Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2007
ОРГАН╤ЗАЦ╤Я УКРА╥НСЬКИХ НАЦ╤ОНАЛ╤СТ╤В ╤ УКРА╥НСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМ╤Я


ФАХОВИЙ ВИСНОВОК РОБОЧО╥ ГРУПИ ╤СТОРИК╤В ПРИ УРЯДОВ╤Й КОМ╤С╤╥ З ВИВЧЕННЯ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ ОУН ╤ УПА
(Продовження. Поч. у № 8 - 13).

Документац╕я укра╖нських ╕ польських п╕дп╕льних орган╕зац╕й на територ╕ях з нац╕онально неоднор╕дним населенням св╕дчить про те, що ситуац╕я в тилу вермахту стала вкрай напруженою. Як укра╖нське, так ╕ польське населення в╕дчували на соб╕ в повному обсяз╕ акц╕╖ з конф╕скац╕╖ с╕льськогосподарських продукт╕в (так званий контингент) ╕ каральн╕ експедиц╕╖ по селах у випадку несплати контингенту, р╕зного роду примусов╕ роботи, вуличн╕ облави на людей, призначених на роль остарбайтер╕в, голод у зв'язку з в╕дсутн╕стю роботи або через м╕зерну зароб╕тну плату. Кожний в так╕й ситуац╕╖ намагався вижити.
Переважна б╕льш╕сть ╕нтел╕генц╕╖ як укра╖нського, так ╕ польського походження, сп╕впрацювала з окупантами. Серед солтис╕в, в╕йт╕в ╕ бургом╕стр╕в багато було таких, хто працював за завданням сво╖х патр╕отичних орган╕зац╕й: намагався спрямовувати н╕мецьку владу на захист сп╕вв╕тчизник╕в ╕ с╕яти недов╕ру до "чужинц╕в". Не можна недооц╕нювати й рол╕ нацист╕в у розпалюванн╕ вза╓мно╖ ненавист╕ м╕ж укра╖нцями ╕ поляками на територ╕ях з нац╕онально неоднор╕дним населенням. До кожного з народ╕в окупац╕йна адм╕н╕страц╕я застосовувала окрему тактику. Чим б╕льшу загрозу вона в╕дчувала з боку автохтонного населення того чи ╕ншого рег╕ону, тим сувор╕ше до нього ставилася.
В умовах ╕снуючого м╕жнац╕онального напруження в╕дпов╕дальн╕сть за злочинн╕ д╕╖ функц╕онер╕в окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╕╖ перес╕чний укра╖нець або поляк здеб╕льшого покладав не на н╕мецьких окупант╕в, а на нац╕ональну громаду, з яко╖ походили ц╕ функц╕онери. Одна з польських п╕дп╕льних газет дуже точно тод╕ зауважила: "Перес╕чний поляк у Львов╕ спостер╕гав за тим, як "працю╓" укра╖нська пол╕ц╕я, виконуючи н╕мецьк╕ розпорядження, ╕ в ньому зростала ненависть до укра╖нц╕в. Той самий поляк, коли б мешкав у Варшав╕ ╕ бачив, що виробля╓ польська пол╕ц╕я, котру вже н╕хто не називав польською, а лише "гранатовою" (назва походить в╕д кольору мундира"), то навряд чи б в нього з'явилася та сама ненависть до сво╖х сп╕вв╕тчизник╕в, хоча т╕ останн╕ на не╖ ц╕лком заслуговували".
Напруженням у стосунках укра╖нц╕в з поляками, як╕ здеб╕льшого жили на Волин╕ впродовж багатьох покол╕нь, скористалися н╕мецьк╕ окупанти. Коли н╕мц╕ д╕зналися про те, що укра╖нська допом╕жна пол╕ц╕я
виявилася одн╕╓ю з форм консп╕ративно╖ мереж╕ ОУН(Б), вони почали ╖╖ роззброювати. Власне, цим була ╕н╕ц╕йована масова втеча пол╕ца╖в в л╕си, де формувалася УПА. Окупац╕йна адм╕н╕страц╕я зам╕нила вс╕х укра╖нц╕в у допом╕жн╕й пол╕ц╕╖ поляками, що одразу в╕дчуло на соб╕ укра╖нське населення Волин╕. Разом з тим це дало прив╕д крайовому проводу ОУН(Б) на п╕вн╕чно-зах╕дних укра╖нських землях покласти всю в╕дпов╕-дальн╕сть за загострення м╕жнац╕ональних в╕дносин на поляк╕в. У в╕дозв╕-ультиматум╕ до польського населення в╕д 18 травня 1943 р.
Д. Клячк╕вський писав: "У тепер╕шн╕й час наша адм╕н╕страц╕я полишила сво╖ пости, щоб н╕мц╕ не мали доступу до наших с╕л ╕ не могли б нас нищити, як це було дос╕. Ви першими добров╕льно зголосилися зайняти ╖╖ м╕сце ╕ допомага╓те н╕мцям проводити ╖хню бандитську роботу. Зараз ви ╓ сл╕пим знаряддям в н╕мецьких руках, яке спрямоване проти нас. Але пам'ятайте, якщо польська громадськ╕сть не вплине на тих, котр╕ п╕шли в адм╕н╕страц╕ю, пол╕ц╕ю та ╕нш╕ установи з тим, щоб вони ╖х полишили, то гн╕в укра╖нського народу вилл╓ться на тих поляк╕в, як╕ мешкають на укра╖нських землях. Кожне наше спалене село, кожна наша жертва, що будуть з вашо╖ вини, в╕д╕б'ються на вас".
Поляки не п╕шли з н╕мецько╖ служби. Навпаки, вони вс╕лякими шляхами старалися закр╕питися на н╕й. Ця служба була плацдармом, за наявност╕ якого вони змогли б зберегти св╕й вплив у Зах╕дн╕й Укра╖н╕ п╕сля розгрому г╕тлер╕всько╖ Н╕меччини. Була й суто побутова причина. Нам╕ри поляк╕в або укра╖нц╕в знайти у складних во╓нних умовах хоч яку-небудь роботу, у тому числ╕ в окупац╕йних адм╕н╕стративних органах, якщо вона не пов'язувалася з каральними д╕ями проти м╕сцевого населення, св╕дчили т╕льки про прагнення людей вижити ╕ допомогти у цьому сво╖м сп╕вв╕тчизникам.
Напружен╕стю м╕ж поляками та укра╖нцями скористалися й радянськ╕ партизани. Восени 1942 - навесн╕ 1943 рр. в рег╕он╕ з'явилися партизанськ╕ з'╓днання п╕д командуванням С. Ковпака, О. Сабурова, О. Федорова, п╕зн╕ше - диверс╕йно-розв╕дувальний заг╕н полковника НКВС Д. Медвед╓ва. Як вказував уже пок╕йний польський ╕сторик Р. Тожецький, вони моб╕л╕зували в сво╖ загони не менше 5 тис. б╕йц╕в з числа м╕сцевих поляк╕в.
В часи Польсько╖ Народно╖ Республ╕ки будь-яка ╕нформац╕я про траг╕чний польсько-укра╖нський конфл╕кт, що мав м╕сце в 1943 - 1944 рр., не пропускалася цензурою. Т╕льки з к╕нця 80-х рр. з ╕н╕ц╕ативи ветеран╕в 27-╖ Волинсько╖ п╕хотно╖ див╕з╕╖ Арм╕╖ Крайово╖ почалися опитування постраждалого цив╕льного населення. В радянськ╕й ╕стор╕ограф╕╖ волинська трагед╕я 1943 р. теж була забороненою темою. Фундаментальн╕ досл╕дження ц╕╓╖ "б╕ло╖ плями" розгорнулися т╕льки у 1997 р. в рамках робочо╖ групи ╕сторик╕в при Урядов╕й ком╕с╕╖ з проблеми ОУН-УПА.
Волинськ╕ под╕╖ почалися у кв╕тн╕ 1943 р. Частини Першо╖ групи УПА п╕д командуванням Дубового (╤. Литвинчука) 21 - 22 кв╕тня винищили жител╕в польського села ╤ванова Долина Костоп╕льського району Р╕вненсько╖ област╕. У травн╕ ц╕ сам╕ частини зд╕йснили ще ш╕сть акц╕й проти поляк╕в. У зв╕тах вказувалося, що були л╕кв╕дован╕ польськ╕ колон╕╖, як╕ сп╕впрацювали з б╕льшовиками ╕ н╕мцями.
Зв╕ти кер╕вник╕в п╕дрозд╕л╕в УПА перегукуються з╕ зв╕тами командир╕в радянських партизанських загон╕в, як╕ були безпосередн╕ми св╕дками ц╕╓╖ трагед╕╖.
В донесенн╕ секретаря Р╕вненського п╕дп╕льного обкому КП(б)У В. Бегми до УШПР в╕д 11 кв╕тня 1943 р. п╕дкреслювалося: "Нац╕онал╕сти проводять масовий терор проти польського населення. В селах райцентр╕в Степань, Деражне, Рафал╕вка, Клевань бульб╕вц╕ не вбивають, а вир╕зають поголовно старих ╕ малих та ц╕лком спалюють польськ╕ поселення".
Польськ╕ збройн╕ сили у склад╕ н╕мецько╖ допом╕жно╖ пол╕ц╕╖ на ц╕й територ╕╖ були явно слабш╕, н╕ж частини УПА, як╕ д╕яли синхронно з силами самооборони укра╖нських с╕л. Але й вони не сид╕ли склавши руки. В рад╕ограмах з радянських партизанських загон╕в, що надходили до ЦК КП(б)У, спов╕щалося, що у травн╕-червн╕ 1943 р. польська допом╕жна пол╕ц╕я сп╕льно з н╕мцями знищила майже чверть укра╖нського населення Людвипольського району на Р╕вненщин╕, включаючи людей похилого в╕ку, ж╕нок ╕ д╕тей.
У липн╕ 1943 р. у в╕дозвах ОУН(Б) до польського населення перед кожним польським селом була поставлена вимога, щоб його мешканц╕ "за 48 годин вибралися за Буг або Сян - ╕накше смерть!". Польське п╕дп╕лля видало наказ: "Сид╕ти на м╕сц╕, бо Польща втратить Волинь". 11 липня в╕дбулися скоординован╕ напади загон╕в ОУН(Б), одночасно на 167 польських поселень.
У масових винищувальних акц╕ях брали участь цив╕льн╕ з косами ╕ сокирами. Викликана в╕йною брутал╕зац╕я населення накладалася на побутову ворож╕сть, одв╕чн╕ суперечки за межу.
Ск╕льки б сьогодн╕ окрем╕ досл╕дники не говорили про втручання н╕мц╕в або радянських партизан╕в в польсько-укра╖нську ворожнечу, намагаючись ╕нколи нав╕ть ц╕лковито на них перекласти в╕дпов╕дальн╕сть за м╕жнац╕ональний конфл╕кт в роки в╕йни, сл╕д стверджувати, що не вони все-таки в╕д╕грали в конфл╕кт╕ ключову роль. Криваве протистояння було детерм╕новане польським ╕ укра╖нським шов╕н╕змом, обоп╕льним екстрем╕змом, що знец╕нював людське життя, виправдовуючи все патр╕отичними гаслами. ╤ тут не може бути виправдання жодн╕й сторон╕.
У радянських документах в╕дпов╕дальн╕сть за волинську трагед╕ю покладалася на "бульб╕вц╕в", а у спогадах пол╕тичних противник╕в ОУН(Б) - на "рубан╕вц╕в", тобто прихильник╕в "урядуючого" пров╕дника М. Лебедя (Максима Рубана). В матер╕алах Делегатури польського уряду за 1943 р., коли йшлося про антипольськ╕ акц╕╖ на Волин╕, ф╕гурувала, як правило, не ОУН(Б) ╕ нав╕ть не УПА, а "волинська ОУН". За ц╕╓ю назвою сто╖ть пров╕дник ОУН(Б) на Волин╕ ╕ командувач УПА Д. Клячк╕вський. Саме цей видатний д╕яч укра╖нського повстанського руху доклав тод╕ найб╕льше зусиль до орган╕зац╕╖ не т╕льки антин╕мецько╖ ╕ антирадянсько╖, але й антипольсько╖ боротьби.
Вчен╕ д╕аспори теж вважали, що в ╕стор╕╖ ОУН(Б) ╕ УПА волинська трагед╕я - це важка темна пляма, ╖╖ не можна було ан╕ виправдати, ан╕ пояснити. Разом з тим не можна було й звинуватити Д. Клячк╕вського, не звинувачуючи при цьому весь укра╖нський повстанський рух. Цю трагед╕ю можна було лише замовчати. Мабуть, не випадково в "Енциклопед╕╖ укра╖нознавства", де подаються коротк╕ б╕ограф╕╖ д╕яч╕в нав╕ть зовс╕м невеликого масштабу, не знайшлося м╕сця для Д. Клячк╕вського (Клима Савура). Мабуть, не випадково цей неперес╕чний д╕яч у листопад╕ 1943 р. п╕д пристойним ╕ переконливим приводом був позбавлений посади головнокомандувача УПА. В укра╖нському повстанському рус╕ пол╕тичне ╕ в╕йськове л╕дерство зосередилося в руках Романа Шухевича (Тараса Чупринки).
Восени 1943 р. по вс╕й територ╕╖ Генерального губернаторства, за винятком дистрикту "Галичина", почалися винищувальн╕ д╕╖ польського п╕дп╕лля, спрямован╕ проти н╕мецьких колон╕ст╕в ╕ укра╖нц╕в. Вони були ╕н╕ц╕йован╕ наказом головного коменданта Арм╕╖ Крайово╖ генерала Т. Коморовського (псевдон╕м - Бур) в╕д 4 серпня 1943 р. про початок за-гально╖ "в╕дплатно╖ акц╕╖" за участь укра╖нц╕в у н╕мецьких пациф╕кац╕ях. На територ╕╖ Хрубешувського ╕ Томаш╕вського пов╕т╕в було спалено до червня 1944 р. близько п╕втори сотн╕ укра╖нських с╕л, в яких мешкало до 15 тис. ос╕б.
В основ╕ укра╖нсько-польського конфл╕кту во╓нного часу кор╕нився один чинник - земля. ╤ ця боротьба нер╕дко набувала кривавого характеру тому, що йшлося не про визначення державно╖ приналежност╕ рег╕ону, а про користування конкретною д╕лянкою земл╕, яка годувала.
У кожного з мешканц╕в Волин╕ була своя правда: у тих, хто тут жив завжди, у тих, чи╖ предки прийшли з Польщ╕ у XVI ст., ╕ нав╕ть у тих, кому Польська держава за безперечн╕ заслуги дала д╕лянку земл╕, щоб п╕дтримати ╕ розвинути "польськ╕сть крес╕в". Соц╕альн╕ фактори конфл╕кту були не менш вибуховими, н╕ж рел╕г╕йн╕ ╕ нац╕ональн╕. Але не сл╕д забувати, що соц╕-альна напружен╕сть штучно створювалася в╕дпов╕дною нац╕ональною пол╕тикою вс╕х уряд╕в Друго╖ Реч╕посполито╖. Не сл╕д забувати також, що пересл╕дування укра╖нц╕в за рел╕г╕йною ознакою на "сх╕дних кресах" зд╕йснювалися не т╕льки екстрем╕стськими елементами, а й м╕сцевою адм╕н╕страц╕╓ю при безд╕яльност╕ або й потуранн╕ центрального уряду дово╓нно╖ Польщ╕.
У кв╕тн╕ 2002 р. авторитетний польський журнал "Вензь" (Wigz, 2002, № 4 (522), S.23) влаштував "круглий ст╕л", присвячений польсько-укра╖нським в╕дносинам п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Журнал╕ст А. Талага у сво╓му виступ╕ п╕дкреслив: "П╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни д╕йшло, безсумн╕вно, до в╕йни двох народних стих╕й, представлених р╕зними силами. На польськ╕й сторон╕ це була "п╕дземна" арм╕я - АК, на укра╖нськ╕й - л╕сова УПА. В рамках ц╕╓╖ в╕йни двох стих╕й кожна сторона чинила в╕йськов╕ злочини. Чинила ╖х АК на Хрубешувщин╕, чинила ╖х ОУН обох фракц╕й - бандер╕всько╖ ╕ мельник╕всько╖, чинила ╖х див╕з╕я СС "Галичина", не кажучи вже про польську ╕ укра╖нську пол╕ц╕╖, як╕ служили н╕мцям. Зда╓ться мен╕, що на Волин╕, в рамках ц╕╓╖ в╕йни двох етнос╕в, д╕йшло до народовбивства, в╕дпов╕дальн╕сть за яке несе бандер╕вська ОУН. Навпаки, в ╕нших випадках особливо на Хрубешувщин╕, це була звичайна в╕йна двох партизанських арм╕й, п╕д час яко╖ обидв╕ сторони чинили вбивства".
Цитата наводиться, щоб про╕люструвати перех╕д у невеликому за обсягом текст╕ в╕д суто наукового, тобто тверезого ╕ зваженого п╕дходу в оц╕нц╕ загальнов╕домих факт╕в до п╕дходу, який ╜рунту╓ться на емоц╕ях.
В анал╕з╕ укра╖нсько-польського протистояння ми прид╕лили особливу увагу волинськ╕й трагед╕╖, тому що вона п╕сля багатьох десятил╕ть замовчування тепер знаходиться в центр╕ уваги як польських досл╕дник╕в, так ╕ м╕жнародно╖ громадськост╕.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4654

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков