Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 23.02.2007
ЯК НАШ╤ Д╤ДИ ПАРУБКУВАЛИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.


К╤ЛЬКА сотень глядач╕в вже мали задоволення переглянути прем'╓ру першо╖ в Севастопол╕ вистави укра╖нською мовою - саме нею Молод╕жний Театр на Велик╕й Морськ╕й зв╕тував про виконання державного замовлення, яке проф╕нансувало М╕н╕стерство культури ╕ туризму Укра╖ни.
Прем'╓ру було приурочено до 19-╖ р╕чниц╕ театру, яку святкували 16 лютого. За цей довгий час колектив пережив чимало труднощ╕в - коли допомагала любов глядач╕в ╕ в╕ра в правильн╕сть вибраного шляху, ╕ рад╕сних под╕й, як-от перемоги на фестивалях чи вдал╕ гастрол╕ в м╕стах Укра╖ни, Б╕лорус╕╖ та Рос╕╖. "Мало того, що сам театр - суц╕льний експеримент - бо з╕брались молод╕ талановит╕ люди ╕ без вказ╕вки чиновник╕в створили театр, - каже зав╕дуюча л╕тературною частиною Тетяна Кудрякова. - Але такого незвичайного проекту не було - в спектакл╕ за п'╓сою укра╖нського драматурга Володимира Кан╕вця "Як наш╕ д╕ди парубкували" севастопольськ╕ артисти заговорили мовою персонаж╕в. Недарма кажуть, що заговорити мовою ╕ншого народу - зрозум╕ти його душу. ╤ на думку багатьох глядач╕в, це культурне вза╓мопроникнення в╕дбулося вдало.
"Робота йшла непросто, - каже художн╕й кер╕вник театру ╕ режисер спектаклю Людмила Оршанська, - але за три м╕сяц╕ нам вдалось подолати ╕ труднощ╕ з╕ знанням мови, ╕ психолог╕чний фактор.
З вибором п'╓си нам допомогли терноп╕льськ╕ колеги на одному з фестивал╕в. Ми ознайомились, нам сподобалось, ╕ вир╕шили, що це нам п╕д силу".
Режисер-постановник Ольга Ясинська, сама родом з В╕нниччини, каже, що одним ╕з вир╕шальних момент╕в при створенн╕ л╕рично╖ комед╕╖ ╕ зд╕йсненн╕ творчого задуму стала сучасна популярна музика - у вистав╕ використан╕ п╕сн╕ Олега Скрипки "Кра╖на мр╕й", "Ми були на сел╕", "Весна". Романтизм ц╕╓╖ музики якнайкраще п╕д╕йшов до теми любов╕ двох молодят та до можливостей створення фантастичних сцен. А вс╕ ╕нш╕ постановочн╕ ╕ танцювальн╕ моменти вдало нанизались на таку природну основу. "Хочеться, щоб вистава жила, щоб севастопольськ╕ глядач╕ не боялись укра╖нсько╖ мови - адже все на сцен╕ зрозум╕ло, все красиве, сучасне, прийнятне ╕ живе - театр не використовував як╕сь музейн╕ чи етнограф╕чн╕ реч╕". Укра╖нськ╕ костюми водночас ╕ народн╕, ╕ колоритн╕, ╕ сучасн╕ - д╕вчатам можна було б в цьому ╕ вийти на вулицю.
Художник Тетяна Карасьова в розмов╕ з кореспондентом зупинилась на складнощах театру: нема╓ цех╕в - н╕ бутафорського, н╕ пошивочного, н╕ столярного, гримерного. Придумати можна багато чого, але важко було знайти взут-тя - у нас нема╓ магазин╕в теат-рального рекв╕зиту, потр╕бн╕ тканини купляли в ╕нших м╕стах - нема╓ нав╕ть простих укра╖нських стр╕чок. Все робилось силами актор╕в ╕ на ентуз╕азм╕ - чого не повинно бути. "Пор╕вняйте - те, що в Харков╕ роблять ш╕сть чолов╕к в пошивочному цеху, у нас робила одна Наталя", - каже митець. ╤ все ж ус╕ проблеми були вир╕шен╕, ╕ досить вдало.
- Одна справа, коли я просто читаю текст, а ╕нша - коли потр╕бна гармон╕йна вза╓мод╕я на сцен╕, то це досить складно, але бажання подолати ц╕ проблеми перемогло, - каже рос╕янка за походженням, Жанна Терлецька, актриса, яка працю╓ в театр╕ з перших дн╕в.
Рок╕в 40 не користувався укра╖нською мовою ╕нший старожил театру Валер╕й Сенчиков - тод╕ в╕н востанн╓ на харк╕вськ╕й сцен╕ в╕д╕грав дипломний спектакль. Все ж в╕н вважа╓, що йому було найлегше.
Як бачимо, творчий потенц╕ал Театру на Велик╕й Морськ╕й досить великий. Ось приклад ╕де╖-ф╕кс, яка зародилась ще в 90-х роках - поставити на сво╖й сцен╕ "Л╕сову п╕сню" Лес╕ Укра╖нки - режисер-постановник ╤рина Пантел╓╓ва три роки тому виграла всеукра╖нський грант на суму 50 тисяч гривень на таку постанову - ╖╖ трактовка п'╓си видалась у Ки╓в╕ найкращою ╕ г╕дною вт╕лення. Але ж грошей так ╕ не дали.
П╕сля зак╕нчення прем'╓рно╖ вистави глядач╕ стоячи в╕тали актор╕в, на другому показ╕ в зал╕ не вистачило м╕сць ╕ довелось користуватись приставними ст╕льчиками, ╕ вже ╕нш╕ глядач╕ кричали "Браво!".
Наступний спектакль "Сватання в Мар'ян╕вц╕" - п╕д такою назвою йде п'╓са в Молод╕жному Театр╕ на Велик╕й Морськ╕й за адресою: пр. Гагар╕на, 16 - в╕дбудеться 24 лютого. Залишилось назвати виконавц╕в основних ролей: Савку Щербину гра╓ заслужений артист АРК Олег Фле╓р, Василина - Жанна Терлецька, д╕д Северин - Валер╕й Сенчиков, сват Матв╕й - В╕ктор Кукл╕н, Галя - Л╕за Безсокирна, Тимоф╕й - Матв╕й Черненко.
Додам, що виставу вже встигли обговорити ╕ в церкв╕, ╕ в Союз╕ укра╖нок, ╕ в навчальних закладах, ╕ в приватних розмовах; хтось переглянув ╖╖ вже дв╕ч╕. "Яка чар╕вна укра╖нська мова! - сказала п╕сля прем'╓ри з╕ сцени депутат м╕сько╖ ради Тетяна Сорок╕на ╕ додала: - Наверное, все наши севастопольцы это мнение разделят!"
Побажаймо ж акторам вийти на сцену у цьому спектакл╕ хоча б к╕лька сотень раз╕в!

Фото Олекс╕я ЗАБУСИКА.

Б╕льше фото за адресою

http://www.ukrlife.org/main/prosvita/tbm_ua.htm

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4512

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков