Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 25.05.2007
ЧЕРВОНОЗОРЯНА ЛАМ╤Я


 Мудр╕сть почина╓ться з визнання факт╕в. Це - в╕дома ╕стина. Але для визнання факт╕в необх╕дна ще ╕ мужн╕сть. На жаль, саме ╖╖, мужност╕, сьогодн╕ дуже браку╓ багатьом...
 Не буду лукавити, ╕ мен╕, авторов╕ них нотаток, доводилось самому соб╕ повторювати цю сентенц╕ю, змушуючи себе довести до лог╕чного к╕нця досл╕дження, що задумав. Гадаю, що страху, закладеному в наш╕й п╕дсв╕домост╕ 1937-им та ╕ншими под╕бними роками, мо╓му покол╕нню, якому за с╕мдесят, вже не позбавитись. ╢дина турбота - щоб не передати гени цього страху у спадок нашим д╕тям ╕ онукам...
 У цих нотатках в хронолог╕чному порядку викладен╕ лише факти, що не потребують якихось коментар╕в, наст╕льки вони красномовн╕. ╤сторичн╕ факти, якщо ╖х очистити в╕д ╕деолог╕чного намулу ╕ прим╕тивно╖ демагог╕╖, стають надпотужною бомбою.
 Впродовж к╕лькох рок╕в автор збирав факти, що розкривають, починаючи з 1917 року, д╕йсне, а не декларативне ставлення тотал╕тарного режиму до д╕тей. З╕бран╕ в одн╕й тец╕, вони жахають сво╓ю жорсток╕стю. Щось под╕бне в ╕стор╕╖ людства год╕ шукати!
 Зв╕сно, що не вс╕ читач╕ однозначно сприймуть цю публ╕кац╕ю. Але ╓ реч╕, як╕ замовчувати гр╕х. Той, хто замовчу╓ ╖х, бере на себе моральну в╕дпов╕дальн╕сть за низку ско╓них злочин╕в.
 Зважаючи на те, що можливост╕ газетно╖ публ╕кац╕╖ обмежен╕, подаю лише к╕лька стор╕нок з╕ сво╓╖ теки. Цього разу вони обмежен╕ пер╕одом в╕д жовтневого перевороту до початку в╕йни 1941 - 1945 рок╕в.

ЧЕРЕЗ РОЗСТР╤ЛИ - ДО КОМУН╤ЗМУ!

 Лам╕я за старовинною грецькою м╕фолог╕╓ю - фантастичне чудовисько, яке по╖дало сво╖х д╕тей ╕ живилось ╖х кров’ю. Багато у чому д╕╖ вищого б╕льшовицького парт╕йного кер╕вництва дово╓нних час╕в нагадували стародавн╕й грецький м╕ф про Лам╕ю. ╤ це не випадково. У 1920 роц╕, узагальнюючи досв╕д перших рок╕в радянсько╖ влади, Микола Бухар╕н у фундаментальн╕й прац╕ «Економ╕ка перех╕дного пер╕оду» писав: «Розстр╕ли ╓ одн╕╓ю з форм становлення комун╕стичного сусп╕льства». Вдумайтесь: через розстр╕ли - до комун╕стичного сусп╕льства! Це вони сам╕ про себе!..
 Масовий терор не м╕г не захопити у свою орб╕ту ╕ д╕тей. Червонозоряна Лам╕я з року в р╕к нарощувала св╕й апетит... Надамо слово фактам.
 * * *
 У н╕ч на 17 липня 1918 року у п╕двал╕ ╤пат╕╖вського будинку в ╢катеринбурз╕ разом з батьками були розстр╕лян╕ д╕ти - Ольга, Тетяна, Анастас╕я, Мар╕я, Олекс╕й Романови. ╥хня «вина» лише в одному - вони були д╕тьми останнього рос╕йського царя.
 Як це було? Св╕дчать безпосередн╕ учасники розстр╕лу царсько╖ родини.
 Юровський: «...Алексей и три из его сестер... были еще живы. Их пришлось пристреливать. Патроны обоймы «кольта», а также заряженного «маузера» ушли на до-стреливание дочерей Николая и странную живучесть наследника...»
 Медведев: «Кровь текла потоками... Наследник был еще жив - стонал. К нему подошел Юровский и два или три раза выстрелил в упор. Наследник затих».
 Кабанов: «Две младшие дочери царя, прижавшись к стенке, сидели на корточках, закрыв головы руками, а в их головы в это время двое стреляли... Алексей лежал на полу, в него тоже стреляли».
 Коли вже вантажили трупи в кузов автомашини, хтось знайшов маленьку мертву собачку - ╖╖ п╕д час розстр╕лу пригортала до себе котрась ╕з д╕вчинок... Вона так ╕ лежала на п╕длоз╕ з ц╕╓ю собачкою. Трупик собачки також вкинули в машину. (1)
 Але то був лише початок. Впродовж к╕лькох м╕сяц╕в 1919 року в Бутирську тюрму, що в Москв╕, звозили д╕тей «багатих клас╕в» для поголовного знищення. Не питаючи ╕мен╕, не задумуючись над тим, чи ╓ ╖х якась вина, в ╕м’я «торжества» ╕дей революц╕╖ ставили д╕тей до ст╕нки. (2)
 * * *
 Початок 20-х рок╕в - сотн╕ тисяч, м╕льйони безпритульних д╕тей заполонили м╕ста ╕ села. За справу взялись чек╕сти. ╥хня робота осп╕вана в л╕тератур╕ та к╕но. Згадаймо лише Макаренка, його «Педагог╕чну поему»... ╤ то була правда. Але була й ╕нша правда.
 Св╕дчить О. Солжен╕цин: «...Расчистили (и не всех воспитанием, а кого и свинцом) те тучи беспризорной молодежи, какая в 20-е годы осаждала городские асфальтовые котлы, а с 1930 года все исчезли вдруг». (3)
 Виконуючи наказ голови ВЧК Дзержинського про л╕кв╕дац╕ю безпритульност╕, на Ки╖вщин╕ начальник управл╕ння губчека Сор╕н, комендант Ки╓ва Файман ╕ зав╕дуючий тюрмами Ки╓ва Кап виловили д╕тей-сир╕т, вивезли ╖х на «в╕дпочинок» у Крим ╕ потопили у барж╕ на Чорному мор╕. (4)
 У лютому 1923 року В. Лен╕н п╕дписав та╓мний циркуляр, у якому детально перераховувались «класов╕ вороги», що були приречен╕ на поголовне ф╕зичне знищення у найближч╕ роки. Зверта╓мо увагу на такий рядок: «Пол╕тичн╕ парт╕╖ та орган╕зац╕╖...
5. Ус╕ колишн╕ члени молод╕жних орган╕зац╕й (бойскаути та ╕нш╕)» (5)
 Це був чи не останн╕й письмовий документ, який вождь залишив як настанову сво╖м соратникам. ╤ вони виявились зд╕бними «учнями»...

 Р╤К «ВЕЛИКОГО ПЕРЕЛОМУ»

 Настав 1929 р╕к - р╕к «великого перелому». ╤ знову сво╖ хиж╕ ╕кла показала червонозоряна Лам╕я.
 Розпов╕да╓ Григор╕й Ващенко - видатний укра╖нський педагог, чия осв╕тня д╕яльн╕сть розпочалась у перш╕ роки радянсько╖ влади. Ващенко, як ╕ Макаренко, багато зробив для л╕кв╕дац╕╖ масово╖ безпритульност╕. В╕н досконально знав фактичну основу тогочасних под╕й. Зосередимось лише над одн╕╓ю стор╕нкою його фундаментально╖ прац╕ «Педагог╕чна наука в СРСР».
 «Коли з 1929 р. почалась колектив╕зац╕я с╕льського господарства, б╕льшовики почали л╕кв╕довувати дитячу безпритульн╕сть шляхом нищення д╕тей. ╥х виловлювали, кидали в авто ╕ вивозили далеко за м╕сто, де б╕льш╕сть ╖х гинула в╕д холоду ╕ голоду. ╤нод╕ д╕тей саджали у товарн╕ вагони, замикали ╕ везли на якусь станц╕ю. Потяг спроваджували на б╕чну кол╕ю, де в╕н стояв к╕лька дн╕в, ╕ д╕ти вмирали.
 А в Одес╕ бували так╕ випадки: б╕льшовики заманювали безпритульних д╕тей в баржу, н╕би на прогулянку по морю. Д╕тей саджали в баржу, в як╕й звичайно вивозили см╕ття ╕ яка мала спец╕альне пристосування для викидання його в море. Коли баржа в╕дпливала на дек╕лька к╕лометр╕в, боки ╖╖ механ╕чно в╕дкривались, ╕ д╕ти падали у воду». (6)
 Цей факт п╕дтверджу╓ ╕ Роберт Конквест, автор книги «Великий терор». «...Як розпов╕да╓... один старий сп╕вроб╕тник НКВС, за два-три роки перед цим (у 1929 роц╕. -
П. М.) к╕льк╕сть безпритульних р╕зко зменшилась внасл╕док поголовних розстр╕л╕в». (7)
 У систем╕ ГУЛАГу терм╕ново створювались табори для д╕тей. Як св╕дчить О. Солжен╕цин, «12 марта 1929 г. на Соловки поступила первая партия несовершеннолетних, дальше их слали и слали. Все моложе 16 лет». (8)
 У кв╕тн╕ того ж року М. Горький побував на Соловках, щоб безпосередньо ознайомитись з умовами життя ув’язнених. Зв╕сно, що до його при╖зду НКВС╕вц╕ постаралися зробити все, щоб перетворити Соловки у ф╕л╕ал «раю» на земл╕. В╕дв╕дав письменник ╕ дитячу колон╕ю. Там в╕дбулась незапланована розмова. Знову циту╓мо
Солжен╕цина:
 «...Поехали в детколонию. Как культурно! Каждый на отдельном топчане, на матрасе. Все жмутся, все довольны. И вдруг 14-лет-ний мальчишка сказал: «Слушай, Горький! Все, что ты видишь, - это неправда.
А хочешь правду узнать? Рассказать? Да, кивнул писатель. Да, он хочет знать правду... И велено было всем - и детям, и даже сопровождающим гепеушникам выйти. И мальчик полтора часа все рассказывал долговязому старику. Горький вышел из барака, заливаясь слезами...» (9)
 23 кв╕тня 1929 року Горький по╖хав з Соловк╕в. Лише в╕дчалив його пароплав, як хлопчика - см╕ливого сп╕вбес╕дника письменника - розстр╕ляли. Ми нав╕ть ╕мен╕ його не зна╓мо.
 
«ДИТЯЧИЙ САДОК» ВОЖДЯ ВС╤Х НАРОД╤В

 П╕снею про Стал╕на почина╓м день,
 Кращих ми не зна╓мо на земл╕ п╕сень -
як молитву, сп╕вали д╕ти у дитячих садках, школах, п╕онерських таборах...
 Зак╕нчувалось друге десятил╕ття радянсько╖ влади. Гадалось, що вже тепер, коли в основному були знищен╕ вс╕ ворож╕ класи, призупинить св╕й б╕г невблаганне «червоне колесо», принаймн╕ об╕йде насильницька смерть д╕тей, адже ╖х прямо╖ вини н╕ в чому не було. Але де там! Червонозоряна Лам╕я вимагала все нових ╕ нових жертв, адже з кожним кроком до «св╕тлого майбутнього» класова боротьба, як твердив Стал╕н, ставатиме все гостр╕шою. А це все нов╕ й нов╕ жертви...
 Якщо в 20-х роках Лам╕я пожирала д╕тей хаотично, безсистемно, керуючись не «законом», а «революц╕йним чуттям», то в 30-х роках цю «процедуру» було п╕днято на к╕лька щабл╕в вище, в╕дпов╕дним чином в╕дрегульованою в юридичному план╕. Але в╕д цього д╕тям не ставало легше, скор╕ше, навпаки.
 ╤ на цей раз св╕дчить Роберт Конквест.
У розд╕л╕ четвертому його книги «Великий терор» чита╓мо: «Ще страх╕тлив╕шою, але такою ж важливою для загальних план╕в Стал╕на, була постанова в╕д 7 кв╕тня 1935 року, зг╕дно з якою вс╕ р╕зновиди покарань, у тому числ╕ ╕ смертн╕ вироки, поширювались ╕ на д╕тей, що досягли дванадцятир╕чного в╕ку». (10)
 Кв╕тнев╕й постанов╕ ЦК ВКП(б) передувала низка под╕й. Скориставшись публ╕кац╕╓ю доктора ╕сторичних наук, професора Анатол╕я Давидюка, хоч конспективно розпов╕мо про них. Вони надто яскраво характеризують ту епоху. (11)
 Читаючи газету «Рабочая Москва» за 5 березня 1935 року, Ворошилов звернув увагу на публ╕кац╕ю про дитячу безпритульн╕сть ╕ правопорушення у столиц╕, що набули тод╕ масового характеру. Матер╕ал не лише зац╕кавив маршала, але ╕ викликав обурення. З цього приводу в╕н 19 березня над╕слав на ╕м’я Стал╕на, Молотова та Кагановича листа. Суть листа зводилась до того, що прац╕вники судових орган╕в ╕ НКВС проявляють «благодушное отношение к этим фактам». Дал╕ автор листа пропону╓ НКВС негайно ╕золювати безпритульних у в╕дпов╕дних закладах. Лист зак╕нчувався питанням: «Я не понимаю, почему этих мерзавцев не расстрелять?»
(Зак╕нчення в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4791

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков