Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2007
ОДВ╤ЧНЕ, СЬОГОДЕННЕ


Василь Дергач. Тепло ╕ холод. Роман-сага в шести книгах. - Черкаси: "В╕длуння - Плюс", 2002 - 2006

Василь Дергач належить до тих письменник╕в, як╕ прийшли в л╕тературу не в╕д книжок, а в╕д земл╕, ╕ якому не треба було шукати сюжети у творчих в╕дрядженнях. Вир╕с у донецькому сел╕, працював у кол-госп╕, на шахтах Донецька та Мак╕╖вки, а здобувши фах енергетика, довгий час очолював Ватут╕нську теплоелектроцентраль на Черкащин╕. Тож п╕знав ╕ с╕льське босоноге дитинство, ╕ м╕стечков╕ вулиц╕ з ╖хньою сво╓р╕дною аурою. Ще рок╕в з п'ятнадцять тому писав лише поез╕╖, видав к╕лька зб╕рок ╕ двотомник "Святе ╕ гр╕шне". Пот╕м були драматичн╕ поеми, самобутн╕ й емоц╕йно наснажен╕ (одна з них "Метеор над св╕том", поставлена у Франц╕╖), а дал╕ й художня проза, от╕╓ю вершиною яко╖ став роман-сага "Тепло ╕ холод".
На першому план╕ роману - осмислення й оц╕нка под╕й ╕ людей з р╕зних в╕дстаней часу головним геро╓м Тимоф╕╓м Деригра╓м, сином репресованого, який нер╕дко говорить немовби й в╕д ╕мен╕ автора. Насправд╕ так воно ╕ ╓: батько Василя Дергача так само розстр╕ляний як "ворог народу". Та найважлив╕ше те, що автор не повча╓, не пропов╕ду╓ гасла та моральн╕ засади, а прагне побачити людину, спробувати ╖╖ п╕знати або ж допомогти читачев╕ ╖╖ п╕знати у вир╕ давно минулих чи сьогоденних в Укра╖н╕ под╕й. Йому вдалося-таки (як не ц╕лком, то значною м╕рою) художньо досл╕дити ╕ походження презирства трудового укра╖нця до вс╕ляких перевертн╕в та запроданц╕в, кар'╓рист╕в ╕ хапуг. Недарма б╕льш н╕ж промовисте кредо Дериграя, мудрого кер╕вника ╕ поета (безперечна автоб╕ограф╕чн╕сть!): "Важливо не те, хто ти, людино, а яка, ск╕льки в тоб╕ добра чи зла, малост╕ чи велич╕, що ти в св╕т несеш ╕ який моральний набуток полиша╓ш у цьому складному ╕ не менш тривожному св╕т╕?"
Щоденн╕ клопоти кер╕вника електростанц╕╖ Дериграя, напружен╕ в╕дносини м╕ж прац╕вниками цех╕в ╕ лише зустр╕ч╕ з друзями юност╕ та захоплення поез╕╓ю гр╕ють душу.
Його пост╕йно термосять за репресованого батька - типова картина тих час╕в. Стара компарт╕йна ел╕та, перефарбувавшись, знову перес╕ла в номенклатурн╕ кр╕сла, усунула таки Тимоф╕я з посади директора, погрожу╓ йому ф╕зичною розправою. Точн╕с╕нько, як д╕ялось у нас недавно, вже в дн╕ незалежност╕. Допомагають можновладцям ще й заздр╕сники - кар'╓ристи типу Анатол╕я Бубанського, В╕лена Степового. В останн╕й, шост╕й книз╕ роману "В штормах в╕дродження" правдиво опов╕да╓ться, як могутн╕ша╓ народний рух за молоду державу Укра╖ну. Приречен╕ самою ╕стор╕╓ю, "фарбован╕ лиси" та ╖хн╕ натхненники, об'╓днавшись в ол╕гарх╕чн╕ клани, цупко тримаються за владу, ошукують чесних людей. Хтозна, хто буде переможцем, а хто черговою жертвою ╤стор╕╖. В одв╕чному конфл╕кт╕ доброго ╕ злого ╕де боротьба нов╕тнього з в╕дживаючим, тепла з холодом.
╢дина вада цього неперес╕чного роману (та й чи вада?) - його традиц╕йн╕сть. Хоча у пошуках нових форм вираження автор звернувся до забутого давньо╕рландського еп╕чного жанру - саги (сказання), тим самим надавши ╕ цьому жанров╕, ╕ романн╕й опов╕д╕ новизни.
Роман писався небайдужою рукою, чесним та добрим оком автор подивився на сьогочасн╕ проблеми, художньо досл╕див причини ╕ насл╕дки наших злет╕в ╕ пад╕нь, д╕йшовши висновку: лише той ма╓ право на високе звання укра╖нця, хто, в╕дкинувши компром╕си з сов╕стю, одважу╓ться на двоб╕й з╕ злом, у як╕ б пристойн╕ шати воно не рядилось. На двоб╕й в ╕м'я не декоративного, а сущого в╕дродження. Це станеться - в╕дпов╕мо в╕ршем Тимоф╕я Дериграя з╕ стор╕нок третьо╖ книги роману "На бистрин╕", - коли згинуть тирани ╕ прозр╕ють заблудл╕:

╤стор╕я з кат╕в зн╕ма╓ грим,
Але, на жаль, ще ╓ ягнята - жертви.
Вони, раби в полон╕ боязк╕м,
Не покидають лев╕в нав╕ть мертвих.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
член Нац╕онально╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4616

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков