Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 14.07.2006 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 14.07.2006
П’ята колона в Укра╖н╕: загроза державност╕
╤ван Д╕як

(Продовження. Поч. у № 28).


Розд╕л II. Склад п’ято╖ колони.

1. Етн╕чн╕ меншини

Завдяки наполеглив╕й робот╕ Н╕меччини з «фольксдойче» та активному ╖х використанню Г╕тлером у сво╖х агресивних планах постала уява про вс╕х закордонних н╕мц╕в як агент╕в Г╕тлера. У виданн╕ Британського Корол╕вського ╕нституту з м╕жнародних справ («The World in March 1939», Лондон, 1952 р╕к) н╕мецьк╕ нац╕ональн╕ меншини у державах Центрально╖ та Сх╕дно╖ ╢вропи були прямо назван╕ п’ятою колоною м╕жнародного значення. Фактично сама нац╕ональн╕сть людини ставала головною ознакою ╖╖ належност╕ до п’ято╖ колони.
Головним доказом для такого етн╕чного п╕дходу до визначення проблеми п’ято╖ колони стала д╕яльн╕сть судетських н╕мц╕в у Чехословаччин╕ в 1938 роц╕. Там ╕снувала так звана судето-н╕мецька парт╕я («Sudetendeutsche Partei»), за котру на травневих виборах 1935 року проголосували кожн╕ два з трьох судетських н╕мц╕в. Парт╕ю очолював колишн╕й вчитель ф╕зкультури Конрад Генлейн. В╕н пост╕йно звертався з надуманими звинуваченнями проти чехословацько╖ влади та закликав н╕мц╕в до повстання й при╓днання до Н╕меччини. К╕лька раз╕в в╕н зустр╕чався з Г╕тлером, був присутн╕й на парт╕йному з’╖зд╕ нацист╕в у Нюрнбергу, а також виступав на н╕мецьких рад╕останц╕ях ╕з закликами до втручання в чехословацьк╕ справи. В╕н проголосив створення судетського добров╕льного лег╕ону для збройно╖ боротьби проти Чехословацько╖ республ╕ки, таким чином перетворюючи ╖╖ громадян н╕мецько╖ нац╕ональност╕ на збройних заколотник╕в. Врешт╕-решт, в╕н вт╕к до Н╕меччини, проте справа вже була зроблена. Внутр╕шня ситуац╕я в Чехословаччин╕ була розбурхана, ╕ створен╕ умови для перенесення «чехословацького питання» на м╕жнародний р╕вень. Дал╕ в╕дбулася в╕дома «мюнхенська зрада» ╕ розпочалася поступова анекс╕я Чехословаччини Н╕меччиною. Ф╕налом «пол╕тично╖» боротьби Генлейна за автоном╕ю судетських н╕мц╕в у склад╕ Чехословаччини стало перетворення ц╕╓╖ держави на Протекторат Богем╕я ╕ Морав╕я!
Згодом зрадницьк╕ кроки вчиняли представники н╕мецьких меншин п╕д час агрес╕й проти ╕нших кра╖н. Бойовики судетсько-н╕мецького лег╕ону та члени консп╕ративних загон╕в польських н╕мц╕в, замаскованих п╕д «спортивн╕ клуби», були переформован╕ в пост╕йн╕ диверс╕йн╕ п╕дрозд╕ли, що п╕дкорялися II в╕дд╕лу Управл╕ння в╕йськово╖ розв╕дки та контррозв╕дки Верховного командування збройними силами Н╕меччини («Абвер»). Вони закидалися до ╕нших кра╖н напередодн╕ агрес╕╖ та д╕яли методами вже не пол╕тично╖, а в╕йськово╖ п’ято╖ колони: терористичн╕ акти, провокац╕╖, поширення пан╕чних настро╖в ╕ чуток, розв╕дувально-диверс╕йн╕ д╕╖, орган╕зац╕я саботажу. З цих груп був сформований так званий буд╕вельно-навчальний полк «Бранденбург», що спец╕ал╕зувався на диверс╕ях у тилу противника ╕ комплектувався з представник╕в п’ято╖ колони.
До реч╕, на баз╕ цього полку формувалися укра╖нськ╕ батальйони «Роланд» ╕ «Нахт╕галь». Укра╖нц╕в розглядали в «Абвер╕» як п’яту колону в СРСР, тому п╕дпорядкували ╖х «фах╕вцям» диверс╕йно╖ роботи. Але як т╕льки укра╖нц╕ проголосили 30 червня 1941 р. у Львов╕ «Акт проголошення Укра╖нсько╖ Держави», вони ╖х негайно позбулися, оск╕льки тепер укра╖нц╕ з сво╖ми державницькими устремл╕ннями перетворилися на п’яту колону для само╖ Н╕меччини.
Репрес╕╖ з тортурами та масовими розстр╕лами обрушилися на укра╖нський нац╕ональний рух. Г╕тлера ц╕кавила т╕льки допомога ОУН у вигнанн╕ радянських в╕йськ ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни, а пот╕м укра╖нський рух автоматично ставав ворожою перешкодою для влади Рейху в Укра╖н╕.
Натом╕сть «Абвер» та в╕йська SS активно залучали до сво╖х лав член╕в п’ято╖ колони з н╕мецьких «фольксдойче» на окупованих територ╕ях. Сумну в╕дом╕сть набула, наприклад, 7-ма г╕рська див╕з╕я SS «Принц Ойген», яка складалася з югославських н╕мц╕в та воювала проти м╕сцевих партизан╕в.
Все це було добре в╕домо вже в т╕ часи, тому реакц╕я не забарилася. Вже стали хрестомат╕йними приклади, як Стал╕н р╕шуче скасував н╕мецьку нац╕онально-культурну автоном╕ю у Поволж╕, а вс╕х н╕мц╕в в╕дправили на заслання до Сиб╕ру та Казахстану. ╢диною ╖х провиною була ╖х н╕мецька нац╕ональн╕сть, котра викликала п╕дозри у приналежност╕ до п’ято╖ колони. Пот╕м аналог╕чним чином будуть д╕яти щодо багатьох так званих «злочинних» народ╕в. Не обов’язково, щоб серед цих народ╕в було багато випадк╕в бандитизму, зради чи сп╕вроб╕тництва з окупантами, як у випадку з кримськими татарами або чеченцями. Достатньо було, що ╖х п╕дозрювали у симпат╕ях та зв’язках ╕з реальними ворогами СРСР (як н╕мц╕в, угорц╕в, ф╕н╕в) або можливими ворогами СРСР (як турк╕в-месхетинц╕в, японц╕в, корейц╕в). Адже вони були етн╕чними родичами ворожих нац╕й!
Аналог╕чним чином вчинили у США. Морський м╕н╕стр ц╕╓╖ держави п╕сля японського нападу на Перл-Харбор (7 грудня 1941 року) виступив з твердженням, н╕би «найб╕льш ефективними за всю в╕йну д╕ями п’ято╖ колони (якщо не враховувати под╕й у Норвег╕╖) виявилися д╕╖ на Гавайських островах». Йшлося про 160 тисяч громадян США японського походження, як╕ проживали на Гавайських островах. Аналог╕чн╕ п╕дозри звучали щодо 110 тисяч японського населення в Кал╕форн╕╖, так званих «н╕се╖в». Спираючись на телеграми агенц╕╖ «Юнайтед Прес» в╕д 30 ╕ 31 грудня 1941 року, американська преса опубл╕кувала масу пов╕домлень про уявн╕ зради американських японц╕в. Член Палати представник╕в Конгресу США Ренк╕н 19 лютого 1942 року нав╕ть зак╕нчив св╕й виступ прокльонами зрадникам. Ворож╕ настро╖ посилилися до такого ступеня, що навесн╕ 1942 року влада ╕нтернувала вс╕х громадян США японського походження, в╕дправивши ╖х до внутр╕шн╕х район╕в кра╖ни.
П╕сля 1945 року уряди Польщ╕, Чехословаччини, Югослав╕╖, СРСР депортували з сво╖х територ╕й сотн╕ тисяч ос╕б н╕мецького населення, яке проживало стол╕ттями у сво╖х м╕сцях. Надто велику пам’ять залишили по соб╕ н╕мецьк╕ меншини, тому уряди нових держав намагалися убезпечити себе на майбутн╓ в╕д можливих прояв╕в н╕мецько╖ п’ято╖ колони.
Розглядаючи цю проблему, виходить, що Укра╖нська держава сто╖ть перед складними випробуваннями. Територ╕альних претенз╕й до не╖ вистачало завжди.
З Укра╖ною межу╓ с╕м кра╖н, ╕ кожна з них так чи ╕накше натякала на «╕сторичну несправедлив╕сть» укра╖нських кордон╕в. А зг╕дно з Всеукра╖нським переписом населення 2001 року в Укра╖н╕ ╓ значн╕ нац╕ональн╕ меншини: рос╕яни (17,3% населення, 8 млн. 334 тис. чол.), кримськ╕ татари (0,6%, 248,2 тис. чол.), угорц╕ (0,3%, 156,6 тис. чол.), румуни (0,3%, 151 тис. чол.), поляки (0,3%, 144 тис. чол.).
П╕дозри щодо поляк╕в ╕ кримських татар поки що безп╕дставн╕. П╕сля стол╕ть непримиренно╖ боротьби та п╕дозр (особливо в перш╕й половин╕ та середин╕ XX ст.) м╕ждержавн╕ в╕дносини з Польщею досягли такого р╕вня, що говорити про як╕йсь реванш ╕ територ╕альн╕ заз╕хання з боку Польщ╕ нема╓ п╕дстав. Кр╕м того, польська община малочисельна й надто розпорошена, щоб слугувати п’ятою колоною, коли б у Варшави виникли так╕ плани. Що стосу╓ться кримських татар, то вплив на них з боку Туреччини не варто переб╕льшувати. Маючи сутт╓в╕ проблеми з сепаратизмом у власн╕й кра╖н╕ й ╕сторичн╕ конфл╕кти по периметру всього свого кордону, Туреччин╕ не вистачало ще розпочинати експанс╕ю до Криму. До того ж, татари складають т╕льки 12% населення Криму, тому сучасний статус автоном╕╖ дозволя╓ усп╕шно розв’язувати б╕льш╕сть ╖хн╕х проблем.
Що стосу╓ться угорц╕в та румун╕в, то ц╕ етн╕чн╕ групи проживають компактно у прикордонних районах ╕ мають т╕сн╕ зв’язки з╕ сво╖ми ╕сторичними батьк╕вщинами. В принцип╕, ╖х можна було б використати як п’яту колону проти Укра╖ни в якомусь прикордонному конфл╕кт╕. Однак тут сл╕д зважати на к╕лька «але». По-перше, Угорщина ╓ членом НАТО ╕ ╢С, тому не може ╕гнорувати принципи цив╕л╕зовано╖ зовн╕шньо╖ пол╕тики, прийнят╕ сьогодн╕ у ╢вроп╕. До того ж родинн╕ та ╕сторичн╕ зв’язки угорц╕в виявляються ще одним каналом зв’язку Укра╖ни з ╢С. Тому рубати ╖х заради сумн╕вно╖ перспективи зм╕ни сх╕дного угорського кордону н╕хто у Будапешт╕ не замислить. В╕д цього буде проблем б╕льше, н╕ж якихось вигод. По-друге, хоча Румун╕я за останн╕ 14 рок╕в ╕ дала вдосталь привод╕в не дов╕ряти ╖╖ запевненням (згада╓мо хоча б акц╕ю ╖╖ МЗС з незаконно╖ видач╕ румунських паспорт╕в укра╖нським румунам в Черн╕вецьк╕й област╕ та погано прихован╕ територ╕альн╕ претенз╕╖), проте Бухарест занадто слабкий, щоб сперечатися з Укра╖ною. А громада укра╖нських румун╕в на практиц╕ довела, що ╓ лояльною до сво╓╖ держави ╕ не дозволя╓ використовувати себе як п’яту колону. Згада╓мо, як Румун╕я фабрикувала ╕нформац╕ю щодо утиск╕в нац╕ональних прав румун╕в в Укра╖н╕ для компрометац╕╖ Укра╖ни перед м╕жнародними орган╕зац╕ями. За насл╕дками цих д╕й зац╕кавлен╕ ╓вропейськ╕ орган╕зац╕╖ проводили перев╕рку дотримання укра╖нською владою прав нац╕ональних меншин в Укра╖н╕. Румунська громада в наш╕й держав╕ тод╕ яскраво продемонструвала, що звинувачення оф╕ц╕йного Бухареста на адресу Ки╓ва безп╕дставн╕. ╥╖ права та можливост╕ в Укра╖н╕ були значно ширшими, н╕ж стан справ ╕з забезпеченням прав укра╖нц╕в в Румун╕╖. Тому говорити про якусь румунську п’яту колону в наш╕й держав╕ сьогодн╕ нема╓ п╕дстав.
Значно складн╕ше питання з рос╕йською етн╕чною групою. Вона багаточисельна, претенду╓ на статус друго╖ державостворюючо╖ нац╕╖ в Укра╖н╕ поряд з самими укра╖нцями. До того ж в окремих рег╕онах нашо╖ кра╖ни рос╕яни проживають великими групами ╕ компактно. Небезпека ста╓ зрозум╕лою при деяких ╕сторичних пор╕вняннях.
Сутт╓вим насл╕дком Першо╖ св╕тово╖ в╕йни стали зм╕ни на пол╕тичн╕й карт╕ ╢вропи. П╕сля не╖ з’явилася ц╕ла низка нових ╕ в╕дроджених держав (Польща, Чехословаччина, Австр╕я, кра╖ни Балт╕╖, Угорщина, Югослав╕я). Для переможено╖ Н╕меччини, яка втратила 10% територ╕╖, 1/8 населення та з наймогутн╕шо╖ кра╖ни континенту перетворилася на другорядну державу, така ситуац╕я була неприйнятною. Н╕мц╕ в мас╕ сво╖й не прийняли нового статусу держави, байдуже ╕ нав╕ть вороже ставилися до демократично╖ республ╕ки, в╕дчували ностальг╕ю за кайзером, колон╕ями, великою арм╕╓ю... Для них веймарська демократ╕я була чужою. Загальне невдоволення викликали нов╕ кордони. Усе це породжувало реваншистськ╕ настро╖ ╕ прагнення.

(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 14.07.2006 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3984

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков