Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4466)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4143)
Українці мої... (1670)
Резонанс (2147)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1087)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (343)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (215)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 13.10.2006 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 13.10.2006
╥╥ ПР╤ЗВИЩЕ ПО БАТЬКОВ╤ – МАЗЕПА...

У МОСКВ╤ ВБИТО ЖУРНАЛ╤СТКУ АННУ ПОЛ╤ТКОВСЬКУ

 Замовн╕ вбивства у Рос╕╖ стали банальн╕стю. В╕д них не ╓ вбезпеченим н╕хто. Але вбивство Анни Пол╕тковсько╖ насправд╕ шокувало сусп╕льство. У сво╖ 48 рок╕в ця ж╕нка, в╕дома вс╕й Рос╕╖, була символом свободи слова у кра╖н╕, де прост╕р ц╕╓╖ свободи все б╕льше ╕ б╕льше звужу╓ться. Анну Пол╕тковську було знайдено у л╕фт╕ ╖╖ будинку, у друг╕й половин╕ дня, з чотирма кульовими пораненнями. Прокуратура в╕дкрила справу, але зрозум╕ло, що д╕статися до самого замовника буде важко.
 Сивокоса «дитина Перебудови», з тонкими рисами обличчя, з вишуканою мовою, залишалася флагманом тих спод╕вань, що зародилися за Горбачова: спод╕вань в╕льно╖ журнал╕стики, позбавлено╖ ╕деолог╕чних лабет╕в, здатно╖ докопатися до само╖ сут╕ под╕й, щоб викривати корупц╕ю, бездушн╕сть чиновник╕в, свав╕лля силовик╕в.
 Вона народилася у Сполучених Штатах. «М╕й батько працював в ООН». Отже, в╕н належав до прив╕лейованого класу. В╕н був укра╖нцем. ╥╖ пр╕звище по батьков╕ – Мазепа. «У школ╕ з мене знущалися. Але мо╖ батьки казали мен╕, що одного дня я буду пишатися мо╖м ╕м’ям. Таке несп╕впад╕ння оф╕ц╕йно╖ правди та правди родинно╖ – це було типово для того часу», - казала Пол╕тковська.
 Дочка радянських дипломат╕в, мати двох д╕тей, Анна Пол╕тковська була колишньою дружиною Олександра Пол╕тковського - одного з продюсер╕в популярно╖ в к╕нц╕ 80-х програми «Взгляд». Передача припинила св╕й вих╕д у св╕т п╕сля вбивства у березн╕ 1995 року одного з ╖╖ ведучих та засновник╕в - Влада Л╕сть╓ва. Популярною Анна Пол╕тковська стала через Чеченську в╕йну. У 1999-му, коли з приходом до влади Влад╕м╕ра Пут╕на розпочався другий збройний конфл╕кт, рос╕йським ЗМ╤ почали потроху закривати рота. В╕дмовляючись повертатися до старих час╕в, Анна Пол╕тковська мужньо продовжувала ╖здити в╕йськовою зоною, збираючи матер╕ал для «Новой газеты», - часопису, що виходить дв╕ч╕ на тиждень ╕ який залишився одним з останн╕х притулк╕в незалежно╖ преси у Рос╕╖. «Новая газета» вт╕лю╓ дух перших рок╕в Перебудови, коли свобода слова щойно з’явилася у Рос╕╖. Перший комп’ютер було тут придбано за грош╕ з Нобел╕всько╖ прем╕╖ миру Горбачова.
 Анна Пол╕тковська в╕дмовлялася у сво╖х матер╕алах задавати патр╕отичний тон,
котрий лунав з╕ стор╕нок ус╕х ╕нших ЗМ╤. Вона чесно розпов╕дала про застосування тортур та про ╕нш╕ злочини, що зд╕йснювалися в ╕м`я «в╕дновлення конституц╕йного порядку». А починалося все у 90-т╕. «Вперше я мала можлив╕сть написати про батьк╕в, чий син загинув у Афган╕стан╕. Вони хот╕ли, щоби його ╕м’я було вписане на монумент╕ на честь загиблих, але держава того не хот╕ла. ╤ ми могли кричати, писати про це», - розпов╕дала Анна Пол╕тковська. ╥╖ завжди ц╕кавили конкретн╕ випадки, соц╕альн╕ теми: «Журнал╕стика да╓ мен╕ можлив╕сть допомогти людям, котр╕ нещасн╕ш╕ за мене. Якщо я пишу про жертву, то не для того, щоб примусити плакати читач╕в, а щоби зачепити владу. Якщо нема╓ реакц╕╖ в╕д можновладц╕в, я кажу соб╕ – то ╓ моя провина, я не змогла зачепити ╖х».
 Коли у листопад╕ 2002 року терористи захопили заручник╕в у театр╕ на Дубровц╕ у Москв╕, вони запросили за посередника з владою саме ╖╖. Вона ╓диний рос╕йський журнал╕ст, котрий зустр╕вся з ватажком бойовик╕в перед штурмом спецп╕дрозд╕л╕в, - штурмом, який забрав життя в 129 заручник╕в ╕ якого можна було уникнути. Але Анн╕ не вдалося запоб╕гти лихов╕. Пот╕м, коли сталось нове захоплення заручник╕в у Беслан╕, у вересн╕ 2004 року, вона також намагалася прибути на м╕сце под╕й. Але в л╕таку, попивши чаю, журнал╕стка занедужала. ╥╖ р╕дн╕ одразу заявили про спробу отру╓ння з метою тримати ╖╖ подал╕ в╕д м╕сця под╕й. Звичайно, ╖й було страшно, але вона н╕ за що у цьому не з╕зналася б! Це в╕дчува╓ться одразу ж - в╕дступати не в ╖╖ характер╕.
 «Я бачив Анну в Москв╕ у ╖╖ каб╕нет╕, перед комп’ютером, - згаду╓ автор «La Croix», - вона працювала над сво╓ю статтею. Дек╕лька в╕зиток на ст╕н╕, щоб додати трохи барв. ╥╖ сус╕д по каб╕нету - В’ячеслав ╤змайлов, колишн╕й в╕йськовий, що став журнал╕стом, спец╕ал╕зованим на справах заручник╕в. В╕н пригаду╓ перш╕ м╕сяц╕ чеченсько╖ в╕йни: «В принцип╕, щоб ╖здити у Чечн╕, потр╕бно було мати ескорт федерал╕в. Але, щоб писати матер╕али, потр╕бно було вм╕ти сп╕лкуватися з людьми. Отже, Анна не брала ескорту. ╥╖ чимало раз╕в незаконно арештовували. Солдати могли ╖╖ вбити. Ми ус╕ мали боротися за не╖, розшукувати ╖╖, д╕знаватися, де ╖╖ тримали, ╕ робити це швидко, адже р╕зне могло трапитися».
 Водночас з газетними репортажами Анна Пол╕тковська видавала численн╕ книги за кордоном. ╥╖ книжковий доробок н╕коли не друкувався у Рос╕╖. Вона казала, що вдала укра╖нська революц╕я минуло╖ зими ╖╖ при╓мно вразила. Але тод╕ ж вона зазначила, що нав╕ть якщо невдоволення зроста╓ у Рос╕╖, опозиц╕я не ма╓ г╕дного л╕дера.
 Поступово свобода ╖╖ тону та гострота того д╕агнозу, що ставила журнал╕стка режиму Пут╕на в Рос╕╖, забезпечили ╖й статус впливово╖ особи у вузькому кол╕ л╕берально╖ опозиц╕╖. Вона зображала Пут╕на як «безталанну», «посередню» особу, кегеб╕ста, котрий поверта╓ Рос╕ю до ╖╖ хрон╕чно╖ хвороби, - хвороби влади зал╕зного кулака, що розчавлю╓ громадянина, аби п╕дкорити його сво╖й вол╕.
 У той час, коли стало в╕домо про ╖╖ смерть, редакц╕я «Новой газеты» чекала на ╖╖ матер╕ал про тортури у Чечн╕. Вчора головний редактор «Новой газеты» назвав серед можливих замовник╕в ╖╖ вбивства пророс╕йського прем`╓р-м╕н╕стра Чечн╕ Рамзана Кадирова. Кадиров «за сум╕сництвом» ╓ ватажком бойовик╕в, котр╕ за ц╕╓╖ брудно╖ в╕йни спец╕ал╕зувалися головним чином на викраденнях та вбивствах.
 У червн╕ 2005 року Анна Пол╕тковська казала газет╕ «La Croix», що редакц╕я просила ╖╖ певний час не повертатися до Чечн╕ через статтю, присвячену фортец╕ Кадирова. ╥╖ тримали у грозненському штаб╕ 24 години.
«Я розпов╕ла у статт╕ про ╖хню бандитську фортецю, жахливе кубло, - пояснила вона «La Croix». - Рамзан Кадиров у присутност╕ член╕в сво╓╖ охорони пооб╕цяв вбити мене. У ц╕╓╖ людини нема╓ м╕зк╕в, лише одна жорсток╕сть. В╕н г╕рше за федерал╕в. Щодо мене, то було б безчестям померти в╕д його руки: одна р╕ч – це ризикувати сво╖м життям заради роботи, й ╕нша – бути вбитою гангстером».
 Учора в Рос╕╖ колеги вшановували пам`ять Пол╕тковсько╖. Казали про ╖╖ мужн╕сть, ясний розум, принципи, людську г╕дн╕сть. Одним з найзворушлив╕ших коментар╕в був, мабуть, в╕дгук М╕ха╖ла Горбачова, котрий назвав ╖╖ смерть «ударом по ус╕й незалежн╕й прес╕». «Це дуже тяжкий злочин проти кра╖ни та проти нас ус╕х», - сказав в╕н.
 «La Croiх», Ален Г╕ймоль.
(Переклад А. Огняник, ╤М╤).

 ПРЕЗИДЕНТ Укра╖ни В╕ктор Ющенко висловив сп╕вчуття у зв’язку з убивством рос╕йсько╖ журнал╕стки Анни Пол╕тковсько╖. На його переконання, рос╕йська влада ма╓ докласти вс╕х зусиль, щоб цей напад на свободу слова був ретельно розсл╕дуваний, а винн╕ притягнут╕ до в╕дпов╕дальност╕. В Укра╖н╕ завжди будуть пам’ятати Анну Пол╕тковську як чесну та мужню журнал╕стку, в╕ддану високим ╕деям справедливост╕ та захисту прав людини, п╕дкреслив Президент Укра╖ни.

Д╤ЮЧИЙ голова ОБС╢, м╕н╕стр закордонних справ Бельг╕╖ Карел де Гюхт закликав рос╕йськ╕ власт╕ якнайшвидше знайти вбивць Анни Пол╕тковсько╖. «Я засуджую вбивство Анни Пол╕тковсько╖, це траг╕чна ╕ глибоко шокуюча втрата. Я закликаю рос╕йськ╕ власт╕ якнайшвидше знайти винних», - ╕деться в заяв╕ глави ОБС╢, пов╕домля╓ Укр╕нформ.
 Як пов╕домили Укр╕нформу в Генеральн╕й прокуратур╕ РФ, Генпрокурор Юр╕й Чайка взяв п╕д особистий контроль х╕д розсл╕дування крим╕нально╖ справи, порушено╖ за фактом убивства журнал╕стки. Сл╕дство розгляда╓ вс╕ можлив╕ верс╕╖, одн╕╓ю з основних ╓ профес╕йна д╕яльн╕сть Пол╕тковсько╖, п╕дкреслили в Генпрокуратур╕ РФ.

ПРАВООХОРОНН╤ органи Рос╕╖ докладуть ус╕х необх╕дних зусиль для об’╓ктивного розсл╕дування траг╕чно╖ загибел╕ журнал╕стки Анни Пол╕тковсько╖. У цьому Президент Рос╕╖ Володимир Пут╕н запевнив Президента США Джорджа Буша в ход╕ телефонно╖ розмови, що в╕дбулася з ╕н╕ц╕ативи американсько╖ сторони, пов╕домила прес-служба глави рос╕йсько╖ держави.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 13.10.2006 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4187

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков