Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…


ПСЕВДОРЕФЕРЕНДУМ У КРИМУ:
Прокуратура АРК зд╕йснила 133 крим╕нальн╕ провадження…


ГЛАВА МЗС Н╤ДЕРЛАНД╤В: ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИЙ РОС╤╢Ю КРИМ ЗАЛИША╢ТЬСЯ УКРА╥НСЬКИМ
М╕н╕стерка оборони Н╕дерланд╕в Кайса Оллон╜рен наголосила, що Укра╖на перебува╓ у стан╕ в╕йни вже...


ДЕСЯТЬ РОК╤В ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ:
Трюдо нагадав, що Рос╕я вою╓ проти Укра╖ни з 2014 року…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2002 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 20.12.2002
НОВИЙ ПРОЕКТ ДЛЯ СТАРОГО ГЕЗЛЕВА
Оксана ЖУКОВА.

Гезлев - так у середньовіччя називалася Євпаторія. В старій частині міста зберігся унікальний ансамбль культових споруд, що підтверджує багатовіковий досвід мирного співіснування різних релігій: караїмські кенаси, текіє дервішів, мечеть Хан-Джамі, православна церква. Місто двадцяти п'яти століть завжди було багатонаціональним. І зараз, напередодні ювілею, представники всіх національних громад Євпаторії зібралися на дискусійну зустріч, щоб разом вирішити, як зберегти багату культурно-історичну спадщину древнього міста.
Приводом для зустрічі стало обговорення проекту реконструкції середньовічної частини міста. Його  мета - організувати високоприбутковий, функціонуючий цілорічно об'єкт, привабливий для інвестиційного капіталу.
Представляли проект його автори В. Волков і А. Джулай (керівники фірми "Відкритий офіс"). Для залучення капіталу розроблювачі цієї ідеї пропонують створити відкрите акціонерне товариство і випустити акції, купити які зможе кожен бажаючий. Проект привабливий для всіх євпаторійців, тому що обіцяє чималі доходи. Автори вважають, що протягом шести років він принесе близько 15 мільйонів доларів, забезпечить дві тисячі робочих місць. За цими фантастичними цифрами - реальні, економічно вивірені розрахунки.
Представники національних громад після обговорення цього бізнес-проекту прийшли до висновку, що дана ідея, незважаючи на свою неправдоподібність на перший погляд, має право на існування. Однак для її реалізації необхідні значні кошти. За оцінкою фахівців, на здійснення проекту необхідно близько 8 мільйонів доларів. Це - ні багато ні мало - річний обсяг міського бюджету. Тому архітектори міста постаралися зробити цей проект якомога привабливішим для інвесторів.
Насамперед відтворюється екзотична самобутня атмосфера середньовічного "Гезлева" протягом усього туристичного маршруту по історичній частині міста з оглядом унікальних пам'ятників старовини: караїмських кенас, синагоги, текіє дервішів, турецьких лазень, мечеті Хан-Джамі. Архітектори передбачили будівництво в цій частині міста кафе, ресторанів, торгових рядів, магазинів за умови, що їхні власники візьмуть на себе реконструкцію деяких об'єктів і благоустрій території. Як і багато років тому, тут з'являться фортечні ворота "Одун-базар-капусу". У відновленій вежі і фрагменті фортечної стіни будуть розміщені кафе, ремісничі майстерні по виготовленню посуду, виробів з кераміки і шкіри, сувенірів. Навпроти фортечних воріт розташуються діючий східний базар і готельний центр. Далі на маршруті буде відновлена російсько-турецька лазня xviii століття, реконструйована синагога, поруч з якою відкриється магазин з реалізації виробів народно-прикладного мистецтва. Передбачається відновлення знаменитих турецьких лазень і будівництво поруч літнього кафе-бару. Завершуватиметься туристичний маршрут на площі, де будуть розташовані собор і мечеть. Планується повна реконструкція площі, відкриття готелю. Напевно, туристам захочеться відпочити в історичному місті, у затишних, скромних готелях, що зберігають у собі дух середньовіччя.
На повен хід йде підготовка екскурсоводів. Поки що це учні шкіл, в основному гімназії ім. Сельвінського. Паралельно йде підготовка ремісників. За сприяння  центру зайнятості учні будуть навчатися за курсом "Майстерні народних промислів" не тільки безкоштовно,  а ще й  стипендію одержуватимуть. Аліфе-ханум, берегиня унікального ансамблю "Текіє дервіш", уже зібрала цілу колекцію втрачених національних візерунків, що збереглися в архівах. Один з напрямків робіт майстерень - створення джинсового стилю з елементами національної вишивки.
На початку січня цей проект буде винесений на обговорення всіх жителів Євпаторії. Але навіть перше обговорення його серед лідерів національних громад, краєзнавців, істориків було дуже корисним, тому що дозволило внести деякі корективи, зауваження і цікаві пропозиції. Учасники дискусійної зустрічі запропонували зробити цей маршрут більш яскравим, включивши в нього елементи обрядів різних народів (наприклад, етнографічних весіль чи створити для туристів справжній екстрім, відтворивши обстановку невільничого ринку).
Результатом зустрічі стала розробка комплексу заходів, здійснення яких сприятиме збереженню культурно-історичної спадщини Євпаторії. Прийняте також рішення про створення ради по збереженню пам'ятників культури. Уже зараз до її складу увійшло понад сорок чоловік -  голови громад, історики, краєзнавці, фотохудожники. Першим результатом їхньої спільної роботи стане випущений путівник.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2002 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=344

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков