Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 16.02.2007
СВ╤ЧКА ДО ДНЯ ПАМ'ЯТ╤ ЛЕГЕНДАРНОГО ╤ВАНА БОГУНА
╢вген╕я ЛЕЩУК.

Пошли нам, Боже, нин╕ Богун╕в!

Жалобний день... 17 (27) лютого мина╓ 343 роки в╕д дня смерт╕ найвидатн╕шого Лицаря Козаччини, Символу Правди в наш╕й ╕стор╕╖, найулюблен╕шого героя Тараса Шевченка ╕ всього укра╖нського народу ╤вана БОГУНА.

ВРАН╤ШНЯ МОЛИТВА

Пошли нам, Боже,
 нин╕ Богун╕в,
Щоб вберегли
 омр╕яну Державу,
Щоб виростили
лицарських син╕в,
Щоб воскресили
 роз╕п'яту славу.
Пошли Неча╖в через триста л╕т,
Як╕ б за волю стали до загину,
Щоб мужн╕стю
 знов потрясали св╕т,
Щоб над усе любили Укра╖ну!
Пошли Савур╕в, Мельник╕в,
 Бандер,
Щоб довершили
 розпочату Справу,
Щоб ворог б╕льше
шкури з нас не дер,
Щоб св╕т благословив
 мою Державу.
Пошли нам, Боже,
 в╕рних Богун╕в
Козацько╖ душ╕, снаги ╕ вроди,
Щоб в них була
 опора наших дн╕в,
А стр╕й козацький
 не лишень для моди.
Щоб не боялись
 хрест тяжкий нести,
Бо що тод╕ так╕ геро╖ варт╕!
Щоб не пливли
 за б╕знесом в св╕ти,
Щоб не лишали на поталу
 Мат╕р!
Та не забули, що в нас за мета,
Щоб не п╕шли знов
 на ганебну злуку,
Щоб Укра╖на ╖м була свята,
Щоб не подали ворогов╕ руку!
Пошли нам, Боже,
 нин╕ Богун╕в.
╢вген╕я ЛЕЩУК.

╤ван Богун, полковник В╕нницький, наказний гетьман, у битв╕ п╕д Берестечком вразив св╕т подвигом, вив╕вши б╕льш╕сть козацьких в╕йськ з облоги. Протягом 15 рок╕в не випускав з рук пернача, очолював багато переможних визначальних бо╖в, завжди там, де був ╤ван Богун, там була перемога, адже його любили козаки, йому в╕рили.
╤ван Богун - вражаюче талановитий во╖н-стратег, далекоглядний пол╕тик, Людина-Символ багатьох чеснот - був високоморальний, мужн╕й ╕ н╕жний, глибоко в╕руючий християнин, з глибокою ╕нту╖ц╕╓ю ╕ пророчим в╕дчуттям - як Надлюдина.
╤ван Богун на прагнув слави, н╕ верховенства в командуванн╕, мав братерську повагу до козак╕в ╕ надзвичайне вбол╕вання за долю свого народу, тому-то ус╕ так любили його.
Богуна природа над╕лила винятковою красою вроди, статури, глибини розуму ╕ крицевою силою вол╕ - все в одн╕й людин╕, чим вражав в╕н ус╕х прихильник╕в ╕ ворог╕в - народ╕в ╕нших нац╕й.
Легендарного полковника ╤вана Богуна знав ╕ ц╕нував св╕т. ╤ нав╕ть польський критик ╤. Роле писав: "З 80-ти д╕яч╕в Хмельниччини ╤ван Богун - найпрекрасн╕ший - у н╕м по╓днаний розум, в╕йськов╕ зд╕бност╕, незалежн╕сть характеру, не заплямував себе жорсток╕стю, в╕дзначався високою моральн╕стю ╕ в╕рн╕стю високим ╕деалам".
╤ван Богун ╓диний не п╕шов у Переяслав, а пот╕м з╕ сво╖м полком не п╕дписав ганебно╖ угоди на в╕рн╕сть рос╕йському царев╕. Сл╕д зауважити, що Богун не т╕льки з╕ сво╖м полком не пристав до т╕╓╖ ганебно╖ угоди, в╕н в╕двертав ╕нших пров╕дних во╖н╕в, переконував гетьмана про загрозу такого вчинку для майбуття Укра╖ни.

О чом, Богдане,
не послухав ти
В Богунових порад
 пророчу силу -
Це ж Боже провид╕ння
 говорило
╤з уст ╤вана -
 сторожа МЕТИ...
(╤сторик-поет Роман Володимир у кн. "Палк╕ серця",
1964 р., Нью-Йорк).

Через це до нього зм╕нилось ставлення гетьмана, а могло бути ╕ ще сумн╕ше, якби не слава ╤вана Богуна ╕ те, що його дуже любив весь народ Укра╖ни. В подальшому це в╕дбилось на дол╕ ╤вана Богуна.
П╕сля смерт╕ Богдана Хмельницького (1657 р.) за гетьманства ╤вана Виговського обставини в Укра╖н╕ стали вкрай напружен╕: з одн╕╓╖ сторони засилля польсько╖ шляхти, з друго╖ - рос╕йських во╓вод. П╕д кер╕вництвом ╤вана Богуна та ╤вана С╕рка спалахнуло повстання. Богун був пост╕йно оточений польськими шпигунами. У 1662 р. ╤вана Богуна арештовано ╕ кинуто на муки ╕ смерть у Мар╕╓нбурзьку фортецю. У 1663 р. Богуна зв╕льнив польський ставленик - Павло Тетеря з╕ стратег╕чною метою Польщ╕ - щоб використати його славу ╕ геро╖зм у запланованому польським королем наступ╕ на Укра╖ну. Виб╕р був короткий - або смерть, або подальша боротьба, хоч п╕днев╕льним, за волю Укра╖ни.
Враховуючи висок╕ ╕нтелектуальн╕ зд╕бност╕, його включено у польську в╕йськову раду, призначено наказним гетьманом козацьких в╕йськ. Знаючи та╓мн╕ плани Польщ╕ з в╕йськово╖ ради, в╕н зд╕йснював складн╕ во╓нн╕ операц╕╖, прагнув щонайшвидше визволити в╕д ворог╕в Укра╖ну, прискорити об'╓днання Правобережно╖ ╕ Л╕вобережно╖ Укра╖ни в ╓дину соборну державу. ╤ тут - фатальний Глух╕в, але за
та╓мними сигналами ╤вана Богуна облогу було знято. Але в Богуна була вища мета - шляхом революц╕йного перевороту повн╕стю зв╕льнити Укра╖ну. В╕н розписав план цього перевороту у
та╓мному лист╕, який передав через посланця.
╤ тут - зрада! Лист передано ворогов╕!
17 (27) лютого 1664 р. на св╕танку ╤вана Богуна закатовано б╕ля Новгорода-С╕верського. Про смерть ╤вана Богуна були р╕зн╕ верс╕╖, замовчування.
╤ хоч дос╕ нема╓ належного пам'ятника Геро╓в╕, але ╓ один в╕чний пам'ятник - це висока гора, де пролилася священна кров Героя, - народ назвав ╖╖ ╤вановою горою. Там, на вершин╕, з давн╕х л╕т лежав кам╕нь ╕з на-писом: "Тут спочива╓ полковник, наказний гетьман ╤ван Богун". П╕сля приходу "визволител╕в" добр╕ люди закопали кам╕нь поблизу, щоб не знайшли останк╕в Героя. ╤ не треба н╕чого шукати, детал╕зувати, щоб не сталося так, як ╕з останками ╤вана С╕рка, а сл╕д знати, що вся ця ╤ванова гора над Десною - велика могила Героя, адже велет духу ╤ван Богун заслугову╓ на таку велику могилу! Там тепер сто╖ть високий дубовий хрест - символ╕чна могила ╤вана Богуна.
╤ван Богун н╕коли не мав належно╖ шани, тому що у л╕тератур╕ через Переяслав його постать спотворювали на замовлення р╕зних державних установ. Т╕льки ╓ один критер╕й правди - наче священна реценз╕я серця нашого Нац╕онального Ген╕я Тараса Шевченка, який, зна╓мо, як висловлювався про деяких гетьман╕в, а Богун був його найулюблен╕шим Геро╓м - тому ╕ ╖здив Тарас Шевченко п╕д Берестечко вклонитися т╕й земл╕, "де полягли, а не здались", де зд╕йснив вражаючий подвиг ╤ван Богун.
Тому ╤ван Богун ╕ колись, ╕ тепер ╓ горд╕стю Укра╖ни, ╓ той високий вим╕р ступеня патр╕отизму - ступеня В╤РНОСТ╤ Укра╖н╕, та, на жаль, ╕ колись, ╕ тепер в╕н не ╓ належно поц╕нований.
╤ван Богун н╕коли не бажав слави, не прагнув влади - у нього була одна МЕТА - в╕льна Укра╖нська держава!
Протягом восьми рок╕в докладаю ус╕х зусиль, щоб всесторонньо вшанувати Героя, щоб створити пам'ятник. Але оск╕льки в╕дгукнулись переважно убог╕, то в банку на даний час ╓ т╕льки 5 200 грн. Цим неможливо воздвигнути пам'ятник Геро╓в╕. Потр╕бна державна допомога.
Сотн╕ лист╕в у р╕зн╕ державн╕ ╕нстанц╕╖, сотн╕ благань даремн╕. Тому зводяться поки що духовн╕ пам'ятники:
1) До 340-╖ р╕чниц╕ загибел╕ ╤вана Богуна з великими
труднощами ╕ перепонами видано книгу-альбом "В╕чн╕сть ╤вана Богуна", цей м╕н╕-тираж - 300 прим╕рник╕в - пожертвувано на ус╕ ╕сторичн╕ музе╖ Укра╖ни (обласного п╕дпорядкування), деяк╕ в╕йськов╕ частини, навчальн╕ заклади. Були вражаюч╕ в╕дгуки-прохання перевидати великим тиражем - але у держави нема╓ кошт╕в! Тож тепер перевидано сво╓ю снагою з незначною допомогою академ╕ка Павловського М. П. й ╕нших доброчинц╕в, за що я висловлюю велику подяку ╕ частково компенсую це книгами з тиражу.
╤ знову цей м╕н╕-тираж пожертвувано на в╕йськов╕ частини, деяк╕ школи, ╕нститути.
2) З труднощами видавництво "Марка Укра╖ни" на м╕жнародну ф╕лател╕ю випустило марки (конверт) з портретом ╤вана Богуна.
3) Нац╕ональний банк Укра╖ни готу╓ до випуску монету з дорогоц╕нного металу ╕з портретом ╤вана Богуна.
4) У М╕н╕стерств╕ оборони Укра╖ни включено до плану виготовлення орден╕в, медалей для нагородження во╖н╕в за найвищ╕ заслуги перед Укра╖ною.
5) ╢ над╕я про присво╓ння ╕мен╕ Героя одному з корабл╕в Укра╖нського Чорноморського флоту.
6) До фрагмент╕в ф╕льму за мо╖ми творами, знятого Льв╕вською телестуд╕╓ю, С╕верська телестуд╕я дозняла кадри на С╕верщин╕ ╕ змонтувала телеф╕льм "╤ван Богун", який було представлено на м╕сцевому телебаченн╕, а тепер в╕н демонстру╓ться у всесв╕тн╕й мереж╕ УТР на 105 кра╖н св╕ту.
7) Лист╕вками, календарями з портретом ╤вана Богуна - ╕з мо╖ми в╕ршами, п╕снями, п╕дготовленими ╕ виданими видавництвом "Каменяр", зас╕яна уся Укра╖на. ╤ при т╕м приходять прохання перевидати альбом великим тиражем. А це зможе т╕льки держава.
Ось так воскреша╓мо ╕з небуття Славного Героя нашо╖ ╕стор╕╖ ╤вана Богуна. Якби ще затвердити в╕дзначення Дня пам'ят╕ на державному р╕вн╕ - як в╕дзначення Геро╖в Крут, адже ╤ван Богун усе сво╓ життя боровся ╕ поклав на В╕втар Незалежност╕ Укра╖ни сво╓ високе життя.
Ось уже протягом м╕сяця чу╓мо про п╕дготовку у школах до Дня святого Валентина. Це добре. Як би важливо було б, щоб у школах щор╕чно в╕дзначали Дн╕ пам'ят╕ ╤вана Богуна, подаючи молод╕ приклад високого патр╕отизму ╕ священну ╕стор╕ю тих час╕в.
Я пост╕йно благаю, щоб ╕ще хтось допомагав мен╕ - ╕ ось допомага╓ великий патр╕от, письменник ╤ван Захарченко з Ки╓ва, журнал╕ст В'ячеслав Кири╓вський з Сумсько╖ област╕ пише сильн╕ статт╕ на честь ╤вана Богуна, поет Богдан Чепурко написав в╕рш "На смерть ╤вана Богуна", за що я висловлюю ╖м подяку. Дякую також мо╖м колегам "в б╕лому", як╕ не хот╕ли приймати в╕д мене задаремно цих альбом╕в, а складались (нав╕ть сан╕тарки) по дек╕лька чолов╕к на один альбом, щоб оплатити, щоб допомогти мен╕ з оплатою за видання, за численн╕ пересилки альбом╕в. Оце справжн╕ патр╕оти! Я ╖м дуже дякую!
╤ при т╕м - як н╕ж у серце - мене вразив такий факт: у так╕й патр╕отичн╕й газет╕ "Шлях Перемоги" видано ╕сторичний календар на 2007 р╕к, ╕ там згадан╕ р╕зн╕ наш╕ славн╕ особистост╕ (деяк╕ по 2 - 5 раз╕в), т╕льки нема╓ жодного слова про ╤вана Богуна, про Берестечко, про тих славних Шевченкових "Нас тут триста як скло Товариства лягло...".
Що сказав би на це наш Нац╕ональний Ген╕й - за Богуна, найулюблен╕шого свого Героя, за Берестечко, куди в╕н ╖здив на покл╕н?!
А мене дехто пита╓, "в╕дколи займаюсь Богуном, Берестечком"? В╕дпов╕даю: з дитинства. В╕дтод╕, коли мо╖ старш╕ брати, повернувшись з╕ святкувань на Козацьких Могилах, часом побит╕ за це польською пол╕ц╕╓ю, розпов╕дали з почутого там, з легенд про дуже хороброго козака ╤вана, що зум╕в порятувати козацьке в╕йсько, яке було б загинуло у болотах в оточенн╕. В╕дтод╕ засв╕тилось Берестечко, в╕дтод╕ вивчала про ╤вана Богуна ╕ славу козацьку. Тому-то у 1992 р., ризикуючи життям, стала на захист Козацьких Могил, ╕ хоч постраждала, але вандал╕зм припинено!
╤ запитують, чому ╕ тепер, в час тако╖ напруги в Укра╖н╕ - а я все про ╤вана Богуна?
В╕дпов╕даю: ╤вана Богуна сл╕д розглядати не т╕льки як особист╕сть, а як епоху, як той палаючий стовбур непохитност╕ Духу через ус╕ стол╕ття, як смолоскип, що спрямову╓, як в╕длуння того брязкоту зламано╖ криц╕ - шабл╕ ╤вана Богуна на знак народного протесту за ганебне ╓днання, що гримить в легендах ╕ понин╕... - ╕ кличе до ╓днання за справжню Укра╖ну...
Адже ╤ван Богун - це антиПереяслав, антигеноциди, антиЧорнобиль, антишов╕н╕зм - це Укра╖на!
А це важливо! ╤ тепер, ╕ назавжди!
╤ тому з душ╕ вирива╓ться молитва: "Пошли нам, Боже, нин╕ Богун╕в!"
╤ якраз зараз, коли я зак╕нчую оцю статтю, на мою душу сяйнув пром╕нь з обнад╕янням про допомогу в ославленн╕ ╤вана Богуна. Це, мабуть, Лицар-патр╕от у наш╕ дн╕, - адже я пишу у в╕рш╕ "бо щастя крил збагне лиш той - хто ма╓ крила, а Лицаря - лиш Лицар╕ признають!"
Але я боюсь, щоб не згас цей пром╕нь на загальному фон╕ всезростаючо╖ людсько╖ байдужост╕: Волинь-Берестечко, Р╕вненщина нав╕ть не в╕дпов╕дають на мо╖ листи-подарунки альбом╕в, Льв╕в не ма╓ часу з╕ мною розмовляти (по телефону). Отже, з ким ╕ де цей пам'ятник ставити?
А я себе за т╕ роки - видатк╕в, переживань, пожертв - ц╕лком виснажила, зламала, спалила...
Т╕льки цим ус╕м засв╕тила СВ╤ЧКУ!
Св╕чку до Дн╕в пам'ят╕ ╤вана Богуна, Св╕чку на честь Укра╖ни.
Слава Укра╖н╕!
Героям Слава!
╢вген╕я ЛЕЩУК,
голова фонду "Богун", кандидат медичних наук, поетеса, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, лауреат прем╕╖ ╕м. Василя Стуса, М╕жнародно╖ прем╕╖ миру.

СМЕРТЬ ╤ВАНА БОГУНА

Там по долу, додому,
 Ви, непод╕льний ╤ване, -
Словом о полк св╕дчать
 стар╕ стор╕нки, -
Вирвали Укра╖ну з розслаблено╖
 н╕рвани.
...П╕шли б ╕з Вами у б╕й
 ус╕ наш╕ полки!

З Богом, Богуне, з Богом -
 Зах╕дним ╕ П╕вденним -
З Богом, який у кожному
 козаков╕ бринить, як меч...
Були Ви, ╤ване, добрий,
 були Ви, ╤ване, не темний,
Були Ви, ╤ване, правдивий:
 Сам з себе - не всупереч.

Регоче на пал╕ майбутн╓,
 зг╕ршене й небезпечне,
Байстрята порозповзались
 з Под╕льсько╖ височини.
...Попереду, брате, в╕чн╕сть -
 к╕нечн╕сть ╕ безконечн╕сть.
Попереду - вдих наш ╕ видих -
 полин, ╕ полон, ╕ полин.

Трет╓ тисячол╕ття
 йде по доб╕ Христов╕й -
Був В╕н до смерт╕ в╕рний,
 ╕ по смерт╕ також...
Хита╓ться наше прийдешн╓,
 наш чин, як розгойданий човен...
Невже воно все пропало
 тут, де пану╓ лож?

Згадаймо, друже, посутн╓ -
 не перший Ви ╕ не останн╕й,
А щось таке у Ваш╕м йменн╕
 божиться, що не умреш...
Осв╕дчувались Вам д╕вчата
 у безоглядн╕м коханн╕.
Стратили Вас ляхове -
 стратили б мене теж!..
Богдан ЧЕПУРКО.

* * *

...Прощальний час
 над╕й прощальних!
Ми тут. Ми ╓. Ми - вс╕. Ми - гурт.
╢днаймося! Ми той ╓ ╜рунт
Под╕й майбутн╕х, вир╕шальних.

Ми зна╓мо, куди йдемо,
Як наш╕ ноч╕ йдуть за днями.
╤ Укра╖ни знамено
Кричить ╕ горбиться над нами.

Я в╕рю в Бога - в Укра╖ну.
Вона м╕й Бог ╕ поводир.
В свободу в╕рю, в╕рю в мир.
╤ хоч загину - до загину.

Прозр╕мо ж! Люди ми чи н╕?
Чи ми раби борщу ╕ сала?
╤ наша воля нас зассала,
Нас, та у нашому ж човн╕.
До бою! Бо не буде бою.
Ледач╕сть знелюдить ╕ вас.
В╕дгасло л╕то - св╕т не згас,
╤ я з тобою, як з собою...

Пом╕ж ядер, гармат,
 ╕ воз╕в, й казан╕в,
В╕д Дунаю, Дн╕стра ╕ до Дону
На плечах жебрак╕в,
на плечах козак╕в
Домовина ╕де додому.

То мене несуть, ще й коня ведуть,
К╕нь гол╕воньку хиле,
В пережовклих степах
золоту каламуть
В╕тер з В╕нниц╕ хвиле.
Микола В╤НГРАНОВСЬКИЙ.
(Уривок з твору "Н╕ч ╤вана Богуна").

ВОЛИНСЬКА ТРОЯНДА

Пронеслися бур╕, свавол╕?
Та ╓ ╕ще Вищ╕ Закони -
На Берестецькому пол╕
Розкв╕тла Троянда Червона.

Ст╕льки у н╕й палання,
Ск╕льки вогню-любов╕!..
А може, ця кв╕тка давня
зросла з козацько╖ кров╕?

Краща за ╕нш╕ рож╕ -
Щось в н╕й величне, буремне.
Сто╖ть, немов на сторож╕,
Цв╕те, мов козацьке знамено.

В морози ╕ сн╕гов╕╖
Буяло в╕ття зелене,
Подавало наснаги-над╕╖,
Три стол╕ття палало натхненно.

Морози ╖╖ не убили,
Бурев╕╖ лих╕ не зламали -
Знаменом вона майор╕ла
На свято велике чекала.
╤ дочекалася! - Нин╕
До сх╕д сонця росою обмилась:
Козацьке Свято Волин╕ -
Сонцем вона засв╕тилась.
Вдарили дзвони Волин╕ -
Народу з св╕т╕в, наче море.
За три стол╕ття аж нин╕
Пам'ятник знявся угору!
╤ Рожа, що кольору кров╕,
Пром╕нням уся зас╕яла.
Вклонилася Богунов╕.
╤ його сл╕д ц╕лувала...
╢вген╕я ЛЕЩУК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4484

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков