Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 22.09.2006 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 22.09.2006
ХОЛУЙСЬК╤ СИНДРОМИ УКРА╥НСЬКО╥ ВЛАДИ
В╕тал╕й КАРПЕНКО

РОЗПОВ╤ДАЮЧИ про недавн╕й Всесв╕тн╕й форум укра╖нц╕в, "Св╕тлиця" якось зауважила, що особливо в╕н запам`ятався зустр╕чами делегат╕в-кримчан з в╕домими, знаними, авторитетними людьми, яким близьк╕ наш╕ кримсько-укра╖нськ╕ гуман╕тарн╕ проблеми ╕ як╕ кожен на сво╓му м╕сц╕ докладають зусиль, аби Укра╖на утверджувалася ╕ в Криму. Зокрема, редактору "КС", як св╕дчить оце фото, в Палац╕ "Укра╖на", де 18 серпня в╕дкривався форум, пощастило побачитися з╕ сво╖м колишн╕м (та й нин╕шн╕м!) ун╕верситетським учителем, шанованим в усьому св╕т╕ мовознавцем професором Олександром Даниловичем Пономар╕вим.
А ще - з в╕домим редактором, письменником, громадським д╕ячем В╕тал╕╓м Опанасовичем Карпенком. В╕тал╕й Опанасович подарував "Св╕тлиц╕" свою книгу "Виклики ХХ╤ в╕ку. Пол╕тичн╕ хрон╕ки пером публ╕циста". До книги, як зазначено в анотац╕╖, ув╕йшли вибран╕ статт╕, оприлюднен╕ свого часу в часописах "Слово Просв╕ти", "Укра╖нська Газета", "Нац╕ональна Трибуна" (Нью-Йорк), "Укра╖нська Думка" (Лондон), як╕ ╓ сво╓р╕дним зр╕зом сусп╕льного життя в Укра╖н╕ 2000 - 2005 рок╕в. Повсякденний анал╕з пол╕тичних бор╕нь, розв╕нчування тод╕шнього режиму, показ день за днем боротьби опозиц╕йних сил за справд╕ демократичну Укра╖нську державу поверта╓ читача в т╕ непрост╕ часи, дозволя╓ простежити тернистий шлях в╕д авторитаризму до перемоги Помаранчево╖ революц╕╖.
Книга ц╕кава не т╕льки ╕сторично-документальним спрямуванням, не т╕льки правдивим св╕дченням про епоху, а й соц╕ально-пол╕тичним анал╕зом, актуальним ╕ сьогодн╕ та корисним для прогнозування майбутнього. ╤ справд╕, понад чотири роки тому була написана, зокрема, стаття, яку ми передрукову╓мо в цьому номер╕ "КС", але х╕ба укра╖нському сусп╕льству вже в╕дбол╕ло все те, про що у н╕й йдеться?

На фото (зл╕ва направо): Олександр Пономар╕в, В╕ктор Качула ╕ В╕тал╕й Карпенко на IV Всесв╕тньому форум╕ укра╖нц╕в у Ки╓в╕ 18 серпня 2006 р.

P. S. "Культура слова. Мовностил╕стичн╕ поради" - ця книга професора О. Пономар╕ва також ╓ в б╕бл╕отец╕ "Кримсько╖ св╕тлиц╕". Звертайтеся!


З книги "Виклики ХХ╤ в╕ку. Пол╕тичн╕ хрон╕ки пером публ╕циста".

Перш╕ п╕втора року в╕хового у розвитку св╕тово╖ цив╕л╕зац╕╖ третього тисячол╕ття позначен╕ кроками нин╕шньо╖ укра╖нсько╖ влади, кожен з яких, м'яко кажучи, викликав неоднозначну реакц╕ю в╕тчизняного соц╕уму, а точн╕ше - р╕шуче несприйняття нац╕онально-патр╕отичною частиною сусп╕льства. Ц╕ кроки стосуються р╕зних стор╕н сусп╕льного життя - пол╕тичного, економ╕чного, духов-ного, наукового, нац╕онально-етн╕чного, - сво╖ми п╕дходами ╕ нахабною безцеремонн╕стю, зда╓ться, в╕дкидають нас у сумно в╕дом╕ часи б╕льшовицького мракоб╕сся. Кожен ╕з них ╓ од╕озним, та коли розглянути ╖х не окремо, а комплексно, в одному ланцюгу, то поста╓ гранично злов╕ща картина - вс╕ вони спрямован╕ проти укра╖нського народу та його нац╕ональних ╕нтерес╕в. Щоб не здатися голосл╕вним, варто назвати факти.

ПОЛ╤ТИКА. Попри те, що Укра╖на в╕дновила втрачену свого часу державн╕сть, ╖╖ вище кер╕вництво ╕ через одинадцять рок╕в не позбулося синдрому меншоварт╕сност╕ ╕, як ╕ за радянських час╕в, продовжу╓ ламати шапку, тепер уже н╕би незалежну, перед Москвою. Леон╕д Кучма за часи свого президентства, яке, на шкоду укра╖нським ╕нтересам затягнулося в час╕, п╕дписав не один пол╕тичний документ з б╕локам'яною, що ставить очолювану ним державу в нер╕вноправне становище. До Москви наш президент ╖здив ╕ ╖здить з таким посп╕хом ╕ з такою запопадлив╕стю, як колись ╖здили на виклик пол╕тбюро ЦК КПСС. П╕дписаний з ╢льциним догов╕р про дружбу, сп╕вроб╕тництво та партнерство м╕ж Укра╖ною й Рос╕╓ю, а також домовленост╕ щодо Чорноморського флоту були принизливими, непаритетними ╕ дискрим╕нац╕йними для нашо╖ держави; Рос╕╖ в╕ддано за безц╕нь Севастополь з його бухтами та береговою ╕нфраструктурою; на порушення Конституц╕╖ Укра╖ни на ╖╖ територ╕╖ розташовано в╕йськову базу ╕ в╕йська ╕ншо╖ держави.
У розпал "касетного скандалу", коли п╕д Л. Кучмою захиталося кер╕вне кр╕сло ╕ в╕д нього в╕двернулися л╕дери пров╕дних кра╖н Заходу, В. Пут╕н при╖хав рятувати його ╕м╕дж, за що нашим президентом було заплачено п╕дписанням угод про дальше зближення сус╕дн╕х держав, зокрема, у галуз╕ паливно-енергетичного комплексу та л╕такобудування, зв╕сно ж за рахунок укра╖нських ╕нтерес╕в.
Президент Укра╖ни, проголосивши так звану багатовекторн╕сть у м╕жнародн╕й пол╕тиц╕, пост╕йно балансував м╕ж Заходом, проголошуючи на словах ╓вропейську ор╕╓нтац╕ю, ╕ Москвою, на д╕л╕ тягнучись до не╖. ╤ т╕льки коли Рос╕я зблизилась з ╢С ╕ НАТО, кер╕вництво Укра╖ни раптом 2002 року заявило сво╖, до реч╕, необ╜рунтован╕, претенз╕╖ на вступ до цього в╕йськово-пол╕тичного блоку. Все стане на сво╖ м╕сця, як пригада╓мо, що ще за к╕лька м╕сяц╕в до цього пропрезидентськ╕ сили у Верховн╕й Рад╕ висунули гасло "До ╢вропи разом з Рос╕╓ю". Отже, ╕ тут - без Рос╕╖ н╕ кроку.
ЕКОНОМ╤КА. Про т╕сний зв'язок укра╖нського ол╕гарх╕чно-кланового кап╕талу з аналог╕чним рос╕йським уже давно в╕домо. Найперспективн╕ш╕ стратег╕чн╕ укра╖нськ╕ п╕дпри╓мства опинилися в руках рос╕йського кап╕талу. Державне кер╕вництво не домоглося, бо не зац╕кавлене, усунення односторонньо╖ залежност╕ в╕д рос╕йських енергонос╕╖в. Б╕льше того, все робилося для того, щоб заблокувати спорудження Одеського нафтотерм╕налу, щоб найпрестижн╕ш╕ нафтопереробн╕ заводи стали фактично рос╕йськими - нин╕ пожина╓мо невмотивоване п╕двищення ц╕н на пальне. Тепер д╕йшло й до маг╕стрального газопроводу, на який давно гострила зуби Москва, намагаючись проковтнути його за так зван╕ газов╕ борги Укра╖ни. Недавно стало в╕домо, що неспод╕вано президенти Укра╖ни та Рос╕╖ п╕дписали угоду про створення м╕жнародного консорц╕уму щодо транспортування газу з Рос╕╖ в ╢вропу з використанням маг╕стрального газопроводу, що проходить територ╕╓ю Укра╖ни. До цього проекту при╓днався канцлер ФРН Шрьодер. По наш╕й труб╕ в
6 тисяч к╕лометр╕в до Зах╕дно╖ ╢вропи транспорту╓ться близько 80% рос╕йського газу. Детал╕ проекту укра╖нськ╕й сп╕льнот╕ нев╕дом╕. Але за коментарями преси, в╕д цього виграють скор╕ше Рос╕я ╕ ╢вропа, н╕ж Укра╖на. За задумом, з одного боку газово╖ труби бачимо зац╕-кавлену в експорт╕ газу Рос╕ю, з другого - зац╕кавлену в споживанн╕ рос╕йських енергонос╕╖в Н╕меччину та ╢вропу. Укра╖на - посередин╕, ╕ в╕д не╖ мало що залежить. Схоже, може вийти так, що виграють т╕, що по обох к╕нцях труби, а та, що посередин╕, просто вилетить у трубу... В╕рог╕дно, що й тут заради Рос╕╖ на в╕дкуп в╕ддан╕ укра╖нськ╕ ╕нтереси.

ДУХОВНЕ ЖИТТЯ. Проголошуючи н╕бито р╕вне ставлення до р╕зних рел╕г╕йних конфес╕й, декларуючи необх╕дн╕сть Укра╖н╕ мати Пом╕сну Православну Церкву, президент пише листа до московського патр╕арха з проханням надати не автокефал╕ю (повну незалежн╕сть), а лише автоном╕ю Укра╖нськ╕й Православн╕й Церкв╕, тобто закр╕пити ╖╖ п╕длегле становище. Власне, в╕н в╕дверто в╕дда╓ перевагу ╕ протегу╓ сабодан╕вськ╕й церкв╕ Московського патр╕архату ╕ вида╓ указ, який передбача╓ передати церкв╕ (звичайно ж московськ╕й, як виплива╓ з практики) безц╕нн╕ укра╖нськ╕ пам'ятки-святин╕.

╤ДЕОЛОГ╤Я. Попри задеклароване в Конституц╕╖ Укра╖ни положення, що жодна ╕деолог╕я не може визнаватися державою як обов'язкова, кер╕вництво на державному р╕вн╕ утверджу╓ ╕деолог╕ю анти-укра╖нську. Наприклад, незважаючи на наявн╕сть оф╕ц╕йного Дня укра╖нсько╖ арм╕╖ (6 грудня) та традиц╕йне з давн╕х-давен шанування укра╖нським козацтвом свята Покрови Пресвято╖ Богородиц╕ (14 жовтня), зовс╕м ╕сторично невмотивовано, щоб не сказати абсурдно, за аналог╕╓ю з Рос╕╓ю колишн╕й День радянсько╖ арм╕╖ 23 лютого проголошу╓ться Днем захисника В╕тчизни(?!).
Останньою краплею, що переповнила чашу терп╕ння укра╖нських патр╕от╕в, став указ президента про в╕дзначення на державному р╕вн╕ "350-р╕ччя Переяславсько╖ козацько╖ ради 1654 року". Таке в╕дзначення, враховуючи ╕сторичн╕ реал╕╖, абсолютно недоречне: тут не святкувати, а скрушатися треба, оск╕льки, хоча б хто що говорив, фактично всупереч справжн╕м нам╕рам гетьмана Богдана Хмельницького та його соратник╕в з ц╕╓╖ под╕╖ почина╓ться втрата Укра╖ною сво╓╖ незалежност╕ ╕ п╕дкорення ╖╖ Москвою. Недарма нац╕о-нально-демократичн╕ сили засудили цей крок президента, виступивши з в╕дпов╕дними заявами. Цей указ - не випадков╕сть ╕ не помилка, а саме ч╕тка ╕деолог╕чна позиц╕я нин╕шньо╖ влади, яка п╕д╕гра╓ Москв╕: старше покол╕ння пам'ята╓, з якою помпою, з "тезами ЦК КПСС" в╕дзначалося 300-р╕ччя Переяславсько╖ ради за радянщини. Варто зайвий раз нагадати слова в╕це-прем'╓ра В. Семиноженка про те, що часи Мазепи минули, а настали часи Хмельницького - ось де розкрива╓ться справжн╕й зм╕ст задумано╖ акц╕╖.
ЕТНОПОЛ╤ТИКА. В╕дверто укра╖нофобська позиц╕я влади поляга╓ в тому, що грубо попираються права укра╖нц╕в на нац╕о-нальну мову. Н╕хто ╕нший, як президент Кучма, першим запустив стереотип про необх╕дн╕сть дво-мовност╕, що стало сигналом для виконавчо╖ вертикал╕ повести наступ проти укра╖нсько╖ мови. ╤ хоч п╕зн╕ше ухвалена Конституц╕я задекларувала для укра╖нсько╖ мови статус державно╖, на практиц╕ ця норма грубо порушу╓ться. Б╕льше того, укра╖нофобськ╕ сили у Верховн╕й Рад╕ минулого скликання зробили спробу п╕двищити статус ╕ без того пануючо╖ нин╕ рос╕йсько╖ мови до рангу оф╕ц╕йно╖, себто - друго╖ державно╖. ╤ один з найзатят╕ших адепт╕в цих спроб ста╓ главою Адм╕н╕страц╕╖ Президента Укра╖ни.

╤СТОР╤ОГРАФ╤Я. Та в╕нцем антиукра╖нсько╖ пол╕тики нин╕шньо╖ влади, яка викликала потужну протестну хвилю, стало п╕дписання 24 травня в Москв╕ в╕це-прем'╓рами Укра╖ни Володимиром Семиноженком та Рос╕╖ - Валентиною Матв╕╓нко документа про "узгодження" п╕дручник╕в ╕стор╕╖ у навчальних закладах двох кра╖н та створення робочо╖ групи, яка й займатиметься цим. Як з'ясувалося, рос╕йськ╕й сторон╕ не сподобалося, як укра╖нською ╕стор╕ограф╕╓ю висв╕тлю╓ться голодомор 1932 - 1933 рок╕в, який забрав близько 8 млн. житт╕в укра╖нц╕в, та агрес╕я б╕льшовицько╖ Рос╕╖ проти Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки, до реч╕, визнано╖ т╕╓ю ж Москвою, у 1917 - 1920 роках. ╤ це не все - багато чого, що нин╕ в╕дновлю╓ укра╖нська наука ╕ мистецтво, не подоба╓ться Москв╕: рос╕йський м╕н╕стр культури, наприклад, висловився проти прокату в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ художнього ф╕льму ╤ль╓нка "Молитва за гетьмана Мазепу". Отже, треба по-новому переписати ╕стор╕ю на догоду Москв╕ - плани на далеку перспективу: виховувати молоде покол╕ння укра╖нц╕в на тих постулатах, як╕ влаштовують Москву, нав╕ть якщо доведеться поставити з н╕г на голову всю ╕стор╕ю.
Вс╕ ц╕ кроки нин╕шньо╖ укра╖нсько╖ влади викликали гучн╕ масов╕ протести патр╕отично╖ громадськост╕. Ш╕стнадцять л╕дер╕в укра╖нських нац╕онально-демократичних пол╕тичних парт╕й та громадських орган╕зац╕й звернулися до президента, Голови Верховно╖ Ради та прем'╓р-м╕н╕стра з листом, у якому р╕зко засуджуються ц╕ документи ╕ д╕╖ державних чинник╕в, як╕ мають ч╕тко виражене антиукра╖нське спрямування.
Можна уточнити: не просто антиукра╖нське, а в╕дверто пророс╕йське спрямування, яке, на жаль, зведене до рангу державно╖ пол╕тики.
Чим же воно викликане, чим поясню╓ться?

По-перше, тим, що у б╕льшост╕ сформовано╖ президентом виконавчо╖ влади наявний не укра╖нський, а московський ментал╕тет.
По-друге, ч╕тко спрямованою активною пол╕тикою державник╕в Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
По-трет╓, д╕╓ю п'ято╖ колони, яка також посилила свою активн╕сть в останн╕ роки.
По-четверте, синдромом меншоварт╕сност╕ укра╖нських державник╕в, як╕ ладн╕ п╕ти на все, аби утриматися при влад╕.
По-п'яте, зрощенням укра╖нського ол╕гарх╕чного кап╕талу з рос╕йським.
По-шосте, втратою авторитету в укра╖нського загалу ╕ нетривким становищем президента Л. Кучми, ╕ в╕д цього - його намаганнями зосередити в сво╖х руках всю повноту влади.
По-сьоме, недостатньою нац╕ональною самосв╕дом╕стю укра╖нського загалу, який досить терпимо (чи байдуже) ставиться до того нахабного антиукра╖нського шабашу, який твориться в Укра╖нськ╕й держав╕.
З цього приводу пригадуються широко цитован╕ пресою слова президента Кучми, висловлен╕ ним у виступ╕ перед укра╖нською д╕аспорою в Ханти-Манс╕йську (Рос╕йська Федерац╕я): "Я обращаюсь к хохлам - Рос╕я вам мать, а я - батько". Дал╕ "батько" видав таке: "Ми, укра╕нци, н╓множко с придурью".
Може, справд╕ так, якщо ╕ дос╕ терпимо такого президента ╕ таку владу?
15.07 2002

ПРО АВТОРА
Карпенко В╕тал╕й Опанасович - кандидат ф╕лолог╕чних наук, доктор сусп╕льно-економ╕чних наук Укра╖нського В╕льного Ун╕верситету (Мюнхен, ФРН), професор кафедри видавничо╖ справи та редагування Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка, зав╕дувач кафедри журнал╕стики М╕жнародного ун╕верситету розвитку людини "Укра╖на".
Народжений 3 березня 1941 року в Ки╓в╕ у роб╕тнич╕й родин╕.
Зак╕нчив факультет журнал╕стики Ки╖вського державного ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка (1966), Академ╕ю сусп╕льних наук (1979, Москва).
Член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни та Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни. Автор 30 книг документально╖ прози, публ╕цистики, л╕тературно╖ критики, навчально╖ л╕тератури, багатьох статей з питань журнал╕стики, розвитку сучасного л╕тературного процесу та пол╕тики. Друкувався в журналах "Укра╖на", "В╕тчизна", "Дн╕про", "Слово ╕ час", "Ун╕версум", "Мандр╕вець", "Журналист", "Журнал╕ст Укра╖ни", в газетах "Слово Просв╕ти", "Нац╕ональна Трибуна" (Нью-Йорк), "Укра╖нська Думка" (Лондон), "За В╕льну Укра╖ну - плюс", "Укра╖нська Газета" та ╕н.
З 1972 по 1976 р╕к редагував микола╖вську обласну молод╕жну газету, з 1985 по 2001 р╕к очолював популярну газету "Веч╕рн╕й Ки╖в".
З 1986 року на викладацьк╕й робот╕ на факультет╕ та в ╕нститут╕ журнал╕стики Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка: викладач, старший викладач, доцент, професор.
Один з ╕н╕ц╕атор╕в створення Конгресу укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, обраний членом Презид╕╖ Нац╕онально╖ Ради Конгресу, очолю╓ Ки╖вське в╕дд╕лення КУ╤ну. ╢ головою Укра╖нсько╖ асоц╕ац╕╖ нац╕онально-демократично╖ преси та президентом Асоц╕ац╕╖ св╕тово╖ укра╖нсько╖ преси.
Обирався депутатом Ки╖вради двох скликань та Верховно╖ Ради
1-го (12-го) скликання. Заслужений журнал╕ст Укра╖ни (1992), лауреат прем╕╖ ╕мен╕ ╤вана Ог╕╓нка (2002).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 22.09.2006 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4155

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков