Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2007 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 23.02.2007
21 ЛЮТОГО В УКРА╥Н╤ В╤ДЗНАЧИЛИ М╤ЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ Р╤ДНО╥ МОВИ


Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко у сво╓му в╕танн╕ з нагоди М╕жнародного дня р╕дно╖ мови наголосив на винятков╕й необх╕дност╕ п╕дтримки ╕ якнайширшого впровадження укра╖нсько╖ мови як державно╖ мови Укра╖ни.
"Перед нами сто╖ть житт╓во важливе завдання - реал╕зувати мудру, толерантну ╕ посл╕довну мовну пол╕тику, щоб перетворити р╕дне слово в д╕╓ву консол╕дуючу силу укра╖нського сусп╕льства. Ми повинн╕ завжди пам'ятати, що укра╖нська мова - це мова нашо╖ свободи ╕ нашо╖ державност╕", - наголосив Президент Укра╖ни.
В. Ющенко п╕дкреслив, що на укра╖нськ╕й земл╕ переплелися дол╕ представник╕в багатьох народ╕в - рос╕ян, б╕лорус╕в, болгар, грек╕в, ╓вре╖в, поляк╕в, угорц╕в, ром╕в та багатьох ╕нших. "Сьогодн╕ ми - ╓диний Укра╖нський народ, який творить державу справедливих можливостей ╕ в╕льного життя. Я дотримуюсь твердо╖ позиц╕╖, що в Укра╖н╕ мають бути створен╕ вс╕ умови для задоволення нац╕ональних, культурних ╕ духовних потреб кожного представника нац╕ональних меншин", - сказав Президент.
В╕ктор Ющенко висловив переконання, що вс╕ мають глибоко усв╕домлювати обов'язок шанувати й волод╕ти мовою народу, який дав назву наш╕й Батьк╕вщин╕, а також поважати ╕ п╕дтримувати ус╕ мови, що ╓ в Укра╖н╕, як важливу складову нашого сп╕льного нац╕онального багатства.
Президент побажав вза╓много доброзичливого ставлення один до одного, миру ╕ злагоди для Укра╖ни.

"ШАШКЪАН ПАПИЙ" - ЦЕ НЕ ПРО НАС!

Що чиниться тиск на укра╖нське слово, я спостерегла на власному приклад╕. У с╕чн╕ я п╕шла на свою пошту (вулиця Ки╖вська, 122), щоб оформити передплату на науков╕ укра╖номовн╕ видання, зокрема "Дивослово". Мен╕ в╕дмовили в цьому (хоча ще в листопад╕ моя родина передплатила "Слово Просв╕ти", ╕ перешкод не чинилося). Я зробила сумне в╕дкриття: укра╖нськ╕ видання можна передплатити т╕льки на центральному поштамт╕, до якого мене й в╕д╕слали. Чому занедбана наша преса? Як насл╕док - д╕ти не мають змоги не т╕льки вдосконалити знання р╕дно╖ мови, а й розширити св╕тогляд, д╕знатися б╕льше про сучасну науку та культуру.
У кримських татар нада╓ться б╕льше уваги розвитку р╕дно╖ мови. Молод╕ батьки стараються, щоб дитина почала говорити р╕дною мовою ще з перших сл╕в: "ана" (мама), "баба" (тато), "бита" (бабуся), "къартбаба" (д╕дусь) та ╕н. Для цього мати дитини, нав╕ть якщо погано волод╕╓ сво╓ю мовою, спец╕ально готу╓ться ╕ розмовля╓ з╕ сво╓ю дитиною р╕дною мовою. До цього молода мама старанно готу╓ться ще до дня народження дитини.
На адресу батьк╕в, як╕ занедбали мовний розвиток дитини, зазвичай посилають дуже влучн╕ вирази:
"Озь тилини унуткъан шашкъын" (Той, що втратив голову ╕ забув свою мову);
"Тилини джойгъан юзьсюз" (Сором╕тник, що втратив свою мову);
"Шашкъан папий" (досл╕вно: розгублена качка);
"Эм тильсиз, эм имансызнынъ бири" (Один з без'язиких ╕ безбожних);
"Озьлери та тильсиз, балалары та тильсиз" (Сам╕ без'язик╕ ╕ д╕ти теж без'язик╕);
"Не озю лаф эте, не де догъургъан баласы" (Н╕ сама не говорить, н╕ дитина, що народилася в╕д не╖) ╕ т. п.
Я, укра╖нка, при╓днуюся до мудрих сл╕в сус╕днього народу ╕ зичу кримськ╕й пошт╕ не бути розгубленою качкою на непевному льоду.
Ольга СМОЛЬНИЦЬКА,
студентка III курсу факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства ТНУ ╕мен╕ В. ╤. Вернадського.
Фото Юл╕╖ Качули.

А МОЖЕ, Й ТАМ РОС╤ЙСЬКУ - ДРУГОЮ ДЕРЖАВНОЮ?
У 10 американських м╕стах (Олбан╕, Бостон, Чарльстон, Денвер, Канзас-С╕т╕, Маям╕, Таксон, Якима, Сан-Антон╕о та Ель-Пасо) в╕днин╕ запровадять нов╕ тести для ем╕грант╕в, як╕ прагнуть стати громадянами США. Новий комплексний тест розроблений з тим, щоб примусити людей думати над в╕дпов╕дями та лог╕чно висловлювати сво╖ думки, а не просто запам'ятовувати перел╕к правильних в╕дпов╕дей на типов╕ запитання.
Для експерименту спершу плану╓ться запропонувати нов╕ умови екзаменування 6 тис. ем╕грант╕в. ╥м буде запропоновано дати розгорнуту усну в╕дпов╕дь на 10 запитань щодо американсько╖ ╕стор╕╖, соц╕ально-адм╕н╕стративного устрою держави та рол╕ й функц╕й урядових структур. У раз╕, якщо людина не зможе скласти тест, ╖й запропонують повернутися до стандартного набору питань.
Проте, за словами представник╕в Бюро з питань громадянства та ем╕грац╕╖ США, у 2008 роц╕ нова система тестування стане обов'язковою. "Це не означа╓, що ми не прагнемо ускладнити процедуру. Ми просто хочемо бути упевненими, що коли людина да╓ клятву в╕рност╕ держав╕, п╕днявши п╕д час церемон╕╖ праву руку, вона точно розум╕╓ суть основних процес╕в у ц╕й держав╕ та те, за що боролися наш╕ предки", - прокоментувала р╕шення речник бюро Mар╕я ╢лена Гарс╕я-Упсон.
В╕дпов╕дно до американського законодавства, претендувати на набуття громадянства Сполучених Штат╕в може людина, що прожила на територ╕╖ кра╖ни не менше 5 рок╕в. До того ж, обов'язковою умовою ╓ ╕спити на знання американсько╖ ╕стор╕╖ та пол╕тично╖ системи, а також - англ╕йсько╖ мови.

БУТИ ПЕРЕМОЖЦЕМ ЗАВЖДИ РАД╤СНО
Ще моя перша вчителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури Фа╖на Михайл╕вна Цисарук прищепила мен╕ любов до р╕дно╖ мови.
А нин╕ моя вчителька з цього шк╕льного предмету - Ольга Петр╕вна Смаль. Саме вона й допомагала мен╕ добре п╕дготуватися до конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика. Зв╕сно, перемога не далася мен╕ легко. Я сумл╕нно готувався, часто залишався у школ╕ п╕сля урок╕в, щоб виконати додатков╕ завдання з мови. ╤ як результат мо╓╖ коп╕тко╖ прац╕ - перемога в шк╕льному та м╕ському турах конкурсу. З'явилося бажання ╕ можлив╕сть взяти участь ╕ в республ╕канському тур╕. ╤ я це зробив. Був звичайний день, коли я прийшов до школи п╕сля виконання конкурсного завдання, але в╕н, цей день, став найщаслив╕шим днем у мо╓му шк╕льному житт╕: мен╕ сказали, що я перем╕г! Це було одночасно ╕ неспод╕вано, й дуже при╓мно.
Ось так я став переможцем третього етапу VII М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика ╕ на урочистостях в с╕мферопольськ╕й школ╕ № 33 був нагороджений дипломом першого ступеня.
╤гор КАРТАШОВ,
учень 6-го "в" класу НВК "Школа-г╕мназ╕я" № 25.
м. С╕мферополь.

У ДЕНЬ Р╤ДНО╥ МОВИ УКРА╥НСЬКА НАРОДНА ПАРТ╤Я ПРОВЕЛА У ЛЬВОВ╤ БЕЗПРОГРАШНИЙ КОНКУРС
21 лютого, починаючи з 15-╖ години, в Укра╖нськ╕й книгарн╕ Наукового товариства ╕м. Шевченка на проспект╕ Шевченка, 8, Льв╕вська обласна орган╕зац╕я Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ провела святкову акц╕ю, присвячену М╕жнародному дню р╕дно╖ мови.
Умови конкурсу були дуже простими - конкурсанти мали продекламувати в╕рш, прозовий уривок, фрагмент п'╓си або виконати укра╖нську п╕сню. Нагородою для ус╕х учасник╕в конкурсу стала можлив╕сть придбати одну укра╖нську книгу в Укра╖нськ╕й книгарн╕ НТШ з╕ знижкою 50 в╕дсотк╕в. У призовому фонд╕ акц╕╖ - 30 книжок, зокрема твори Ю. Андруховича, ╤. В╕льде, С. Жадана, О. Забужко, Ю. Винничука, В. Нестайка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2007 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4517

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков