Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина


НАКУВАЛА ЗОЗУЛЕНЬКА…
Народна медицина


НЕДОСТАТН╤Й КРОВООБ╤Г
Народна медицина


В╤ДНОВИВСЯ З╤Р
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 17.01.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 17.01.2003
Порадниці
КС

ЩЕДРИЙ ВЕЧІР - це стародавнє дохристиянське свято, яке відзначають напередодні Нового року (13 січня). За християнським календарем - це день преподобної Меланії.
"Меланка" є парубоча і дівоча. Парубоча "Меланка" - парубок вбирається за "Меланку". З ним ходять: Орач, Сівач, Дід, Ведмідь, Коза, Журавель, Циган, Циганка, Чорт. Кожен має свій одяг, бороди, вуса, патли - наклеєні. Ця весела компанія співає, грає, танцює. Заходить до оселі, де є дівчата, і щедрує. Щедруючи, висміюють  кепських господинь. По черзі кожен з ватаги співає своєї пісні, Чорт з рогами співає останнім.
Коли щедрівка скінчилась, хлопці скидають свої костюми і на запрошення дівчат сідають до столу.
Є ще і дівоча "Меланка", вона є поважнішою. Найкраща з дівчат одягає вінок, стрічки, намисто, а друга убирається за молодого і зветься "Василем". Інші дівчата вбираються дружками. Дівоча "Меланка" щедрує під вікнами. В оселі дівоча "Меланка" не заходить.

СВЯТО ВАСИЛЯ
СВЯТО ВАСИЛЯ святкується з 13 на 14 січня. В цей день, за старим звичаєм, як тільки розвиднюється, треба встати посівати. Спочатку посівають удома, ставши перед образами і набравши жменю зерна, примовляють:
"На щастя, на здоров'я та на Новий рік, щоб родило краще, ніж торік, - жито, пшениця та всяка пашниця... Дай, Боже!"
У цю ніч люди не замикають на ніч двері - чекають посівальників.

ПЕРШИЙ ПОСІВАЛЬНИК НА НОВИЙ РІК приносить щастя до хати. За народним віруванням, щастя приносять тільки хлопці. Зерно після посівальника збирали і віддавали курям, щоб добре неслись.
У перший день Нового року до всього уважно приглядаються, бо все має своє значення. Наприклад, якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, то буде щасливий рік. Якщо іній ясно вкриває всі дерева, то буде врожай на збіжжя. Сніг випадає на Новий рік, то щасливий рік буде.
У переддень Нового року дівчата щедрують (13 січня). А вранці 14 січня хатах ходять засівальники - парубки, які посипають господарів пшеницею і вітають з Новим роком, зичать багато хліба, щастя, здоров'я.

Новорічні пісні називаються ЩЕДРІВКАМИ. Ось кілька новорічних вітань:
Сію, вію, посіваю,
З Новим роком вас вітаю!
Роди, Боже, жито,
пшеницю і всяку пашницю.
З Новим роком!
Будьте здорові!

Сійся, родися, жито,
пшениця і всяка пашниця.
Щоб на другий рік
було більше, ніж торік,
Щоб цвіли, як квіти,
гарні ваші діти!
***
Сію, вію, посіваю,
з Новим роком вас вітаю!
Щоб родило краще, ніж торік:
Коноплі під стелю,
а льон по коліна,
Щоб у Вас, господарочко,
голова не боліла.

БОГОЯВЛЕННЯ ГОСПОДНЄ
(Водохреща, або Йордань)
Опівночі перед Водохрещами вода в ріках, як вірили селяни, хвилюється. Були колись такі відважні любителі таємного, що ходили вночі на річку спостерігати це явище, але... ріки в цей час звичайно покриті льодом, і що там під кригою робиться - невідомо. Та набрана з річки опівночі перед Водохрещами вода - цілюща; вона зберігалась у селян за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби.
Ще за тиждень перед Водохрещами колись парубоча громада, а пізніше окремі господарі-"спеціалісти" прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великий хрест, ставили його над ополонкою і обливали буряковим квасом, щоб був червоний. Біля хреста будували - теж з льоду - престол. Усе це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок - "царські врата".
Вранці у церкві відбувається богослужіння. Після богослужіння увесь народ іде на річку до хреста. Попереду несуть дерев'яний церковний хрест і хоругви, хор співає: "Голос Господній...", за хором іде священик, приклавши золотий хрест до чола, а за священиком - люди. До річки на Водохреща йдуть усі: старі, молоді й діти. Кожен несе із собою пляшку або глечик на воду. Хлопці ще несуть із собою голубів, а мисливці - рушниці.
На річці біля хреста весь похід зупиняється і стає на льоду великим барвистим колом, що здалека вимальовується на тлі білого снігового покривала.
Після недовгої відправи священик занурює в ополонку хрест, а в цей час хор голосно співає: "Во Йордані хрещаюся Тобі, Господи...". У свою чергу мисливці стріляють із рушниць, а хлопці випускають із рук голубів, які хмарою летять над "Йорданню".
Коли вже воду освячено, люди підходять до ополонки і набирають її у свій посуд. Всі, хто приїхав на "Йордань" кіньми, - чи то верхи, чи то саньми - набирають відрами з ополонки воду і напувають своїх коней - "щоб хвороби не боялися та міцніші були".
Після водосвяття всі люди повертаються до своїх хат...
Поки мати  або старша дочка подають на стіл обідати, батько бере з-за образа Божої Матері пучок сухих васильків, мочить їх у свяченій воді й кропить усе в хаті та в господарстві; потім бере ще крейду і пише хрести на образах, сволоці, дверях і миснику. Управившись з цим, батько сідає за стіл, а за ним - вся родина. Перед їдою п'ють свячену воду.
По обіді дівчата бігають до річки вмиватися в "йорданській воді" - "щоб були рожеві личка".
На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки - "щоб сі умила та красна була".
У місцевостях понад Дніпром було колись чимало вірувань та прикмет, пов'язаних із "Йорданню". Так, коли процесія йшла на річку, то "знаючі" люди придивлялися: якщо перед хоругвами пролетять горобці - нещасливий рік для дітей, граки - для молодих людей, а як пролетять гуси, то старі люди цього року будуть дуже хворіти, а то й, боронь, Боже, - вмиратимуть.
Якщо на Водохреща дерева вкриті інеєм, то навесні у відповідний день тижня - у четвер, п'ятницю і т. д. - треба сіяти ярову пшеницю: "вродить, як гай!".
Якщо на Водохреща день ясний, сонячний, то хліба цього року будуть чисті, а якщо похмурий, небо вкрите хмарами - у хлібі буде багато "сажки" (зони).
Попіл опісля Різдвяних свят не можна зберігати ні в хаті, ні в дворі, бо "буде пожежа"; увечері на Водохреща його треба винести на річку і висипати на лід.


ЖИТИ ЧИ ЛІКУВАТИСЯ?
Одним із прохідних місць в анекдотах з медичної тематики є таке запитання: "Ну, що, будеш жити чи  лікуватимемося?". Але це смішно лише доти, доки насправді не трапиться щось серйозне. Проте, поспішаючи до лікаря по медичну допомогу, мусимо не забувати, що залежимо сьогодні не тільки від лікарського професіоналізму, але й від того, наскільки грамотно скористаємося порадою ескулапа, купляючи в аптеці порекомендовані нам препарати. Бо там сьогодні ми майже такі ж самі споживачі товару, як і на будь-якому з ринків, тільки відрізнити гнилу капустину від сумнівної пігулки трохи простіше. І то ще не велика біда, якщо замість аспірину тобі підсунули крейду (з досвіду наших читачів), а ось якщо під час реанімаційних процедур до серця хворого потрапляє фальсифікована глюкоза (зі слів лікаря-реаніматора), тут вже є безпосередні причини для хвилювання.
З метою контролю за якістю медичних препаратів в республіканському центрі діє державна інспекція АРК, яку очолює Вікторія Олександрівна Євдокименко. Ось що розповіла вона задля нашого "лікнепу" як споживачів аптечної продукції  в теперішніх умовах.
- Слід розрізняти аптеки, аптечні пункти і кіоски. Перші мають цілий набір приміщень, в тому числі куточок покупця, де можна ознайомитися з ліцензією, торговим патентом, даними щодо організації, яка стоїть вище. Можна попрохати в аптекаря і сертифікат якості тих чи інших ліків.
Купуючи ліки, слід звернути увагу на термін їхнього зберігання, перевірити, чи немає в ампулі осуги, чи однорідну структуру мають пігулки, і, звичайно ж, при ліках має бути анотація. Вимагати її ви можете навіть тоді, коли берете не повну упаковку ліків.
Купляючи товари в аптеках, споживач має більше гарантій щодо правильного транспортування і зберігання медичних препаратів - для цього тут є належні умови.
При лікувально-профілактичних закладах працюють аптечні пункти (їхня площа має становити не менше 18 кв. м). Вони виконують ті ж самі функції, що й аптеки. Зазначимо, що ліки, які можуть бути загрозливими для життя людини, мусять відпускатися за рецептами. Без рецептів мають відпускатися лише препарати, для використання яких достатньо ознайомитися з анотацією.
Аптечні кіоски (площа 8 кв. м) розраховані на придбання якихось дрібничок. Це може бути йод, зеленка, бинт тощо.
Але в житті все відбувається трохи по-іншому. Тому покупець має враховувати деякі нюанси.
Наприклад, те, що виготовлені різними виробника-ми ліки можуть дещо відрізнятися за своїми властивостями, і не випадково дженеретики (аналоги) коштують суттєво дешевше, ніж оригінальні препарати.
Якщо виникають запитання щодо якості тих чи інших ліків, ми можемо провести експертизу, але приймаємо заявки лише від юридичних осіб, тобто аптечних працівників чи  організацій, що стоять вище.
Хочу звернути увагу на те, що поряд із субстандартними препаратами, тобто виготовленими належним чином, але такими, що втратили свої якості, зустрічаються і відверті фальсифікації: скажімо, в упаковці анальгіну можна придбати все що завгодно.
Важливе значення щодо контролю аптечної продукції має наказ № 436 про контроль ліків, які надходять до відповідних закладів, у першу чергу стосовно їхньої реєстрації в Україні. І справа тут не тільки в дотриманні "букви закону", але й в тім, що, потрапляючи в Україну контрабандою, ліки можуть втратити свою якість через неналежне зберігання та транспортування. До речі, серед цих "нелегалів" - особливо багато фальсифікованих. Деякі широко відомі фірми змушені навіть захищати свою продукцію з допомогою галограм, термічних і водяних знаків. Але, зрозуміло ж, не всі споживачі про це знають.
Раз на рік ми перевіряємо діяльність усіх суб'єктів господарської діяльності.
Чи багато корисної інформації може здобути читач, познайомившись хоча б заочно з Вікторією Олександрівною? Перш за все напрошується висновок: купуй в солідних аптеках і купуй своє або ж дозволене до реалізації Мінздоровом України.
А тим, хто бажає краще розібратися в імпортних препаратах, рекомендуємо ближче познайомитися із системою штрих-кодів, які можемо спостерігати на упаковках з ліками.
Перші дві або три цифри міжнародного коду ЄАН-13 означають країну-виробника товару, подальші п'ять - код виробника, ще п'ять - код товару, остання - контроль. Ознакою коду ЄАН-13 слугують дві довгі риски на початку і в кінці коду. Всього має бути  тринадцять цифр.
Ось міжнародні коди деяких країн-виробників:
00-09 - США і Канада; 30-37 - Франція; 380 - Болгарія; 400-440 - Німеччина; 46-05 - Латвія; 474 - Естонія; 45-49 - Японія; 50 - Великобританія; 520 - Греція; 539 - Ірландія; 54 - Бельгія і Люксембург; 560 - Португалія; 57 - Данія; 590 - Польща; 600-601 - ПАР; 611 - Марокко; 64 - Фінляндія; 690 - Китай; 70 - Норвегія; 729 - Ізраїль; 73 - Швеція; 76 - Швейцарія; 84 - Іспанія; 869 - Туреччина; 859 - Чехія і Словаччина; 80-83 - Італія; 460-469 - Росія.
Світлана ЛАГІДНА.

Сам собі лікар
БАБУСИНІ РЕЦЕПТИ
Гірчичник від наривів. Змішавши ложечку гірчичного насіння з достатньою кількістю тіста, роблять гірчичник, який стає активним наривним пластирем, якщо до нього додати зубець часнику і одну-дві пучки товченого кореня хрону. Під такими ліками чиряк швидко визріє і загоїться.
Насіння льону. Легкий настій льону - це грудний і пом'якшувальний напій, корисний при застудах, захворюваннях грудної клітки та сечовивідних шляхів.

Морква. Свіжий сік цього кореня є протиглисним засобом, його з успіхом використовують (1 - 2  ложечки натщесерце) при лікуванні дітей від глистів. Накладена на гнійні рани м'якоть моркви очищає їх і сприяє загоєнню.

Порятуй себе сам!

ВІТАМІН С - НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ КУРЦІВ
Великі дози вітаміну С можуть бути небезпечними для курців. Це пов'язано з тим, що під час куріння в організм потрапляє важкий метал - кадмій.
Зазвичай вітамін С захищає організм від пухлин завдяки антиоксидантній дії. Однак у поєднанні з кадмієм вітамін може провокувати появу ракових клітин. Небезпечні для курців дози вітаміну починаються з чверті грама на день.
Кадмій погано виводиться з організму, тому небезпечне не тільки поточне куріння, але й те, що мало місце в минулому, а також вживання заражених продуктів.

Так просто
ЯКЩО БОЛИТЬ ГОЛОВА
Анальгіну під рукою немає, та й взагалі ви остерігаєтесь уживати пігулки? І традиційна лимонна шкірка (неодмінно свіжа й обчищена від білого м'якуша), яку ви приклали до скроні обчищеним боком, уже не допомагає? Тоді спробуйте ще такий засіб.
Нагрійте у чаї чайну ложку і прикладіть її до крила носу з того боку, де болить голова. Повторіть процедуру. Потім знову нагрійте ложку і прикладіть до мочки вуха з того боку, де болить голова.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 17.01.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=428

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков