Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХУДОЖН╢ ЗОБРАЖЕННЯ «МОВНОГО РЕЙДЕРСТВА» У ПОЕТИЦ╤ ╤ВАНА НИЗОВОГО
╤ван Низовий – один ╕з найяскрав╕ших творц╕в художнього слова друго╖ половини ХХ –...


ЛИШ ЧЕКАЛИ Б НА МЕНЕ ДИТЯЧ╤ ДОПИТЛИВ╤ ОЧ╤, ╤ ДЗВ╤НКИМ «ДОБРИЙ ДЕНЬ!» ПОЧИНАВСЯ ЩОРАЗУ УРОК…
Дякую тоб╕, вчителько, що розв╕яла м╕й смуток, що допомогла мен╕ перебороти особист╕ негаразди...


ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ВОЛОДИМИР СОСЮРА
...використовуючи образи Шевченка, Сосюра не вдавався до ╖хн╕х простих рем╕н╕сценц╕й, а творчо...


«ВЧИТЕЛЬКО МОЯ, ЗОРЕ СВ╤ТОВА!»
Про талановитого молодого педагога — вчителя укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури...


«…МЕН╤ ╤ ВДЕНЬ, ╤ ВНОЧ╤ СНИТЬСЯ ОТА БЛАГОДАТЬ НАД ДН╤ПРОМ…»
ОБРАЗ УКРА╥НИ В ТВОРЧОСТ╤ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2007 > Тема "На допомогу вчителеві"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 01.01.2007
ГОРД╤╥В ВУЗОЛ УКРА╥НОМОВНО╥ ОСВ╤ТИ У КРИМУ ╤ ШЛЯХИ ЙОГО РОЗВ'ЯЗАННЯ

(ЕТНО-ПРАВОВИЙ БАЗИС, ╤СТОР╤Я, СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ)

(Продовження. Поч. у № 49 - 52).

Нав╕ть 50 рок╕в тому кримська комун╕стична влада, яку ми справедливо критику╓мо у нац╕ональному питанн╕, у царин╕ збереження укра╖нсько╖ культури ╕м╕тувала хоч якусь д╕яльн╕сть.
Все-таки за ╕н╕ц╕ативою Кримського обкому при м╕сцевому пед╕нститут╕ на ╕сторико-ф╕лолог╕чному факультет╕ в╕дкрили в╕дд╕лення укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. Воно почало готувати фах╕вц╕в з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури для кримських шк╕л. Саме завдячуючи цьому в╕дд╕ленню, а пот╕м самост╕йному факультету в Криму стало можливим обов'язкове вивчення укра╖нсько╖ мови та л╕тератури у кримських школах. Укра╖нську мову та л╕тературу у школах стали викладати не прибиральниц╕ чи то недоучен╕ учител╕ ф╕зкультури та "русской словесности", а справжн╕ фах╕вц╕. Зазначимо, що саме у той час бюро обкому та облвиконком прийняли р╕шення про орган╕зац╕ю у м╕ст╕ С╕мферопол╕ з 1 вересня 1957 року середньо╖ школи з укра╖нською мовою навчання та контингентом учн╕в п'ятих - десятих клас╕в у 280 ос╕б. При ц╕й же школ╕ обком зобов'язав орган╕зувати ╕нтернат для д╕тей з кримсько╖ глибинки. Ц╕ важлив╕ осередки укра╖нсько╖ осв╕ти та культури виховали к╕лька тисяч справжн╕х патр╕от╕в Укра╖ни. Немало з них стали в╕домими людьми. ╢дину у Криму укра╖нську школу закрили у добу брежн╓всько-сусловського наступу на укра╖нську культуру та створення "единой общности - советского народа". Н╕би в насм╕шку над укра╖нцями, укра╖нською мовою та укра╖нською культурою школу перетворили у заклад для д╕тей з розумовими та ф╕зичними вадами. Але ╕ цих обездолених державних д╕тей також зрос╕йщують, як ╕ вихованц╕в кримських шк╕л.
Важливою под╕╓ю у культурному житт╕ укра╖нц╕в стало в╕дкриття у м. С╕мферопол╕ Укра╖нського музично-драматичного театру. Питання це обговорювалося на зас╕данн╕ бюро обкому 2 жовтня 1954 року. Тод╕ ж було прийняте в╕дпов╕дне звернення до ЦК КПУ. Сьогодн╕ щодо рос╕йськомовних вистав у репертуар╕ цього колись вельми авторитетного закладу ╓ багато нар╕кань. Адже театр за задумом нав╕ть тогочасного компарт╕йного кер╕вництва створювався "з метою повного ╕ всеб╕чного ознайомлення трудящих област╕ з театральним мистецтвом укра╖нською мовою". "В Кримськ╕й област╕ нема╓ театрального колективу, який би пропагував радянське музичне ╕ театральне мистецтво укра╖нського народу". Усп╕шн╕ гастрол╕ в Криму укра╖нських музично-драматичних театр╕в, як╕ у минул╕ роки, так особливо ╕ в поточному роц╕ показали велику зац╕кавлен╕сть мешканц╕в Криму до укра╖нського сцен╕чного мистецтва", - зазначалося у лист╕. Тож тепер╕шн╕м батькам-реформаторам варто пам'ятати, що укра╖нський театр не ╓ в╕дгалуженням рос╕йського театрального закладу. Йому необх╕дно повернути нац╕ональне обличчя та високий профес╕йний авторитет, витворений патр╕отичним колективом у 60 - 70-х роках.
П╕днесенню укра╖нського нац╕онального духу у Криму у перш╕ роки п╕сля передач╕ област╕ Укра╖н╕ сприяли також укра╖номовна газета "Радянський Крим" (виходила до грудня 1959 року) та "Крымская правда", яка з 1959 року стала виходити, кр╕м рос╕йсько╖, ще й укра╖нською мовою. Укра╖номовний дубль газети "за ненадобностью" закрили невдовз╕ п╕сля усунення з посади першого секретаря ЦК КПУ, норовистого та патр╕отично налаштованого Петра Шелеста.
Готовн╕сть тогочасного кримського сусп╕льства до запровадження укра╖нсько╖ мови п╕сля входження Криму в Укра╖ну була наст╕льки високою, що про ╖╖ використання у навчальному процес╕ стали говорити нав╕ть у ст╕нах Кримського с╕льськогосподарського ╕нституту. Про це у 1958 роц╕ мен╕ без яко╖сь в╕дрази розпов╕дали викладач╕-ветерани цього закладу. Реал╕зац╕я зазначеного задуму нав╕ть у той час була б ц╕лком лог╕чною. Адже в ╕нститут╕ на двох факультетах навчалося понад 80 в╕дсотк╕в студент╕в ╕з материково╖ Укра╖ни. Та ╕ випускники його розпод╕лялися не до рос╕йських губерн╕й, а по вс╕х областях Укра╖ни. Кримське село, куди ╖хала на роботу частина випускник╕в, також було укра╖номовним.
Укра╖нське обличчя наймолодшо╖ област╕ Укра╖ни у перш╕ роки намагався витворити тогочасний перший секретар обкому Василь Ком'яхов. В╕н народився у м. Слов'янську Донецько╖ област╕. Дивовижно, що цей парт╕йний функц╕онер ╕з рос╕йським пр╕звищем виявився укра╖нським патр╕отом. Мабуть, на його св╕тогляд╕ позначилися роки перебування на кер╕вний робот╕ у Запор╕зьк╕й, К╕ровоградськ╕й та Сумськ╕й областях. На посад╕ першого секретаря Кримського обкому КПУ Василь Григорович зм╕нив у 1955 роц╕ вельми амб╕тного й кар'╓рного Дмитра Полянського, який не досить прихильно поставився до п╕дпорядкування Кримсько╖ област╕ Укра╖н╕. Це в╕н в╕дверто продемонстру╓ у 90-т╕ роки, коли рос╕йськ╕ думц╕ будуть доводити неправочинн╕сть передач╕ област╕ Укра╖н╕. "Дурью" Микити Хрущова назве улесливий Дмитро Полянський передачу Криму Укра╖н╕.
Василь Ком'яхов, не без п╕дтримки Ки╓ва, наважився дещо укра╖н╕зувати кримську владу. У ц╕й справ╕ його, хоч ╕ дуже боязко, п╕дтримував другий секретар ЦК КПУ Микола П╕дгорний. Перш за все, перший секретар обкому оновив кадри самого обкому. У ньому з'явилися люди не лише з укра╖нськими пр╕звищами, але й з нац╕ональною ментальн╕стю (секретар╕ Клязника, Чирва та ╕нш╕). Районними парт╕йними орган╕зац╕ями та райвиконкомами керували також вих╕дц╕ з Укра╖ни. В обком╕ склався потужний укра╖нський партактив. Мабуть, не без благословення Василя Ком'яхова його п╕длегл╕ секретар Чирва та Клязника на обласн╕й конференц╕╖ у березн╕ 1957 року виступали укра╖нською мовою. Завершальне напутн╓ слово Ком'яхов також виголосив укра╖нською мовою. См╕лив╕сть Василя Григоровича в╕ддзеркалю╓ величезн╕ позитивн╕, але не довготривал╕ зм╕ни, як╕ в╕дбулися в кра╖н╕ п╕сля ХХ з'╖зду КПРС. Уже в середин╕ 60-х рок╕в нове парт╕йне кер╕вництво у Кремл╕ пригрозило Ки╓ву, й паростки укра╖н╕зац╕╖ знищили.
Василь Ком'яхов у березн╕ 1957 року виголосив те, про що нав╕ть у незалежн╕й Укра╖н╕ у Криму не наважуються говорити висок╕ ки╖вськ╕ урядовц╕, в╕дв╕дуючи автоном╕ю. "Ряд товариш╕в - Куц, Чирва, Кулик, Лисий - виступали укра╖нською мовою. Це вперше на зборах парт╕йного активу. Ми вважа╓мо, що це ц╕лком правильно, коли б товариш╕, як╕ волод╕ють укра╖нською мовою, виступали в районах, колгоспах, радгоспах, на машинно-тракторних станц╕ях, п╕дпри╓мствах, у творчих орган╕зац╕ях, наукових установах, в школах ╕ вузах. Це тому, що в Криму б╕льше 250 тисяч укра╖нського населення (насправд╕ ╖х вже тод╕ було понад 500 тисяч. - авт.).
Нам в╕домо, що так╕ товариш╕ з обласного активу, як Корицький, Коровченко, Стенковий, П'ятак, Максименко, Цимбалюк, Левченко, Сосницький, Скородинський, Рудак, Мельник, Сороковський, Мазурець, Кравець, Клязника, Прикордонний, Румпер, Руденко ╕ ряд ╕нших товариш╕в знають укра╖нську мову, могли б виступати перед масами, однак вони цього чомусь не робили. А дарма. Укра╖нську мову любить ╕ поважа╓ народ", - наголосив секретар обкому. (В. ╤. Серг╕йчук, 2002, с. 245).
Безумовно, позиц╕я першого секретаря обкому щодо використання у парт╕йн╕й робот╕ укра╖нсько╖ мови, його ставлення до нац╕ональних проблем мали неабиякий вплив на парт╕йне та господарське чиновництво ╕ позитивно сприймалося населенням п╕вострова. На заклик секретаря обкому в╕дгукнулася ц╕ла низка парт╕йних функц╕онер╕в. Тож ╕ не дивно, що укра╖нська мова ставала правочинною у парт╕йн╕й робот╕. ╤ на р╕зноман╕тних нарадах ╖╖ використовувало все б╕льше й б╕льше людей.
В 1957 роц╕, як засв╕дчу╓ завоблвно О. Косяк, у багатьох с╕льських кримських школах була реальна можлив╕сть для в╕дкриття повноц╕нних укра╖нських не лише початкових, але й старших клас╕в. Бажаючих навчатися у них також не бракувало. Це п╕дтвердили опитування батьк╕в прац╕вниками в╕дд╕л╕в народно╖ осв╕ти у м╕сцях розселення укра╖нц╕в (Сакському, Джанкойському, Октябрському, Зуйському, Бахчисарайському та ╕нших районах). Запис д╕тей до початкових укра╖нських клас╕в стримувало те, що у Криму не ╕снувало н╕ семир╕чних, н╕ середн╕х укра╖номовних шк╕л. Саме через ╖хню в╕дсутн╕сть, переселення ╕ неможлив╕сть дати д╕тям семир╕чну та середню осв╕ту р╕дною мовою укра╖нське населення пово╓нно╖ хвил╕ в╕ддавало д╕тей у рос╕йськ╕ школи. Нар╕кання наполегливих батьк╕в та численн╕ звернення до парт╕йних та радянських орган╕в змусили владу задуматися над створенням у 1957 роц╕ обласно╖ укра╖нсько╖ школи-╕нтернату. Адже щор╕чно не лише у кримськ╕ села, але й нав╕ть до обласного центру прибували десятки тисяч с╕мей. Так, лише за рахунок переселенц╕в к╕льк╕сть д╕тей шк╕льного в╕ку у С╕мферопол╕ в 1953 роц╕ зб╕льшилася на 9457 ос╕б. Переважна б╕льш╕сть з них виявляла бажання навчатися укра╖нською мовою. Але н╕ укра╖нських клас╕в, н╕ укра╖нських шк╕л на теренах Криму не було.
Бракувало також ╕ учител╕в укра╖нсько╖ мови. Документи св╕дчать, що з 2193 учител╕в початкових клас╕в лише 94 волод╕ли укра╖нською мовою. Ставилося завдання на короткочасних курсах п╕дготувати 1500 викладач╕в для 2 - 4-х клас╕в. Потр╕бно було забезпечити п╕дручниками 320 семир╕чних та 140 середн╕х шк╕л. У кожну семир╕чну школу передбачалося направити одного учителя укра╖нсько╖ мови, а у середню - двох. Кримськ╕ семир╕чн╕ та середн╕ школи мали поповнитися 600 учителями укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. Про учител╕в-предметник╕в, як╕ б волод╕ли укра╖нською мовою, говорити не доведеться - ╖х у Криму не ╕снувало.
Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, доктор ф╕лософ╕╖ у галуз╕ б╕олог╕╖, академ╕к УЕАН, д╕йсний член НТШ.
(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2007 > Тема "На допомогу вчителеві"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4350

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков