Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2007 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 25.05.2007
ЯКЕ ЖИТТЯ, ТАКА Й КУЛЬТУРА. ЧИ НАВПАКИ?
Юл╕я КОВАЛЕНКО.

 Влада в наш╕й держав╕ сьогодн╕ в руках тих, хто не розум╕╓ чи не хоче розум╕ти необх╕дност╕ розвитку державницького укра╖нського нац╕онального ╕нформац╕йного простору, який би служив справ╕ консол╕дац╕╖ та в╕дродження Укра╖ни. ╢ журнал╕сти, публ╕цисти, окрем╕ видання, як╕ намагаються в╕дроджувати нац╕ональну культуру, державну мову, але не мають за що друкуватися, а хто ма╓ кошти, не ма╓ укра╖нського серця...
 Напевне, приклад «Кримсько╖ св╕тлиц╕» - у ц╕й ситуац╕╖ типовий, через повну в╕дсутн╕сть ф╕нансово╖ п╕дтримки газета тор╕к ледве не припинила свого ╕снування. Але попри все вих╕д все ж таки було знайдено: з цього року до видання «Св╕тлиц╕» долучився ще один сп╕взасновник - М╕н╕стерство культури ╕ туризму Укра╖ни, зокрема, його Газетно-журнальне видавництво (директор ╤ван Михайлович Орендочка). Читач╕, звичайно ж, пом╕чають т╕ прогресивн╕ зм╕ни, як╕ в╕дбуваються з газетою: вона знову набула свого попереднього повноц╕нного обсягу, на порядку денному - перех╕д на кольоровий друк.
 Отже, «Кримська св╕тлиця» в╕дтепер у гурт╕ культуролог╕чних видань, долею яких оп╕ку╓ться Газетно-журнальне видавництво М╕нкультури. Як живеться цим виданням сьогодн╕? Чи у пошан╕ укра╖нська культура в Укра╖н╕? Як╕ проблеми та надбання у наших столичних колег ╕ чи в╕др╕зняються ╖хн╕ умови прац╕ в╕д наших? Знайомство з р╕дними для «Св╕тлиц╕» виданнями ми розпочнемо сьогодн╕ з розпов╕д╕ про столичну газету «Культура ╕ життя».
 Газет╕ вже 84 роки! Останн╕ 5 л╕т ╖╖ головний редактор - заслужений журнал╕ст Укра╖ни Володимир Бурбан. Зверта╓мося до нього з першим питанням:
 - Володимире Яковичу, коли ви прийшли в газету, якою ╖╖ побачили 5 рок╕в тому? Що зм╕нилося з часу вашого перебування на посад╕ головного редактора?
 - На той час газета була в занедбаному стан╕. Перед цим вона не виходила м╕сяц╕в 7, були непорозум╕ння з ф╕нансуванням. Нин╕, слава Богу, краще. Газета виходить регулярно, ма╓ п╕дтримку. В матер╕альному план╕ головн╕ зрушення – це комп`ютеризац╕я редакц╕╖, хоч електронно╖ пошти та стор╕нки в ╤нтернет╕ ще не ма╓мо. Це пов’язано ще з тим, що в нас нема╓ пост╕йного прим╕щення.
 При╓мно, що в╕зуально газета зм╕нилася. Вона тепер двокольорова ╕ ма╓ гарний естетичний вигляд. Ми ма╓мо к╕лька в╕дд╕л╕в в газет╕: ╕нформац╕╖ ╕ туризму, образотворчого мистецтва, музики, художньо╖ самод╕яльност╕, театру, к╕но ╕ телебачення. За зм╕стом газета розрахована на прац╕вник╕в культури ╕ тих, хто ц╕кавиться проблемами культури. Таке коло наших читач╕в. Ми, так би мовити, «старорежимн╕», не йдемо на т╕ модерн╕ теми, як╕ фактично переповнили всю нашу пер╕одику. Ми цього уника╓мо. Наш пр╕оритет – це глибинн╕ питання культурного буд╕вництва. Порушу╓мо теми, як╕ ╓ фундаментальними не т╕льки сьогодн╕,
але й будуть такими ╕ в майбутньому.
 Зокрема, була в нас нещодавно публ╕кац╕я «Чи культурна наша культура». В╕домий журнал╕ст порушив це питання в тому план╕, що перш н╕ж стверджувати, що культура наша розвива╓ться повноц╕нно, треба дивитись на проблему не лише через призму культурно-осв╕тн╕х установ, а розглядати культуру загалом. Наприклад, говорити про культуру сп╕лкування, побуту, вза╓мин, осв╕ти - в╕н розгляда╓ в комплекс╕ це питання. Ось зараз вийшла стаття «Чи повернеться Фед╕р Вовк в Укра╖ну?» про всесв╕тньов╕домого, але укра╖нцями забутого ун╕кального вченого, досл╕дника Федора Вовка. В╕н був антропологом, досл╕дником укра╖нського духу, укра╖нського характеру ╕ натури.
 - Але, мен╕ зда╓ться, молодь сьогодн╕ таке не чита╓...
 - А вони сьогодн╕ взагал╕ н╕чого не читають! Ось подив╕ться, зараз, коли в телешоу показують, як обладнують к╕мнати, там майже нема╓ книжкових полиць.
 - Можливо, це пов’язано з тим, що з’явився ╤нтернет?
 - ╤нтернет, так. Але ж подив╕ться на Япон╕ю, Британ╕ю, вони зовс╕м не зменшили тираж╕, хоча в них давно ╓ ╤нтернет. Однак
книжка - то ╓ книжка, вона н╕коли не застар╕╓. Тут не йдеться лише про книжку, але й про ╕нтелект нин╕шньо╖ «ел╕ти», але це «ел╕та» ф╕нансова.
 - Як ви вважа╓те, що дал╕ буде, якщо вже сьогодн╕ газети читають одиниц╕?..
 - Коли песим╕ст каже, що все погано, оптим╕ст говорить, що буде ще г╕рше. Я не бачу зм╕н на краще. В пол╕тичних орган╕зац╕ях, парт╕ях про культуру говорять багато. Але там, як правило, акценти культурн╕ зм╕щен╕ або взагал╕ в╕дсутн╕.
 - Або формальн╕?
 - Так, прийшли до влади, зм╕ню╓мо м╕н╕стра. А зм╕н фундаментальних не в╕дбува╓ться.
 До розмови долучився в╕дпов╕дальний секретар газети «Культура ╕ життя» Борис Стативка:
 - Ми зараз особливу увагу зверта╓мо на мову як нац╕ональне надбання. У нас ╓ «мовна» рубрика спец╕альна, яка користу╓ться у читач╕в особливою популярн╕стю.
 - У значно╖ частини укра╖нц╕в, зокрема п╕вденно-сх╕дних рег╕он╕в, убили любов ╕ пошану до д╕д╕в-прад╕д╕в, до укра╖нсько╖ мови. Укра╖нське сусп╕льство глибоко уражене ще т╕╓ю ╕мперською пол╕тикою. Чи ╓, на вашу думку, ╕ чи взагал╕ знайдуться л╕ки в╕д такого тяжкого недугу? Вже н╕би живемо в умовах демократ╕╖, а комплекс неповноц╕нност╕ проявля╓ться на кожному кроц╕. Зв╕дси, певно, ╕ питання двомовност╕, яке порушують перед черговими виборами?
 Володимир Бурбан:
 - З ц╕╓╖ нагоди ми не раз виступали в газет╕. Ми щономера акценту╓мо увагу на цьому питанн╕. Порушувати проблему двомовност╕ для держави взагал╕ не сол╕дно, якщо вона держава. Порушу╓ це питання так звана п’ята колона.
Люди, яким байдужа укра╖нська мова, так само байдуж╕ ╕ культура, ╕ народ цей.
А головне, де ви чули в Укра╖н╕ рос╕йську мову?! Це не можна назвати мовою, це суржик. Я сам свого часу навчався рос╕йською мовою. Але я щасливий, що укра╖нець ╕ знаю свою мову, знаю ще й рос╕йську.
 - Коли я навчалася в школ╕, мо╖х батьк╕в змушували передплачувати певн╕ видання на кшталт «Жовтенятка», «П╕онерсько╖ правди». ╤, пов╕рте, н╕чого дурного в тому не було, я рад╕ла кожному номеру. Газета «Культура ╕ життя» за зм╕стом, на мою думку, мала б бути наст╕льною газетою старшокласника та студента вищого навчального закладу. Молод╕ для становлення особистост╕ зараз, як н╕коли, необх╕дн╕ матер╕али культуролог╕чного плану. Можливо, варто було б перейняти досв╕д тих рок╕в? Як ви розповсюджу╓те газету?
 - Т╕ читач╕, на яких ми розрахову╓мо, це найб╕дн╕ш╕ люди в наш╕й держав╕, як╕ працюють на п╕в- або нав╕ть чверть окладу! ╤ в них грошей на передплату нема╓. Але т╕, хто нас зна╓, передплачують наше видання, незважаючи н╕ на що. Та ╖х не так вже й багато.
 Борис Стативка:
 - Хочу сказати, ви зробили слушне зауваження, цим питанням треба займатися - розповсюджувати газету. Грошей нема╓, але все одно нас передплачують. ╤ це незважаючи на те, що в нас на стор╕нках н╕кого не душать, не вбивають, у нас кров р╕ками не тече. Ви ж зна╓те, що нин╕ саме таке у нас люблять читати. Тому, звичайно, «Культуру ╕ життя» не просто продавати у роздр╕б, в к╕оску ╖╖ десь кладуть у закутку, ╖╖ н╕хто не рекламу╓, н╕хто й не зна╓, що вона ╓. ╤ ц╕на 90 коп╕йок – напевне, це дорого для людей.
 - Ми вже звикли, що «Кримську св╕тлицю» теж ховають по закутках, списують все на рахунок «особливостей» кримського рег╕ону. А з`ясову╓ться, ╕ в столиц╕ таким виданням не легше. Який ви бачите вих╕д з ситуац╕╖? В╕н ╓ взагал╕?
 - Ну, по-перше, повинен бути лад в держав╕. Стиль життя в держав╕ повинен зм╕нитися. Друге - сьогодн╕ трива╓ роздержавлення засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖. Це що ж, виходить, державу ще не побудували, а пресу державницьку вже роздержавлюють? Потужна держава, яка м╕цно трима╓ться на ногах, яку поважають у св╕т╕, така соб╕ не може дозволити под╕бне. Що означа╓ «роздержавлення» таких газет, як «Л╕тературна Укра╖на», «Кримська св╕тлиця» та схожих? ╢вропа пропону╓ нам сво╖ ╕нформац╕йн╕ стандарти, але чи рахуються вони з нашими в╕тчизняними су-сп╕льними реал╕ями, залишеними нам у спадок колишн╕м Союзом?
 - На вашу думку, культурне життя Ки╓ва за останн╕ роки зм╕нилося? Зб╕льшилося число поц╕новувач╕в прекрасного? В театрах аншлаги? Якщо говорити про культурне життя столиц╕, у нас дуже мало театр╕в, до яких можна п╕ти.
 - Вибачте, але дозвольте мен╕ з вами не погодитись. Сьогодн╕ в Ки╓в╕ з’явилося багато нових, молодих, ц╕кавих театр╕в! Мен╕ зда╓ться, не важливо, в яких ст╕нах звучить слово, а яке воно, те слово. Чи х╕ба лише в палацах мистецтво можливе?
 Це все вуличн╕, пробачте, театри. Так, ╕ у позаминулому стол╕тт╕ при двор╕ чи при кожн╕й заможн╕й родин╕ ╕снувало щось под╕бне. Це було нормально. Я говорю про велик╕, справжн╕ театри, можливо, я трохи старомодний.
 Борис Стативка:
 - В╕зьм╕ть палац «Укра╖на», що там робиться. Ось в╕дбулось «зборище», ╕ншим словом ╕ не скажеш, Яна Табачника «Честь имею пригласить!». Уявля╓те, як╕ гонорари були виплачен╕ запрошеним (Кобзону зокрема), щоб просто п’яно пролепетати щось на центральн╕й укра╖нськ╕й сцен╕. Кожному м╕н╕мум 15-20 тисяч долар╕в! ╤ яка ж там культура? Нам би (газет╕) цих грошей вистачило б на все життя!
 - Для сучасно╖ Укра╖ни характерне таке явище: патр╕отичн╕ вчен╕, письменники, митц╕, як╕ невтомно трудяться для зм╕цнення державност╕, - зазвичай б╕дн╕ як церковн╕ миш╕, а багат╕ (яких не так уже й мало в нов╕й Укра╖н╕) - не патр╕оти. Так яка ж перспектива? Благод╕йник╕в, спонсор╕в не пробували шукати?
 - Благод╕йник╕в нема╓. Не проблема, п╕д кого «лягти», вибачте, сьогодн╕. Але ж ви розум╕╓те, що пот╕м треба ╕ писати те, що потр╕бно хазя╖ну.
 - Виходить, перспективи н╕яко╖?
 Володимир Бурбан:
 - Перспектива прекрасна! (См╕╓ться). Це просто нин╕ якийсь злам в сусп╕льств╕. Ус╕ ми з вами н╕би на якомусь перехрест╕. ╤ влада теж...
 * * *
 «Т╕льки своя мудр╕сть приведе нас до сво╓╖ правди, а з нею до сили, до вол╕» (Богдан Стебельський). На жаль, у наших пол╕тик╕в сьогодн╕ нема╓ чуття укра╖нсько╖ земл╕ п╕д ногами. Вони не дбають про захист Укра╖ни в╕д негативних чинник╕в глобал╕зац╕╖ культури. А глобал╕зац╕я в╕дбува╓ться шляхом наступу прим╕тивних зразк╕в на глибоку, багату й витончену нац╕ональну культуру. Не зм╕цнившись внутр╕шньо, не консол╕дувавшись ╕дейно, нац╕я змушена вступати у в╕дкрите змагання. Це велике випробування. Чи впора╓ться Укра╖на з труднощами? Чи покаже св╕тов╕, що з 1991 року почалася укра╖нська доба?
 Як би там не було, без таких видань, як «Культура ╕ життя», в╕дроджувати укра╖нську душу, пронести ген нашо╖ нац╕онально╖ самобутност╕ у майбутн╓ було б складн╕ше. А може, й взагал╕ неможливо...
 
 м. Ки╖в.

На фото (справа нал╕во): головний редактор газети «Культура ╕ життя» Володимир Бурбан, директор Газетно-журнального видавництва М╕нкультури Укра╖ни ╤ван Орендочка, головний редактор «Кримсько╖ св╕тлиц╕» В╕ктор Качула.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2007 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4794

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков