Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 06.01.2006 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 06.01.2006
Гість чи колонізатор?
подружжя Софія та Олександр КИСЛІ.

Відкритий лист до Олександра Мороза.

Шановний Олександре Олександровичу!
Звертаємось до Вас як до українця. Оскільки ми за віком значно старші, дозволяємо собі зауважити Вам  і про дещо запитати.
Перше. Де і хто навчав Вас, що в колишній колонії державною мовою має бути мова колонізатора? І чому Ви, етнічний українець, взяли на себе місію бути провідником тієї мови? Нам зрозуміла позиція в цьому питанні росіян - вони  хочуть повернути своє повне панування в Україні,
використовуючи як один із засобів свою мову. Але ми не можемо зрозуміти тих українців, якщо можна назвати їх українцями, котрі росіянам в цьому активно допомагають.
Друге. Ви, як людина, що пішла у велику політику, не можете не розуміти, що мова - це не тільки засіб спілкування. Вона є однією з головних ознак нації і є також одним із видів ідеологічної зброї. Це добре розуміли всі колонізатори всіх часів. Ви повинні б знати, що, завоювавши інший народ і встановивши свою владу, загарб-ники, в першу чергу, робили все можливе, щоб позбавити цей народ рідної мови, культури, історичної пам'яті, духовності і нав'язати йому свою мову, свою культуру, свою релігію. У Росії робили те ж саме. Значення мови розуміли ще стародавні римляни. Вони говорили: "Чия влада, того й мова. Чия мова, того і влада". Значення мови, як одного з важелів управління, розуміли і в Москві. Коли запроваджували єдину мову в Московськім царстві, а там мешкало безліч угро-фінських племен і кожне з них мало свою мову, то казали - коли буде багато мов, піде смута по землі. Один із прибічників російської імперії В. Шульгін свого часу писав: "Краще, щоб Україна була самостійною, але російськомовною, ніж в складі Росії, але україно-мовна. Бо російськомовна навернеться до Росії, а україномовну Російська імперія не втримає". А депутат російської Держдуми О. Лебедєв  висловився так: "Нам байдуже, який режим в Україні і як почуває себе там Кучма - це внутрішні справи України. Але є фундаментальні питання, які нас стосуються - це становище в Україні російської мови, російської культури, російської православної церкви". Як це Вам, пане Олександре, подобається? Чи Ви теж такої думки?
Значення мови як зброї розуміли не тільки загарбники, а й поневолені. Один із ідеологів італійського визвольного руху XVIII ст. Алессандро Мандзоні писав, що услід за єдністю управління, збройних сил і законів єдність мови найбільшою мірою сприяє тому, щоб зробити націю відчутною, міцною і благотворною. А на ті часи в Італії рідною мовою володіла лише маленька частка народу. Таке ж становище з мовою було і в Чехії, рідна мова там збереглась лише у віддалених селах. Та звільнившись від австрійської окупації, італійці і чехи відродили свою рідну мову. І тепер навіть дурню не спаде на думку запропонувати їм надати австрійській мові статус другої державної. Ще до визволення Індонезії від голландської окупації там було висунуте гасло - єдина батьківщина Індонезія, єдина нація - індонезійська, єдина мова - індонезійська.
Яке становище української мови в сучасній Україні - Вам відомо не гірше, ніж нам. Схід, південь і частково північ України вкрай зрусифіковані, і російська мова там панує безроздільно. В містах тих країв українську мову не почуєш ні на вулицях, ні на підприємствах, ні в державних установах. Закриваються останні українські школи, газети. Місцеве радіо і телебачення теж російськомовні. У нас в Криму з понад 600 шкіл україномовних лише шість. Єдина україномовна газета "Кримська світлиця" ледь животіє і на межі закриття. А російськомовні, а їх близько 200, розкошують. Частина з них фінансується з Росії. А хто платить, той і музику замовляє. Навіть в Києві, столиці держави, українська мова не панує. А слухаючи трансляцію засідань Верховної Ради, інколи думаєш, а чи це не філія російської держави? Занадто вже багато депутатів, порушуючи 10 статтю Конституції, користуються мовою сусідньої держави і вперто нехтують українською.
І не тільки етнічні росіяни, а і депутати з українськими прізвищами. І мимоволі згадуєш гіркі слова Т. Шевченка: "Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти її розпинають". Тож хочемо нагадати їм, і не тільки їм, слова Мордехая Маркса Леві (відомого під псевдо Карл Маркс): "Людина, котра прожила понад п'ять років серед іншого народу і не вивчила мову того народу є: або гість, котрий з якихось причин забарився у від'їзді, або розумово відсталий, або колонізатор". Хто ви, російськомовні депутати?
Що стосується Вас особисто, то ми остаточно не визначились. Чи Ви не усвідомлюєте значення мовного питання і, бажаючи
догодити виборцям - етнічним росіянам та з'яничареним хохлам, готові зрадити українську мову? Чи маючи непомірну жагу до влади, нехтуючи совістю та честю, сповідуєте принцип - для досягнення особистої мети придатні всі засоби? А може, у Вас спрацьовує звичка давнього колабораціоніста?
Не думайте, що ми русофоби і ненавидимо російську мову. Ми її знаємо не гірше самих росіян та із задоволенням читаємо і О. Пушкіна, і Л. Толстого, й інших російських письменників. І нехай росіяни спілкуються між собою російською. Не годиться забувати свою рідну мову. А ми любимо свою рідну українську, як і належить добрим дітям любити рідну матусю і ні в якому разі її не зраджувати. І глибоко переконані, що в Україні державною мовою має бути одна - українська, і ніяка інша.
З повагою -
подружжя Софія та Олександр КИСЛІ.
с. Восход, АР Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 06.01.2006 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3546

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков