Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2007 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2007
МОРЕ ПАХНЕ КАВУНОМ...
Леон╕д ╤САЧЕНКО.


Я забув, коли був б╕ля моря. Я зовс╕м забув, якими звуками воно наповнене ╕ якими запахами. Як з в╕ком казки втрачають блиск чар╕вно╖ лампи, так ╕ море ста╓ нам раптом лише бурхливою водою, в як╕й багато сол╕ ╕ медуз. Ну, море. Ну, гарно. Але воно далеко, а Дн╕про - поруч, ╕ Десна ╕з соснами на берез╕, з заплавами, з к╕лограмовими щуками та б╕лими ╕з них котлетами, посмаженими тут-таки, на п╕щан╕й кос╕, на ватр╕ з хмизу.
В мо╓му календар╕ городника залишалось к╕лька нев╕д╕рваних аркуш╕в серпня. Вже не такими спекотними були ноч╕, вже в прив╕дкрите в╕кно за мо╓ю кров'ю майже перестали л╕тати несамовит╕ м╕ськ╕ комар╕, як хто зна з яко╖ причини приснилося якось море. Воно н╕коли мен╕ не снилося.
Я нав╕ть прокинувся в╕д того яскравого видива, ╕ вже не м╕г до ранку заснути.
Я десь чув, що нав╕ть якщо не можна, не виходить чи не склада╓ться, але дуже хочеться, то треба. Я з╕брався менше, ан╕ж за п╕вдня. Я не мав грошей на нов╕ окуляри в╕д сонця й модн╕ш╕ плавки, але, не гаючи й мит╕, рушив до мису Тарханкут.

Т╤ТКА ВАЛЯ

Той ст╕л п╕д вербою як стояв десять рок╕в тому, так ╕ дос╕ сто╖ть. Нав╕ть не спод╕вався, що м╕й необумовлений, а значить, нетактовний в╕зит зробить його святковим. ╤ ки╖вський торт, ╕ "Житомирська на бруньках", ╕ т╕тчин╕ велетенськ╕ жовт╕ пом╕дори, ╕ дядькова самогонка лягли на душу щирою рад╕стю та при╓мними спогадами. По всьому - ще й до моря вноч╕ купатися. ╤ якесь чи то маг╕чне, чи то в╕д самонав╕ювання розум╕ння й усв╕домлення, що воно мен╕ приснилося не просто так. Може, не я, може, море за мною скучило? Та й т╕тка, чарконувши "Житомирсько╖", не стрималась: "Забув про нас! Загордився".
Вони тут, в Чорноморському, переселенц╕ з 1957 року. При╖хали з Бердичева, по сут╕, на голий, випалений степ. А сьогодн╕ нема де плюнути, жодного в╕льного клаптя земл╕. Повертаються татари, прикупляють сонячно╖ земл╕ рос╕яни. Т╕тка Валя розказу╓, що кримськ╕ татари надзвичайно дружний ╕ працьовитий народ.
- Татари летять сюди, як птахи з вир╕ю. Ну, ╕, зв╕сно, мають право, бо це ╖хня земля. ╤ наша. ╤ рос╕яни нехай тут живуть, але вс╕ п╕д одним, укра╖нським прапором, - як трохи захмел╕лий, але непохитний ╕ акцентований пол╕тик розм╕ркову╓ т╕тка. - А татари повертаються нав╕ть т╕, котр╕ й повертатися не хочуть. ╥хн╕ зверхники знають вс╕х сво╖х, куди б кого доля не закинула. Подейкують таке. Знайдуть с╕м'ю аж в Казахстан╕ десь.
Т╕ там обжилися, влаштувались, д╕ти прилаштован╕.
А ╖м: збирайтесь. Т╕ - рип-рип, шукають куди сховатись, а брати по кров╕ уже з квитками на всю родину, ╕ в Крим. ╤ншого шляху нема. Або маленький народ монол╕тний, скутий невидимими ланцями, або його розв╕╓ рукотворним в╕тром.
Рок╕в с╕м тому за городом т╕тки Вал╕ поселився старий татарин з купою д╕тей. Абсолютно н╕яких порух╕в до вза╓мин. Вона йому "здрас-т╓", а в╕н в╕двернеться ╕ в небо дивиться. Розв╕в к╕з. Десятк╕в зо три. ╤ щодня т╕ кози у т╕тки в город╕. Що зелене - те й гризуть. Дядько Як╕в, т╕тчин чолов╕к, п╕шов до татарина. Каже йому: в мене теж ╓ кози, то мен╕ сво╖х до твого городу пустити чи будемо ╖х прив`язувати? Татарин дивиться з-п╕д лоба ╕ мовчить. А наступного дня татарськ╕ кози знову в укра╖нському город╕. Ходив дядько Як╕в у селищну раду. Та облиште ви нас, кажуть, з вашими козами.
Було одного разу, що в дядька п╕на на губи найшла ╕ оч╕ зробились червоними. Схопився дядько за рушницю, але т╕тка вчасно на т╕й рушниц╕ повисла, то так ╕ не ясно, куди хот╕в дядько стр╕ляти - по козах чи куди? Та й слава Богу.
Але, напевно, сам Всевишн╕й втрутився. Якось спе-котного дня у татарина раптом спалахнула копиця с╕на. ╥хн╕ д╕ти, виявля╓ться, теж ╕з с╕рниками бавляться. Старих не було. Дядько Як╕в зателефонував до пожежник╕в. Поки т╕ прокинулись, поки повмивались, дядько п╕впожеж╕ сам загасив, не дав ╖й розгор╕тися.
Увечер╕ татарин ╕з татаркою прийшли до т╕тки Вал╕. З пир╕жками та ╕нжиром. Укл╕нно дякували. Запрошували в гост╕. Поприв`язували к╕з. Ну, ╕ вза╓мини п╕сля того стали схожими на сус╕дськ╕.
З часом почали ходити одн╕ до одних на об╕йстя. Подружилися. Пили по 50 грам╕в, душевно розмовляли. В одн╕й з таких невимушених бес╕д захмел╕лий татарин висловлював уголос н╕би якусь власну неминуч╕сть:
- Ви мн╓ оч╓нь нрав╕т╓сь. Я вас даже оч╓нь люблю. Но когда пр╕дьот вр╓мя ╕ мн╓ пр╕кажут р╓з╕ть, я должен р╓з╕ть. Плакать ╕ р╓з╕ть...
- Татари повертаються, - розм╕ркову╓ дал╕ т╕тка. - У них по 5 - 10 д╕тей. Скоро вони в╕дчують силу ╕ почнуть д╕яти. До укра╖нц╕в ставляться добре. Поки що. Поки, як вони кажуть, живуть в Укра╖н╕. Недолюблюють рос╕ян. ╥хня б воля - вони вже б ╖х гнали у б╕к Дону. А ми, укра╖нц╕, з такою, як ╓, пол╕тикою сам╕ будемо змушен╕ зв╕дси п╕ти. Вони хочуть створити тут свою республ╕ку. ╥м турки вже помагають. ╤ колись вони ╖╖ створять. Ось побачите...
- Слухай, Ванго, не лякай нас, - втруча╓ться дядько. - Ти така Ванга, як я М╕чур╕н. Понавигадувала страшних мультик╕в ╕ носишся з ними, як той, з писаною торбою.

ЛОХ СР╤БНИЙ

П╕сля ранкових любощ╕в з морем я п╕шов шукати в селищ╕ Чорноморському Укра╖ну. Справдились найг╕рш╕ спод╕вання - я ╖╖ не знайшов. Н╕ на вулицях, н╕ на базар╕, н╕ з-пом╕ж людей, н╕ в ╕нформац╕йному простор╕. На телев╕з╕ю я й не спод╕вався, але щоби жодно╖ укра╖нсько╖ газети! В к╕оску за сто метр╕в в╕д пляжу розговорились з к╕оскеркою.
- Ну, то де ж мен╕ у вас хоча б якусь укра╖нську газетку купити?
- Нема, ╕ не бува╓.
- Х╕ба, окр╕м мене, у вас ╖╖ н╕хто не запиту╓?
- Щодня питають.
- Ну?
- Нам не дають. Я прошу, але не дають.
Якась чи змова, чи м╕стика, чи байдуж╕сть з недолуг╕стю, чи всього того потроху? ╤ така розбира╓ зл╕сть, така безнад╕я точить душу, що коли якийсь перехожий спитав мене про час, я в╕дпов╕в йому: полд╓нь!
А до т╕тки Вал╕ зайшла ╖╖ подружка Рита Захар╕вна. Теж, як ╕ т╕тка Валя, переселенка. 1956 року вт╕кала в╕д гнило╖ картопл╕ з К╕ровсько╖ област╕. Пита╓ мене: "Так ви журнал╕ст?" ╤ не дочекавшись, поки я покивав головою, схвильовано каже:
- Оч╓нь, пон╕ма╓т╓, м╓ня ваша государств╓нная пол╕т╕ка б╓споко╕т. Особ╓нно с етой вашей укра╕н╕заци╓й. Всю ж докум╓нтацию в Криму на укра╕нск╕й поп╓р╓вод╕л╕. А што б╓нд╓ровци во Львов╓ творят!
- А що творять? Я не чув.
- Как же! Он╕ ж нас чуть н╓ уб╕вают. Как ╕ зд╓сь, в Криму, запр╓щают руск╕й язик.
- Ви були у Львов╕ хоча б раз?
- Н╓т.
- А що зна╓те про Степана Бандеру?
- Банд╕т натуральний.
- Це все?
- А што ╓щьо?
- Так вам ╕ в Криму забороняють руск╕й?
- А докум╓нтация на укра╕нском - ето вам што? Поч╓му я должна муч╕тца?
- Ну, давайте подумаймо. А я - чому мушу "муч╕тца"? Я за кордон не ви╖здив. Але чому я тут не можу купити укра╖нську газету, книжку, подивитись телев╕зор, послухати рад╕о. По-сво╓му. Чому тут все мен╕ чуже?
У власн╕й кра╖н╕. ╤ ви вважа╓те - вас утискають? Вам би сюди румуна з буком!
Коли рушала к╕ровська Рита Захар╕вна за ворота т╕тки Вал╕, з╕ мною не прощалась. А я мав якесь дивне в╕дчуття, н╕би сам себе картав, що не стримався. То якесь, напевно, нац╕ональне - вагатись, сумн╕ватись, переживати за чужу комфортн╕сть, про себе дбаючи в останню чергу.
Ск╕льки я наслухався за ц╕ три дн╕, як╕ ╓ лих╕ укра╖нц╕. Ус╕м вони тут заважають.
У т╕тки Вал╕ ось уже двадцять рок╕в посп╕ль в╕дпочива╓ Вал╓нт╕на П╓тровна з Москви. То вона н╕би з╕брала во╓дино настро╖ ╕ руських переселенц╕в, ╕ тисяч курортник╕в, як╕ обс╕дають ╕ облягають щол╕та чорноморськ╕ пляж╕:
- Вот хохли, пон╕ма╓ш, н╓ отдают Крим. Как кл╓щ╕ уцеп╕л╕сь...
У т╕тки Вал╕ п╕д палючим сонцем на город╕, куди вона щодня з п`ято╖ ранку вилива╓ тонни води, росте хм╕ль бердич╕вський, з р╕дно╖ земл╕ завезений. А поруч дерево, котре схоже водночас ╕ на вербу сво╖м листям, ╕ на обл╕пиху через рясн╕ яг╕дки. Я питаю в т╕тки: що то за дерево?
- Це, - каже, - лох с╓р╓бр╕стий.
За ц╕ три дн╕ цей лох там увижа╓ться мен╕ н╕би нашим нац╕ональним деревом. Якнайповн╕ша характеристика нашо╖ етн╕чно╖ присутност╕ в Криму. Г╕рко в╕д того ╕ сумно. Але треба визнавати як воно ╓, аби колись кардинально зм╕нити.

МОРЕ Й ПЛЯЖ

Третього ╕ останнього дня в мо╓му морському експромт╕ я струшую з голови поп╕л, дивлюся на людей, беру з них приклад ╕ намагаюся менше думати, а б╕льше рад╕ти життю. Я широко в╕дкриваю оч╕ то в безмежжя моря, то на пляжний остр╕в. Пляж - н╕би Третьяковська галерея. Н╕чого не приховано у сховищах та запасниках. Виставлено все. ╤ можна все побачити, якщо звичайно вм╕╓ш бачити ╕ не з╕псутий смак. Пляж руха╓ться й завмира╓, спить, ╖сть, р╕же в дурня. ╤ все це назива╓ться в╕дпочивати або ще - оздоровлятися.
Поки за╖ждж╕ оздоровляються, м╕сцев╕ збирають
"капусту". Чолов╕ки ╕ ж╕нки з плетеними кошелями переступають через животи ╕ пуза, голосно волаючи: "Горяч╕╓, сочни╓ ч╓бур╓к╕. Самсушк╕. Сладкая м╓довая пахлава. Сушони╓ морск╕╓ кр╓в╓тк╕. М╕ндальни╓ ор╓шк╕. Мар╕нованни╓ м╕д╕╕. Кара╕мск╕╓ п╕рожк╕. Трубочк╕ "Бал╓р╕нка".
Те звучить вноч╕ у вухах. Не допомагають нав╕ть тампони з вати.
Була, правда, одна ж╕нка. Теж ╕з плетеним кошеликом. Яка зовс╕м не кричала. Лиш ходила соб╕ тихенько. Кошик у не╖ прикритий б╕лосн╕жною вишитою серветкою. До не╖ люди сам╕ сходились. ╤ тод╕, коли гурт б╕ля не╖ збирався, вона лаг╕дно говорила у риму: "Хто рогалики вжива╓ - той прекрасно загора╓" або "Простягайте ваш╕ ручки, п╕дставляйте жменьки, прошу, жуйте рогалики запашненьк╕" або "Рогалики з маком, навались - в кого грош╕ завелись".
Я ╖в рогалик ╕ ж╕нка розказувала мен╕, що вона "Мар╕я Микитовна" з Под╕лля, ╕ теж переселенка 50-х.
- Ну, як вам тут, Мар╕╓ Микит╕вно? Можна жити?
- Та можна. Але за Под╕ллям скучаю.
Увечер╕ море ма╓ вигляд важкого ╕ стомленого, мов убране в кол╕р свинцю. Але запахи навпаки, оживають. Воно пахне н╕би т╕льки-но з╕рваними з грядки ог╕рками, св╕ж╕стю херсонського кавуна ╕ дин╕.
Чисте морське пов╕тря, ворожбитський шеп╕т хвиль у в╕д╕рваних в╕д клопот╕в ╕ спочилих людей розбурхують уяву, руйн╕вним протягом грають ╖м в охочих до забави головах та вс╕х решта, не заповнених м╕зками, частинах т╕ла.
Десь тут колись давно ╕льф╕вський м╕льйонер Олександр ╤ванович Корейко купав серед ноч╕ чар╕вну Зосю. В╕дтод╕ море у в╕дблиску з╕рок не стало менш привабливим. Не перевелися н╕ корейки, н╕ остапи бендери. Вони ростуть в арифметичн╕й прогрес╕╖. ╥х дода╓ться на тому чи тому ╕сторичному злам╕ приблизно за к╕льк╕стю м╕сць в парламент╕. Вони й дал╕ купають серед ноч╕ д╕вчат, але вже в ╕ншому мор╕, гоноров╕шому, там, де те-таки Р╕о. А в Крим тепер при╖здять так╕, як я приблизно, ус╕ляк╕ пост-, з успадкованим в╕ками, переданим генетично неспоко╓м та захланним мисленням, хто в╕двол╕ка╓ться на др╕бниц╕ - про життя, про мову, про ╖╖ значим╕сть ╕ м╕сце, про те, куди ми руха╓мось ╕ що з нами буде...
╤ як говорить моя бабця: "На свайб╕ були, молоду бачили? Тод╕ вставайте ╕ до побачення". Я повертався назад. У М╕жводному ще раз п╕рнув у море. Зда╓ться, почала псуватись погода. Небо спохмурн╕ло, тисяч╕ чайок над б╕лими гребенями хвиль голосн╕ше, як перше, кричали. Я так ╕ не зрозум╕в, чому це мен╕ раптом приснилося море. Нав╕що я все кидав ╕ ╖хав сюди?

("Урядовий кур`╓р").

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2007 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4605

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков