Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3569)
З потоку життя (6812)
Душі криниця (3670)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1574)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМСЬКИЙ "СУД" ПЕРЕН╤С РОЗГЛЯД "СПРАВИ ЧУБАРОВА"
В окупованому Криму розгляд «справи Чубарова» по сут╕ перенесено на невизначений...


У КРИМУ ╤ СЕВАСТОПОЛ╤ - ВЖЕ 853 ВИПАДКИ COVID-19
За останню добу виявлено с╕м нових випадк╕в, 1 людина померла.


СУХОПУТНИЙ КОРИДОР ДО КРИМУ ЗАЛИША╢ТЬСЯ В ПЛАНАХ РОС╤╥
Про це заявив у ╕нтерв’ю Укр╕нформу представник Головного управл╕ння розв╕дки М╕н╕стерства...


РФ МОЖЕ ЗАХОПИТИ ДАМБУ В ХЕРСОН╤, ЩОБ ПОВЕРНУТИ ВОДУ ДО КРИМУ
Таку думку висловив екскомандувач силами США в ╢вроп╕ генерал Бен Ходжес в еф╕р╕ програми...


РОС╤Я ПОСИЛЮ╢ БЛОКУВАННЯ УКРА╥НСЬКИХ МЕД╤А В КРИМУ
Про це експерт Кримсько╖ правозахисно╖ групи ╤рина С╓дова пов╕домила на проведеному у В╕дн╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 01.09.2006 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 01.09.2006
ДЕРЖАВА ПОЧИНА╢ТЬСЯ З╤ ШКОЛИ

З╤ СВЯТОМ ЗНАНЬ!

Шановн╕ учн╕ та вчител╕!
 Сердечно в╕таю Вас з╕ всенародним святом – Днем знань, який традиц╕йно в╕дзнача╓ться 1 вересня, коли шк╕льний дзв╕нок спов╕ща╓ про початок навчального року.
 Це свято в однаков╕й м╕р╕ дороге для кожного з нас, в наш╕й пам’ят╕ назавжди залишаються шк╕льн╕ роки та перша вчителька, шк╕льн╕ друз╕. Адже нема╓ в св╕т╕ людини, чия доля н╕коли не перетиналася б з долею вчителя.
 Ви навча╓те д╕тей та молодь бути дорослими людьми та зр╕лими громадянами. Держава почина╓ться з╕ школи, держава трима╓ться на школ╕.
 Щиро хочу поздоровити наших дорогих першокласник╕в – юних сп╕вгромадян, котр╕ сьогодн╕ вперше долучаються до храму знань. Вам випала щаслива доля народитися в нов╕й, в╕льн╕й Укра╖н╕. Люб╕ть свою р╕дну землю, шануйте батьк╕в та вчител╕в ╕ завжди пам’ятайте, якого ви роду. Переконаний, що ви пишатиметеся сво╓ю Батьк╕вщиною, гордо промовляючи: ” Ми – громадяни Укра╖ни”.
 Нин╕ до навчальних заклад╕в Укра╖ни здобувати знання вируша╓ 9-м╕льйонна арм╕я учн╕в та студент╕в. Ця потужна ╕нтелектуальна сила майбутнього – запорука процв╕тання нашо╖ кра╖ни, утвердження ╖╖ як велико╖ ╓вропейсько╖ держави.
 В╕таю з╕ святом осв╕тян – ус╕х, хто за покликанням сво╖м ╕ за профес╕╓ю допомага╓ п╕знавати св╕т, прищеплю╓ любов до знань, в╕ддаючи душу й серце сво╖м вихованцям.
 У цей урочистий день бажаю вс╕м вам щастя, м╕цного здоров’я, творчого натхнення та нових усп╕х╕в у ваш╕й благородн╕й д╕яльност╕! Нехай збудуться вс╕ ваш╕ мр╕╖ та бажання, накреслен╕ плани на майбутн╓!
 Хай у вашому дом╕ ╕ в наш╕й Держав╕ панують мир та злагода!
З повагою,
Пост╕йний Представник Президента Укра╖ни в АР Крим
Геннад╕й МОСКАЛЬ.

ЩО ЗА КРИМСЬКИМ ДЗВОНИКОМ ШК╤ЛЬНИМ?
 Першого вересня 214 тисяч школяр╕в переступлять пороги 630 шк╕л п╕вострова, семи з укра╖нською ╕ 14 з кримськотатарською мовами навчання, також семи - з класами, де вивчаються предмети укра╖нською чи рос╕йською мовами, та к╕лькох клас╕в, де вчать в╕рменську, болгарську й новогрецьку мови як окрем╕ предмети. Це майже на дев`ять тисяч учн╕в менше н╕ж тор╕к, адже к╕льк╕сть людей похилого в╕ку в Криму найвища серед ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни. Демограф╕чний спад найб╕льше в╕дчутний у навчальних закладах Керч╕, але характерний для вс╕х ╕нших рег╕он╕в п╕вострова, де часто в школах, розрахованих на тисячу учн╕в, зазвичай набирають заледве триста. Особливо мало семикласник╕в, тож коли над╕йде час ╖х випуску, спад конкурс╕в в╕дчують вищ╕ навчальн╕ заклади.
 Трет╕й р╕к трива╓ скорочення числа першокласник╕в, нин╕ ╖х прийшло на свято першого дзв╕нка усього 14 тисяч. Тож для того, щоб сформувати мережу початкових клас╕в, уже необх╕дно прикласти чимало зусиль, щоб набрати „первачк╕в”, - говорить перший заступник м╕н╕стра осв╕ти й науки автоном╕╖ Володимир Каврайський. Дос╕ не вистача╓ викладач╕в деяких предмет╕в: особливо ф╕зики, математики й ╕нформатики (понад 800 ваканс╕й), нема╓ й резерву кадр╕в. Невдовз╕ вс╕ с╕льськ╕ школи п╕вострова нарешт╕ забезпечать комп’ютерами й спец╕альними програмами, а викладач╕в в╕дпов╕дних дисципл╕н не вистачатиме. Цю проблему намагатимуться зменшити на курсах п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖, де зб╕льшать к╕льк╕сть слухач╕в на спецкурсах навчання робот╕ на ПК. А те, що нин╕ чимало учител╕в не здатн╕ нав╕ть нин╕ – „в епоху Ренесансу ╕нформац╕йних технолог╕й” виконати на комп’ютер╕ елементарн╕ операц╕╖, запитання до кер╕вник╕в ВНЗ.
 Буквально в останн╕ хвилини перед святом першого вересня зак╕нчують ремонти в Наташинськ╕й школ╕ Сакського району, яку зачинили через прос╕дання фундаменту, ╕ в Красногвард╕йськ╕й загальноосв╕тн╕й школ╕ №2, закрит╕й ще п╕д час заморозк╕в. Несвятково почався навчальний р╕к в укра╖нськ╕й школ╕ села Долинне Бахчисарайського району, яка перебува╓ в авар╕йному стан╕ через зсувн╕ процеси, що не виключа╓ загрози життю учн╕в ╕ учител╕в ц╕╓╖ школи, вважають в Бахчисарайськ╕й адм╕н╕страц╕╖. Кримський проектно-досл╕дний ╕нститут рекомендував зм╕цнити сейсмост╕йк╕сть прим╕щення, та для цього потр╕бно знайти близько двох м╕льйон╕в гривень. Листи-прохання вид╕лити грош╕ на порятунок укра╖нсько╖ школи в Долинному „ос╕ли” у Верховн╕й Рад╕ та уряд╕ автоном╕╖. Остаточне р╕шення не ухвалене дос╕. Тож мешканц╕ Долинного з весни продовжують в╕дстоювати свою укра╖нську школу у вс╕х найвищих ╕нстанц╕ях. Тим часом, вир╕шили на св╕й страх ╕ ризик, що майже 400 учн╕в навчатимуться у менш пошкоджен╕й тр╕щинами частин╕ буд╕вл╕, яка, на думку спец╕ал╕ст╕в, може зруйнуватися у будь-яку мить. Якщо зсув восени актив╕зу╓ться й буде в╕дчутно дошкуляти, учн╕в початкових клас╕в терм╕ново доведеться розм╕щувати в старому дитсадку, а старшокласникам – таки ╖здити в сус╕дн╕ рос╕йськ╕ школи або в далеку, але укра╖нську — в Бахчисара╖.
 Продовжувати потерпати в╕д т╕сняви доводиться й Ялтинськ╕й укра╖нськ╕й школ╕, яку за наполяганням батьк╕в вдалося в╕дкрити в╕с╕м рок╕в тому... лише на баз╕ дитсадка. Сьогодн╕ тут навча╓ться 440 учн╕в, при тому, що це прим╕щення розраховане на 170 д╕тей дошк╕льного в╕ку. Буд╕вля вже перевантажена на 300%, ╕ це не весь той контингент, який би могла мати укра╖нська школа, бо, як св╕дчить ╖╖ кер╕вництво й батьки д╕тей, котр╕ бажають оволод╕ти державною мовою саме тут, багатьом доводиться ...в╕дмовляти в навчанн╕, порушу-ючи конституц╕йне право громадян на отримання осв╕ти ╖х р╕дною мовою.
 Часто батьки згодн╕, щоб ╖х д╕ти сид╕ли на приставних ст╕льцях чи п╕дв╕конн╕, аби вчитися в укра╖нськ╕й школ╕. Але вже сьогодн╕ тут в класах по чотирнадцять квадратних метр╕в навча╓ться по 14 - 20 учн╕в, що ╓ грубим порушенням сан╕тарно-г╕г╕╓н╕чних умов. А розмови про спорудження ново╖ типово╖ школи безусп╕шно тривають вже п’ять рок╕в. Тод╕ ж Кабм╕н Укра╖ни об╕цяв збудувати укра╖нську школу в Ялт╕, але слова свого не дотримав. Отож, чекаючи державно╖ п╕дтримки, д╕ти вчаться в переповнених класах, а давно створений проект укра╖нсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи в кримськ╕й курортн╕й столиц╕ лиша╓ться на папер╕. Кер╕вництву школи вдалося лише домогтися домовленост╕ з м╕ською владою Ялти, щоб на територ╕╖ школи на вулиц╕ Руданського, 43 зробити бодай невелич-ку прибудову. Це питання депутати об╕цяють розглянути на сес╕ях м╕ськради найближчим часом. Та ╓дина укра╖нська школа в Ялт╕ потребу╓ саме державно╖ матер╕ально╖ п╕дтримки, переконан╕ батьки, ╖х д╕ти ╕ вчител╕ та нац╕онально св╕дома кримська громадськ╕сть. Отож давно б`ють у вс╕ дзвони, щоб влада ╖х нарешт╕ почула. Але в╕дпов╕дь вже надто довго забарилися, школа ж тим часом ╕з року в р╕к продовжу╓ не вм╕щати усе б╕льшу к╕льк╕сть вс╕х бажаючих вчитися державною мовою юних ялтинц╕в. ...В╕дбува╓ться це все на фон╕ набридлого вже багатьом задавненого м╕тингового мусування на площах, у владних каб╕нетах ╕ сес╕йних залах нового складу Верховно╖ Ради ╕ уряду автоном╕╖, м╕сцевих ЗМ╤ „проблеми нехот╕ кримчан до державно╖ мови” чи „повзучо╖ укра╖н╕зац╕╖ автоном╕╖” або „л╕нгв╕стичних утиск╕в рос╕йськомовних громадян в╕д „б╓нд╓ровцов”.
 ...Дос╕ не вир╕шено проблему над╕йного забезпечення теплом та шк╕льних „буржуйок”: допотопними металевими п╕чками й нин╕шнього ос╕нн╓-зимового сезону опалюватиметься к╕лька шк╕л Нижньог╕рського та Б╕лог╕рського район╕в.
 Зате харчування об╕цяють нормальне скр╕зь, на сн╕данки й об╕ди д╕тей-п╕льговик╕в держава цього року буде витрачати удв╕ч╕ б╕льше: не 1,7 грн. як дос╕, а 3,5 грн. У шк╕льних ╖дальнях ╕ буфетах д╕ти, в╕днесен╕ до п╕льгових категор╕й, отримуватимуть як╕сне безплатне харчування, будуть лише натуральн╕ продукти, тут заборонено продавати ч╕пси, сухарики, м╕в╕ну й гор╕шки та напо╖ з консервантами, барвниками, ароматизаторами ╕ шк╕дливими харчовими добавками, переконан╕ в м╕носв╕ти автоном╕╖.
 Вдосталь ╕ п╕дручник╕в двадцяти дев`яти найменувань, окр╕м навчальних пос╕бник╕в для шестикласник╕в, як╕ отримають ╖х у кращому випадку в середин╕ вересня, бо на придбання цих книжок вчасно не були вид╕лен╕ кошти. Велик╕ претенз╕╖ й до кримських межувальник╕в книгами, де нав╕ть на традиц╕йних шк╕льних базарах часто примудряються продавати п╕дручники минулих рок╕в, серед яких ╕ т╕, що продажу не п╕длягають, бо йдуть прямими поставками для шк╕л ╕ мають гриф м╕носв╕ти „безкоштовно”. Зокрема, тепер у розпал╕ саме такий продаж п╕дручник╕в для п’ятого й шостого клас╕в, виданих у 2001 – 2004 роках, як╕ нин╕ вважаються застар╕лими.
 Серед при╓мних новин: в╕дкриття чотирьох нових каб╕нет╕в х╕м╕╖, на що держава вид╕лила 600 тисяч гривень, ╕ три млн. грн. ╕з бюджету Укра╖ни, виданих на придбання 39 шк╕льних автобус╕в, та чотири м╕льйони гривень – на закуп╕влю спец╕ального обладнання в с╕мферопольськ╕ й феодос╕йськ╕ ╕нтернати для глухон╕мих.
 ...А на традиц╕йн╕й конференц╕╖ прац╕вник╕в осв╕ти в С╕мферопольськ╕й укра╖нськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖ педагоги обговорили сво╖ посутн╕ проблеми й з вдячн╕стю в╕дзначили, що система осв╕ти в м╕стах ╕ районах п╕вострова повол╕ виходить на як╕сно новий р╕вень, усе б╕льшу увагу ╖й прид╕ляють владники, адже оснащення школи й ф╕нансове забезпечення навчального процесу справд╕ важлив╕ його складов╕. Порадувала педагог╕в й ╕нформац╕я м╕ського голови С╕мферополя Геннад╕я Бабенка про чуйн╕ше ставлення влади до бюджетник╕в-педагог╕в, турботу про забезпечення ╖х житлом, закладення нових житлових будинк╕в за соц╕альними статтями.
 В╕ктор ХОМЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 01.09.2006 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4088

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков