Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4548)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4241)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2271)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1329)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (442)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (258)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Т╤ЛЬКИ АБСОЛЮТНО В╤ДБИТА СВОЛОТА МОЖЕ РОБИТИ ТАКЕ
«Дякую вс╕м, хто сьогодн╕ з Сумами, хто п╕дтриму╓ одне одного ╕ хто робить усе для захисту...


ПОСИЛЕННЯ УКРА╥НСЬКО╥ ППО ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ ТИСКУ НА РОС╤Ю
В Одес╕ в╕дбулася зустр╕ч Президента Укра╖ни та Генсека НАТО…


ЦЕ НЕ ПООДИНОК╤ ВИПАДКИ, А СИСТЕМНА РОС╤ЙСЬКА РОБОТА
Зеленський показав нов╕ кадри допиту китайського полоненого…


РОС╤Я ╤ГНОРУ╢ ДИПЛОМАТ╤Ю ╤ ПРОДОВЖУ╢ ТЕРОР
Зеленський - про обстр╕ли по вс╕й Укра╖н╕…


СПРАВЕДЛИВ╤СТЬ ПОВИННА БУТИ ЗАБЕЗПЕЧЕНА, ЩОБ ЗЛО НЕ МНОЖИЛОСЬ
Виступ Президента перед учасниками Бучанського сам╕ту…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 01.12.2006 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 01.12.2006
ВСЕОСЯЖН╤СТЬ Ц╤╢╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ КАТАСТРОФИ МОЖНА ЗБАГНУТИ ЛИШЕ СИЛОЮ ВНУТР╤ШНЬОГО ПОТРЯС╤ННЯ

ВСЕОСЯЖН╤СТЬ Ц╤╢╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ КАТАСТРОФИ МОЖНА ЗБАГНУТИ ЛИШЕ СИЛОЮ ВНУТР╤ШНЬОГО ПОТРЯС╤ННЯ КОЖНОГО, ХТО ВВАЖА╢ СЕБЕ ЦИВ╤Л╤ЗОВАНОЮ ЛЮДИНОЮ

 Виступ Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму Геннад╕я Москаля на траурному м╕тингу, присвяченому пам`ят╕ жертв голодомор╕в та пол╕тичних репрес╕й у С╕мферопол╕ 25 листопада 2006 р.
 У ц╕ дн╕ в Укра╖н╕ в╕дбуваються жалобн╕ заходи з нагоди вшанування пам’ят╕ жертв Голодомору та пол╕тичних репрес╕й. Протягом ХХ стол╕ття Укра╖на пережила три голодомори: 1921 - 1923, 1932 - 1933, 1946 - 1947 рок╕в, однак другий був найб╕льш масовим ╕ жорстоким.
 Це - найдраматичн╕ш╕ стор╕нки укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, як╕ не мають аналог╕в в ╕стор╕╖ людства. За даними фах╕вц╕в, в 1932 - 1933 роках жертвами голоду, що виник у результат╕ трагед╕╖, яка в╕дбулася з вини тотал╕тарного режиму, стали в╕д 7 до 10 млн. людей. Це означа╓, що в т╕ траг╕чн╕ роки Укра╖на не дорахувалася в╕д 10 до 25% свого населення, гублячи його по 25 тисяч чолов╕к у день, по тисяч╕ - у годину, по 17 - щохвилини.
 Якщо врахувати втрати в╕д Голодомору на Кубан╕, Волз╕ та П╕вн╕чному Кавказ╕, де значними масивами проживало укра╖нське населення, то втрати зростають ще на к╕лька м╕льйон╕в. Проте масштабн╕сть ц╕╓╖ трагед╕╖ можна збагнути не т╕льки цифрами, але й здатн╕стю кожно╖ людини сприймати чуже горе, як сво╓.
 Всеосяжн╕сть ц╕╓╖ нац╕онально╖ катастрофи можна збагнути лише силою внутр╕шнього потряс╕ння кожного, хто вважа╓ себе цив╕л╕зованою людиною. Найб╕льш досконала статистика не спроможна передати глибини масштабност╕ соц╕ально-економ╕чних, пол╕тичних та морально-психолог╕чних насл╕дк╕в голодомору, жахливого свав╕лля владних структур ╕ масових випадк╕в ганебного для людини явища - кан╕бал╕зму.
 При цьому голод, що охопив адм╕н╕стративн╕ райони з населенням 40 млн. чолов╕к ╕ тривав майже два роки, явище не стих╕йне, а ц╕лком рукотворне.
 За антиукра╖нською спрямован╕стю та масштабн╕стю застосування голод 1932 - 1933 рок╕в став збро╓ю масового знищення та соц╕ального поневолення селянства, якою скористався тотал╕тарний режим в Укра╖н╕.
 Крим пережив св╕й Голодомор в 1921 - 1923 роках. Так, зг╕дно з ╕сторичними ╕ арх╕вними дов╕дками, ул╕тку 1921 року на кримських нивах згор╕ло 3/4 врожаю. Узимку 1921 - 1922 рок╕в хл╕б подорожчав в 59 раз╕в. Збиток був завданий великий. На жаль, точна к╕льк╕сть померлих в╕д голоду не встановлена й на сьогодн╕шн╕й день. Приблизн╕ дан╕ говорять про сто тисяч померлих, з яких майже три чверт╕ складали кримськ╕ татари.
 На зас╕данн╕ 58-╖ сес╕╖ Генерально╖ Асамбле╖ ООН Сп╕льною заявою кра╖н-член╕в ООН Голодомор в Укра╖н╕ визнано нац╕ональною трагед╕╓ю, а вс╕ кра╖ни-члени ООН, м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖, сп╕лки, фонди було закликано вшановувати пам’ять жертв ц╕╓╖ жахливо╖ под╕╖.
 Хочу окремо зазначити, що десять парламент╕в св╕ту визнали Голодомор актом геноциду проти Укра╖нського народу – зокрема законодавч╕ органи Канади, Аргентини, Австрал╕╖, США, Угорщини, Литви, Польщ╕, Груз╕╖ та ╕нших. Саме так оц╕ню╓ ц╕ скорбн╕ под╕╖ ╕ б╕льш╕сть укра╖нських громадян, як╕ ╓ нащадками тих, хто залишився живим у т╕ жахлив╕ часи.
 Варто в╕дзначити встановлення пам’ятник╕в та пам’ятних знак╕в жертвам голодомор╕в та пол╕тичних репрес╕й у низц╕ кра╖н св╕ту – Австрал╕╖, Австр╕╖, Аргентин╕, Бельг╕╖, Естон╕╖, Казахстан╕, Канад╕, Рос╕╖ (Тюмень), США та Угорщин╕. Прийшов час встановити такий пам’ятник ╕ в С╕мферопол╕. Про це заявили деяк╕ пол╕тичн╕ та громадськ╕ орган╕зац╕╖. Тому вважаю за необх╕дне звернутися до м╕сцевих властей щодо вид╕лення земельно╖ д╕лянки в центр╕ м╕ста для спорудження такого монументу.
 Страшн╕ насл╕дки духовно╖ травми нашого народу залишили св╕й сл╕д у пам’ят╕ багатьох покол╕нь. Саме тому, з метою встановлення ╕сторично╖ справедливост╕, 2 листопада Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко вн╕с до Верховно╖ Ради Укра╖ни Проект Закону Укра╖ни „Про Голодомор 1932 - 1933 рок╕в в Укра╖н╕”.
 Як Пост╕йний Представник Президента Укра╖ни в АРК я звернувся до парламенту автоном╕╖ прийняти в╕дпов╕дне звернення до Верховно╖ Ради Укра╖ни щодо визнання Голодомору актом геноциду проти укра╖нського народу в законодавчому порядку. Однак Верховна Рада АРК обмежилася лише хвилиною мовчання п╕д час яко╖ комун╕сти нав╕ть не звелися з╕ сво╖х кр╕сел.
 Сьогодн╕, кр╕м загиблих в╕д голодомор╕в, ми вшанову╓мо пам’ять жертв пол╕тичних репрес╕й. Символ╕чно наше з╕брання проходить б╕ля пам’ятника генералу Петру Григоровичу Григоренку, якому наступного року буде стор╕ччя в╕д дня народження та 20 рок╕в по його смерт╕. Хот╕в би дек╕лька сл╕в згадати про цю ╕сторичну постать.
 Народився Петро Григоренко в Запор╕зьк╕й област╕ (тод╕ — п╕вн╕чна частина Тавр╕йсько╖ губерн╕╖). Родов╕д його по батьков╕й л╕н╕╖ бере початок у С╕ч╕, тобто був Петро Григорович нащадком запорозьких козак╕в. Але так склалося, що б╕льша частина життя минула за межами Укра╖ни.
 По зак╕нченн╕ Харк╕вського пол╕техн╕чного ╕нституту вступив до Московсько╖ в╕йськово-╕нженерно╖ академ╕╖, яку зак╕нчив з в╕дзнакою, був направлений в Академ╕ю Генерального штабу - ╕ там навчався блискуче. Дал╕ - служба на Далекому Сход╕ (1939 -1943), участь у боях з японцями на р╕чц╕ Халх╕н-Гол. А 1943 року знову опинився в Укра╖н╕, воював за визволення В╕тчизни в╕д г╕тлер╕вських окупант╕в.
 Де б не служив, де б не працював Петро Григорович, — скр╕зь виявляв пречудов╕ зд╕бност╕, справжн╕й талант науковця й орган╕затора. З 1956 року Петро Григоренко — генерал-майор. ╤ чого йому ще бракувало, що завадило продовжити кар’╓ру? Сов╕сть. Сумл╕ння оф╕церське й людське. Успадкован╕ в╕д предк╕в чесн╕сть ╕ порядн╕сть.
 Захоплений хрущовською «в╕длигою», авторитетний в╕йськовий д╕яч ╕ науковець п╕ддав прилюдн╕й критиц╕ корупц╕ю в найвищих ешелонах влади. Насл╕дки не забарилися — зв╕льнення з високо╖ посади, служба десь у далекосх╕дному гарн╕зон╕, а незабаром ╕ взагал╕ зв╕льнення з арм╕╖. Та генерал Григоренко не скорився.
 В 1967 роц╕ оф╕ц╕йно реаб╕л╕товано кримськотатарський народ. ╤ Григоренко почина╓ боротьбу за те, щоб реаб╕л╕тац╕я стала справжньою, щоби безневинно потерп╕л╕ д╕стали змогу повернутися до р╕дного краю. Зрозум╕ло, так тривало недовго — арешт, короткочасне зв╕льнення, знов арешт, примусове «л╕кування-перевиховання» у псих╕атричних закладах. А непок╕рний генерал не здавався. У травн╕ 1976 став членом-засновником московсько╖ групи Гельс╕нсько╖ сп╕лки ╕з захисту прав людини, а в листопад╕ того ж року виступив одним ╕з фундатор╕в укра╖нсько╖ правозахисно╖ орган╕зац╕╖, знано╖ надал╕ як Укра╖нська Гельс╕нська група. Боротьба й понев╕ряння, певна р╕ч, не додавали здоров’я. 1977 року змушений був ╖хати на л╕кування за кордон — спершу до Зах╕дно╖ Н╕меччини, тод╕ до США. Випустили навдивовиж швидко й просто. ╤ одразу по ви╖зд╕ позбавили радянського громадянства.
 Помер 1987 року, до к╕нця залишаючись в╕дданим сво╖м ╕деалам. Я думаю, п╕д час нещодавнього в╕дзначення 30-р╕ччя д╕яльност╕ Укра╖нсько╖ Гельс╕нсько╖ групи ╕м’я Петра Григоренка було незаслужено об╕йдено, що я хот╕в би хоча б частково компенсувати сво╖м виступом.
Наприк╕нц╕ хот╕в би зазначити, що кожен з нас повинен пам’ятати та шанувати пам’ять невинно загиблих в╕д голоду та пол╕тичних репрес╕й. Т╕льки так можна запоб╕гти новим ╕сторичним помилкам та трагед╕ям для Укра╖ни та нашого народу.

 У ДЕНЬ ПАМ`ЯТ╤ жертв голодомор╕в та пол╕тичних репрес╕й перед храмом святих Володимира та Ольги УПЦ КП в С╕мферопол╕, де розм╕щений Пам’ятний Хрест жертвам Геноциду, ╓пископом С╕мферопольським та Кримським Климентом була в╕дправлена панахида. Схилити голови перед пам`яттю жертв тотал╕тарного режиму прийшли Пост╕йний Представник Президента Укра╖ни в Криму Геннад╕й Москаль, народний депутат Укра╖ни Мустафа Джем╕л╓в, представники кримських орган╕зац╕й Народного РУХу Укра╖ни, УНП, КУНу, “Просв╕ти”, студенти та школяр╕. П╕сля служби Божо╖ жалобна колона пройшла центром С╕мферополя до пам’ятника генералов╕ Петру Григоренку, де п╕сля покладання в╕нк╕в та кв╕т╕в в╕дбувся поминальний м╕тинг.

 На фото В. Качули: ╓пископ С╕мферопольський та Кримський Климент помина╓ невинно загиблих...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 01.12.2006 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4295

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков