Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2003 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 03.01.2003
Лунає пісня над селом!
Віктор СТУС

Нарешті! Вперше за роки незалежності Міністерством культури і мистецтв України з березня по листопад 2002 року проведено Всеукраїнський конкурс-огляд сільських клубних закладів. Його мета - зупинити процес згасання сільських вогнищ культури.
А те, що вони в критичному стані, мало в кого викликає сумнів. Бо ж, на жаль, культура у нас поки що фінансується за залишковим принципом. У органів влади на місцях, як завжди, не вистачає коштів. Багато підприємців ще не дозріли до розуміння, що село без розвиненої художньої самодіяльності перетворюється на тимчасове місце проживання. Врешті, що то за аграрна реформа, якщо над ланами не лунає пісня?
Конкурс-огляд став саме  тим стимулом, який сприяв залученню коштів в культурну сферу. Бо ж, як би сутужно не було, а  жодному керівникові району, сільської ради чи сільгосппідприємства не хотілося виглядати гірше від інших. Та й перед сільчанами незручно пасти задніх. А міністерство культури автономії для "заохочення" розіслало критерії, за якими сільські клуби чи будинки культури могли увійти в число кращих.
І почалося! Сільські ради, не маючи вдосталь власних коштів, почали шукати спонсорів серед підприємств, що знаходяться на їхній території. Ті ніби чекали таких пропозицій... Серед найщедріших виявились підприємство "Феодосіянафтопродукт", Феодосійский морський торговий порт, радгоспи "Радуга" та  "Родникове" в Сімферопольському районі, СПК "Єдність" та "Веста" в Нижньогірському районі, Кримський содовий завод і багато інших.
Сільські культурні заклади почали справді окультурюватися та чепуритися. Чимало з них завдяки спонсорам придбали музичну апаратуру. Скажімо, Миколаївский, Мазанський та Трудівський будинки культури в Сімферопольському районі, Калинівський та Глазовський - у Ленінському та інші. У Красноармійскому та Філатовському будинках культури Красноперекопського району зроблено солідний косметичний ремонт. За сприяння народного депутата України В. Шкляра капітально відремонтовано Клепінінський будинок культури. Прикладів багато - всі не перелічити. Цікаво, що саме в період конкурсу-огляду практично в усіх ра-йонах були затверджені регіональні програми розвитку та збереження культури села до 2005 року. Хоч чимало місцевих керівників говорило, що цей термін умовний, бо проблемами культури потрібно займатися постійно.
Як би то не було, а за кілька місяців були відремонтовані 118 клубних закладів, на десятки тисяч гривень закуплені музичні центри, обладнання, вбрання для сцени, національні костюми тощо. Всього ж у конкурсі взяли участь 425 клубів та будинків культури в 17 районах та містах Криму.
Звісно, члени журі із числа фахівців міністерства культури автономії, республіканскького науково-методичного центру, Київського національного університуту культури та мистецтв чимало уваги приділяли виконавчій майстерності сільських аматорських колективів. До речі, під час підготовки до огляду активізували свою діяльність численні національні громади на півострові, що сприяло відродженню народних традицій, свят та обрядів. Не тільки в Криму, але й далеко за його межами мають незмінний успіх виступи ансамблю "Чумацький шлях" Новоіванівського СБК Чорноморського району, "Карагод" Каштановского СБК Бахчисарайського району. Були створені культурно-етнографічні центри в Білогірському районі: в селі Зуя - російський, у селі Чорнопілля - грецький "Карачоль". Добре зарекомендував себе республіканський фестиваль свят, традицій та обрядів "Народні джерела".  Стала обов'язковим компонентом діяльності сільських вогнищ культури організація дозвілля і художньої творчості дітей. У ході конкурсу-огляду проводилися виставки майстрів декоративно-прикладного мистецтва, самодіяльних художників, безліч семінарів, майстер-класів, творчих лабораторій.
Особливо вражаючими були ювілейні заходи, присвячені Дню працівників культури й аматорів народної творчості, Дню Конституції і Незалежності України, 140-річчю чеського села Олександрівки, 200-річчю переселення болгар до Криму -  "Болгарські зустрічі", караїмське свято врожаю "Орак-дою".
Підсумки першого туру Всеукраїнського конкурсу-огляду були підбиті в Євпаторії на республіканському семінарі-колегіумі директорів районних та міських  будинків культури за участі головного спеціаліста відділу соціокультурного розвитку регіонів Міністерства культури та мистецтв України Н. Давидової. Переможцями стали клуб ЗАТ "Санаторій "Утьос" із Алушти, будинки культури в селах Фрунзе, Калинівка, Петрівка відповідно Сакського, Ленінського та Красногвардійського районів.
Можна сказати, що конкурс-огляд досяг своєї мети. Він показав, що навіть в умовах фінансової та економічної  скрути культура на селі може розвиватися. З'явилась впевненість, що, як казав поет, "наша пісня не вмре, не загине", а сяйне у вишині новими талантами. Умови для цього складаються сприятливі. За Указом Президента України 2003-й оголошено роком культури. А значить, є можливість примножити досягнуте.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2003 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=385

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков