Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4414)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (4084)
Українці мої... (1649)
Резонанс (2068)
Урок української (1004)
"Білі плями" історії (1834)
Крим - наш дім (937)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (260)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (186)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…


ПЕРЕМОГА: РАЗОМ З KALUSH ORCHESTRA У ТУРИН╤ ПЕРЕМОГЛА ВСЯ УКРА╥НА
╢вробачення - це не лише музика…


ЧВЕРТЬВ╤КОВИЙ ЮВ╤ЛЕЙ «ХОЛОДНОГО ЯРУ»
Конференц╕я внесла зм╕ни до статуту ╕ знову обрала президентом «Холодного Яру» Романа...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 06.10.2006 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 06.10.2006
╤ В╤Н ЗНОВ ЖИВИЙ, КРИМ ОГЛЯДУ╢...

 Чомусь в Криму мало хто зна╓ про життя ╕ творч╕сть поета-демократа, класика укра╖нсько╖ л╕тератури Степана Васильовича Руданського. ╤ х╕ба що в Ялт╕, де в╕н до сво╖х останн╕х дн╕в працював м╕ським л╕карем, в укра╖нськ╕й школ╕ згадують його ╕м’я або ж хтось ╕нод╕ поклада╓ кв╕ти б╕ля могили на Массандр╕вському цвинтар╕.
 Та ось в к╕нц╕ вересня нин╕шнього року весь Кримський п╕востр╕в облет╕ла зв╕стка про те, що з 25 вересня по 8 жовтня проходитимуть «Дн╕ Степана Руданського в Криму» у Феодос╕╖, Керч╕, С╕мферопол╕ ╕ Ялт╕. Ця зв╕стка докотилася ╕ до Ки╓ва та багатьох областей Укра╖ни.
 Головним орган╕затором ц╕╓╖ акц╕╖ виступили Всеукра╖нське товариство «Просв╕та» ╕м. Т. Г. Шевченка сп╕льно з Феодос╕йською м╕ською державною адм╕н╕страц╕╓ю та редакц╕╓ю газети «Кримська св╕тлиця».
 Доречно сказати, що перш за все сл╕д в╕ддати належне кер╕вников╕ оргком╕тету, дитячому письменнику ╢вгену Б╕лоусову, який мешка╓ у Феодос╕╖. В╕н ╓ лауреатом Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м. Лес╕ Укра╖нки, заслуженим д╕ячем мистецтв Автономно╖ Республ╕ки Крим, ╕ в незалежн╕й Укра╖н╕ ╓диний володар вищо╖ св╕тово╖ нагороди в галуз╕ дитячо╖ л╕тератури - М╕жнародного диплому IBBY (ЮНЕСКО) ╕м. Г.-Х. Андерсена. Його книги, а ╖х нал╕чу╓ться аж 36, здеб╕льшого про видатних д╕яч╕в укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, мають 18 м╕жнародних нагород.
 Вл╕тку цього року письменник ╢. Б╕лоусов побував в с. Хомутинцях, де народився С. В. Руданський, та деяких районах В╕нниччини. Приск╕пливо з’ясовував та вивчав все, що могло б послужити для написання його ново╖ книги «Степан Руданський - поет ╕ л╕кар». Саме на В╕нниччин╕ народилась ╕дея проведення «Дн╕в Степана Руданського в Криму».
 На заходи при╖хали правнучатий плем╕нник Степана Руданського - в╕йськовий л╕кар з Житомира Олекс╕й Боржковський, руданськознавц╕ - б╕бл╕отекар-кра╓знавець Ольга Юрчишина та автор цих рядк╕в - журнал╕ст, поет-сатирик, лауреат л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. Степана Руданського Микола Сарахан з В╕нницько╖ област╕.
 Вже в перш╕ дн╕ акц╕╖ гост╕ побували ╕ виступили у Феодос╕йськ╕й центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Гр╕на, музе╖ М. Волошина, картинн╕й галере╖ ╤. Айвазовського. Для б╕бл╕отекар╕в, вчител╕в укра╖нсько╖ мови гост╕ орган╕зували виставки «Житт╓вий шлях С. Руданського» ╕ «Книги «Просв╕ти» - в кожну оселю».
 А вже в м╕ських загальноосв╕тн╕х середн╕х школах № 17, № 20 м. Феодос╕╖ ╕ в с. Приморському в╕дбулися л╕тературн╕ свята. Учн╕ та вчител╕ з великим ╕нтересом слухали розпов╕д╕ Олекс╕я Боржковського та Ольги Юрчишино╖ про те, як жив ╕ вчився поет на В╕нниччин╕, в Санкт-Петербурз╕, Ялт╕, як вшановують його творч╕сть земляки та жител╕ ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни.
 ╢вген Б╕лоусов та Микола Сарахан прочитали сво╖ твори ╕ подарували книги «Просв╕ти» школам та б╕бл╕отекам.
 У свою чергу учн╕ читали в╕рш╕ Степана Руданського, сп╕вали п╕сн╕, а юн╕ художники порадували гостей ще й малюнками. У цьому конкурс╕ були визначен╕ переможц╕, як╕ теж отримали в подарунок книги «Просв╕ти».
 У кожн╕й школ╕ звучала невмируща п╕сня на слова Степана Руданського «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну».
 Дуже тепло зустр╕чали гостей ╕ в найв╕ддален╕шому куточку Укра╖ни - гарному кримському м╕ст╕-геро╖ Керч╕.
 У спец╕ал╕зован╕й середн╕й школ╕ № 1 ╕м. Волод╕ Дубин╕на, з поглибленим вивченням англ╕йсько╖, пройшла зустр╕ч гостей з викладачами укра╖нсько╖. А в ЗОШ № 9 з укра╖нською мовою навчання в╕дбулося справжн╓ свято. Прочитан╕ учнями в╕рш╕ Степана Руданського, ╖хн╕ п╕сн╕, малюнки, а ще жив╕ кв╕ти, р╕зн╕ композиц╕╖ викликали великий ╕нтерес у гостей.
 У сво╖х виступах Олекс╕й Боржковський, Ольга Юрчишина, Микола Сарахан та ╢вген Б╕лоусов, а також сп╕лкуючись з учнями та вчителями, шанувальниками укра╖нського слова в Феодос╕╖ та Керч╕, розпов╕ли багато ц╕кавого про життя ╕ творч╕сть поета, фольклориста, археолога, перекладача, активного громадського д╕яча Степана Руданського.
 Крим може гордитись сво╖м сином. Адже це друга батьк╕вщина класика укра╖нсько╖ л╕тератури.
 Микола САРАХАН,
 руданськознавець, учасник «Дн╕в Степана Руданського в Криму».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 06.10.2006 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4177

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков