Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 16.03.2007
УКРА╥НСЬКЕ К╤НО - НА КРИМСЬК╤ ЕКРАНИ!
Юл╕я КОВАЛЕНКО.

До 100-р╕ччя з дня народження Романа Шухевича та 65-╖ р╕чниц╕ з дня утворення УПА у Криму проходять "Дн╕ укра╖нського к╕но". П`ять дн╕в - з 12 по 16 березня у С╕мферопол╕, в прим╕щенн╕ Укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ ус╕ бажаюч╕ мали можлив╕сть переглянути к╕ностр╕чки "Нескорений", "Катерина Б╕локур. Послання.", "Нев╕дома Укра╖на", "Штольня", "Мамай".
╢пископ С╕мферопольський ╕ Кримський владика Климент благословив учасник╕в заходу. На "тиждень" укра╖нського к╕но зав╕тала народна артистка Укра╖ни Ра╖са Недашк╕вська, яка мала тривалу зустр╕ч з кримськими глядачами.
На прес-конференц╕╖ перед в╕дкриттям виступили орган╕затори заходу: Там╕ла Ташева - голова С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ГО "Фундац╕я рег╕ональних ╕н╕ц╕атив", Андр╕й Щекун - директор ╤ВВЦ "Мед╕а Крим", Олена Хал╕мон - кер╕вник ╕нформац╕йно-просв╕тницьких програм ГО "Укра╖нський Д╕м", Ольга Прудн╕кова-Юшкова - голова правл╕ння творчо╖ сп╕лки "Сп╕лка к╕нематограф╕ст╕в Криму".
В╕дпов╕даючи на запитання присутн╕х, зокрема, про неоднозначне ставлення до УПА в Криму, Андр╕й Щекун, директор ╤ВВЦ "Мед╕а Крим", сказав:
- ╤нформац╕йне поле Криму сьогодн╕ заангажоване й да╓ одну точку зору щодо демонстрац╕╖ таких ф╕льм╕в про д╕яльн╕сть УПА. Ми хочемо показати ╕ншу точку зору. Люди гинули в боротьб╕ за свою землю, кра╖ну. При╓мно, що багато кримських шк╕л в╕дгукнулося на запрошення та прийшли на перегляд картин.
Наша мета - пропагувати укра╖нську ╕стор╕ю та культуру. Ми запросили ус╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖, засоби масово╖ ╕нформац╕╖. Вх╕д - в╕льний!
- Ми демонстру╓мо рейтингов╕ ф╕льми, - продовжу╓ Олена Хал╕мон, кер╕вник ╕нформац╕йно-просв╕тницьких програм ГО "Укра╖нський Д╕м", - перлини укра╖нського к╕нематографу, як╕ переважна б╕льш╕сть кримчан ще не бачила. Проект розрахований на молодь. Побачимо, наск╕льки це важливо, наск╕льки це потр╕бно.
Ольга Прудн╕кова-Юшкова, голова правл╕ння "Сп╕лки к╕нематограф╕ст╕в Криму", сказала:
- На жаль, т╕ картини, що ми вам привезли, до кримських прилавк╕в та до к╕нопрокату не доходять. Тож будемо й надал╕ брати участь у таких заходах та давати можлив╕сть кримчанам знайомитися з найкращими представниками нашого народу. Спод╕ва╓мось, що ф╕льми вам сподобаються.
Тиждень укра╖нського к╕но в Криму в╕дкривав ф╕льм "Нескорений". Ця стр╕чка - спроба художн╕ми засобами донести до глядача правду про во╖н╕в УПА, як╕ змагалися як проти н╕мецьких, так ╕ проти б╕льшовицьких окупант╕в. Сьогодн╕ ф╕льм актуальний, як н╕коли.
Перед початком показу виступив гурт "ДельТора" (переклада╓ться як Вежа Ласт╕вок - з ельфсько╖ фантаз╕йно╖ мови) з Полтави. Молод╕ хлопц╕ та д╕вчата при╖хали до С╕мферополя лише задля одного концерту! Вокал╕ст гурту ╢вген Янкевич, зокрема, сказав:
- Ми сп╕впрацю╓мо з рухом "Не будь байдужим!", вже допомагали в орган╕зац╕╖ концерт╕в таких гурт╕в, як "Тартак", "Мандри","Гайдамаки" в Полтав╕. "Не будь байдужим!" - це фундац╕я, яка пропагу╓ укра╖нську культуру, укра╖нськ╕ ц╕нност╕ через р╕зн╕ засоби донесення ╖х до молодо╖ людини, зокрема, через музику, емоц╕йно-п╕дсв╕доме сприйняття. Через цю орган╕зац╕ю до нас над╕йшло запрошення при╖хати до С╕мферополя на в╕дкриття тижня укра╖нського к╕но. Ми взагал╕ сьогодн╕ вперше виступа╓мо перед кримським глядачем.
Я особисто бачив "Нескореного" не раз. Сам ╖здив з╕ зн╕мальною групою. Людям треба розпов╕дати про т╕ часи, адже це наша ╕стор╕я. Кожна з воюючих стор╕н мала свою мету. Укра╖нц╕, що воювали за сов╓тську владу, виконували наказ командування. Т╕, хто воював в УПА, мали сво╓ бачення дол╕ В╕тчизни - незалежна Укра╖на, як в╕д Заходу, так ╕ в╕д сов╓тсько╖ ╕мпер╕╖. Можна сказати, що вони якнайб╕льше дбали про укра╖нськ╕ ╕нтереси. Тому це нав╕ть по-людськи несправедливо, коли ми ставимося до них зневажливо, часом нав╕ть не намагаючись зрозум╕ти мотив╕в ╖хньо╖ боротьби.
В╕йна ╓ в╕йна, це, в першу чергу, жорсток╕сть. Нас вчили, що бандер╕вц╕ зв╕рствували, та тепер ми з арх╕в╕в зна╓мо, що насправд╕ це були провокац╕йн╕ групи перевдягнених в бандер╕вц╕в НКВДист╕в, спецслужб. Однозначно судити про це не можна. Перш н╕ж виносити якийсь вердикт, треба глибоко вивчити це питання. Але факт - ╢вропа та св╕тове сусп╕льство оц╕нили повстанську арм╕ю, не випадково ж генерал де Голль сказав: "Якби французи мали таку арм╕ю, як УПА, фашистський чоб╕т й хвилини б не топтав французько╖ земл╕!"
Нам би хот╕лося побажати кримчанам зробити усе, аби Крим не втрачав свою ╕ндив╕дуальн╕сть, в╕дчував себе частинкою Укра╖ни, незважаючи на суперечност╕ в пол╕тиц╕. Гуртуйтеся в ╕м`я ц╕╓╖ прекрасно╖ м╕сцевост╕!
Визнання во╖н╕в УПА героями боротьби за незалежн╕сть нашо╖ Батьк╕вщини - тема, в як╕й доросл╕ "дядьки" все ще не д╕йшли згоди нав╕ть у парламент╕. А як сприйма╓ молодь так╕ ф╕льми? Учениця 11-Б класу с╕мферопольсько╖ укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ Косолапова Люба каже:
- Тема дуже суперечлива. Я ходжу на курси ╕стор╕╖, там мен╕ говорять одне, в Укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ на уроках - зовс╕м ╕нше! В с╕м`╖ у старших негативне ставлення до вояк╕в УПА, ╖х називають ворогами народу. Через цю арм╕ю недоброзичливе ставлення взагал╕ до мешканц╕в Зах╕дно╖ Укра╖ни. Це питання н╕би розд╕лило Укра╖ну. Дуже складно щось говорити. Правда суб`╓ктивна. Я не була учас-ником тих под╕й ╕ не можу однозначно судити, та мен╕ в тих людях симпатизу╓ саме те, як вони в╕рили в Укра╖ну ╕ боролися за не╖. Мен╕ ц╕каво пор╕вняти сво╖ враження з режисерським баченням та зробити певн╕ висновки.
В суперечц╕, як кажуть, народжу╓ться ╕стина. Не вс╕ ж ф╕льми мають бути розважального характеру, нам треба знати ╕ нашу ╕стор╕ю, минуле, без якого не буде майбутнього.
При╓мно було бачити, що до актово╖ зали, де проходив перегляд к╕ностр╕чок, прийшли не лише учн╕ г╕мназ╕╖, але й молодь разом з викладачами з ╕нших шк╕л С╕мферополя. Розпов╕да╓ В╕ктор Семак, вчитель ╕стор╕╖ ЗОШ №23:
- Дуже добре, що в Криму проходить тиждень укра╖нського к╕но. ╤ знаково, що розпочався в╕н ф╕льмом
О. Янчука "Нескорений".
Я вже бачив цей ф╕льм ╕ роз-пов╕дав учням, як╕ до цього не мали можливост╕ подивитись стр╕чку про легендарного генерал-хорунжого
Романа Шухевича. Для мене було важливо, щоб д╕ти побачили ф╕льм ╕ зрозум╕ли, що в УПА були не "бандити", а патр╕оти. ╤ що сам Шухевич був ╕нтел╕гент, люблячий чолов╕к, батько, ╕ Укра╖на для нього була понад усе! В╕н не скорився!
Ус╕ п`ять дн╕в зала Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖, де проходив перегляд к╕ностр╕чок, була переповнена. Спод╕ва╓мося, що тиждень "Дн╕в укра╖нського к╕но в Криму" буде мати продовження. Усп╕шно стартувавши в С╕мферопол╕, патр╕отичн╕ "к╕нодн╕" помандрують ╕ншими м╕стами п╕вострова, укра╖нське к╕но "приживеться" у нас ╕ посяде г╕дне м╕сце на екранах к╕нотеатр╕в Криму.

"УКРА╥НСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМ╤Я: ╤СТОР╤Я НЕСКОРЕНИХ"

У столичному "Укра╖нському дом╕" в╕дкрилася фотовиставка "Укра╖нська повстанська арм╕я: ╕стор╕я нескорених", б╕льш╕сть з представлених на н╕й п╕втисяч╕ зн╕мк╕в демонструються вперше. Тут же представлен╕ документи з радянських ╕ н╕мецьких арх╕в╕в, внутр╕шн╕ документи Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в ╕ УПА.
Тематичн╕ стенди виставки розпов╕дають про джерела озбро╓ного повстанського руху 1943 - середини 50-х рок╕в у Зах╕дн╕й Укра╖н╕, про боротьбу "на два фронти" - проти фашист╕в ╕ Радянсько╖ арм╕╖, про побут повстанц╕в та ╖хню траг╕чну долю у стал╕нських концтаборах.
Багато з представлених фотодокумент╕в справд╕ ун╕кальн╕. Наприклад, група б╕йц╕в УПА ╕з захопленим н╕мецьким л╕таком або фото вже п╕сляво╓нних рок╕в, де повстанц╕ знят╕ в одному з п╕дземних бункер╕в-"кри╖вок" у Хмельницьк╕й област╕.
Виставку орган╕зував Центр досл╕джень визвольного руху, протягом нин╕шнього року вона побува╓ в ус╕х областях Укра╖ни, у США, Канад╕, Великобритан╕╖ та Австрал╕╖.

АМЕРИКАНЦ╤ ЗН╤МАЮТЬ ОДИНАДЦЯТИСЕР╤ЙНИЙ Ф╤ЛЬМ ПРО УПА

Консультувати американських к╕нематограф╕ст╕в, як╕ зн╕мають в Укра╖н╕ одинадцятисер╕йний ф╕льм про Укра╖нську повстанську арм╕ю, будуть ╕сторики з м╕ста Р╕вне Олег Тищенко та ╤гор Марчук, автори книги "Гурби: кв╕тень 1944 року".
- Увагу заокеанських к╕нематограф╕ст╕в привернули еп╕зоди цього досл╕дження, в яких ╕деться про найб╕льший у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ б╕й учасник╕в укра╖нських нац╕онально-визвольних формувань з п'ятитисячною арм╕╓ю радянського НКВС поблизу села Гурби Р╕вненсько╖ област╕, - сказав Олег Тищенко. Йому вже доводилося бути радником п╕д час зйомок под╕бних картин з рос╕йськими ╕ канадськими режисерами.
Допомога консультанта в американському проект╕ полягатиме в коментуванн╕ ╕сторичних факт╕в, наданн╕ документального ауд╕озапису учасник╕в тих под╕й, орган╕зац╕╖ збору рел╕кв╕й, зустр╕чей з очевидцями.
Ми будемо сприяти в забезпеченн╕ зразками форменого одягу во╖н╕в УПА, який збер╕гся в музеях ╕ в населення краю, також пов╕домив Тищенко.
 Створена в жовтн╕ 1942 року Орган╕зац╕╓ю укра╖нських нац╕онал╕ст╕в (ОУН) Укра╖нська повстанська арм╕я в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни воювала на територ╕╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни ╕ Сх╕дно╖ Польщ╕ за незалежн╕сть Укра╖ни як проти Радянсько╖ арм╕╖, так ╕ проти н╕мецьких окупант╕в, що не виправдали над╕й на створення незалежно╖ укра╖нсько╖ держави. П╕сля в╕йни УПА продовжувала боротьбу в п╕дп╕лл╕ до середини 1950-х рок╕в.
(УКР╤НФОРМ).

* * *
Фото укра╖нських повстанц╕в ╕з сайту http://cdvr.org.ua: чита╓ книжку Василь Палинюк - "Ненаситець", дал╕ праворуч Дмитро Балагурак - "Скоба", лежить л╕воруч в першому ряду Лук'ян Стефуранчин - "Мирон", сто╖ть перший л╕воруч Василь Романюк - "Чорноморець", в центр╕ ╤ван Григорчук - "Сок╕л". ╤нш╕ нев╕дом╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4574

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков