Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2007 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 20.04.2007
МОВН╤ «ПЕРЕКОСИ» - ЯК ФАКТОР ТРИВОГИ
Серг╕й ЛАЩЕНКО.

 Знову Укра╖на ув╕йшла в смугу важких випробувань. Розмах, з яким б╕ло-голуб╕ беруть реванш засв╕дчу╓: до влади рветься потужна сила, яку до того ж п╕дтриму╓ народ. Саме остання обставина змушу╓ ставитись до не╖ серйозно. Зрештою, це було зрозум╕ло ╕ в розпал Помаранчево╖ революц╕╖. Половина Укра╖ни ╖╖ не хот╕ла, не сприймала. Чому? Це вже тема окремо╖ розмови...
 А що робити нам, т╕й Укра╖н╕, яка хоче залишитись укра╖нською? Адже казочки б╕ло-голубих ╕ червоних про захмарне зростання ВВП, про казковий розкв╕т Укра╖ни в ╢ЕП, про щастя жити без НАТО нас мало заспокоюють. Розум╕ю, що далеко не вс╕ рег╕онали, комун╕сти та соц╕ал╕сти ╓ ╕мпер-шов╕н╕стами. Але не маю сумн╕ву, що тепер, за будь-якого розвитку пол╕тично╖ ситуац╕╖, вир╕шувати мовне питання стане важче.
 «Вони» в╕дчули свою силу, ╕ можна плекати лише слабеньку над╕ю на тих представник╕в неукра╖нсько╖ Укра╖ни, як╕ через р╕зн╕ обставини не ╓ патолог╕чними укра╖нофобами. Вони ще роз’╓днан╕ ╕ розпорошен╕, але в ╕нтересах Укра╖ни - вид╕лити ╖х ╕з загально╖ маси, знати по╕менно ╕ шукати ключик до кожного.
 Дехто з них, все-таки, повинен прислухатися до аргумент╕в людей, що представляють Укра╖ну укра╖нську. Характерною особлив╕стю нин╕шньо╖ Укра╖ни ╓ те, що населення живиться м╕фами (в кожному рег╕он╕ вони сво╖), люди в╕рять у них, а це означа╓, що м╕фи можуть бути пол╕тичним фактором.
 На Сход╕ ╓ такий м╕ф: «ось прокинемося ми одного прекрасного ранку, а п╕д в╕кнами стоять натовськ╕ танки з жерлами гармат, направленими на Рос╕ю...»
 Дехто з писак на повному серйоз╕ перекону╓ читач╕в, що Укра╖ну хоче розколоти... Польща. Сх╕дну половину вона в╕ддасть Рос╕╖, а зах╕дну - забере соб╕. ╤ хоч би хто-небудь напружив мозок ╕ спробував замислитись - у який же спос╕б вона хоче це зробити? Он Румун╕я маленький остр╕в Зм╕╖ний не може соб╕ забрати, а тут раптом Укра╖ну до Дн╕пра.
 Тверезомисляча людина бачить все по-╕ншому. Ось, скаж╕мо, в╕рш сумського поета Анатол╕я Гризуна, надрукований нещодавно в «Кримськ╕й св╕тлиц╕»:

 В Укра╖н╕ р╕к Польщ╕,
 а де його почерк?
 Що в╕домо про це вам,
 Джанкой ╕ Судак?
 Укра╖нц╕ й татари
 в рос╕йськ╕м оточенн╕ -
 Забуваються предки
 на стертих сл╕дах...

 Людина з╕ Сходу, але це представник нашо╖ Укра╖ни! Добре, що поки м╕ж нами нема╓ пол╕тичного кордону, ╕ на вс╕х пол╕тичних картах св╕ту ми належимо до одн╕╓╖ держави.
 Але ця «╓дн╕сть» ╓ оманливою. Нещодавно наш читач з Новограда-Волинського, що на Житомирщин╕, Михайло Кот (в╕н же очолю╓ обласне Братство вояк╕в ОУН-УПА) переслав мен╕ м╕сцеву газету «Лесин край». А в н╕й в╕рш Миколи Радькова, шахтаря з ╢нак╕╓вого, що на Донбас╕:

 Пекло, пекло. Тепер все скн╕╓,
 А там - хурделиць метушня...
 Скор╕ш к╕нчався б р╕к Рос╕╖ -
 Молю я Господа щодня.
 Такий в╕н довгий, невблаганний,
 Не вирватись з його лабет,
 Св╕й дикий наступ ч╕нг╕сханний
 Вважа╓ в╕н за рух вперед.

 Як бачимо, «перекоси у нас не в б╕к Польщ╕. Цей в╕рш на Донбас╕ не надрукували б. Тому автор в╕дправив його на Житомирщину ще в жовтн╕ 2003 року. Та х╕ба в╕рш не актуальний зараз? В╕н лише зайвий раз засв╕дчив: под╕л на дв╕ Укра╖ни реально ╕сну╓; добре, що обходиться поки без «етн╕чних чисток» ╕ «укра╖нськ╕» укра╖нц╕ залишаються поки ╕ там, на Сход╕. Та що буде дал╕? Чи не перенесеться рос╕йська практика видавлювання з соц╕уму «хахлов» ╕ на укра╖нськ╕ терени?
 Марудна це справа - шукати дорогу до серця кожного, хто виступа╓ за оф╕ц╕йну двомовн╕сть. ╤ все ж - треба. Бо далеко не вс╕ з тих 200 тисяч одесит╕в, що стали «п╕дписантами», знають - що означатиме оф╕ц╕йна двомовн╕сть для Одеси. Вони сам╕ оц╕нюють сво╓ м╕сто як на 95% рос╕йськомовне. То що, варто лише узаконити державний статус рос╕йсько╖, ╕ в╕дсоток укра╖номовних почне зростати? Хто за справедлив╕сть - задумайтесь над цим.
 У статт╕ «Два языка - один народ» (газета «2000» в╕д 30.09.2005 р.) читач Г. Шекоданов пише: «Во Львове должны учить русский язык с таким же прилежанием, как в Одессе учат украинский». Я ц╕ную компром╕сну позиц╕ю пана Шекоданова. У середин╕ 80-х рок╕в вона виглядала б довол╕ радикальною. Але хочу «вставити» ╕ сво╖ п’ять коп╕йок:
 - А може, виберемо як╕сь ╕нш╕ критер╕╖? Ну, скаж╕мо, щоб на вулицях Одеси кожен четвертий розмовляв укра╖нською, адже саме такий в╕дсоток у Львов╕ рос╕йськомовних? На цей критер╕й ╕ будемо р╕внятися.
 Нехай у Севастопол╕ буде ст╕льки ж укра╖нських шк╕л, ск╕льки у Львов╕ рос╕йських, ╕ щоб на перервах геть ус╕ д╕ти сп╕лкувалися
укра╖нською! Адже у Львов╕ мовний статус рос╕йських шк╕л не «дутий», а справжн╕й. Як цього до-сягти - ╕нша справа. Але поки що я б╕льше уваги звертаю на сам феномен компром╕су. Укра╖на пережива╓ наст╕льки складн╕ часи, що компром╕сн╕сть ста╓ патр╕отичною рисою.
 Процитую ще одного одесита, точн╕ше, мешканця м╕ста Рен╕ Одесько╖ област╕ Володимира Яська:
 «Господи, да когда же все это кончится? 14 лет независимости нам долдонят, что русский язык гибнет, что его нужно спасать. Дошло уже до того, что украинец Мороз предлагает русский сделать вторым государственным. Он что - из пещеры только вылез? Да это же на 100% смерть украинскому!
 Я работаю киоскером, продаю газеты, журналы. Из 200 наименований - только 18 украинских. Из 98 кроссвордов, получаемых для продажи, только 4 украинских! Какие еще нужны комментарии? Какой язык гибнет? За время, что я работаю, наслушался таких ос-корблений в адрес украинского, что иногда просто хочется выйти и дать в морду покупателю...» (Газета «День», 25.02.2005).
 Зауважте, в якому роц╕ все це писалося. У 2005-му, тобто в час максимального п╕днесення Помаранчево╖ революц╕╖! То, може, поборники «мовно╖ р╕вноваги» врахують ╕ такий показник, як публ╕ч-не приниження мови? У Львов╕ образ стосовно рос╕йсько╖ не почу╓ш. У ц╕╓╖ мови ╓ «н╕ша», ╕ н╕хто ╖╖ зв╕дти не вижене.
 Я не певен, що представники «неукра╖нсько╖» Укра╖ни наберуть 300 голос╕в для прийняття нового закону. Але певен: нав╕ть якщо укра╖нська мова залишиться ╓диною державною, сам цей статус ╖╖ не поряту╓. Мову утверджувати треба явочним порядком, як це роблять б╕ло-блакитн╕, захищаючи рос╕йську. Вони ╖╖ захищають незалежно в╕д оф╕ц╕йного статусу. Бо вони ╖╖ люблять ╕ ╓ невтомними популяризаторами.
 На жаль, це саме той випадок, коли населення укра╖нсько╖ Укра╖ни вигляда╓ б╕льш пасивним, нав╕ть «ледачим». Бо вс╕ балачки ведуться лише навколо статусу мови; н╕хто не говорить н╕ про стратег╕ю, н╕ про тактику. Ця пасивн╕сть ╓ спадщиною нашо╖ бездержавност╕. Захисники ╕деал╕в «неукра╖нсько╖» Укра╖ни ╓ ╕ншими: активними, агресивними, та ще й б╕льш ерудованими. Ось цей «перек╕с» ╕ ╓ найстрашн╕шим.
 Тому закликаю вс╕х однодумц╕в згуртуватися, п╕дтягнутися, пост╕йно працювати над собою ╕ навчитися ц╕нувати кожен «багнет» на т╕й в╕йн╕, яку нам ще довго доведеться вести.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2007 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4688

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков