Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 02.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 02.03.2007
ОРГАН╤ЗАЦ╤Я УКРА╥НСЬКИХ НАЦ╤ОНАЛ╤СТ╤В ╤ УКРА╥НСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМ╤Я


ФАХОВИЙ ВИСНОВОК РОБОЧО╥ ГРУПИ ╤СТОРИК╤В ПРИ УРЯДОВ╤Й КОМ╤С╤╥ З ВИВЧЕННЯ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ ОУН ╤ УПА
(Продовження. Поч. у № 8).

Рубрика 3-тя

Ситуативний союз укра╖нських нац╕онал╕ст╕в з г╕тлер╕вською Н╕меччиною

На окупован╕й г╕тлер╕вцями територ╕╖ Польщ╕ осередки обох ОУН д╕яли в╕дкрито. У кв╕тн╕ 1941 р. орган╕зац╕я С. Бандери заявила про невизнання р╕шень 2-го великого збору ОУН в Рим╕ ╕ провела в Краков╕ св╕й власний 2-й великий зб╕р. Б╕льш╕сть крайових пров╕дник╕в визнала повноваження
С. Бандери, п╕сля чого остаточно закр╕пився розкол ОУН на дв╕ ц╕лком самост╕йн╕ ╕ часом ворож╕ одна одн╕й орган╕зац╕╖ - ОУН(М) ╕ ОУН(Б). ОУН(Б) прийняла назву Революц╕йно╖ ОУН, але вона не закр╕пилася в л╕тератур╕.
М╕ж вереснем 1939 р. ╕ червнем 1941 р. обидв╕ ОУН ц╕лком в╕льно розгорнули в Краков╕ п╕дготовчу роботу по створенню в Укра╖н╕ майбутн╕х державних структур.
На думку пров╕дник╕в ОУН, н╕мецько-радянський догов╕р в╕д 23 серпня 1939 р. мав бути короткотривалим. П╕сля радянсько-ф╕нсько╖ в╕йни, яка продемонструвала слабк╕сть Червоно╖ арм╕╖, вони не сумн╕валися в тому, хто переможе у неминучому двобо╖ г╕тлер╕всько╖ Н╕меччини з Радянським Союзом. Знищення СРСР, як ╖м здавалося, могло зд╕йснитися т╕льки перетворенням союзних республ╕к на окрем╕ в╕д Рос╕╖ нац╕ональн╕ держави. ╤ншого вар╕анта вони й уявити соб╕ не могли. Тому в поразц╕ Радянського Союзу С. Бандера ╕ А. Мельник, як ╕ вся укра╖нська ем╕грац╕я, вбачали ╕сторичний шанс для в╕дродження Укра╖нсько╖ держави.
Не маючи доступу до вищих кер╕вник╕в Третього рейху ╕ не знаючи ╖х план╕в щодо Укра╖ни, л╕дери укра╖нських ем╕грантських орган╕зац╕й п╕сля 22 червня 1941 р. все-таки ╕н╕ц╕ювали повстання в тилу Червоно╖ арм╕╖, яке тривалий час готувалося, але перед в╕йною так ╕ не в╕дбулося, ╖м здавалося, що збройн╕ виступи змусять г╕тлер╕вц╕в визнати ╖х сво╖ми союзниками ╕ сприятимуть державному в╕дродженню Укра╖ни.
Одразу п╕сля 22 червня 1941 р. повстання у Галичин╕ ╕ на Волин╕ п╕дняли бо╖вки ОУН(Б), на Буковин╕ - бо╖вки ОУН(М). У Пол╕сс╕ актив╕зували сво╖ д╕╖ п╕сля проходження фронту загони с╕човик╕в Т. Бульби-Боровця. Д╕ючи енерг╕йно без узгодження з н╕мецькими чиновниками, нац╕онал╕сти встановили свою владу в 187 (з 200) районах зах╕дних областей ╕ в 26 районах Правобережно╖ Укра╖ни. Вони створили обласн╕ управл╕ння в Тернопол╕, Львов╕, Р╕вному, Дрогобич╕, Стан╕слав╕ ╕ Луцьку. Роззброюючи невелик╕ червоноарм╕йськ╕ п╕дрозд╕ли, що опинилися в оточенн╕, оун╕вц╕ акумулювали значну к╕льк╕сть збро╖, бо╓припас╕в ╕ спорядження.
Н╕мецьк╕ польов╕ командири охоче йшли на синхрон╕зац╕ю д╕й в ход╕ свого наступу. Однак на б╕льш високому р╕вн╕ до новоявленого союзника поставилися вороже. Коли н╕мецька адм╕н╕страц╕я розбудувала власн╕ структури на окупован╕й територ╕╖, вона негайно розпустила укра╖нську м╕л╕ц╕ю ╕ вс╕ ╕нш╕ органи, створен╕ нац╕онал╕стами.

Рубрика 4-та

Доля в╕йськових формувань "Нахт╕галь" ╕ "Роланд"

Сп╕вроб╕тництво УВО ╕ ОУН з н╕мецькою розв╕дкою ╕ контррозв╕дкою почалося ще в часи Веймарсько╖ республ╕ки. Укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти вбачали в Н╕меччин╕ союзника, тому що вона так само негативно ставилася до Версальського пово╓нного устрою. Прих╕д А. Г╕тлера до влади посилив антиверсальську спрямован╕сть н╕мецько╖ зовн╕шньо╖ пол╕тики.
Тривал╕ контакти з абвером дали результат: 15 серпня 1939 р. з оун╕вц╕в був утворений диверс╕йний заг╕н п╕д кодовою назвою Бергбауернх╕льфе (Допомога г╕рським селянам) п╕д командуванням полковника Романа Сушка. Заг╕н призначався для розпалювання анти-польського повстання в Зах╕дн╕й Укра╖н╕ перед н╕мецьким вторгненням в Польщу. Однак через тиждень ситуац╕я докор╕нно зм╕нилася: п╕сля укладення пакту Р╕ббентропа-Молотова н╕мц╕ б╕льше не турбувалися про Зах╕дну Укра╖ну.
Вожд╕ ОУН спод╕валися, що напередодн╕ в╕йни з Радянським Союзом Н╕меччина надасть ╖м допомогу у створенн╕ укра╖нсько╖ арм╕╖. Але до план╕в н╕мц╕в це не входило. Вони погоджувалися лише на вишк╕л к╕лькох сотень укра╖нських старшин. В лютому 1941 р. на зустр╕ч╕ командуючого сухопутними в╕йськами генерала В. фон Браух╕ча, начальника абверу адм╕рала В. Канар╕са ╕ кер╕вника ОУН С. Бандери була досягнута домовлен╕сть про вишк╕л 800 кандидат╕в на старшин. Як спод╕валися нац╕онал╕сти, ц╕ старшини мали стати ядром союзно╖ з вермахтом укра╖нсько╖ арм╕╖. Що з цього приводу думали н╕мц╕ - встановити не так легко, тому що письмово╖ угоди укладено не було. Але з наступного розвитку под╕й ста╓ очевидним, що йшлося лише про звичайний диверс╕йний п╕дрозд╕л у склад╕ абверу.
В ход╕ комплектування в╕йськовий в╕дд╕л був под╕лений на дв╕ частини. В укра╖нських документах новоутворен╕ батальйони ф╕гурували п╕д абрев╕атурою ДУН (Дружини укра╖нських нац╕онал╕ст╕в), а в документах абверу - п╕д назвами: спец╕альний в╕дд╕л "Нахт╕галь" ╕ орган╕зац╕я "Роланд". Сформульован╕ для них завдання були такими ж, як для ╕нших спецп╕дрозд╕л╕в абверу: забезпечення в╕льного пересування н╕мецьких частин по Укра╖н╕, роззбро╓ння розгромлених вермахтом частин Червоно╖ арм╕╖, охорона ешелон╕в з полоненими та бо╓припасами.
У червн╕ 1941 р. "Нахт╕галь" був укомплектований старшинським складом ╕ нал╕чував 330 солдат, одягнутих у польов╕ одностро╖ вермахту. Дальший вишк╕л зд╕йснювався разом з першим батальйоном спецполку абверу "Бранденбург - 800". Батальйоном "Нахт╕галь" з боку н╕мц╕в командував командир першого батальйону названого спецполку, а з боку укра╖нц╕в - сотник Р. Шухевич. Зв'язковим старшиною був оберлейтенант Т. Оберлендер, у минулому - професор Кен╕гсберзького ун╕верситету, спец╕ал╕ст з проблем СРСР.
В н╕ч на 30 червня батальйон "Нахт╕галь" ув╕йшов до покинутого Червоною арм╕╓ю Львова ╕ до полудня зайняв вс╕ стратег╕чн╕ об'╓кти, у тому числ╕ рад╕останц╕ю. Заступник голови проводу ОУН(Б) Я. Стецько проголосив ввечер╕ 30 червня Акт в╕дновлення державно╖ незалежност╕ Укра╖ни ╕ пов╕домив про це по льв╕вському рад╕о. Ще одне пов╕домлення по рад╕о було зроблене вранц╕ 1 липня. Одразу ж п╕сля цього в╕йськовослужбовц╕ "Нахт╕галю" отримали тижневу в╕дпустку ╕ змушен╕ були передати вс╕ стратег╕чн╕ об'╓кти м╕ста п╕д охорону прибуло╖ н╕мецько╖ пол╕ц╕╖.
У липн╕ 1941 р. Р. Шухевич д╕знався про арешт б╕льшост╕ л╕дер╕в ОУН(Б) ╕ звернувся безпосередньо до Верховного командування вермахту з пов╕домленням: очолюваний ним батальйон не може дал╕ перебувати у п╕дпорядкуванн╕ н╕мецько╖ арм╕╖. Результатом цього нечуваного демаршу стало негайне роззбро╓ння батальйону ╕ переведення його в столицю Генерального губернаторства Крак╕в.
Батальйон "Роланд" тривалий час перебував в Румун╕╖ ╕ не брав участ╕ в бойових д╕ях. У серпн╕ обидва батальйони були тимчасово ╕нтернован╕ як пол╕тично ненад╕йн╕, а в жовтн╕ об'╓днан╕ в одну частину. Вс╕ в╕йськовослужбовц╕ за "порадою" н╕мецьких начальник╕в уклали контракт на один р╕к служби в охоронн╕й пол╕ц╕╖ ╕ були переведен╕ в Б╕лорус╕ю охороняти мости на р╕ках Березина та Двина ╕ вести боротьбу з партизанами. Коли минув р╕к, н╕хто не п╕дписав нового контракту, внасл╕док чого батальйон розформували, а в╕йськовослужбовц╕в заарештували. Р. Шухевичу, який перебував у в╕дпустц╕, вдалося перейти на нелегальне становище.
Такою ╓ ╕стор╕я двох збройних формувань, названих Дружинами укра╖нських нац╕онал╕ст╕в. Оун╕вц╕ мр╕яли про нац╕ональну арм╕ю, а довелося спочатку охороняти мости в партизанському кра╖, а пот╕м сид╕ти в тюрм╕.
(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 02.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4549

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков