Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 01.01.2006
«Смертность доходит до больших размеров...»
.

Олександр Володимирович Соляник із с. Костянтинівки Мелітопольського району передав до бібліотеки «КС» дві книги про Голодомор (сердечно дякуємо, пане Олександре!). Перша -  «Голод 1932 - 1933  років на Україні: очима істориків, мовою документів». Друга - «Неоголошена війна. (Спогади свідків, архівні документи та роздуми сучасника про Голодомор 1932 - 1933 рр.) - про голод на Мелітопольщині. Подаємо кілька архівних документів з цієї книги і запрошуємо читачів до нашої «Світличної» читальні.
*  *  *
Лист секретаря Мелітопольського районного партійного комітету до секретаря Дніпропетровського обласного комітету КП(б)У про зростання смертності та опухання на грунті голоду серед колгоспників та одноосібників району та необхідності надання продовольчої допомоги на час проведения сівби та термінової допомоги потребуючим.
15 квітня 1933 р.
Совершенно секретно.
За последние дни снова начинает быстро увеличиваться смертность и опухание среди колхозников и особенно среди единоличников.
На 15/IV - опухших по предварительным данным - 961 человек. Смертность по 6-ти сельским советам доходит до больших размеров: Константиновка - 78, Николаевка - 85, Пещаное - 58, Вознесенка - 44, причем значительное количество этих случаев падает на мужчин.
Объясняется это, вероятно, тем, что колхозники получив за 5-ть дней муку на трудодень по 400 грамм, оставляют ее дома и семья все поедает, а работающий живет за счет приварка на общественном питании. В результате этого происходит истощение, а затем и заболевание.
На 15/IV по району израсходовано продссуды 60-65 процентов. На основании Вашей почто-телеграммы дано указание выдавать колхозникам, работающим на поле на трудодни 600 грамм муки, а ударникам - 700 грамм. При таком положении остатков продссуды должно хватить до 5-10 мая, т. е., как раз до начала прополочных работ.
Но нам сейчас необходимо, в ближайшие дни ликвидировать указанное выше положение, т. к. оно не-сомненно отражается на работе по посеву, а для этого неотложно требуется 1.500 пудов хлеба, их я и прошу нам дать из ресурсов области.
Второе. Нам намечено на прополочную кампанию дополнительно 2.000 пудов продссуды. Это количество ни в какой мере не обеспечивает успешного выполнения работ по прополке. Дело в том, что прополоть мы должны не 8.900 гектар, как указано в постановлении облпосевкома от 13/IV, а 10.700 га. На эту площадь мы затратим 109.900 трудодней. Наряду с этим состояние озимых такое, что почти вся площадь обязательно требует прополки и безусловно придется полоть также весенние колосовые, потому что
весна холодная и благоприятная для роста сорняков, на это мы затратим примерно 55.750 трудодней.
Если давать 600 грамм хлеба на трудодень (а меньше давать - толку мало) - то потребуется нам не 2.000 пудов намеченных, 99 тонн или 6.000 пудов, это без учета других весьма важных работ (поднятие паров, ремонт уборочных машин, обработка садов и товарных огородов), на что потребуется также около 2.000 пудов.
Таким образом прошу дать району на прополочные работы и прочие другие - 8.000 пудов и отдельно для оказания экстренной помощи нуждающимся сейчас - 1.500 пудов.
Третье. В большинстве колхозов фураж на исходе, а в некоторых уже нет, начался падеж лошадей. Вчера в колхозе Гутерталь пало 2 лошади, в колхозе Дармштадт 8 лошадей сразу. Сейчас этих лошадей вскрывают, послали туда специальную комиссию. Результат сообщу.
Хотя Обком предупреждал, что все областные фуражные ресурсы исчерпаны, я вынужден ставить этот вопрос и просить дополнительной помощи, так как положение угрожающее, тяжелые работы только начались...
Секретарь РПК
(Толстопят)
*  *  *
Лист завідуючого Мелітопольським районним відділом народної освіти до Дніпропетровського обласного відділу народної освіти про необхідність виділення продовольчої допомоги школам району [не раніше 15 квітня 1933 р.]
Таємно.
Мелітопольський Р[айонний] В[ідділ] Н[ародної] О[світи] доводить до В[ашого] відому, що школи села закінчили навчання в ІІІ кв[арталі] незадовільно. Були такі явища, коли школи не занімались по 2 тижні і місяць в загальній сумі робочих днів кварталу. Одвідування падало до 40-50 процентів. Серед причин, що створили такий стан, особливою причиною по школам
с. Піщаного, Костянтинівка, Н[ово]-Миколаївки було недоїдання. Обслідування лікарями було встановлено масове недоїдання. Внаслідок проддопомоги від області стан покращено значно, як допомогою батькам, так і гарячими сніданками за рахунок надісланих від області 37,7 цент[нера] хліба. Р[айонний] В[ідділ] Н[ародної] О[світи] 37,5 цент[нера] розподілив так по школах, що на м[іся]ць, забезпечено
25-30 процентів учнів по 50 грамм на учня в день. В такому розмірі школи були забезпечені на час з 15/ІІІ - по 15/IV. Тепер ми стоїмо перед фактом, коли допомога вичерпується. Тому просимо обл[асний] В[ідділ] Н[ародної] О[світи] виділити нам до кінця учбового року певну проддопомогу. Інакше ми знову опинимось в стані надзвичайно важкому.
Разом з допомогою від обл[асного] В[ідділу] Н[ародної] О[світи] ми всі сили напружуємо щодо мобілізації внутрішніх харчових ресурсів (капуста, олія, молоко). В деяких школах ці додаткові продукти значно допомогли.
Зав[ідуючий] Р[айонним] В[ідділом] Н[ародної] О[світи]

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3529

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков