Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3269)
З потоку життя (6506)
Душі криниця (3527)
Українці мої... (1470)
Резонанс (1508)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1677)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗНАКОВИЙ ПОЕТ РОЗСТР╤ЛЯНО╥ ЕПОХИ
7 вересня минуло 110 рок╕в в╕д дня народження знакового укра╖нського поета Михайла Пронченка.


З ЮВ╤ЛЕ╢М!
Цього тижня наша кримська землячка, поетеса, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни...


ЛЮБОВ К ОТЧИЗН╤ ДЕ ГЕРО╥ТЬ
До 250-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Котляревського


СЛОВО, ЩО ВОСКРЕСЛО, МОВ ФЕН╤КС
До 250-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Котляревського


В╤СНИК УКРА╥НСЬКОГО КРИМУ
Якнайвище п╕дн╕май, Василю, сво╖ в╕трила, щоб п╕д ними якнайшвидше Крим повернувся в р╕дну для...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 10.03.2007
Ж╤НОЧИХ СВЯТ НЕ БУВА╢ ЗАБАГАТО
Л╕д╕я СТЕПКО.


Союз укра╖нок Севастополя цього року святкуватиме сво╓ 15-р╕ччя. Це найпатр╕отичн╕ша ж╕ноча орган╕зац╕я м╕ста, якою беззм╕нно керу╓ Богдана Процак. Ставляться до ц╕╓╖ ж╕нки по-р╕зному. Дехто назива╓ нац╕онал╕сткою, хтось поважа╓, а хтось побою╓ться, але вс╕, без винятку, з нею рахуються. Вона хоч кого заставить себе поважати. Н╕ перед ким не гнеться, майже н╕коли не переходить на рос╕йську, з ким би не сп╕лкувалася. Одяг, зач╕ска - все в н╕й вида╓ укра╖нку ╕, схоже, пан╕ Богдана дуже цим пиша╓ться. А коли вже людина так плека╓ в соб╕ укра╖нськ╕сть, так г╕дно несе ╖╖ св╕том, то й ставлення до не╖ вельми поважне.

- Пан╕ Богдано, як створювався севастопольський Союз укра╖нок?
- На I Конгрес╕ укра╖нц╕в, до мене п╕д╕йшла Атена Пашко, дружина В'ячеслава Чорновола ╕ запропонувала створити у Севастопол╕ орган╕зац╕ю Союз укра╖нок. Це був 1992 р╕к.
У вересн╕ цього року будемо в╕дзначати 15-р╕ччя севастопольсько╖ орган╕зац╕╖ ╕ 90 рок╕в Союзу укра╖нок в Укра╖н╕ взагал╕. Першими членкинями орган╕зац╕╖ стали: пан╕ Тамара Красицька - праправнучата плем╕нниця Тараса Шевченка, Натал╕я Яковенко - колишн╕й пол╕тв'язень, викладач Севастопольського техн╕чного ун╕верситету, директор школи Олександра Гречко, Св╕тлана Заторська - методист Севастопольського гуман╕тарного ун╕верситету. Вони й зараз члени орган╕зац╕╖, за винятком пан╕ Гречко, яка нещодавно, на жаль, п╕шла з життя.
Сьогодн╕ в Союз╕ укра╖нок 30 членкинь. Орган╕зац╕я не така чисельна, як д╕╓ва. Я вважаю, що важливим ╓ не к╕льк╕сть, а як саме представлене укра╖нське ж╕ноцтво у м╕ст╕. Сьогодн╕ орган╕зац╕я помолодшала, до нас прийшли студентки вищих навчальних заклад╕в.

- Союз укра╖нок через сп╕впрацю з союзянками ╕нших кра╖н, як╕ уважно сл╕дкують за под╕ями в Укра╖н╕, допомагають наш╕й талановит╕й молод╕. Як ви в╕днаходите тих студент╕в чи учн╕в?
- Це багатор╕чна акц╕я Союзу укра╖нок Америки. Виявляти талановиту молодь допомагають, насамперед, вчител╕, як╕ надають характеристику учнев╕ чи студенту. Але ми шука╓мо не лише талановитих, а й добре вихованих та обов'язково патр╕отично налаштованих. До того ж, намага╓мося виокремити д╕тей з незабезпечених родин. Окр╕м стипенд╕й, ми ще надавали гуман╕тарну допомогу дитячим будинкам та школам-╕нтернатам, передплачували укра╖нськ╕ пер╕одичн╕ видання загальноосв╕тн╕м школам м╕ста.

- Мен╕ в╕домо, що союзянки пропагують укра╖нськ╕ традиц╕╖ та свята, зокрема, свято Святого Миколая у Севастопол╕ почали в╕дзначати завдяки Союзу укра╖нок.
- Це й справд╕ так. А починали ми ще у перш╕ роки незалежност╕ з в╕йськово╖ частини, розташовано╖ у Козацьк╕й бухт╕ (де оф╕цери за власний кошт звели пам'ятник Тарасу Шевченку). Тод╕, пам'ята╓ться, до в╕йськових запросили священика з Тернополя, в╕н ╕ був першим Святим Микола╓м. Батьки матрос╕в якраз прибули на прийняття присяги до Севастополя. Умови тод╕ були й справд╕ важкими ╕ морально, ╕ матер╕ально. Батькам нав╕ть страшно було залишати тут сво╖х син╕в. Ми мусили вселити в них в╕ру в те, що Укра╖нський флот утверджуватиметься на ц╕й земл╕, а труднощ╕ ми ма╓мо бороти разом. Тод╕ це запроваджене свято було таким доречним: згуртовувало, рятувало в╕д безнад╕╖, вселяло рад╕сть в душ╕ молодих вояк╕в та ╖хн╕х родин.

- Союз укра╖нок ╓ засновником севастопольського Пласту?
- Так, коли у мене п╕дростала третя донька, Маруся, я почала мр╕яти про заснування Пласту, знаючи, як це важливо й потр╕бно для молод╕. Для початку я в╕дправила ╖╖ в Карпати на таборування. Повернувшись зв╕дти, зовс╕м юна пластунка сказала: "Буду спати на п╕длоз╕, щоб уявляти, що я у л╕с╕". П╕зн╕ше Союз укра╖нок зд╕йснював лише наглядову функц╕ю, надавав п╕дтримку, а сама молод╕жна орган╕зац╕я працювала самост╕йно, п╕д кер╕вництвом старшокласниц╕, а пот╕м студентки Мар╕╖ Процак.

- Союз укра╖нок ма╓ тенденц╕ю до зростання?
- Ми хочемо зростати не ст╕льки к╕льк╕сно, як як╕сно, й дуже спод╕ва╓мося на молодь, що влилася до нашо╖ орган╕зац╕╖. Попереду чимало справ.

Справ у планах Союзу укра╖нок й справд╕ багато: орган╕зац╕я л╕тературних конкурс╕в, виставок укра╖нського народного мистецтва, участь у сем╕нарах ╕ круглих столах, сп╕впраця з укра╖нськими Церквами: УГКЦ, УАПЦ та УПЦ Ки╖вського патр╕архату, благод╕йницька д╕яльн╕сть. Всього й не перел╕чити.
Якою б не була ситуац╕я у держав╕, союзянки не втрачають оптим╕зму. Вони переконан╕, що найг╕рш╕ часи для Укра╖ни минули. У нац╕╖ з'явився шанс, ╕ вона ним скориста╓ться повною м╕рою.
Чи святкуватиме севастопольський Союз укра╖нок не зовс╕м укра╖нське свято День 8 березня? Напевне, що так, у родинах. Традиц╕╖ живуч╕, а свят для ж╕нок не бува╓ забагато.
З весною св╕т оновлю╓ться й краща╓, переконан╕ союзянки Севастополя.

м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4560

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков