Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 16.02.2007
НАЦ╤ОНАЛЬН╤СТЬ — УКРА╥НЕЦЬ?
Анатол╕й МОКРЕНКО

 Скоро наш╕ д╕ти й онуки не зможуть в╕дпов╕сти на це просте запитання. ╤, зда╓ться, н╕кого це особливо не зач╕па╓. Хтось скаже про це вряди-годи та й замовкне: а мо’ воно так ╕ треба, бо, бач, вилучила нац╕ональн╕сть з наших метрик та паспорт╕в не якась там ╕нстанц╕я, а сама Верховна Рада. Та сама, де ото б’ються у прямому й непрямому еф╕р╕ та в╕дверто порушують ними ж прийнят╕ закони. Вилучила, очевидно, на щось розраховуючи. На що? В╕дпов╕дь надто проста: тод╕шня парламентська компарт╕йна «група 239» розраховувала на подальшу русиф╕кац╕ю Укра╖ни, подальше понищення укра╖нського кор╕ння. ╤ це дало п╕зн╕ше Кучм╕ п╕дстави проректи: «Нац╕ональна ╕дея не спрацювала».
 Однак справа не в тому, що було, а в тому, що ╓ сьогодн╕! Поки що формально ми зденац╕онал╕зован╕.
А в недалекому майбутньому це може статися ╕ неформально. Чому? Одним це дуже потр╕бно. Друг╕ недооц╕нюють цього факту, забули, задля чого впряглися в пол╕тичну боротьбу. Час працю╓ на перших: д╕ти, онуки ╕ правнуки ростуть без нац╕ональност╕.
 Колись у дитинств╕ я бачив записи в паспортах та ╕нших документах мо╓╖ бабус╕, батька, матер╕: «укра╖нка», «укра╖нець». Природним був запис ╕ в мо╖х документах, бо я був сином укра╖нки й укра╖нця. А що бачать наш╕ нащадки? Н╕чого. Майбутня манкуртизац╕я забезпечена. Так, як╕сь чорн╕ сили про це т╕льки мр╕ють, але чому нас, простих укра╖нц╕в, не ляка╓ така страшна перспектива?
 Можливо, хтось зауважить: це ж стосу╓ться не самих лише укра╖нц╕в в Укра╖н╕. Та в тому ж то ╕ справа, що саме в Укра╖н╕, а не в Рос╕╖ чи ╤зра╖л╕, в Б╕лорус╕ чи Румун╕╖... Це дуже схоже на ситуац╕ю, коли Катерина II, видаючи св╕й ман╕фест щодо зруйнування С╕ч╕ 1775 року, намагалася слова «козак» та «С╕ч» назавжди витравити з пам’ят╕ людей. Тод╕ знищували оборонця нац╕╖ - козацтво, а нин╕ - й саму нац╕ю. «А ми дивились ╕ мовчали ╕ мовчки чухали чуби». Потр╕бен принаймн╕ новий Шевченко...
 Витравлення з наших паспорт╕в графи «нац╕ональн╕сть» ╓ продовженням асим╕ляц╕╖, себто русиф╕кац╕╖. Що ж нам залиша╓ться? Вмирати як етнос, як нац╕я? Скоро запитають: а нав╕що та укра╖нська та ще й державна мова, коли укра╖нц╕в як таких наче й нема╓, бо де ж таки воно й написано? А н╕де не написано, окр╕м як у серцях, а воно ж через покол╕ння-друге ╕ там з╕треться...
 Дал╕ так бути не може. Потр╕бно, щоб нац╕ональн╕сть повернулася в наш╕ паспорти, ╕ то негайно, без жодних звол╕кань. Час ╕де, д╕ти та онуки ростуть, забуваючи, хто вони, яких батьк╕в нащадки.
 Красномовний приклад. На початках нашо╖ незалежност╕ побував я на славн╕й Хортиц╕ в Запор╕жж╕, коли святкувалося 500-л╕ття укра╖нського козацтва. Зайшов там на кладовище ╕ не побачив жодного надмогильного напису укра╖нською. Т╕льки рос╕йською, та ще - н╕мецькою. Адже тут н╕мецьк╕ колон╕сти, як писав Шевченко, «картопельку садили». ╤рон╕я дол╕... Як тут не згадати болюч╕ думки австр╕йського ф╕лософа Густава Адольфа Густервега. В╕н писав, що умертвити людину - це окремий злочин, а забрати в╕д людей ╖хню нац╕ональн╕сть - це неск╕нченне вбивство.
 Недавно на загальних зборах нашого Сумського земляцтва в Ки╓в╕ б╕льше як п╕втисячна громада дружною обструкц╕╓ю змусила двох високих обласних чиновник╕в в╕дмовитися в╕д намагання виступити перед нами чужою рос╕йською мовою. ╤ вони таки заговорили укра╖нською. Та ще й, виявля╓ться, непогано знають ╖╖, що справило враження на присутн╕х. Не впевнений, що через десяток рок╕в таке буде можливим, якщо ми не в╕дновимо в паспортах запис: «нац╕ональн╕сть - укра╖нець».
 Анатол╕й МОКРЕНКО,
 народний артист Укра╖ни й СРСР,
 професор, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖.
(Газета «Л╕тературна Укра╖на»).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4492

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков