Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 16.03.2007
19 БЕРЕЗНЯ - ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ НАШО╥ ВЕЛИКО╥ СУЧАСНИЦ╤, ТАЛАНОВИТО╥ ПОЕТЕСИ Л╤НИ КОСТЕНКО.

Л╕на Васил╕вна Костенко народилася 19 березня 1930 року в м╕стечку Ржищев╕ на Ки╖вщин╕. Середню школу зак╕нчила у Ки╓в╕, навчалася у Ки╖вському пед╕нститут╕. Пот╕м в Л╕тературному ╕нститут╕ ╕м. Горького в Москв╕, який зак╕нчила з в╕дзнакою.
Св╕т художнього слова поетеси багатий ╕ колоритний. ╥╖ зб╕рки поез╕й "Пром╕ння земл╕" (1958 р.), "В╕трила" (1959 р.), "Мандр╕вки серця" (1961 р.), "Над берегами в╕чно╖ р╕ки" (1977 р.), "Маруся Чурай" (1979 р.), "Неповторн╕сть" (1980 р.), "Сад нетанучих скульптур" (1987 р.). За роман "Маруся Чурай" ╕ зб╕рку поез╕й "Неповторн╕сть" Л╕н╕ Костенко у 1987 р. присуджено Державну прем╕ю ╕мен╕ Т. Г. Шевченка.
1999 року у видавництв╕ "Укра╖нський письменник" побачила св╕т книга Л╕ни Костенко - ╕сторичний роман у в╕ршах "Берестечко". Як сказано в анотац╕╖, це - "книга про одну з найб╕льших трагед╕й укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ - битву п╕д Берестечком. Написана ще в 1966 - 1967 роках, вона згодом не раз дописувалась на вс╕х етапах наступних укра╖нських трагед╕й - ╕ п╕сля поразки 60-х рок╕в, ╕ в безвиход╕ 70-х, в оманливих пастках 80-х".
Представляючи цю книгу на стор╕нках газети "Веч╕рн╕й Ки╖в" у "Л╕тературн╕й в╕тальн╕" 24 грудня 1999 року, в╕домий поет Микола Сом наголосив, що вих╕д у св╕т нового ╕сторичного роману Л╕ни Костенко "Берестечко" - визначна под╕я в наш╕й нац╕ональн╕й л╕тератур╕. "Я не сумн╕ваюся в тому, - зазнача╓ М. Сом, - що в наступному тисячол╕тт╕ "Берестечко" стане поруч ╕з хрестомат╕йною "Марусею Чурай" чи ген╕альною "Казкою про Дурила" Василя Симоненка. Ми нарешт╕ усв╕домлю╓мо, що в╕копомна Берестейська битва 1651 року, де козацьке в╕йсько Богдана Хмельницького зазнало нищ╕вно╖ поразки, на довг╕-довг╕ роки стане чорним символом та страшним реальним образом кожно╖ минуло╖ та сучасно╖ ганьби, приниження й б╕ди для всього укра╖нства. Берестечко - це в╕чний урок без перерви".
А ось що сказав про "Берестечко" Л╕ни Костенко в╕домий л╕тературознавець, лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ ╕м. Т. Г. Шевченка Анатол╕й Погр╕бний: "Роман цей - ╕ про реальне Берестечко, але ще й б╕льше - про синдром Берестечка, який супроводжу╓ наш ╕сторичний розвиток, почавши, либонь, не з середини XVII ст., а ще з час╕в Княжо╖ Укра╖ни, що ╖╖, знесилен╕ в одноплеменських розбратах, ми фатально й непростимо втратили. Ось ╕ в стол╕тт╕, що завершилося, - х╕ба не Берестечко мали ми в добу УНР, х╕ба не численн╕ його симптоми ма╓мо сьогодн╕, х╕ба то не багатьох з нас, нин╕ сущих, стосуються оц╕ зболен╕, майже розпачлив╕ рядки:

То що ж ви, хлопц╕,
що ж ви, що ж ви, хлопц╕?!
Це ж до якого стиду дожили.
Б'╓те сво╖х, проклят╕ дурнолобц╕,
На╖вн╕ бевз╕, телепн╕, хохли!

Шмагаючи нас, укра╖нц╕в, чи впевнена вона - Л╕на Костенко - що цього батогування ус╕ в╕дчують? Мабуть, що н╕. А от стосовно того, що з-пом╕ж ус╕х можливих засоб╕в з арсеналу педагог╕ки (так, педагог╕ки!) якогось ефективн╕шого та сильн╕шого просто не ╕сну╓, вона, в переконанн╕, сумн╕в╕в не ма╓. ╤ в цьому розум╕нн╕ "Берестечко" - таки не розпачливий, а нац╕╓л╕кувальний, нац╕╓зм╕цнювальний тв╕р, ╕деями якого, болями якого, в╕дчуттям сорому якого дай, Боже, кожному пройнятися. Чим скорше ус╕ проймемося, тим скорше матимемо дужу, односпрямовану, зсол╕даризовану нац╕ю, св╕дому потреби й необх╕дност╕ свого повноварт╕сного державного випростання, сповнену в╕дрази до все ще в╕дчутно╖ й понин╕ ╕нерц╕╖ нашого малорос╕йського скн╕ння у кол╕ сильних ╓вропейських нац╕й. Роман Л╕ни Костенко - визначне не т╕льки л╕тературне, а й сусп╕льне, загальнонац╕ональне явище".
На наш погляд, щось внутр╕шньо сп╕взвучне нашим таким болючим ╕ таким пекучим сьогодн╕шн╕м переживанням ╓ ╕ в цих правдивих словах Шевченк╕вського лауреата, ╕ в самому такому видатному, дуже акту-альному ╕ конче потр╕бному роман╕ "Берестечко", фрагменти з якого ми й пропону╓мо до уваги читач╕в. Жаль, що газетна площа не дозволя╓ пом╕стити весь роман повн╕стю, то ж гада╓мо, що нав╕ть ╕з цих фрагмент╕в читач╕ матимуть уяву про цей, писаний серцем, тв╕р, ╕, звичайно ж, прагнутимуть його прочитати повн╕стю.
Гада╓мо, що й сама Л╕на Васил╕вна не буде на нас ображатися, за те, що ми так виб╕рково п╕д╕йшли до подач╕ цього прекрасного твору: хот╕лося б, аби цим монологом-роздумом нашого великого Гетьмана Богдана Хмельницького п╕сля тяжко╖ поразки козацького в╕йська п╕д Берестечком 1651 року про подальшу долю Укра╖ни перейнялися й наш╕ читач╕ - кримськ╕ укра╖нц╕, рос╕яни, татари. ╤ на завершення: правду кажуть, що талановит╕ твори (згадаймо й невмирущу поез╕ю Шевченка!) вони залишаються талановитими, безсмертними ╕, щонайдивовижн╕ше, - актуальними завжди. Писан╕ про вчора, а н╕би про сьогодн╕... Роман у в╕ршах "Берестечко" нашо╖ ген╕ально╖ сучасниц╕ Л╕ни Костенко з цього ряду.
Данило КОНОНЕНКО.

За творчим набутком Л╕ни Костенко можна вивчати укра╖нську мову та укра╖нську ╕стор╕ю, завдяки ╖╖ творам, таким, як "Маруся Чурай" або "Берестечко", нав╕ть у пустопорожн╕й з'яничарен╕й душ╕ ма╓ озватись укра╖нство. На в╕рш╕ Л╕ни Костенко написано ц╕лу низку музичних твор╕в, п╕сень, романс╕в, тощо. А як╕ пор╕вняння, як╕ натхненн╕ ╕ зрозум╕л╕ рядки в ╖╖ творах, за якими р╕дн╕ ╕ близьк╕ по Духу постат╕ укра╖нц╕в ╕ неперес╕чне окреслення сут╕ ╕ вс╕╓╖ нашо╖ В╕тчизни, нашо╖ Укра╖ни. Поетичн╕ рядки Л╕ни Костенко - це наш нац╕ональний скарб, наш золотий запас, Горд╕сть наша ╕ Сов╕сть Вкра╖нська. Ц╕ рядки можна перечитувати безк╕нечно, ╕ вони не набридають, а навпаки приваблюють з новою силою ╕ наповнюють св╕дом╕сть м╕ццю ╕ в╕дчуттям причетност╕ до р╕дно╖ Земл╕ - Укра╖ни.
Хочеться бути частиною, бодай маковим зерням, в тому, про що пише Пан╕ Л╕на. Сама себе вона пор╕вню╓ з терновою г╕лкою свого народу, - поможи, Боже, хоч найменшим листочком в╕дбутись при т╕й г╕лц╕ наст╕льки ж ╕ мого Укра╖нського Народу.
Шановна Л╕но Васил╕вно, улюблена наша Гетьман╕вно правди нашо╖ Вкра╖нсько╖ неп╕дробно╖ ╕ многотрудно╖! Св╕дом╕ укра╖нц╕ Мурмансько╖ П╕вноч╕ Рос╕╖ щиросердно в╕тають Вас з днем народження ╕ бажають Вам здоров'я та творчо╖ наснаги. Ще довго, довго топч╕ть ряст ╕ виховуйте та наповнюйте нас Мудр╕стю ╕ Правдив╕стю Вашого неперевершеного таланту.
Многая л╕та!
З пошаною - голова Нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ укра╖нц╕в Мурмансько╖ П╕вноч╕ Рос╕╖ - Наталя Литвиненко-Орлова з Громадою укра╖нських мурманських "Лелек".
E-mail: getmanova@list.ru


Л╕на КОСТЕНКО

БЕРЕСТЕЧКО
ФРАГМЕНТИ З ╤СТОРИЧНОГО РОМАНУ

ОЦЕ ╤ ВСЕ. ЦЯ ГАЛИЧ
НАД М╤СТЕЧКОМ.
Народе в╕льний, аж тепер ти - в╕л.
Моя поразка зветься Берестечком.
На Ки╖в наступа╓ Радзив╕лл.
Я вже не я. Мене вже улелекали.
Уже рука не вдержить булави.
Куди умерти?! З пекла та й до пекла?
Гармат нема. Пропали корогви.
Дев'ятосил, знем╕гся я потрошку.
╤рже м╕й к╕нь у дик╕й лобод╕.
Нема╓ в╕йська. Вс╕ - у розпорошку.
Один в б╕д╕... Один - як на вод╕.
Оце тоб╕ супряга з бусурманом.
Х╕ба я гетьман? Всипище глупот.
Так дався оморочити оманам!
Тепер дивись на Укра╖ну. От.
Дивись.
Давись сльозами.
Був найдужчий.
Носив при боц╕ шаблю, не стручок.
Тепер сидиш самотн╕й, невладущий
╕ п'╓ш, як трахтемир╕вський дячок.
Твою свободу охрестили ╜рати.
Бур'ян в полях - ледь видно архалук.
То що ж тепер цьому народу - брати
св╕й кревний хл╕б у переможця з рук?!
Хмел╕й, Хмельницький!
Де ж тво╖ клейноди?
Де корогви? Де гр╕м тво╖х музик?
Де в битвах завойован╕ свободи?
Де тв╕й Богун, Пушкар ╕ Джеджалик?
Козак Небаба, ох, таки ж не баба!
Якби п╕д ним не встрелили коня,
х╕ба б пол╕г в╕д рук якогось драба
козак Небаба, вихров╕ р╕дня?!
Якби не т╕ заклепан╕ гусари...
якби не зрадив хаповитий хан...
якби ж в╕н був ощадн╕ший на вдари,
м╕й кривдами рокований талан!
Якби не дощ... якби не ремст ╕ розбрат...
якби хоч трохи глузду п╕д чуби...
Якби старшини не п╕шли урозбр╕д...
якби, якби, якби, якби, якби!!!
Чмели тютюн, ти, Божа лялько з ╜лею!
Ти ж скинув ярма в Р╕зан╕ Яри!
Тепер стирчиш над р╕дною землею,
як вивороть - кор╕нням догори!
Чого ти ждеш? Яко╖ в Бога ласки?
В тво╖х радутах пророста╓ мох.
Оце ╕ все. Одна така поразка
закреслю╓ стонадцять перемог!
Ось н╕ч, ╕ та зорею в оч╕ цв╕кне.
Чумацький Шлях заремига╓ - злазь.
Хто допоможе, дурню макоцв╕тний, -
московський цар
чи транс╕льванський князь?!
Ногайськ╕ орди? Вуса кара╖ма?
Султан Мехмет? Кордони з киях╕в?
Лежить твоя зглузована Вкра╖на,
схрестивши руки вс╕х сво╖х шлях╕в.
╤ що тепер? Що вд╕ять, що почати?
Н╕ булави, н╕ в╕йська, н╕ печати.
Моя вина. М╕й гр╕х перед людьми.
Усе ж було за нас.
Чому ж програли ми?!

...БУВ РАНОК. БУВ ТУМАН.
БУЛО СТО ТИСЯЧ В╤ЙСЬКА.
╤ меч свячений був. Усе було тод╕.
Шум╕ли корогви. ╤ жодна птиця св╕йська
не вивела курчат в орлиному гн╕зд╕.
Вози стояли, скут╕ ланцюгами.
╤ обр╕й зблис п╕вм╕сяцем татар.
╤ покотились в коней п╕д ногами
кошлат╕ димом голови петард.
На нас ╕шла ст╕на рухомогруда.
Лет╕ло все, закуте у броню.
Гусар крилатий - то така споруда,
що т╕льки шаблю вищербиш об ню.
Скресались ми. Вони спочатку тисли.
Та ми, легк╕ м╕ж то╖ ваготи,
крушили ╖х, зн╕мали з коней списами
╕ прогинали келепом щити.
А я л╕тав у т╕й свинцев╕й хвищ╕,
пихату шляхту с╕к на др╕бен мак,
аж диба став на тому бойовищ╕
м╕й вороний скажений аргамак.
В диму, в огн╕, в кривавому ошматт╕,
в╕дкинут╕ в болото в╕д р╕ки,
вже т╕ гусари не були крилат╕,
вже в╕дступали найман╕ полки.
Ми вже ╖х брали як бика за роги -
н╕мецьким штибом ставлен╕ в╕йська.
Уже ж було т╕ль-т╕ль до перемоги!
Вона була близька уже, близька!
╤ раптом дощ. ╤ злива. ╤ гроза.
Гармат не чутно в╕д удар╕в грому.
Впав Амурат. Пол╕г Муффрах-мурза.
Ми к╕лька дн╕в тримали оборону.
А дощ хлющить. Н╕ просв╕тку. Мокряччя.
Хита╓ б╕й, як чорн╕ терези.
╤ вороння вже аж хрипить, не кряче.
Н╕ шанця врий. Н╕ хл╕ба п╕двези.
Одсир╕в порох. Ржав╕ самопали.
Гармати грузнуть. Валить в╕тролом.
╤ треба ж так, щоб зливи саме впали!
Найг╕рше коням - кон╕ п╕д с╕длом.
Татарин змерз, то спробуй його вкоськай.
Знамена зблякли ╕ бунчук обвис.
╤ людям слизько,
╤ коням ковзько.
Упав гн╕дий - в багнюц╕ заковиз.
Та ми тримались. Ми хот╕ли вол╕.
Вже трет╕й р╕к вою╓мо, - пора!
...А в╕ддал╕к на пагорб╕ у пол╕
ряхт╕ла ср╕бна порхавка шатра.

А ТУТ ЩЕ В╤ТЕР - У ЛИЦЕ - НАВ╤ДЛ╤Г !
Засл╕пли оч╕ розпачем душ╕.
Бодай я св╕ту б╕лого не вид╕в,
як по сво╖х стр╕ляли гармаш╕!
То що ж ви, хлопц╕, що ж ви,
що ж ви, хлопц╕?!
Це ж до такого стиду дожили.
Б'╓те сво╖х, проклят╕ дурнолобц╕,
на╖вн╕ бевз╕, телепн╕, хохли!
Та ж там котрогось просто п╕дкупили,
щоб учинив оцей розгард╕яш.
Вони ж н╕коли не були скупими
на тридцять ср╕бних для ╕уд... А я ж
таки ╕ сам чималий шмат вар'ята.
Тут б╕й, тут смерть, тут стог╕н на сто г╕н,
як см╕в комусь команду дов╕ряти,
а сам подався хану навздог╕н?!

...ТО НЕПРАВДА, ЩО КАЖУТЬ.
ТО ВИПЛ╤Д БАЛАЧКИ ПУСТО╥.
Не сид╕в я в кайданах.
╤ не били мене нагаями.
Хан зустр╕в мене чемно.
В╕д╕брали шаблю й п╕стол╕.
╤ вв╕йшов я в намет - наче впав до вовчо╖ ями.
Хлопц╕ ждали мене
п╕всуботи ╕ ц╕лу нед╕лю.
В понед╕лок, в╕второк, у середу ╕ в четверток.
Знов скували вози. ╤, поклавши на Бога над╕ю,
одбивались од лях╕в, од зливи ╕ од чуток.
А король же прив╕в все рушення
оте посполите! -
зажирущу псю крев ╕ гостровану гонором зл╕сть.
Берестечко мо╓, дощами ╕ кров'ю залите...
Берестечко мо╓!.. А од мене хоч би хоч в╕сть.
Розбухали убит╕. Виповзали вовки з гущавин.
Уточила картеч кривавого соку з бер╕з.
╤ як╕сь перекинчики хлопц╕в мо╖х наущали,
що Хмельницький, мовляв,
покинув вас на зар╕з.

ПОВЕРЖЕНИЙ БОГДАН, -
ХТО ДАСТЬ ЗА МЕНЕ ВИКУП?
Розбите в╕йсько? Вмовклий Чигирин?
Якби колись, то це б я т╕льки кликнув.
Тепер кому я хто, ц╕на мен╕ калим.
Пошлю до сина. З прикро╖ нагоди.
Нехай поможе. Грош╕ немал╕.
Боровся за свободу, не виборов свободи,
тепер плати за право ходить по ц╕й земл╕.

Н╤ЧОГО. ЙДУ, ПРИНИЖЕНИЙ
ПОТР╤ЙНО.
Омию душу у добр╕ ╕ зл╕.
Ба, може, часом гетьману потр╕бно
пройтися п╕шки по сво╖й земл╕?

...НОГИ М╤СИЛИ ГРЯЗЬ,
ДУША ЛЕТ╤ЛА НАД УКРА╥НОЮ.
Поля й поля. П╕вон╕я ╕ п╕вень.
Др╕майл╕вка, Неха╖вка, Сватки.
А де ж мо╖ Немиринц╕ ╕ Гн╕вань,
Велике Дрюкове, Драч╕, Шабельники?!
М╕й Лют╕ж, м╕й Перечин ╕ Сущани,
Копичинц╕, Зозулинц╕, Тальне,
Попасне, Очеретяне, Гречане,
Затишне, Бурякове ╕ Хм╕льне!
Прилуки, Луки, Липи, Липовеньки.
Лелек╕вки, Берез╕вки, Стави.
Дубовий Гай, Гильц╕, Берестовеньки,
Велик╕ Бубни - що ж задубли ви?!
Пивц╕. П╕дварки. Вергуни. Баштан╕вка.
Висока П╕ч, Домашлин ╕ Пи╖.
Житомир. Во╓гоща. Каетан╕вка.
Межирич, Коломия, Турба╖.
Мала Д╕виця ╕ П╕щан╕ Броди.
Вишневий Хут╕р, Хортиця, Хотин.
П╕дгайчики. Оп╕шня. Обиходи.
Батурин, Бережани, Рогатин!
Он Димер - все димарики й домарики.
Сховалися, либонь, п╕д хвартухи
Мар'ян╕вкам, Мотрон╕вкам, Варвар╕вкам
╤ваньки, Андруш╕ ╕ Явтухи.
Велика Глуша. Жаботин ╕ Гадяч.
Тишки. Почапи. Вовкови╖. Стрий.
Куди не глянеш - Гайворон ╕ Галич.
Чорнобиль, Чорнобай ╕ Чорторий.
А он╕но -
Халча, Шандра, Кандиби.
Келеберда, Калга, Темрюк, Ташлик.
Оце ваш сл╕д, приблуди ╕ задиби,
отой татарський клек╕т - Кагарлик!
Бербери. Печен╕ги. Карача╖вц╕.
П╕дляшки. Годи-Турка. Москал╕.
В╕дчаялась. Втомилась. Призвича╖лась.
Чунгул, Пекельне - на сво╖й земл╕!
О Дар-Над╕я! Ждани та Бояни.
╤ркл╕╖в. Мл╕╖в. Злобин верем╕й.
Великий Стидин. Халеп'я. Холоп'╓!
Л╕пляве братолюбних Балакл╕й.
А он ╕ Ки╖в. Подивись - та пильно.
Моя Вкра╖но, ти це чи не ти?
Скр╕зь Лиховки, Недогарки, Топильно,
Погарщина ╕ Рубан╕ Мости.
Зарубинц╕. Поп╕льня. Попелюхи.
Полонне. Погор╕льц╕. Гробове.
Нежилович╕. Несолонь. Свинюхи.
Кальне, Грузьке, Холодне ╕ Криве!
Боринич╕. Дул╕би. Гориславич╕.
Ярилович╕. Княжич╕. Пеньки.
Стар╕ Червища ╕ Нов╕ Безрадич╕.
Нов╕ Голгоч╕ на Чотирбоки!

Спасиб╕вка. Терпил╕вка. Адами.
Звенигород. Гостомель. Хотимир.
Мала Глумча з Веселими Тернами
╤ П'ятихатки м╕ж Семимогил.
Ус╕м в╕трам в╕дкритий на Роздол╕,
на Кусноньки подертий у ярм╕ -
великий край Неданово╖ Вол╕!
Хто ж волю дасть, як не взяли сам╕?!

╤ ЩО НЕ ДЕНЬ -
НЕ В╤СТ╤, А ТРУТИЗНА.
Дзв╕н бамбиля╓ десь в монастир╕.
Поклони б'╓ у Лавр╕ Йосип Тризна,
╕ з гн╕ву плачуть сив╕ кобзар╕.
А стольний Ки╖в стогне в╕д литвина.
╤ шляхта знову шаста╓ проз Льв╕в.
А люди кажуть: - Це Хмельницький винен.
До чого Укра╖ну в╕н призв╕в?!

МО╥ ПОЛКИ СВ╤ТИ СТРЯСАЛИ,
кресали ╕скри ого-го!
Писарчуки ун╕версали
писали з голосу мого.
Сам Кромвель, Кромвель з-за туман╕в
мен╕ в╕тання слав як брат.
Дрижала Порта Оттоман╕в,
Молдова, Крим ╕ Семиград!
Не п╕дкоряв чужих народ╕в.
Пошану шаблею здобув.
╤ судний гр╕м мо╖х морських поход╕в
ще й дос╕ чують Кафа ╕ Стамбул.
Ще наша воля не св╕тала,
вже знав, для чого я живу.
Ходив ╕з батьком на султана
╕ з Сагайдачним на Москву!
Я Польщу в Польщу пересунув.
Мав жовч ╕ мед в каламар╕.
Мо╖х полковник╕в парсуни
британськ╕ пишуть маляр╕.
Посол з Венец╕╖ з'являвся.
Султан турецький слав дари.
Я визволяв, я визволявся!
Я м╕г сказати правду при
самому Богов╕!
Я в╕ру
вивозив з наших бездор╕ж!
Не дався Яну-Казим╕ру.
Я скорше дуба вр╕жу, н╕ж
мене поставлять на кол╕на.
Мен╕ життя не дороге.
Аби сказала Укра╖на:
оце так гетьман! Гетьман, ге?
...А що, як справд╕ так ╕ скаже?
Затуман╕╓ серед нив.
На пам'ять вузлики зав'яже,
чим перед нею завинив.
Я так як чую з дн╕в п╕зн╕ших
оте презирливе: ага,
це ж в╕н п╕дписувавсь - п╕дн╕жок,
чи╓╖сь милост╕ слуга!
Лигавсь з боярами товстими,
лукаво руки потирав.
Це ж в╕н то з тими, а то з тими
лестив царю ╕ туркам потурав!
Та я, аби розгризти в╕жки,
д╕йду й не до таких ошуств.
Та я не те що там п╕дн╕жком -
я чортом, д╕дьком п╕дпишусь!
З ляхами вип'ю море кави.
Зм╕няю б╕ле на рябе.
Ну, хитрував, лестив, лукавив...
Чого добивсь?
Лиш уплямив себе!

...КОЛИСЬ В ОГИДНЕ ЗБОРИЩЕ ЛАКУЗ,
розхриставшись в сво╖х святих обуреннях,
я кинув серце, як чирвовий туз,
╓диний козир. ╤ зостався в дурнях.
╤ я спалив до щирост╕ мости.
Сказав соб╕: ти хочеш перемоги?
╤ од╕мсти - так наче умасти.
╤ встань ╕з мертвих - наче витяг ноги.
╤ хай люту╓ ворог навздог╕нц╕.
Бо правда що? Поможеться, якраз
Недарма кажуть: "щир╕ укра╖нц╕".
Ця клята щир╕сть погубля╓ нас.
Отак скажу я на Суд╕ Страшному.
Умру в багн╕, воскресну в Богун╕.
Бо в╕н - ╤ван. ╤ван - то ╓ син Грому.
В╕н брат всього святого у мен╕.
А ви, що звикли продавати
слова ╕ славу, хром ╕ храм, -
мо╖ слова ревидувати
не вам, паскудники, не вам!
Вшолопати не з вашим хистом,
який то б╕ль в мо╖х словах.
Як дерево, широке листом,
шумлю в свободи в головах!
Нехай стократно помилився,
то хана кликав, то Москву, -
о, не за себе ж я молився
╕ не для себе ж я живу!

ЧИ ЗАМОЛЮ СВ╤Й ГР╤Х
ПЕРЕД НАРОДОМ,
що знову пекло в нашому раю?
А я мов риба з поб╕л╕лим ротом
на той гачок на сволоц╕ клюю.
Це м╕й к╕нець. Душа у потолочч╕.
Вже хоч сп╕вай Давидов╕ псалми.
Болюч╕ дн╕, безсонн╕ мо╖ ноч╕.
Усе ж було за нас! Але програли ми.
╤ щось зм╕нити я вже не потрафлю.
Сиджу в облоз╕ смутку ╕ сльоти.
Зелений к╕нь з полив'яно╖ кахл╕
копитом б'╓ у скроню самоти...

МАЙБУТН╢ СХОДИТЬ
ЧОРНОЮ С╤ВБОЮ.
Що я додав до того врожаю?
Ус╕ держави б'ються м╕ж собою.
Ми ж за державу билися свою.
А ЩО МОСКВА? МОСКВ╤ НЕМА╢ Д╤ЛА.
Ми - щит ╢вропи ╕ св╕й хрест несем.
Х╕ба ╖й що? Вона ╕ще й зрад╕ла -
де дво╓ б'ються, третьому хосен.
Ось ми сповна зазна╓м свою муку.
╤ прийде час, безвих╕дний наш час, -
вона нас в╕зьме п╕д високу руку,
не ворухнувши й пальцем задля нас.

РОЗП'ЯТО НАС
М╤Ж ЗАХОДОМ ╤ СХОДОМ.
Що не орел - печ╕нку нам довбе.
Зласкався, доле, над мо╖м народом,
щоб в╕н не дався зн╕вечить себе!
Бо хто б там що про волю не курникав,
свою темноту називавши сном,
бува народ маленький, а - великий.
А ми давно розбовтан╕ багном.

ВСЕ ЯК У ПР╤РВУ.
КОРСУНЬ, ЖОВТ╤ ВОДИ.
╤ що не шлях, то в╕чний ман╕вець.
От т╕льки хопим дещицю свободи,
╕ знову, знову все ╕де в н╕вець!
╤ знов на нас якась лиха година.
╤ знов свобода зрубана на пн╕.
Ох, у житт╕ свобода лиш ╓дина,
одна свобода - та, що у мен╕!

НЕ ВИПРОСИВ. НЕ ВКРАВ.
НЕ ЗБОГАРАДИВ.
Узяв свободу, приналежну нам.
Дивуйся, св╕те, я ще ╖х ╕ зрадив!
А що я, власне, винен тим панам?
Настав м╕й час, ╕ я задав ╖м хлости.
Х╕ба я раб, щоб жити з ╖х щедрот?
Для них я - вождь збунтованого хлопства.
Для мене я - замучений народ.
Вс╕ люблять Польщу в гонор╕ ╕ в слав╕.
Всяк московит Москов╕ю трубить.
Лиш нам чомусь в╕дмовлено у прав╕
свою в╕тчизну над усе любить.

МОЛЮСЯ НАШ╤Й
ПРЕСВЯТ╤Й ПОКРОВ╤ -
благослови ╕ пера, ╕ шабл╕!
Бо лиш народи, явлен╕ у Слов╕,
достойно жити можуть на земл╕.

НЕ ЗВИКЛИ ДУМАТЬ,
ЗВИКЛИ ГОВОРИТИ.
Кричати звикли - "слава" та "ганьба".
Злиденний дух, прикутий до корита,
лише ногами правду розгр╕ба.

ДУША ЗАХРЯСЛА
В ЦЬОМУ ХОМУТИНН╤,
де лиш горби вклоняються горбам.
Як там я вчив ще змалку по-латин╕:
"Гублю себе, коли служу рабам!"

ПРОЙШЛИ ДОЩ╤ -
ЗАМУЧИЛО СПЕКОТОЮ.
Душа горта╓ тисяч╕ причин.
╤ чим я, чим я, чим
поразку цю спокутую?
Свою провину виправдаю - чим?!
Що зброя в короля не те що наш╕ пристро╖?
Що в нього Хубальдт, Страус, Радзив╕лл?
А я мав жменьку турк╕в ╕з Сил╕стр╕╖
та Тугай-бей ногайц╕в нам прив╕в.
Що хан Г╕рей не кращий ╕з Г╕ре╖в?
Татари добр╕ во╖ни. А в╕н -
аби набрать нев╕льниць для гарем╕в.
Це хан-здобичник, во╖н не для в╕йн.
Що наше поле тужить за с╕вбою?
Що кон╕ харапудяться в грозу?
Що в тих походах - поки д╕ждеш бою -
возами хворих з табору везуть!
Що я мав прив╕д для тяжких су╜ест╕й?
Що чув прилюдне глузування й см╕х?
Принижений, покривджений на чест╕,
я переможцем бути вже не м╕г.
що був туман? Що трет╕й год розруха?
Що в╕йсько потерпало в╕д дощу?
Кому скажу ╕ хто мене послуха?
Чи ж думав я, що край занапащу?!

МЕДОВ╤ ПУЩ╤, ЛИПОВИЙ НАМЕТ.
Л╕си в л╕сах, ╕ що там за л╕сами?
У цих новий король.
У тих новий Мехмет.
А в нас б╕да та сама ╕ та сама.
Не пощастило нашому народу.
Дав Бог сус╕д╕в, ласих до нашесть.
Забрали все - ╕ землю, ╕ свободу.
Тепер забрати хочуть вже ╕ честь.
Ми вже мов кор╕нь для чужо╖ брост╕.
Чужинських понаклепано герб╕в.
Тепер у нас господарями гост╕,
вони людей тут мають за раб╕в.
Сус╕ди з п╕вдня теж кривоприсяжн╕.
З ордою прийде помагати хан, -
з них ма╓ всяк сириц╕ десять сажн╕в,
щоб тут же й людн╕сть брати на аркан.
Сус╕д п╕вн╕чний, хижий ╕ великий.
Др╕мучий злидень, любить не сво╓.
Колись у грек╕в Янус був дволикий.
А в цих орел двоглавий. Заклю╓.
Оце таке - якщо не там, то зв╕дтам.
Г╕нц╕ прибудуть - снились лебед╕.
Московський дяк зн╕ма╓ шапку л╕том
чи так ╕ ходить в шапц╕ й бород╕?

БУЛО, ПРИ╥ДЕ, ОД ЦАРЯ ВДОСТО╢Н,
все до Москви схиля╓ на покл╕н.
А пр╕звища! Неплю╓в. Портомо╖н.
Старухин. ╢хин╓╓в. Бутурл╕н.
Та все ус╕х об'╓днують, та з миром.
Ц╕ об'╓днають, т╕льки попусти.
То ╖хня слава приросла Сиб╕ром,
А це вже нами хоче прирости.
МИ ВО╥НИ. НЕ ЛЕДАР╤. НЕ ЛЕЖН╤.
╤ наше д╕ло праведне й святе.
Бо хто за що, а ми за незалежн╕сть.
Отож нам так ╕ важко через те.

МОЙСЕЙ НАРОД СВ╤Й
В╤В ЧЕРЕЗ ПУСТЕЛЮ.
Послав Господь ╖м воду за труда.
А в нас яку не вдариш кайлом скелю -
з╕всюди рине кров, а не вода.
Вони хоч мали з неба яку манну.
Таки ж пустеля б╕льша за степи.
Господь ╖м землю дав об╕тованну
╕ море перед ними розступив!
Я ж не Мойсей. Народ - на ран╕ рана.
Мо╓ чоло побила сивина.
Куди ╕ти? Земля об╕тованна -
вона ж п╕д нами, наша, ось вона!
Та ще ж яка, м╕й Господи, багата!
Л╕сами щедра, зерном золота.
М╕цна зелом, скотиною рогата.
Народом добра, в╕рою свята.
Хто тут не жив!
А в нагороду
хто вдячен був коли цьому народу?

ЧУЖИНЦ╤ СКР╤ЗЬ
ПОС╤ЛИ НАШ╤ ГРАДИ.
╤м'я дали нам - хлопи, мужики.
На нас лежить тавро т╕╓╖ зради,
якою нас вже зраджено в╕ки.
Для них ц╕ земл╕ т╕льки ласий кусень.
Та люд сумирний десь там по хатах.
Жили-були. Об'╖ли нас як гус╕нь.
Ще й поганьбили по ус╕х св╕тах.

УС╤ НАРОДИ, А В╤ДТАК ╤ М╤Й,
у чомусь винн╕, ско╖вши й не ско╖вши,
як винен той святий Варфолом╕й
за те Варфолом╕╖вське побо╖ще.
О горе нам!.. Я вже як т╕ пророки,
що часом божевол╕ли з жалю.
Я знаю св╕й народ. Кляну його пороки.
Але за нього Господа молю!

ЧИ ТОЙ КОРОЛЬ,
ЧИ ТЕ МОСКОВСЬКЕ ЦАРСТВО,
яка почвара не посяде трон, -
ну що ти скажеш, н╕ одне моцарство
не хоче брати на герби ворон!
Усе орли, все птиц╕ гоноров╕,
або ще сок╕л чи стр╕ла ╕ лук.
Але ж проливши ст╕льки то╖ кров╕,
уже б ╖м личив двоголовий крук!

Н╤ ГАННО, Н╤!
АБИ ЛИШ НЕ З МОСКВОЮ.
Хай Укра╖ну чаша ся мине.
Вже краще з турком, ляхом, ╕з Литвою,
бо т╕ сплюндрують, а вона ковтне.
Це чорна пр╕рва з хижою десницею,
смурна од кров╕, смут сво╖х ╕ свар,
готова св╕т накрити, як сп╕дницею
Матрьоха накрива╓ самовар.
Був Ки╖в стольний. Русь була святою.
А московити - Русь уже не та.
У них ╕ князя звали Калитою, -
така страшна захланна калита!
Др╕мучий св╕т. Н╕ слова, н╕ науки.
Все загребуще, нарване, хм╕льне.
Орел - двоглавий. Юр╕й - довгорукий.
Хай Укра╖ну чаша ця мине!

ЩО Ж, БИТВУ Я ПРОГРАВ.
ПОВ╤СИТИСЬ НЕ ШТУКА.
До вс╕х провин ще й в╕дчай долучить.
Як той казав, поразка - це наука.
Н╕яка перемога так не вчить.
Гей, писарю, неси мою печатку!
Життя пропало. Почнемо спочатку.

╤ЩЕ ДИМЛЯТЬ
П╤Д ПОПЕЛОМ БАГАТТЯ.
Ще сон торка╓ в╕ч╕ мимох╕ть.
А вже в пох╕д нам витрублено, браття!
╤ довбиш б'╓ у потемн╕лу м╕дь.
╤ вже ногою бувши в стремен╕,
я нахилився до сво╓╖ Дол╕.
Я ╖й сказав: - Чекай в Чигирин╕.
Ми переможем. Не так╕ ми й квол╕.
Не допускай тако╖ мисл╕,
що Бог покаже нам неласку.
Життя людського строки стисл╕.
Нема╓ часу на поразку.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4588

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков