грачу ╕ його приб╕чникам хочеться мати монумент цариц╕, нехай його встановлюють у власному ма╓тку Л. Грача за високим парканом ╕ т╕шаться досхочу.
 *  *  *
 ДЯКУЮ редакц╕╖ ╕ особисто пан╕ Валентин╕ Чекал╕н╕й за ╖╖ статтю "Спок╕й нам т╕льки сниться". ╥╖ думки ц╕лком ╕ повн╕стю, як кажуть, зб╕гаються з мо╖ми власними. Часто доводиться сп╕лкуватися про наше сьогодення з╕ знайомими, колишн╕ми колегами ╕ чути думки на вулиц╕. Мен╕ зда╓ться, що б╕льш╕сть перес╕чних громадян не знають ╕стор╕╖ Укра╖ни
(╕ Рос╕╖ також), погано об╕знан╕ в пол╕тичних батал╕ях на Печерських пагорбах або ж знаходяться п╕д впливом ╕ноземних ЗМ╤. Тому публ╕кац╕╖ "КС" з ╖╖ чудовим "Будьмо!" та "Джерельцем" ╕ позиц╕я "Л╕тературно╖ Укра╖ни" П. Перебийноса вселяють в душ╕ укра╖нц╕в над╕ю, що в змаганнях за нашу державн╕сть переможе здоровий глузд.
 П╕дписуючись п╕д кожним реченням В. Чекал╕но╖, хочу додати:
 1. Нам потр╕бно скоротити склад ВР до 250 нардеп╕в (по одному на виборчий округ). Адже в н╕й н╕коли не працювало на зас╕даннях 450. Цим скоротимо витрати на нардеп╕в, ╖хн╕х консультант╕в, пом╕чник╕в, вод╕╖в ╕ т. д.
 Це ж треба, лише в останн╕ дн╕ вже нелег╕тимно╖ Ради нею витрачено 750 млн. грн. (5-й канал, 18.06, "Новини") за неповних 6 м╕сяц╕в 2007 року!
  2. С╕довласим нардепам, котр╕ просид╕ли у ВР вже 4 скликання ╕ ще й до 1991 року, не треба балотуватися. Вони не повинн╕ потрапити до списк╕в. Ц╕ люди вже не здатн╕ працювати чесно.
 3. Неодм╕нно скоротити терм╕н скликання до 4 рок╕в, як це було ран╕ше.
 4. Обирати до складу ВР не б╕льше двох раз╕в.
 5. ╤ головне - л╕кв╕дувати недоторканн╕сть нардеп╕в. Т╕льки повне оновлення депутатського корпусу може створити умови для пл╕дно╖ роботи. Нам потр╕бна при влад╕ молода патр╕отична ╕нтел╕генц╕я, високопрофес╕йна, яка здатна буде працювати на благо
укра╖нського люду, творити добро. Шануймося ╕ будьмо!
 З повагою, Л. ШУМАКОВА.
 м. Микола╖в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2007 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4915

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков