Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДАР СОНЦЯ
Народна медицина


ЛОПУХ В ОЦТ╤
Народна медицина


ПОВИВСЯ В’ЮНОК
Народна медицина


ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2002 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2002
НОВОРІЧНІ ЗВИЧАЇ
КС

НОВОРІЧНІ ЗВИЧАЇ
Нині в країнах європейської культури (а це добра половина світу) Новий рік відзначається за неодмінної участі зеленої красуні - ялинки, з Дідом Морозом, Снігуронькою, іншими казковими героями. Коріння звичаю сягає сивої давнини. Обряд прикрашання і вшановування ялини (не сосни, до речі, а саме й тільки ялини) існував ще у давніх германців і зафіксований у римських історико-літературних джерелах. Живучи у світі лісів, германці вважали, що у вічнозеленому дереві живе дух лісу, який може посприяти на полюванні та в інших справах, якщо його вмилостивити, а може й вельми нашкодити, якщо його прогнівати. Тому найстаріші й наймудріші члени племені вибирали найкращу ялину, розвішували на гіллі подарунки, виголошували закликання (цікаво, що в тих же германців священним деревом вважався й дуб, можливо, - насамперед дуб, але з іншим "підтекстом" і з іншою обрядовістю). З часом і приходом християнства поганські обряди забулись, а звичай залишився, хоч і в дуже зміненому вигляді.
Деякі вчені вважають, що германці запозичили обряд прикрашання ялини у своїх західних сусідів - кельтів. Але є й думка, що прийшов він з іншого, східного боку - від слов'ян. У наших пращурів Новий рік починався навесні і символом його була квітуча вишня. А германці замінили в себе весняну вишню в квіті зимовою засніженою ялиною. Був і час, коли Новий рік вітали в березні, відзначаючи сніговими розвагами на півночі і першою борозною на півдні. Потім першим днем року стало 1 вересня - за календарем "від створення світу". 1700 року це свято в Росії з вересня на січень переніс своїм указом Петро І, запровадивши і прикрашання будинків та кімнат ялиновими, сосновими, ялівцевими гілочками. Звичай ставити ялинку в приміщенні прийшов пізніше - і нічого доброго, як на мене, в ньому немає. По-перше, щороку без практичної потреби винищується безліч дерев, та ще й часто-густо молодих, яким би ще рости й рости. По-друге, дерево, котре вмирає, випромінює шкідливу для людей енергію, стимулює хвороби. Композиції з гілочок - інша річ, вони не є організмом, і шкоди від них немає.
У старовинному рукописі, датованому 1605 роком, який зберігається у французькому місті Страсбурзі, зазначено, що святкові ялинки прикрашалися квітами із кольорового паперу, вафлями в позолоченій фользі та головками цукру. Скляні прикраси були відомі вже й тоді, причому дуже цікаві й химерні, коштували вельми дорого, а секрет їх виготовлення італійські майстри тримали в таємниці.
Наші предки починали новий рік з накликуванням щастя і врожаю. Найважливіше дійство на Новий рік - посівання. Посівають вранці, роблять це хлопчики, сіючи на долівку зерно з рукавиці. Хлопці, за народними віруваннями - уособлення чистоти, краси і надії. Вони виголошують віршовані побажання, як подяку Богові за прожитий рік і накликування щастя, врожаю в новому році.
Новий рік - традиційне сімейне свято. У нас його зустрічають двічі: 1 і 14 січня. Перший відзначається зустрічами родичів, друзів і знайомих та щедрими застіллями. Другий - щедрівками та ворожінням.
Передує старому Новому року (13 січня) свято Маланки, з яким пов'язано чимало звичаїв, обрядів та повір'їв. Меланкарі ввечері, на щедру кутю, ходять ватагами під хатами, щедрують, висловлюють господарям добрі побажання, звеселяють піснями, жартівливими сценками. Господарі з радістю приймають і пригощають щедрівників. Передноворічний вечір, за народним повір'ям, - сприятлива пора для сватання.
В новорічну ніч вгадують погоду, ворожачи на цибулі, яку розрізають на дванадцять частин, щоб кожна відповідала одному з місяців, посипають їх сіллю, залишають до ранку. Вранці дивляться: на якій частині сіль намокла, той місяць буде мокрим, на якій ні - буде сухим. Прикмети новорічної ночі прогнозують погоду і врожаї наступного року.
На Новий рік наші діти - посівальники, а часом молодь, відвідують родичів і знайомих, поздоровляючи їх, висловлюючи добрі побажання. В минулому їм, крім іншого, за це давали коржі-медяники, які спеціально випікали у вигляді різних тварин - півників, зайчиків, коників. Тепер цей звичай починає відновлюватись.
За нашою традицією обов'язково на святковому столі повинно бути шампанське українського розливу, яким наповнюють келихи перед приходом Нового року, щоб дзвін кришталю лунав у перші хвилини нової доби. Перед цим не забувають провести Старий рік, згадуючи добрі справи і досягнення. Щодо страв, то столи ломляться від їх кількості. Однак оригінальним і бажаним є порося з хріном. На  стіл ставиться багато м'ясних і борошняних страв, бо, за звичаєм, багата їжа забезпечує добробут на весь рік.
Дід Мороз - це прообраз святого Миколая, якого пошановують вже сімнадцять століть.
Святий Миколай вирізнявся своєю великодушністю, любов'ю до дітей і щедрістю. Він постійно давав подарунки бідним дітям. Нашим дітям цей святий приносить подарунки двічі - як Дід Мороз на Новий рік і як святий Миколай, коли кладе їх під подушку в день свого ангела - 19 грудня. Особливо полюбляє він чемних, слухняних і старанних у навчанні дітей. За легендою, подарунки він передавав дітям особисто чи клав на віконце або кидав через комин, підкладав у черевики, а частіше - під подушку, на якій спала дитина.
Михайло КУРДЮК.
с. Тростянець Чернігівської області.


НЕ ЗІПСУЙТЕ СОБІ СВЯТА!
"Горілка до добра не доведе", - застерігає народна мудрість. А ось до неприємностей - завжди, не кажучи вже про шкідливий вплив спиртних напоїв на здоров'я людини.
Останнім часом нікого не здивуєш святкуванням будь-яких подій на виробництві (звісно, простим чаюванням тут не обмежуються). Якщо раніше пияцтво на підприємствах суворо присікалося і викорінялося, то зараз на це мало хто звертає увагу. А, між іншим, це є серйозною проблемою. За даними територіального управління Держнаглядохоронпраці по АРК та
м. Севастополю, третина нещасних випадків, що спричинили до смерті, пов'язана зі станом алкогольного сп'яніння.
Святкуємо що завгодно, був би привід. Причому вживаємо напої значно міцніші за лимонад, бо з ними якось веселіше. Але подібні веселощі дуже часто кінчаються сльозами. Типовий приклад - випадок, що стався у м. Сімферополі на одній з виробничих фірм (не станемо її називати, сподіваючись, що там вже зробили певні висновки).
Згідно з наказом суботу було оголошено робочим днем з 8-ї до 13-ї години. Після завершення робіт усі працівники зібралися відсвяткувати день народження одного з них. Укидаючи чарку за  чаркою, поступово досягли, як-то кажуть, стану невагомості. Коли пляшки спорожніли, кожен раптово згадав, що на нього чекають вдома, тож потихеньку почали розходитися. О 17-й годині усі співробітники залишили стіни рідного підприємства. Всі, та не всі... Через годину вахтер та охоронець підприємства під час обходу території побачили в цеху 32-річного слюсаря, який спав непробудним сном. За словами охоронця, він кілька разів намагався розбудити робітника, адже вдома на нього чекали дружина з трирічним сином, та марно.
Наступного ранку прийшли на роботу працівники фірми. Вони теж намагалися привести до тями колегу, але той хрипів у відповідь щось незрозуміле. Приїхала "швидка" і відвезла постраждалого до лікарні, де бідолаха помер від... "закритої тупої травми грудної клітини та брюшної порожнини з численними переломами ребер, ушкодженням селезінки, що супроводилося внутрішньобрюшною кровотечею, яка призвела до гострого малокрів'я". (Таким був висновок судмедекспертизи). Але від того, що людина отруїлася не спиртним, а лише внаслідок його вживання, нікому не легше. Тож робіть висновки, панове.
За порушення правил внутрішнього розпорядку підприємства, недостатній контроль з боку адміністрації за режимом роботи директор фірми, а також його заступник були притягнуті до адміністративної відповідальності. Та цим, звичайно, не повернеш життя людині, а маленькому синові - батька.
Аліна ВОЛЬСЬКА,
співробітник прес-центру територіального управління Держнаглядохоронпраці по АРК та м. Севастополю.


РІК ВОДЯНОЇ КОЗИ
Наступаючий Новий рік за східним календарем - рік Чорної водяної кози. В цьому році, щоб стати успішною людиною, не варто сваритися, висловлювати незадоволення і скаржитися на життя або, хвалячи інших, показувати власну слабкість. Свої проблеми ліпше вирішувати самостійно.
Слід уникати місць, де люди плачуть, тому що в церквах і траурних залах можуть статись масові нещасні випадки.
Не слід створювати конфлікти.
Слід відганяти від себе негативний настрій, уникати спілкування з людьми сумними і песимістичними.
Рік сприятливий для поїздок, переїздів і одружень. В цей рік потрібно дозволити собі йти за своїми почуттями.
Рік Кози - це рік відпочинку після напружених зусиль. Сприяє розквіту емоцій та інтересу до мистецтв. Визначальні риси року - фантазія, поезія, мрійливість, потяг до містицизму.

Рослина року, втім, як і попереднього, - просо. Талісман року - черепаху, варто якось "позначити" у власному домі. Хай це буде зображення черепашки на картині або її фігурка на видному місці. А в невелику вазочку потрібно вкинути кілька зернят проса і також тримати весь рік, не виймаючи. Ці маленькі хитрощі обіцяють нам щастя і благополуччя.


Радимо приготувати
САЛАТ "НОВОРIЧНИЙ"
Шість зварених круто яєць, 5 - 6 відварених картоплин, 2 варені морквини, 2 солоні огірки, 1 яблуко, 1 баночка майонезу, 250 г консервованого зеленого горошку, 1 цибулина, 1 стручок червоного маринованого солодкого перцю, зелена цибуля, мариновані помідори, цукор, сіль.
Овочі почистити, нарізати кубиками, змішати з натертим на крупній тертці яблуком, дрібно порізаною цибулею, зеленим горошком, додати цукор, сіль. Отриману масу змішати з майонезом і викласти в круглу салатницю. Яйця розрізати уподовж на половинки.
Салат посипати протертими крізь сито жовтками. Половинки білків розкласти (випуклим боком вверх) по окружності салату у вигляді циферблата годинника, викласти на них  з нарізаного соломкою червоного перцю римські цифри. З моркви або перцю зробити стрілки, які показують за 5 хв дванадцяту годину. Обкласти салат нарізаним червоним салатом, зеленою цибулею, дрібними помідорами.

ТОРТ "ЯЛИНКА"
Масло посічіть з борошном, додайте цукор, жовток, лимонний сік, сметану, сіль, замісіть тісто і винесіть його на 2 години в холодне місце. Потім тісто перемісіть, поділіть на 3 частини, розкачайте коржі, поколіть виделкою і випечіть. Виймайте коржі з тортівниці обережно, щоб не покришилися. Коли охолонуть, перекладіть їх джемом, розтертим з білком та лимонною цедрою і придавіть гнітом. Наступного дня полийте торт шоколадною помадкою. Для цього з цукру, води й оцту зваріть сироп, а потім добре розітріть його з маслом і звареним з молоком какао.
Поклавши на торт паперовий трафарет із зображенням зайчат, посипте крізь сито цукровою пудрою й обережно зніміть папір, щоб не зіпсувати малюнок. Із зеленого мармеладу викладіть посередині ялинку. Краї торта прикрасьте фігурно вирізаним мармеладом.
Тісто: борошно - 300 г, вершкове масло - 250 г, цукор - 1 ст. ложка, жовток, сметана - 2 ст. ложки, сік 1/2 лимона, сіль.
Начинка: абрикосовий джем - 500 г, білок, лимонна цедра.
Помадка: цукор - 30 г, вода - 1/2 склянки, оцет -1 ч. ложка,  масло - 1 ч. ложка, какао - 30 г, молоко - 3 - 4 ст. ложки.
Для оздоблення: цукрова пудра, мармелад.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2002 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=377

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков