Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 10.03.2006 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 10.03.2006
ТА Ж НЕ ПРО ЦЕНЗУРУ, А ПРО ДЕМАГОГІЮ ЙДЕТЬСЯ!

Незручно самих себе цитувати, але доведеться. Але перед тим така інформаційна передмова. 9 листопада у Сімферополі було врочисто відкрито 6-й Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, який привітали Президент України В. Ющенко та Голова Верховної Ради В. Литвин. Це відкриття популярного і престижного патріотичного мовного марафону, як і всі попередні, без перебільшення кажучи, стало помітною подією в Україні. Адже в ньому беруть участь мільйони учасників. Але яким же було наше здивування, коли того ж вечора 9 листопада ми дивилися в готелі вечірній інформаційний випуск, о 21:00, де з’явився «репортаж», у якому не тільки перекручено характер події (відкриття конкурсу), а й викривлено сам задум тієї благородної справи, яка освячена іменем видатного мецената і патріота Петра Яцика. Суть наших претензій до телеканалу в тому, що:
 1. У «репортажі» взагалі нічого не сказано про саму подію, до якої причетні мільйони школярів, студентів і педагогів.
 2. Диктор озвучила абсолютно глумливий текст, який починався з того, що в Криму вживання української мови намагаються стимулювати грішми: коштує це 7 тис. доларів. Глядачів дезінформували: їм не повідомили, що йдеться про конкурс; натомість все звелося до грошей, і тільки до грошей. Крупним планом показали якісь 50-гривневі купюри, черги, - і жодного слова про головне, тобто - про відкриття VI конкурсу з української мови.
 3. Сюжет пішов в ефір як анонімний. Ми так і не побачили прізвищ автора «репортажу» та оператора. Чийсь (?) текст озвучувала, як уже сказано, диктор. Все це дуже нагадало нам «журналістику» кучминських часів.
 4. Як з’ясувалося, журналістка Тетяна Гураль підготувала зовсім інший матеріал, але в Києві його перекрутили. Хто і навіщо?
 5. Важко уявити, що все це неподобство є лише виявом професійної недбалості. Можливо, йдеться про речі серйозніші - свідому компрометацію справи, метою якої є утвердження українства?
 Не просто подив чи природне обурення, а тривогу викликає той факт, що все це прозвучало на Першому національному (!) каналі Українського телебачення. Напрошується запитання про те, які пріоритети сповідують його керівники та журналісти. Невже все це відбувається у нас, в Україні, в післяпомаранчеву добу, після того, як Президент держави щоденно повторював на Майдані, що бути українцем - то велика честь і гордість. А чи можна бути українцем без української мови? Наші запитання до державного телебачення з приводу ставлення його чільників, як представників національної інтелігенції, до державної мови цілком резонні. Ми запитували як громадяни цієї держави, як, зрештою, платники податків, на які воно існує. Ми запитували Президента України Віктора Ющенка, з іменем якого пов’язуємо сподівання на те, що в Україні нарешті почнуть поважати українську мову (його секретаріат досі не удостоїв нас своєю відповіддю). Ми запитували Голову Верховної Ради Володимира Литвина
(і також не маємо ніякої відповіді). Запитували ми й керівництво Національної телекомпанії.
 І ось, у середині лютого, на адресу організаторів конкурсу від Національної телекомпанії України за підписом віце-президента О. В. Панюти прийшла відповідь. Віце-президент погоджується, що конкурсу «варто було приділити більше уваги, як непересічній події в житті Криму і України. Вона варта розширеного репортажу, але із суб’єктивних причин «Новинам» не вдалося його зробити. У випуску «Новин», о 21:00, на який Ви посилаєтеся, було подано усне повідомлення з відеорядом, відзнятим на конкурсі. Як Ви справедливо зауважили, у фокус повідомлення була винесена теза про прищеплення української мови за допомогою грошей!»
 Хотілося б зрозуміти, що прагне сказати автор оцією абракадаброю: «Прищеплення української мови за допомогою грошей»?! Помітно, що він нічого не зрозумів - або не захотів розуміти - в нашому листі. Але читаємо далі: «Ми не поділяємо Вашого твердження про те, що прищеплення української мови за допомогою грошей є дезінформацією, адже переможці конкур-су справді отримували грошові премії. І отримували їх за відмінне володіння українською мовою. Це факт, який і було подано в «Новинах». Не можемо також погодитися з Вашим твердженням, що прищеплення української мови за допомогою грошей є глумливим текстом.
З цієї логіки випливає, що організатори конкурсу роблять «глумливу справу», що не виповідає дійсності, адже розвиток української мови в поліетнічному Криму, чим опікується конкурс, навпаки, є виявом патріотичного ставлення до державної мови (...)
 Ваші слова «глумливий текст», «перекручено характер події», «викривлено сам задум» вважаємо оціночними судженнями, на які має право кожен глядач «Новин» Національної телекомпанії України. Натомість, у матеріалах «Новин» використання таких суджень є неприпустимим».
 Ані слова не зронює віце-президент про наші конкретні зауваження й про результати нашого журналістського розслідування того, як і чому з’явився саме такий «репортаж» у програмі «Новин». Зате старанно, мовби викладач в інституті журналістики зеленим першокурсникам, пояснює нам, як треба подавати інформацію в ЗМІ.
 Але найцікавіше починається далі, коли О. В. Панюта непримиренно-інвективним тоном вирікає: «Намагання у листі нав’язати редакції своє бачення матеріалу про конкурс наводить на думку про бажання поставити під контроль редакційні рішення. Зараз всі рішення про форму, обсяг і зміст матеріалів ухвалюють виключно в редакції, і всі спроби вплинути на ці рішення НТКУ будуть розцінюватися як намагання запровадити цензуру, заборонену Конституцією України». Отак! Не більше й не менше! Виявляється, вимога громадськості до державного телеканалу - зрозуміло та об’єктивно висвітлити в ефірі Першого національного подію, інтерпретується як - не більше й не менше! - рецидив цензури.
 А тут ще й голова Державного комітету телебачення та радіомовлення Іван Чиж, якому, за його словами, «Керівництво Національної телекомпанії не підтвердило в усній розмові (! - автори) факти, зазначені у зверненні», нагадує нам: «що вимогами статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачена заборона втручання державних органів влади у творчу діяльність телерадіоорганізацій, а також цензура, як контроль за ідеологічним змістом передач, контролюється лише зміст інформації, яка охороняється законом». Ось у такий спосіб «підставили» комітетні «підписанти» й свого голову, вклавши у його письмову відповідь зовсім не те, про що ми запитували. Це вже, звичайно, ні на яку голову не налазить, бо то звичайнісінька підміна понять. Ми наголошували, що з інформації взагалі не зрозуміло що це, звідки й навіщо? Сюжет кримської події цілковито вирвано з контексту (не сказано, що це конкурс, що він відбувається щороку, хто його і з якою метою проводить, зате з глумом та іронією (так, саме з глумом та іронією - наполягаємо на своєму визначенні!) - показано купу грошей і сказано, що грошима привчають до української мови в Криму. Одне слово, чули дзвін, та не знають, звідки він.
 Віце-президент велемовно переконує нас в тому, що подача інформації - це свята святих, яку не зрозуміти невтаємниченим смертним, а тому й усі наші злісні наскоки - це посягання на свободу творчості й нав’язування державному каналу якихось корпоративних чи кастових інтересів. Шановний пане віце-президенте, по-перше, всі «підписанти», як мовиться, геть не вчорашні, а тому добре знаємо, що таке цензура, а що таке демагогія. По-друге, четверо з нас - дипломовані журналісти, які можуть і Вам розповісти, що таке інформаційні технології. Один і той же факт, нічого не перекручуючи в ньому, а відповідно «підсвітивши» також невигаданою деталлю, можна інтерпретувати з абсолютно полярних політичних позицій. Ось Вам такий приклад з доби «холодної» війни. Дві інформації про одну і ту ж подію. Перша: «Сьогодні в трудових колективах столиці СРСР панує радісне піднесення... Сьогодні розпочав свою роботу черговий з’їзд КПРС». Друга: «Сьогодні в магазинах Москви нарешті з’явилися масло, ікра, ковбаса... Сьогодні розпочався черговий з’їзд КПРС».
 Ми були зовсім далекі від намірів роздувати цю історію і сподівалися, що інцидент вичерпано, що з нашого листа високі телевізійні функціонери зроблять належні висновки. Але по-бачили небезпечну симптоматику в цих відписках, де все знову поставлено з ніг на голову. Тому ще раз вносимо ясність у цю історію, в якій об’єкт наших принципових зауваг говорить про зовсім інше, аніж те, що нас збентежило.
 Отож, шановні керівники Національної телекомпанії, ми далекі від будь-яких намірів кинути бруд на Ваш мундир чи затаврувати Вас ганьбою. Ми закликаємо, по-перше, професійно, якісно виконувати свої обов’язки. По-друге, не впадати в демагогічний раж. По-третє, взагалі говорити по суті. І все. Анітрохи не більше.
 Володимир ЗАГОРІЙ,
 Президент Ліги українських меценатів;
 Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ,
 письменник, виконавчий директор Ліги українських меценатів;
 Володимир ПАНЧЕНКО,
 доктор філологічних наук, віце-президент Києво-Могилянської академії;
 Віктор БАРАНОВ,
 головний редактор журналу «Київ»;
 Лариса ТАРАСОВА, головний редактор освітніх дитячих програм
 Національної радіокомпанії України;
 Світлана КОРОНЕНКО,
 письменниця, головний редактор каналу «Культура» Національної радіокомпанії України;
 Микола МАРИНЕНКО,
 головний редактор Всесвітньої служби радіо «Україна».
 «Літературна Україна», № 7,
23 лютого 2006 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 10.03.2006 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3686

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков