Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 11.05.2007
ВИТОКИ ПОД╤Й В ЕСТОН╤╥

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть
ПРОКРЕМЛ╤ВСЬК╤ молод╕жн╕ рухи «Наш╕», «М╕сцев╕», «Молода гвард╕я» та «Рос╕я молода» зак╕нчили тижневий м╕тинг б╕ля будинку
естонського посольства в Москв╕ у зв’язку з тим, що посол Естон╕╖ у РФ Марина Кальюранд вилет╕ла на батьк╕вщину у двотижневу в╕дпустку. Але пооб╕цяли продовжити сво╖ акц╕╖, пов╕домля╓ власний кореспондент УКР╤НФОРМУ. Зокрема, рух «Наш╕» розпочина╓ зб╕р п╕дпис╕в ╕ документ╕в за перенесення будинку посольства Естон╕╖ в один ╕з в╕ддалених спальних район╕в Москви ╕ продовжуватиме вимагати вибачень в╕д Талл╕нна у зв’язку з перенесенням пам’ятника Во╖нов╕-Визволителю.
 Як пов╕домляв УКР╤НФОРМ, акц╕╖ вищезгаданих орган╕зац╕й призвели до припинення роботи консульства Естон╕╖, яке в╕дмовилось видавати в╕зи до того часу, поки не буде забезпечена безпека його сп╕вроб╕тник╕в. Кр╕м того, МЗС Естон╕╖ евакуював член╕в с╕мей сво╖х дипломат╕в з Москви у Талл╕нн. Пересуванню ж по м╕сту посла Естон╕╖ Марини Кальюранд пост╕йно перешкоджали актив╕сти молод╕жних орган╕зац╕й.
 ╢вропейський Союз ╕ НАТО у зв’язку ситуац╕╓ю навколо посольства закликали рос╕йську владу дотримуватись сво╖х зобов’язань в рамках В╕денсько╖ конвенц╕╖ про дипломатичн╕ в╕дносини.
 Оф╕ц╕йна церемон╕я в╕дкриття пам’ятника радянським во╖нам у Талл╕нн╕ на новому м╕сц╕ - В╕йськовому кладовищ╕, де, кр╕м радянських во╖н╕в, похован╕ також британськ╕, н╕мецьк╕ ╕ естонськ╕ в╕йськов╕, в╕дбулася 8 травня, коли ╢вропа святкувала День визволення в╕д фашизму...
 
 * * *
ВИТОКИ ПОД╤Й В ЕСТОН╤╥

 Витяги з монограф╕╖: Анатол╕й Русначенко. «Народ збурений: Нац╕онально-визвольний рух в Укра╖н╕ й нац╕ональн╕ рухи опору в Б╕лорус╕╖, Литв╕, Латв╕╖, Естон╕╖ у 1940 – 50-х роках. – К.: Ун╕в. вид-во «Пульсари», 2003. –С. 483 – 497.

 ...З П╤ДПИСАННЯМ пакту Молотова – Р╕ббентропа доля прибалт╕йських держав, зокрема й Естон╕╖, була визначена в╕дпов╕дно до секретних додатк╕в до протокол╕в. Вона потрапля╓ до зони впливу СРСР.
 На п╕дстав╕ пакту про вза╓модопомогу м╕ж СРСР ╕ Естон╕╓ю, з 18 жовтня 1939 р. в Естон╕╖ було розм╕щено 25 тис. в╕йська Червоно╖ арм╕╖ (естонська арм╕я нал╕чувала 11 тис. ос╕б). СРСР використав в╕йськов╕ бази ц╕╓╖ кра╖ни й у в╕йн╕ з Ф╕нлянд╕╓ю, хоч Естон╕я залишалась у ц╕й в╕йн╕ нейтральною кра╖ною. 17 червня 1940 р. в Нарв╕ представники естонського уряду п╕дписали ультиматум, висунутий СРСР. Вести якусь боротьбу на самот╕, коли у п╕дтримц╕ в╕дмовила Н╕меччина, змоги не було. Гадали так: якщо ╕снування нац╕╖ буде збережено, то в майбутньому вона, можливо, матиме ╕ кращ╕ шанси.
 21 червня Червона арм╕я перетина╓ естонський кордон. У цей день, по сут╕, в╕дбувся державний переворот за ╖╖ п╕дтримки. На той час компарт╕я Естон╕╖, на яку стала спиратись нова влада, нарахову-вала 133 особи. …Арешти член╕в уряду, верх╕вки арм╕╖ ╕ президента кра╖ни К. П’ято з наступним вивезенням до Рос╕╖ в╕дбулися негайно. 6 серпня 1940 року — Естон╕я формально (юридично) ста╓ республ╕кою в склад╕ СРСР.
 Посилення радян╕зац╕╖ краю су-проводжувалось репрес╕ями ╕ терором. Заарештовували вс╕х пол╕-цейських, оф╕цер╕в розв╕дки, учасник╕в в╕йни за незалежн╕сть 1918 – 1920 рр., член╕в сп╕лки самозахисту, вищих урядових чиновник╕в, п╕дпри╓мц╕в, колишн╕х рос╕йських б╕лих оф╕цер╕в. Число заарештованих зростало щом╕сяця. Т╕льки за 1940 р. воно досягло 1.046 ос╕б. Наприк╕нц╕ того ж року почалися групов╕ страти…
 Частина населення, яка боялась репрес╕й з боку влади, рятуючись в╕д них, п╕шла до л╕су. Так стали утворюватись перш╕ загони «Л╕сових брат╕в». Ут╕м, це не допомогло населенню ц╕╓╖ республ╕ки, як ╕ вс╕╓╖ Прибалтики, уникнути масових виселень. Перед початком в╕йни СРСР з Н╕меччиною з Естон╕╖ було депортовано 7.766 ос╕б, у т. ч. 3.175 заарештовано ╕ 3.722 виселено на сх╕д. В╕дбувались арешти ╕ заслання активних член╕в нац╕ональних парт╕й, орган╕зац╕й, пол╕цейських, пом╕щик╕в, чиновник╕в державного апарату, оф╕цер╕в арм╕╖, як╕ п╕дозрювалися в нелояльност╕ до режиму. Зрозум╕ло, що така акц╕я надовго запам’яталась народу ╕ породила в╕дпов╕дне ставлення до ново╖ влади.
 З початком в╕йни м╕ж СРСР ╕ г╕тлер╕вською Н╕меччиною протистояння влади ╕ народу ще б╕льше загострилось (тод╕ ж 30 тис. естонц╕в було моб╕л╕зовано до Червоно╖ арм╕╖ ╕ в Рос╕╖). В Естон╕╖ тривали запекл╕ бо╖ м╕ж двома су-противними арм╕ями. Для вт╕лення в життя тактики «випалено╖ земл╕» в липн╕ створювались винищувальн╕ батальйони. До складу ╖х було моб╕л╕зовано актив╕ст╕в р╕зних структур, роб╕тник╕в ╕ призовник╕в. Було створено 13 таких батальйо-н╕в. Вони прославилися жорстокими репрес╕ями ╕ облавами проти населення, п╕д час яких загинуло 2 тис. ос╕б. При в╕дступ╕ Червоно╖ арм╕╖ в м╕стах Тарту, В╕льянд╕ та ╕н. було виявлено масов╕ поховання з╕ сл╕дами жорстоких тортур.
 Противагою цим батальйонам можна вважати загони «Л╕сових брат╕в». (К╕льк╕сть вт╕кач╕в у л╕си значно зросла п╕сля червневих депортац╕й ╕ арешт╕в). Деяк╕ загони «Л╕сових брат╕в» нал╕чували сотн╕ ос╕б, керували ними колишн╕ оф╕-цери естонсько╖ арм╕╖.
 …За р╕зними оц╕нками, на п╕вноч╕ кра╖ни в партизанських загонах тод╕ було до 5 тис. ос╕б. Найб╕льший розташувався на арм╕йськ╕й баз╕ в Каугла. Ц╕ загони втратили понад п╕втисяч╕ убитими ╕ зниклими безв╕сти.
 …Зм╕цнивши свою цив╕льну владу, н╕мц╕ розпустили вс╕ в╕йськов╕ з’╓днання естонц╕в. Заявки на хоч би куцу незалежн╕сть було в╕дкинуто. Естон╕я стала одним з район╕в рейхском╕сар╕ату «Остланд», до якого входили ще Латв╕я, Литва й Б╕лорус╕я. Вт╕м, у кожн╕й з цих кра╖н д╕яло обмежене м╕сцеве мар╕-онеткове представництво, ц╕лком залежне в╕д н╕мецько╖ влади. Н╕мц╕ розглядали Естон╕ю як завойовану в СРСР територ╕ю, а не як колишн╓ державне утворення.
 Чи могла Естон╕я опиратись н╕мецьк╕й окупац╕╖? На думку переважно╖ б╕льшост╕ населення й ╕сторик╕в естонсько╖ д╕аспори, п╕дн╕мати тод╕ повстання проти н╕мц╕в було б самогубством, ос-к╕льки т╕льки сили вермахту стояли на завад╕ поверненню червоного терору Рос╕╖. Про справжн╕ нам╕ри н╕мц╕в — виселити до половини вс╕х естонц╕в за меж╕ Естон╕╖ – тод╕ н╕хто не знав…
 Виконуючий обов`язки президента Ю. Улуотсо 18 вересня 1944 р. признача╓ уряд кра╖ни у к╕лькост╕ 10 ос╕б (…) на чол╕ з Отто Тиифом… Уряд залиша╓ Талл╕нн, намагаючись евакуюватися до Швец╕╖, але з того н╕чого не виходить. Б╕льш╕сть його член╕в потрапля╓ до рук НКВД. 22 вересня 1944 р. радянськ╕ танки були вже в столиц╕.
 Доля член╕в цього уряду — як ╕ член╕в Нац╕онального ком╕тету Естонсько╖ республ╕ки, була сумна. Вс╕х, хто не вт╕к за кордон, було заарештовано й засуджено «Особым совещанием при НКВД СССР» . Наск╕льки я знаю, принаймн╕ двох ╕з найв╕дом╕ших арештант╕в — Юхана Рейго, м╕н╕стра внутр╕шньо╖ безпеки в уряд╕, ╕ Яана Мейде, полковника, головкома збройних сил — було засуджено до розстр╕лу (вирок виконано), ╕нших засуджено на терм╕н в╕д 5 до 8 рок╕в. Загалом у справ╕ Ком╕тету було заарештовано 200 ос╕б. …Повернення радянсько╖ влади на землю Естон╕╖ означало початок нового протистояння м╕ж нею ╕ б╕льш╕стю естонц╕в. СРСР вважав ц╕ земл╕ сво╓ю складовою частиною, ╕ з цим, хоч ╕ не явно, велик╕ держави-союзники погоджувалися, зважаючи на його роль у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, згодом — на зрослу в╕йськово-пол╕тичну силу. Естонц╕ ж у переважн╕й б╕льшост╕ вважали цю владу окупац╕йною ╕ так чи ╕накше — активно чи пасивно — ╖й протистояли. Активне протистояння затяглося чи не на 10 рок╕в, а пасивне — на десятил╕ття. Оп╕р був в╕дпов╕ддю на радян╕зац╕ю краю ╕ на терор щодо населення…
 Нова влада почала св╕й другий прих╕д з того, що в 1944 р. до Псковсько╖ област╕ РРФСР в╕д╕йшло 1.135 км територ╕╖ Естон╕╖ з населенням в 40.709 ос╕б, що донин╕ становить предмет суперечок м╕ж Естон╕╓ю й Рос╕╓ю. На естонц╕в це р╕шення справило гн╕тюче враження, тому що нав╕ть кер╕вництво республ╕ки д╕зналось про нього postfaktum. Це дуже багато для тако╖ кра╖ни, адже на 1 с╕чня 1945 р. в Естон╕╖ було заре╓стровано всього 834,5 тис. жител╕в, з них естонц╕в — близько 728 тис. Судячи з цифр, можна говорити про зменшення чи не на 300 тис. естонц╕в у кра╖н╕ ╕ чи не на п╕вм╕льйонне зменшення населення пор╕вняно з 1939 р. Почасти, щоправда, це поясню╓ться моб╕-л╕зац╕╓ю до Червоно╖ арм╕╖ 100 тис. чолов╕к. Вт╕м, за 1945 р. у в╕дд╕лах ЗАГС республ╕ки було заре╓стровано чи не вдв╕ч╕ б╕льше смертей, н╕ж народжень. П╕дстав до зменшення населення, зростання смертност╕ було б╕льш н╕ж достатньо — ╕ вина тут крилась не лише в умовах пово╓нного часу. В╕дпов╕дн╕ органи НКГБ ╕ НКВД проводили широку «зачистку» республ╕ки в╕д чужор╕дних для радянсько╖ влади елемент╕в. До таких належали не лише представники окремих правлячих верств сусп╕льства, члени пол╕тичних парт╕й — тепер до них при╓днались ╕ до 7 тис. колишн╕х член╕в «Омакайсе» (орган╕зац╕╖ самозахисту, що д╕яла за н╕мц╕в), естонц╕, як╕ служили в пол╕ц╕╖, в
т. ч. ╕ н╕мецьк╕й, солдати колишньо╖ н╕мецько╖ арм╕╖ тощо. ╥м не лишалось н╕чого ╕ншого, як ╕ти в л╕с. За р╕зними даними, там знайшли схованку до 70 тис. ос╕б, хоч лише частина з них чинила активний оп╕р режимов╕. ╤люз╕й щодо його природи бути не могло: в╕н був колон╕альний ╕ тотал╕тарний. Ця правляча сила в республ╕ц╕ не лише отримувала накази ззовн╕, але й складалася переважно з прибульц╕в з-поза меж республ╕ки. З трохи б╕льш як 7 тис. член╕в компарт╕╖ Естон╕╖ 52% були рос╕яни, 21% — естонц╕, що при╖хали з Рос╕╖, й лише 27% — кор╕нн╕ естонц╕.
 …╤ндустр╕альний розвиток республ╕ки в пово╓нне п’ятир╕ччя був спрямований на зб╕льшення видобутку сланц╕в, що призвело до зростання чисельност╕ неестонц╕в у кра╖н╕.
 Зрозум╕ло, що колон╕альний характер режиму, репрес╕╖ проти су-сп╕льства, незадоволення активно╖ частини селянства не могли не викликати активного спротиву населення. Влада була чужою для естонц╕в, виглядала недовгов╕чною. Ц╕нн╕сть життя в умовах пост╕йного терору ╕ во╓нно╖ небезпеки значно знизилась. Готовн╕сть боротися зросла.
 Першим виявом опору — активно-пасивного — стала в╕дмова з’явитись на моб╕л╕зац╕ю до Червоно╖ арм╕╖ в 1944 р. ╤з загально╖ к╕лькост╕ заре╓строваних прийшло лише 2,31%, хоч у деяких волостях (Ярвесу, Мя╓, Меримяе) чолов╕че населення демонстративно в╕дмовилось ре╓струватись у в╕йськкомат╕.
 Найвиразн╕шим, звичайно, був збройний спротив радянськ╕й влад╕. …Загальне число учасник╕в збройного п╕дп╕лля досяга╓ (без «пос╕бник╕в» ╕ одинак╕в) …17.240.
 У сучасн╕й Естон╕╖ панування в н╕й СРСР оц╕ню╓ться як окупац╕я. П╕драховано, що, за неповними даними, з 1941 по 1951 рр. з кра╖ни було депортовано 27 961 особу. Загальн╕ втрати в╕д ц╕╓╖ окупац╕╖ в 1940 — 1950 рр., за висновками спец╕ально╖ державно╖ ком╕с╕╖, б╕льш╕, н╕ж втрати естонського народу в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕. Так, т╕льки вбито в результат╕ терору 49.500 естонц╕в – проти 24.100 полеглих у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕.
 Таке сприйняття радянсько╖ влади передавалось ╕з покол╕ння в покол╕ння естонц╕в, що, зрештою, й сприяло в╕дродженню ╖хньо╖ незалежност╕. Учасники руху опору 1940—1950 рр. отримали юридичне визнання як борц╕ за незалежн╕сть сво╓╖ кра╖ни...
Анатол╕й РУСНАЧЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 11.05.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4755

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков